Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.04.10. 20:48

mpt írta:A Venusz atmeroje atvonulaskor a szabad szemes lathatosag hataran van (1' korul).
Napszuro-folan at, vagy napfogyatkozas-nezo szemuveggel meg lehet probalni szabad szemmel is eszrevenni az apro fekete korongot, valoszinuleg menni fog.

--mpt


Kedves Péter!

Szeretnék útbaigazitást kérni. Itt, a lakhelyemen a napkelte 4 óra 33 perckor lesz, azimut 55,4 fok irányban.
A kilépés pillanatában a Nap 17,9 fok magasan lesz 6 óra 36 perckor. Vagyis, az időpontot és az irányt tudom.
Egy dombtetőről fogom nézni az átvonulást, egy SW 90/900-as távcsővel. Baader solarfilterem is van,
valamint, van egy zöld színű holdszűrőm is.
Kérdésem : használjam ezt a szűrőt is, ha magasabbra jön fel a Nap a horizont felé? Illetve, konkrétan az
átvonulás megfigyeléséhez melyik az optimális szűrő ? /addig még megrendelhetem/.
Szívességedet előre köszönöm.
Üdv Bogáncs.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.04.10. 21:30

Bogáncs írta:Kedves Péter!
Szeretnék útbaigazitást kérni. Itt, a lakhelyemen a napkelte 4 óra 33 perckor lesz, azimut 55,4 fok irányban.
A kilépés pillanatában a Nap 17,9 fok magasan lesz 6 óra 36 perckor. Vagyis, az időpontot és az irányt tudom.
Egy dombtetőről fogom nézni az átvonulást, egy SW 90/900-as távcsővel. Baader solarfilterem is van,
valamint, van egy zöld színű holdszűrőm is.
Kérdésem : használjam ezt a szűrőt is, ha magasabbra jön fel a Nap a horizont felé? Illetve, konkrétan az
átvonulás megfigyeléséhez melyik az optimális szűrő ? /addig még megrendelhetem/.


Bár nem vagyok sem kedves, sem Péter: ) de talán az én válaszom is megfelel: a vizuális Baader-fólia mellé nemigen van szükség a zöld szűrőre, sőt. Nem kell semmi extrát rendelni még. A Vénusz fekete korongja és a Nap fehér felszíne között lesz kontraszt bőven. Csak a fólia, meg egy jó közepes nagyítás, aztán hadd szóljon.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.10. 22:55

Halló András! Szerintem bármivel, ami nem nagyon érzékeny egy kis melegedésre. Kivetítésnél a sugármenet nem túlságosan forró, de csak felmelegíti azt a csövet.
Ámde szerintem nem nagyon érdemes ennyit bajlódni a kivetítővel. A kivetítés főleg akkor jó, ha többeknek akarod egyszerre mutatni a Napot/átvonulást. Ha viszont jó minőségű éles képet akarsz látni, inkább objektiv-fóliát és okulár-benézést ajánlanék.
Megfigyelés: ha értékelhető észlelést akarsz, akkor érdemes a következőket figyelni
1. Amikor már a vénusz-korong és a Nap pereme közt csak egy keskeny kis fénycsík látszik, megjelenik-e a sötét korong és a napperem közt egy sötét "híd" (fekete csepp jelenség), Ha megjelenik, legalább másodperc pontossággal, mikor tünt fel először?
2. A vénusz-korong pereme és a Nap peremének érintkezési időpntja (3. kontaktus), kilépés kezdete,
3. Mikor tűnik el teljesen a vénusz-korong a Nap elől (4. kontaktus), kilépés vége.
Ajánlatos, de nem feltétlenül szükséges azt az időpontot feljegyezni, amikor a Vénusz korongjának kb. a fele kilépett (félkorong látszik a Nap előtt). Ez nem egy döntő adat, de jó ellenőrző érték, hogy a kilépés kezdetét vagy végét valóban jól eljegyeztük-e. (Előfordul, hogy valaki másodpercre feljegyzi az adatokat, de a kerek percet eltéveszti!)
Tévedések elkerülésére! Ma már a Vénusz-átvonulásoknak nincsen jelentősége a parallaxis számításban. De hasznos azért az időpontok pontos feljegyzése, annak megállapítására, hogy a XIX. sz-i megfigyelések milyen pontosak voltak. (Szóval a szórás meghatározására.) - BQ
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.04.11. 10:43

Észleljük a Vénusz-átvonulást! Kikerült az MCSE-honlapra:

http://www.mcse.hu/eszlelesi_ajanlat/20 ... -2012.html
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.04.11. 12:52

Nagyon jó, hogy kitettétek!
Köszönet érte....
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.11. 17:23

Kedves Sándor!
Az MCSE Észlelési ajánlatába minden nagyon szép és jó, de két kis történelmi pontatlanságra felhívpm a figyelmet:
1761-es észlelők:
"Nagyszombaton pedig Weiss Ferenc és Sajnovics János. Eredményeikről különböző évkönyvekben be is számoltak."

Sajnovics János NEM ÉSZLELTE 1761-ben Nagyszombatból az átvonulást (ez a hibás közlés a Csill. Évkönyvbe is belekerült, nem tudom ki találta ki, de nem igaz). A derék Sajnovics ekkoriban nem is foglalkozott csillagászattal (majd két év mulva küldik Bécsbe tanulni), nem is tartózkodott Nagyszombatban. Szóval felejtsük el.

"Noha később bécsi irigyei kétségbe vonták számítása és mérése helyességét, utólag kiderült, hogy az ő számítása állt legközelebb a ma elfogadott értékhez".

Hát ez többszörösen nem helytálló.
1. Hellnél nem a számítást hanem a mérést vonták kétségbe, nem "bécsi irigye" hanem a párizsi J. J. Lalande, aki azonban 1792-ben már szinte egekig magasztalja Hell munkáját. Utóbb az egyesek által "magyarnak" mondott , valójában német Franz Xaver Zach br Gothában hamisításnak mondta, de ő valóban inkább a jezsuiták iránti gyűlöletből. Bécsben az ifju Karl Ludwig Littrow 1835-ben kikaparásokat és átjavításokat vélt felismerni az észlelési naplóban. Nem annyira "irigységből", mint inkább a téves eredményt számító J. F. Encke iránti mély tiszteletből. (Littrow oly módon tudott a Hell-féle észlelésekből az Encke-féle hibás eredményt levezetni, hogy önkényesen megváltoztatta az eredeti észlelési adatokat!) Littrow vádaskodását azután Simon Newcomb csattanósan megcáfolta.
Érdekességként megjegyzem, hogy Newcomb bizonyítási kísérletét Hell igaza mellett magam is láttam Bécsben.
2. Nem Hell számítása állt "legközelebb" a mai értékhez, mások mégjobb értéket kaptak. Hell érdeme egyrészt, hogy egy új, elvileg pontosabb közelítő számítást alkalmazott a számoláshoz, másrészt módszerének helyességében megbízva, Lalande tekintélye ellenére is ragaszkodott a saját adataihoz. A nála pontossab eredményre jutó Hornsby, Pingré és du Séjur, meghajólva Lalande tekintélye előtt feladták saját (valóban jobb) eredményeit.
Mindezeket egyébként leírtam az általad is ajánlott "A fekete ÍVénusz" (Hegyhátsál, 2004) c. kiadványban -

Hanem az általad nyomatékosan hangsúlyozott óvatosságot a megfigyelésnél nagyon figyelmében ajánlanám mindenkinek aki most észlel először! - BQ.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.04.11. 21:52

Habár én nem vagyok Sándor, a téves információ:

"[A nagyszombati egyetemi csillagvizsgálóban] A megfigyeléseket Weiss és tehetséges
munkatársa, Sajnovics János végezte. .. Különösen nevezetes volt az 1761-es
Vénusz-átvonulás észlelése. Ekkor már tudták, hogy a Vénusznak a Nap előtti
átvonulásakor meghatározható a Föld-Nap távolság. Erre 1761-ben került sor, amikor
is Nagyszombatban Weiss vezetése mellett Sajnovics és P. M. Triesnecker vett részt."

Innen származik:

BARTHA Lajos, ifj.: A magyar csillagászat történetéből. II. A felvilágosodás korának
csillagászata. In: Csillagászati évkönyv az 1959. évre. Szerk.: Tudományos
Ismeretterjesztő Társulat Csillagászati Szakosztálya. Budapest, 1958. Gondolat
Kiadó, Egyetemi Nyomda. pp. 129-142. Ebben a 134. oldalon van az idézett rész.

A Vénusz 2004-ben borzasztóan feltűnő volt, elképzelhetetlenül éjfekete. Szabad szemmel (+napfogyatkozás-néző szemüveg) szinte ordított, nyilván a rendkívül nagy kontraszt miatt. Sokkal erősebb a kontraszt, mint a napfoltok esetében.

Fantasztikus látvány lesz az orcáján szépségflastrommal kelő Nap!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.12. 01:22

Re: Ki látta a Vénusz-átvonulást?
MZs nyomozása:
"[A nagyszombati egyetemi csillagvizsgálóban] A megfigyeléseket Weiss és
tehetséges munkatársa, Sajnovics János végezte. .. Különösen nevezetes
volt az 1761-es Vénusz-átvonulás észlelése. Ekkor már tudták, hogy a
Vénusznak a Nap előtti átvonulásakor meghatározható a Föld-Nap távolság.
Erre 1761-ben került sor, amikor is Nagyszombatban Weiss vezetése mellett
Sajnovics és P. M. Triesnecker vett részt.

Forrás:
BARTHA Lajos, ifj.: A magyar csillagászat történetéből. II. A
felvilágosodás korának
csillagászata. In: Csillagászati évkönyv az 1959. évre.

No innen kiindulva már tovább nyomoztam:
Ime: Kelényi B. Ottó: A Pázmény Péter Tdományegyetem csillagvizsgáló intézetei. A Historia Könyvtára, 3.sz. 6. old.
Bp. 1929.
"Hogy a megfigyelések néhány tárgyát érintsem Weiss Sajnoviccsal 1758-tól (!!!) a Jupiter négy holdjának fogyatkozását... figyelte meg, és az észlelésekről pontos naplót vezetett. Ezek mellett... 1761-ben a nagyszombati csillagvizsgáló is figyelemmel kísérte a Venus átvonulását... Weissnek ekkor (t.i. 1768-ban) P. M. Triesnecker, Hell későbbi utódja volt a munkatársa".
No ez szép kis vándor legenda, amelyet kézről kézre adtunk tovább.
Sajnovics valójában 1765-ben lett a másodcsillagász, Triesnecker pedig 1768-ban éppen Sajnovics helyetteseként került Nagyszombatba.
Igen ám, de honnan vette Kelényi (aki egyébként profi levéltáros volt) ezt az adatot?
Egy biztos: Sajnovics nem volt ott, Triesnecker mégkevésbé. Tanulság: történetírásnál nem szabad elhinni addig az adatokat, amíg le nem ellenőriztük!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.04.12. 05:32

Elnézést a közbevágásért de kiteszem ide is. Akinek van facebook profilja csatlakozhat ott is az eseményhez:

http://www.facebook.com/events/323227897694906/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.12. 10:05

Érdemes a facebookot megnézni! Nagyon szépen feltünteti az észlelést befolyásoló jelenséget is!
Mivel az előző levelek inkább csill. történetiek, ha van folytatása, átteszem a Csillagászat történet c. topicba.
Érdemes arra figyelemmel lenni, hogy a felkelő Nap korongján a óraszögének iránya szerint Vénusz a korong felső széle felé (a tetején) látszik majd! BQ
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”