Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.05.28. 21:12

András írta:Nos, a megfigyelőhelyem megvan egy földút bejáratánál (nem volt könnyű rátalálni itt Somogyban egy jó ÉK-i horizontra) jöjjön, aminek jönnie kell:


Hajnalban elleszel a nyulakkal és őzekkel. :lol:
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.05.29. 12:00

mizar írta:
András írta:Nos, a megfigyelőhelyem megvan egy földút bejáratánál (nem volt könnyű rátalálni itt Somogyban egy jó ÉK-i horizontra) jöjjön, aminek jönnie kell:


Hajnalban elleszel a nyulakkal és őzekkel. :lol:


... és a szúnyogokat se felejtsd ki!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.29. 13:51

Kukac írta:
mizar írta:
András írta:Nos, a megfigyelőhelyem megvan egy földút bejáratánál (nem volt könnyű rátalálni itt Somogyban egy jó ÉK-i horizontra) jöjjön, aminek jönnie kell:


Hajnalban elleszel a nyulakkal és őzekkel. :lol:


... és a szúnyogokat se felejtsd ki!


Bárcsak a halak-vadak-madarak lennének a legnagyobb probléma, de úgy tűnik, hogy ez a mostani fülledt zivataros idő még biztosan kitart egy hétig, akkor pedig Shakespeare lesz, nem szúnyogok.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.30. 00:23

Na, most ebben az eseményben egy léggömbbel való felemelkedés vagy 4-5 km-re is lehet jó lenne, hamarabb lehetne látni, sőt az már lehet a felhők felett lenne és amúgy is a horizontot kell nézni, tehát a gömb nem zavarná a kilátást ami a fejünk fölött lenne. Valahány percet lehetne így nyerni is és nem kéne hozzá Kamcsatkára utazni. Ilyen akciót nem szervez valaki ?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.05.30. 07:01

Menj fel a Kékestetőre, azzal is nyersz 1 kilómétert. A ballon kosarában nem tudod rendesen lerakni a távcsöved, mert izeg-mozog.

Viszont ha kőgazdag lennék, a NASA repülő űrteleszkópját kibérelném 6-ára.
Sztem ők is fent lesznek a levegőben...

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=128015118
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.30. 13:09

Halló András! Nem kell feltétlenül kerek tölcsérnek lennie, készíthető pl. négyszögletesen, fából, műanyagból. De akár henger is lehet, amelynek az okulár felőli oldalán egy kerek lap, középen az okulárnak kivágott lyukkal. (Pl. lehet nagyobb átmérő irat-térkép tartó henger.) De arra gondolni kell, hogy úgy erősítsék fel a távcső végére, hogy ne terhelje meg egyoldalúan az okulárt, ill. a kihuzat mozgó részét.

Kulin készített bemutató csillagvizsgálóknak néhány ilyen kivetítőt, vékony bádogból. Ő a végére homályosított üvget tett, de jó minőségü pausz is megteszi.

De nem tudom, hogy a képminőség romlása miatt megéri-e a bele fektetett munkát. Az egyszerű kivetítés sokkal tisztább képet ad. Ez a módszer főleg akkor jó, ha nagy csoportnak kell bemutatni.

Üdv: Lajos
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2012.06.01. 00:39-kor.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.30. 14:15

astrohist írta:Halló András! Nem kell feltétlenül kerek tölcsérnek lennie, készíthető pl. négyszögletesen, fából, műanyagból. De nem tudom, hogy a képminőség romlása miatt megéri-e a bele fektetett munkát. Az egyszerű kivetítés sokkal tisztább képet ad. Ez a módszer főleg akkor jó, ha nagy csoportnak kell bemutatni.

Üdv: Lajos


Igen, a pauszpapír megér egy kísérletet. Bár azt hiszem, hogy majd egy meganapfolt alkalmával tesztelem, a vénuszátvonulást mi nem tervezzük nagy nyilvánosság előtt, a nagyon korai időpont miatt, meg azért is, mert a városban nem volt alkalmas horizont. Meg a zavartalan fotózás napfelkeltekor nekem most kivételesen fontosabb.
tsa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.07.04. 00:08

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tsa » 2012.05.31. 00:26

Meg tudná-e mondani valaki alkalmas helyszín lehet-e a tengerpart a Vénusz tranzit észlelésére? A Fekete tengerre gondolok, jó a kilátás keletre, nem sziklás, eddig rendben. A kérdésem az lenne, nem túl párás a víz fölött a légréteg? Tiszta, felhőtlen égre nem merek számítani, de a félig felhős ég nem rosszabb minőségű mint máshol? Mondjuk hegytetőről nézve egy jó kilátás (de félig felhős ég) esetén? (persze, hol talalok ilyent?) :?

köszönettel,
A.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.31. 01:09

Néhány nagyobb nap-obszervatóriumot úgy építettek, hogy az a tengerparton, kiugro szirten, vagy nagybb szgetén legyen. Legismertebb a Big Bear Station egy tó közepén az USÁ-ban. A vizfelület kiegyenlitette a légköri nyugtalanságokat Konkoly és mások szerint nagyon jól befollyásolja a képminőséget, ha nagy zöld park, fák vannak az észéelés irányában Ezt én is tapasztaltam, a bokros-füves Rózsadomb felé nézve jobb a kép, mint a város irányában, a házak felett. Kupolás épületnél, Komkoly szerint nagyon hasznos, ha a kupola épületének falát örökzöld futónövények növik be, mert meggátolja a kőfalon felmelegedő, feszálló légáramlásokat.
Talán van benne hasznos ötlet. BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2012.05.31. 11:36-kor.
tsa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.07.04. 00:08

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tsa » 2012.05.31. 01:57

astrohist írta:Néhání nagyobb nap-obszervatóriumot úgy építettek, hogy az a tengerparton, kiugrü szirten, vagy nagybtó szgetén legyen. Lehismertebb a Big Bear Station egy tó közepén az USÁ-ban. A vizfelület kiegyenlitette a légköri nyugtalanságokat Konkoly és mások szerint nagyon jól befollyásolja a képminőséget, ha nagy zöld park, fák vannak az észéelés irányában Ezt én is tapasztaltam, a boklros-füves Rózsadomb felé nézve jobb a kép, mint a véáros irányában, a házak felett. Kupolás épületnél, Komkoly szerint nagyon hasznos, ha a kupola épületének falét Örökzöld futónövények növik be, mert meggétolja a kőfalon felmelegedő, feszálló légáramlásokat.
Talán van benne hasznos ötlet. BQ.


Igen,értem. Arra, gondoltam, a mostani helyzet annyiban atipikus, hogy szinte napfelkeltét kell észlelni, azaz, a horizont közeli égterület minősége lesz a mérvadó (ha a felhők nem játszanak majd főszerepet). Olyan égterület ez, amely amugy is problematikus. De ha épült nap-obszervatórium a tengerpartra, azt jelenti nem károsítja a nagy kiterjedésű vízfelület az (nap)észlelést.

Köszönöm a választ.

tisztelettel, A.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”