Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.11. 01:03

Egy link: http://www.youtube.com/watch?v=akvs-LIgcsw
NASA animációk a Nap előtti Vénuszról. Kellemes nézegetést! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.06.11. 12:11

Szia Imre!

Több, mint egy hétig távol voltam.
Gratulálok a hozzászólásaidhoz és a linkekhez.
Üdvözlettel a Felvidékről Budjáncs Márton.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.11. 19:05

Azért kíváncsi lennék, hogy Galilei, Kepler és sok régi híres csillagász gondolta e volna, hogy pár száz évvel később miket fogunk látni és tudni, amit ők még csak éppen megsejtettek, vagy megláttak nagyon kicsiben, rossz minőségben, persze amilyen képzelőerejük lehetett, lehet meg sem lepődnének.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.11. 19:22

Nem kellene annyit se visszamenni időben, elég lenne 100 évet is. Ma már UV fényben a Föld felszínről is többet "látunk" róla, mint 100 éve. Az viszont érdekes, hogy nem találok sehol 1-2 napos Vénusz sarlóról, vagy "gyűrűről" felvételeket! Ez a lehetőség ugyan elég ritkán adódik, főleg az átvonulás a Nap előtt, de erre alkalmas közelség már sokkalta gyakoribb. Legközelebb 2020 -ban közelíti meg a Vénusz a Napot olyan mértékben, mintha az áthaladás után csak néhány óra telt volna el. Akit esetleg érdekel az addigi évek Vénusz-sarló látványa, az választhat az alábbi időpontok közül. Üdv. Imre
2014.01.10. és 11. Vénusz 6 fokkal a Nap felett.
2015.08.14. és 15. Vénusz 8 fokkal a Nap alatt.
2017.03.22. és 23. Vénusz 20 fokkal a Nap felett.
2018.10.24. és 25. Vénusz 8 fokkal a Nap alatt.
2020.06.03. 17 UT. Vénusz 20"-re a Nap felett !!!

2016.05.09. 11-19 UT között Merkúr átvonulás. A kilépést itt már nem látjuk, de Párizsból nézhető.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.11. 20:35

Azt hiszem, Galilei, akinek volt képzelőereje, álmodozott arról, hogy mi mindenre képes majd a távcső. Kepler pedig a "Rudolphinus táblázatok"-ban már előre számolta a Mekur és a Vénusz átvonulását, ezért is volt izgalmas az 1631. és 1639. évi Vénusz átvonulás megfigyelése, mert ezek alapján kiderülhetett, mennyire pontosak az ellipszis-alaku bolygó pályákra alapított pozíció-számítás.
Re: Vénusz a Nap közelében. Nem sokan törekedtek arra, hogy a Nap közelében tartózkodó Vénuszt megörökítsék. A hagyományos fotótechnikával nem is sok eredményt vártak ilyen képektől, mert az égbolt előtér fénye elfátyolosítja a lemezt, nem állt arányban a várható eredmény (Vénusz-légkör fénytörése) a sok macerával. Az 1920-as években a Pic du Midi obszervatóriumban készítettek néhány sorozatot a Vénusz fázisokról a felső együttállástól az alsóig. (Hivatkozik rá V. V. Saronov: Planeta Venera, Moszkva, 1965). Egy Rackham nevű amatőr az 1950-es években végzett ilyen észlelést (P. Moore: The Planet Venus, 1959.) A Sky and Telescope-ban az 1960-as években láttam néhány fényképet, amit a majdne,-gyűrű Vénuszról készítettek, szintén amatőrök. Üdv: Lajos
Pótkérdés: összehasonlítottátok a Vénusz fekete korongját a napfoltok színárnyalatával? BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.15. 00:52

"Pótkérdés: összehasonlítottátok a Vénusz fekete korongját a napfoltok színárnyalatával?"
Szemmel, de csak a fénycsökkentő fóliával távcsövön át, amúgy szűrő nélkül az okulárban a Vénusz meglehetősen sötétnek látszott, a foltok viszont sokkal világosabbnak. A foltok központi sötét centruma is világosabb volt, mint a Nap előtt elhaladó Vénusz által kitakart körlap alakú felület. A foltok széle elmosódottnak látszott a Vénusz korong széléhez képest. A Vénusz korong pereme, mintha kissé kontúremelt lett volna, azaz a nap széle egy sejtésnyivel világosabbnak látszott a sötét kör alakú folt körül. Ez lehet optikai csalódás is, de nagy nagyítással is látszódott, tehát valami oka csak van. A nagyobb nagyítással megfigyelt Vénusz korong is kissé sötétebb volt, mint a Nap más foltjainak közepén a sötétebb centrum. A Vénusz foltjának a színét egyértelműen kékesen sötétszürkének, a napfoltokat viszont sötétbarnának, kissé vöröses árnyalatúnaknak láttam. Sajnos a szél szinte állandóan löködte a távcsövet, tehát szemmel nagy nagyítással nem lehetett hosszan tanulmányozni a látványt, mert folyamatosan remegett. Nem a Beeder napszűrőt használtam, hanem tisztán alugőzőlt vékony fóliát két rétegben, ami a Nap színét nem sárgította, vörösítette el, talán inkább fehérítette egy árnyalatnyit. A régi fogyatkozási szemüveggel minden erősen sárgás-barnás árnyalatúnak láttam, de ezzel a fémgőzőlt fóliával átjött minden szín, csak sokkal halványabban. Teszteltem a fóliákat A Beeder a kék led fényét erősen vágta, a vörös és a zöld az látszott rendesen, ezért nem azt használtam a cső elé. A távcsőben az ég is kékesen, sötét szürkésen derengett a Nap körül, de a gyári védőszemüveggel csak a Nap sárgás fényét láttam. Ennyit tudok válaszolni a pótkérdésre. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.15. 11:17

Nagyon szép, részletes leírás. Kár, hogy ilyen "mellékesnek látszó" részletekre csak kevesen figyeltek fel. A világos gyűrű több tényezőből összetett: 1. Vénusz-légkör (ez a lekkeskenyebb), 2. Kontraszt-hatás (ezt kisérletileg igazolták), 3. Fényelhajlás.
Gratulálok az alaposságodhoz: Lajos.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: ozy » 2012.06.17. 02:21

Gondolom már mindenki unja de azért csak rátok erőltetek még egy Vénusz-átvonulás képet.
150/1225 Newton; 2x fókusznyújtó; 615/24nm szűrő; ND 0.9 szűrő; IR block szűrő, és DMK21AU04 kamera.
A távcső tükrein nem volt alumínium gőzölés.
Helyszín: Lake Mungo
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.06.17. 10:44

ozy írta:Gondolom már mindenki unja de azért csak rátok erőltetek még egy Vénusz-átvonulás képet.

Lehet ezt megunni, mikor ilyen képet csatolsz? Ha jól látom a Vénusz légköre szépen fénylik. Gratulálok a képhez!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.08. 04:45

A decemberi borult idöben nézegettem a Vénusz átvonulás alkalmával készített felvételeimet. Júniusban nem láttam az átvonulást követő felvételeimen semmit, amelyeket akkor készítettem, amikor a Vénusz még nagyon közel volt a Nap korongjához. Néhány felvételt úgy állítottam be, hogy a Nap pereme is látszódjon rajta, tudván, hogy akkor a Vénusz is rajta kell legyen valahol, hiszen még egy fél fokra sem távolodott el a Naptól! A kép szélén a Nap pereme olyan óriási fényerővel jelentkezett, hogy a felvételen igen erős fénysávok is láthatóak lettek, ezért akkor úgy gondoltam, hogy ezeken nincs mit keresni. Utólag átgondoltam a dolgot, és azt a következtetést vontam le, hogy ha nem telítődött a kép, azaz csak a Nap pereme alatt égett be, akkor a mellette lévő területnek még tartalmaznia kell a Vénusz gyűrű halvány fényét az ég fényével és a zavaró beszűrődéssel összegezetten. Szabályos karika, megfelelő módszerrel talán láthatóvá tehető az a kicsiny fénytöbblet, amely a Vénusz gyűrűtől ered. Elővettem egy képet, és nekiálltam a munkának. Találtam olyan felvételt, ahol a beszűrődő erős zavaró fény ellenére sikerült egy gyűrűt felfedezni, amelynek helyzete megfelelhet a Vénusz Naphoz képesti helyzetének és mérete a gyűrű nagyságának. Ellenőrzéskor a Stellarium mutatott ernyőképére szépen rá lehetett illeszteni úgy, hogy a Nap peremének íve egybeessen, és a Vénusz gyűrű is a megfelelő helyen legyen. Ez utóbbi mérete a Stellárium ábráját pontosan kőrülölelte. Az egymásra vetítéseket a Gimp programmal tudtam elvégezni. Vénusz átvonulás még sokára lesz, ezért gondoltam, talán még érdemes kiegészíteni a gyűjteményt, hátha másnak is van még hasonlóan feldolgozható felvétele. Érdemes lenne ismét előszedni, és alaposan átnézni, mert bármilyen halvány is az a gyűrű, van egy kicsi esély arra, hogy elkülöníthető. Mutatom a képet, és az ellenőrzés általam használt módszerét. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.12.08. 05:40-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”