Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.20. 00:10

Kedves Tóni! Szép eget és Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánok.
Azt hiszem a fiadnak igaza van, nem kell mindnen kiakadni. Pontosabban nem szabad egyforma súllyal kezelni a csacskaságokat. Azt hiszem, sokkal okosabb, és lelkileg is megnyugtatóbb, ha a közösségnek hasznos közlésekre szorítkozunk. A konkrétumokról akár vitatkozni is érdmes, abból csak tanulunk.
Szerencsés észlelést! Lajos
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.20. 00:23

Üdv emberek !!!

Nem akartam bunkó lenni, a legutóbbi hozzászólásomért elnézést kérek.Kissé durvára sikereset, ígérem nem szólok be többször ilyet. Viszont néha lehetnél elnézőbb is Tóni bácsi , én nem hinném hogy bántottam is valamivel.(?) Ha igen akkor tessék szólni...Nehéz eset vagyok, ez tény.kérdezgetek sokat itt a fórumban, mert vannak hiányosságaim, s kinek ne lennének (?) legyen az 40 éves vagy 20.A Csillagászat állandóan fejlődik, s már megbocsássanak egyesek a fiatalabbak viszik tovább a staféta botot, lehet nem én.:) Viszont a Lajos bát, birom, mert végtelenül türelmes, s okos embernek vélem.De azért Tóni bá, te is majd egyszer a szivemhez nősz majd egyszer. :D

Még egyszer elnézést a bunkózásomért.Szép éjszakát!
Ja Tóni bá, nem élek tápszerrel.

Űdv: Hyperion85.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.04.20. 00:26

Köszönöm a jókívánságokat kedves Lajos!
A fiam egy nagyon kiegyensúlyozott és nyugodt természetű ember.
Nem nagyon van ideje fórumozgatni. A Cseh Telekomnál szoftver
fejlesztő mérnök. Valamint zenél, mint a családunk több tagja.
Az elmúlt években már kétszer fellépett a zenekarával B.pesten a
szigeten. Így közelebbről ismeri a magyar virtust ....! és mentalitást.
Üdvözlettel : Tóni.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2011.04.20. 10:36

Üdv!

Nem ismertek olyan honlapot, ahol maximális fényesség szerint ki lehet listázni a közeljövő földsúroló kisbolygóit? Az MPC-n van egy lista a közelítésekről, de elég hosszadalmas egyenként vizsgálgatni a dögöket:
http://www.minorplanetcenter.net/iau/li ... seApp.html

Z
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.07.02. 20:35

Üdv!

Nem valószínű, hogy ma ki tudnék menni észlelni, de azért rákérdezek, látható most az égen olyan kisbolygó ami akár az 5 centis távcsövemben is látható? Szeretném kipróbálni a kisbolygó-észlelést is :)
Láttam Heavens-Above-on, hogy 6 db 10 magninál fényesebb kisbolygó van most (Vesta, Ceres, Ariadne, Lutetia, Pallas, Eunomia), ez utóbbi például 9,9 magnis, a Vesta pedig 6,3 magnitúdós, de nem tudom, hogy az Eunomia-t láthatnám-e illetve, hogy ezek egyáltalán Magyarországról észlelhetőek-e...

Köszönöm a segítséget, Feri
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.07.02. 22:36

gaster95 írta:Üdv!

Nem valószínű, hogy ma ki tudnék menni észlelni, de azért rákérdezek, látható most az égen olyan kisbolygó ami akár az 5 centis távcsövemben is látható? Szeretném kipróbálni a kisbolygó-észlelést is :)
Láttam Heavens-Above-on, hogy 6 db 10 magninál fényesebb kisbolygó van most (Vesta, Ceres, Ariadne, Lutetia, Pallas, Eunomia), ez utóbbi például 9,9 magnis, a Vesta pedig 6,3 magnitúdós, de nem tudom, hogy az Eunomia-t láthatnám-e illetve, hogy ezek egyáltalán Magyarországról észlelhetőek-e...

Köszönöm a segítséget, Feri


A listád jó, látni is őket Magyarországról. A Ceres és a Vesta mostanában hajnalban észlelhető. Az Ariadne éjféltájban delel, kb. 25 fokkal a horizont fölött. A legjobb elméletileg a Pallas, mert ugyan hajnali kettőkor delel, de 65 fok magasan, azaz este már kereshető keleten.
De ne haragudj, ha megkérdezed, hogy láthatók-e Magyarországról, az észleléshez meg kell szerezni a pontos koordinátákat, máskülönben elég reménytelen az azonosítás.

Sok sikert: Porrima
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.07.03. 12:09

Porrima írta:A listád jó, látni is őket Magyarországról. A Ceres és a Vesta mostanában hajnalban észlelhető. Az Ariadne éjféltájban delel, kb. 25 fokkal a horizont fölött. A legjobb elméletileg a Pallas, mert ugyan hajnali kettőkor delel, de 65 fok magasan, azaz este már kereshető keleten.


Köszönöm, akkor a legközelebbi derültön megyek kisbolygókra leskelődni, hátha látható belőlük pár a távcsövemben is...

Porrima írta:De ne haragudj, ha megkérdezed, hogy láthatók-e Magyarországról, az észleléshez meg kell szerezni a pontos koordinátákat, máskülönben elég reménytelen az azonosítás.


Igen, gondoltam rá, szerintem nyomtatok ki részletes térképet, vagy azt ami a heavens-above-on van vagy majd a Stellariumból, vagy mindkettőt... Vagy az is lehet, hogy majd a theskyx-ből nyomtatok, mert ott lehet térképként nyomtatni, fehér alapon fekete csillagokkal, és majd filctollal bejelölöm a kisbolygót :). Majd valahogy megoldom...

Üdv, Feri
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.07.03. 16:33

Feri, a kisbolygózás hálás téma, ha pár napon belül legalább kétszer meglesed az objektumot és berajzolod a csillagtérképedbe. Szépen fogod látni az elmozdulást. A Heavens-Above térképei maradéktalanul jók erre a célra, De ha van Kisatlaszod, a koordináták alapján a 8 magninál fényesebbeket oda is berajzolhatod. Hajrá!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.07.03. 18:40

Vizi Péter írta:Feri, a kisbolygózás hálás téma, ha pár napon belül legalább kétszer meglesed az objektumot és berajzolod a csillagtérképedbe. Szépen fogod látni az elmozdulást. A Heavens-Above térképei maradéktalanul jók erre a célra, De ha van Kisatlaszod, a koordináták alapján a 8 magninál fényesebbeket oda is berajzolhatod. Hajrá!


Üdv!

Kisatlaszom sajnos még nincsen (de remélem a nyáron beszerzem az Amcsill kézikönyvvel együtt...), de majd a Pleione-ba berajzolgatom, meg készítek látómezőrajzot... Megpróbálom majd több napon is észlelgetni, akár 4-szer, 5-ször is és akkor szép kis mozgóképeket kaphatok eredményül... :)

Üdv, Feri
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2011.07.04. 13:16

Szia Feri!

Ezen a címen megtalálod a 2011-ben fényes kisbolygók listáját:

http://www.minorplanetcenter.net/iau/Ep ... index.html

Jó csemegézést, és ha úgy hozza kedved, a megfigyeléseket elküldhetnéd a Meteor számára is. Itt találsz észlelőlapot, ami abban is segít, hogy mit kell feljegyezni

http://meteor.mcse.hu/eszlelolapok/view_category.html

Derült egeket!

Sry


gaster95 írta:
Vizi Péter írta:Feri, a kisbolygózás hálás téma, ha pár napon belül legalább kétszer meglesed az objektumot és berajzolod a csillagtérképedbe. Szépen fogod látni az elmozdulást. A Heavens-Above térképei maradéktalanul jók erre a célra, De ha van Kisatlaszod, a koordináták alapján a 8 magninál fényesebbeket oda is berajzolhatod. Hajrá!


Üdv!

Kisatlaszom sajnos még nincsen (de remélem a nyáron beszerzem az Amcsill kézikönyvvel együtt...), de majd a Pleione-ba berajzolgatom, meg készítek látómezőrajzot... Megpróbálom majd több napon is észlelgetni, akár 4-szer, 5-ször is és akkor szép kis mozgóképeket kaphatok eredményül... :)

Üdv, Feri
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”