C2009 P1 Garradd

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.19. 14:07

mpt írta:Tegnap esti felvetelek az ustokosrol: 21:38-23:08 (helyi ido) kozott. .... A kepet tukroztem (zenittukorrel keszult), illetve az egtajakat jeloltem.


Kedves Péter! Örülök, hogy megfogadtad a javaslatomat, és az animált képen már kb. a helyes iránynak megfelelően mozog a kometa. Annyit jegyzek még meg, hogy a zenittükör miatt oldalcserés felvételeket a feldolgozáskor tükrözted, tehát a látható animáció már a közelítőleg jó irányú mozgást mutatja. - Hogy magyarázzam, mielőtt megint rákérdeznek. - Egy másik apróság, hogy a nyugati irány bejelölése a képen pontosan a csillagok elmozdulásának irányába mutat, márpedig ha az összeadott képen a kométára egyeztetsz, akkor az csak akkor esne egybe, ha az elmozdulás pontosan kelet-nyugai irányú lenne. Ez az üstökös viszont néhány fokos emelkedő pályán megy a felvétel készítésekor, tehát szerintem a nyugati iránynak a csillagok látszólagos elmozdulásához képest kissé lejtenie kellene. Jön a jobb idő, és lehet, hogy még jobban fényesedik is a csóva, tehát érdemes lenne egy pontos beállítású műszerrel készíteni, egy az égi koordinátákkal párhuzamos szélű felvételsorozatot. Még egy javaslatom lenne, éspedig az, hogy a hosszú kétpercesek közé készítsél rövid felvételeket is, mert akkor lehetőséged lesz az üstökös kiexponált kómájának összegzett képére rátenni a kicsiny csillagokat, amely lesz bőven amikor a Tejúton halad keresztül. Úgy képzelem, mint amikor a nagy kontrasztú képeket gyártják, amikor több felvételből rakják össze az amúgy alá, vagy túlexponált, azaz a sötét és túlvilágos felületeket. Tegnap én is fotóztam, ugyan nem teljesen szabályos időközökben, majd megpróbálok egy második animációt készíteni a sok felvételből, hátha sikerül a csóvát is kierősíteni a háttérzajból. A felvételek szépek lettek, talán kicsit kisebb kontraszttal, azaz világosabb háttérrel mutatósabb lenne. A csíkhúzós képen meg sajnos nagyon feljön a zaj is, tehát ott is előnyösebb lenne a kisebb kontraszt, és a világosabb háttér. Szép munka volt! Gratulálok, már csak néhány apróság választja el a tökéletes, kifogástalan felvételtől! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.19. 14:39

C/2009 Garradd P1. Aug. 18, 19:40. 70/500 + 22x. Nagyon fényözönben is látszik, átmérője kb. 8-10', kicsit mintha elnyúlt lenne,, belül nagyon fényes de központi magot nem látok (ha van, 8 mg alatt. Összfény kb. 6,8 mg (ha az előtér-fénylésbe elvesző külső részt hozzá számítom, hát több is). Mi lesz ebből, ha elkapja egy nap-szél áramlás? BQ.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.19. 15:24

Ha derült lesz az ég, ma is fotózok majd. Nem tervezek ennél rövidebb expozíciókat, sőt talán inkább hosszabbakat, így is elég kevés a fény ezzel a kis 7 centis műszerrel. Nem fenyeget a veszély, hogy a kóma/csóva csillagokat fed nagyon el... Az utolsó előtti kép szeretné mutatni magát az üstököst, az utolsó pedig valóban túlkontrasztosított, csak azért, hogy a csóva és iránya látható legyen.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.19. 17:29

Azért javasoltam a rövidebb képeket, mert azokon a csillagok pontszerűbbek, és azt lehetne a hosszú idejű expóval kombinálni. A halvány kóma - csóva esetleg a hosszú expoval már előjön, és ha időben nincs nagy eltérés a rövid és perces képek között, akkor egyszerre is használható. Ha Gimppel dolgozol, akkor ott van többféle lehetőség, rávetítés, kivetítés, szorzás és még sok más, amivel esetleg úgy össze lehet rakni egy hosszú és egy rövid expos képet, hogy a kis csillagpöttyök és a halvány kóma - csóva is látható legyen, azaz ne a nagy csillagkorongok kerüljenek a képre, hanem a kicsik, illetve a háttérből kiemelkedő csóva is látható legyen. Én pontosabban ezért javasoltam egy több perces után az egy rövidet! Ez csak egy ötlet, én kipróbálom, ha lesz ég ma is. Ki tudja, talán bejön a dolog, habár itt Buda belvárosában.... ???? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.19. 17:56

astrohist írta:C/2009 Garradd P1. ... Mi lesz ebből, ha elkapja egy nap-szél áramlás? BQ.

Hol lehet ennek utánajárni? A SOHO vajon mutatja? Milyen sebességgel jut oda, azaz mennyi idő kell a kitörés után a találkához? Lehet, hogy lefújja a kómát a magról, és meglátjuk a magot is, vagy még intenzívebb részecske kiáramlást okoz, mert felfűti a magot, és akkora csóvája lesz, amit akár szabd szemmel is láthatunk? Van erre még egy-két hónapunk, és szerencsésen egybeesik a Nap fokozott tevékenységével! Kíváncsian várom a fejleményeket. Rajta vagyok amikor csak tehetem, de éppen most kaptam a hírt, hogy Keszthelyen már dörög és villámlik, azaz készül a vihar is az ünnepre!!! Ha szerencsénk lesz, akkor éppen elvonul, és utána jó ég lesz, tiszta levegő Budapesten, legalább a tűzijáték kezdetéig! Ha meg nem, akkor gondoskodtak már az új díszvilágításról, amely egyensúlyt tart majd a budai várral, a Mátyás templommal és a Halászbástyával! Semmi okunk nem lehet panaszra! Igaz? Van itt pénz dögivel... már el sem hiszem, hogy gazdasági válság fenyeget, hiszen akkor nem a luxusra költenék a milliárdokat!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.19. 22:49

A mai estével nincs szerencsém. Van idő a tegnap esti felvételek kidolgozására. Alább egy sok képből a kométára egyeztetett összegzést készítettem, és a kicsinyített, kőrbevágott változatát mutatom meg. Az üstökös magja nem vehető ki, akár hogyan manipulálom a képeket, és a csóváját sem látom, itt is inkább csak sejteni lehet, várni kell, ameddig egy csillagoktól mentesebb területen halad. Ez lett volna a mai, de a felhős ég miatt elmaradt a csóva fényképezése. A kómáját most is kékes-zöldesnek mutatta a felvétel, és az égen is kissé kékesebbnak tűnik. A kóma szélét, a halványabb részét sajnos nem tudom megfigyelni még távcsővel sem, mert itt igen magas a környezetszennyezés, a díszvilágítások és közvilágítás, amely a legkisebb párás, poros levegőt sárgás, narancsos fénybe borítja, tehát marad a trükközés a fotóval. A felvételek 21:30 és 0:30 közöttiek. Amikor valami dolgom támadt, telefon, vagy más, akkor elmaradt a kattintás, mert még nincs időre automatizálva a műszer ezen része. Azért így is eléggé mutatós.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.20. 06:39

A képkockákat a csillagos háttérre egyeztetve meg a C/2009 P1 Garradd útja pöttyöződik ki. Az ég háttérfénye, az exponálási idő, az ISO érték változása miatt a kométa fényfoltja kissé változik. Ezzel is próbálkoztam, hogy mely esetben lesz látható esetleg a csóvája, de amint látható, még nem látható!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.20. 20:19

Ma este 22 órakor elvileg a térkép szerint egy 5.8 magnitúdós csillag mellett lesz az üstökös, a Hold még nem világít nagyon, aránylag közel még egy 6.86 fényességű csillag is lesz, ezekkel össze lehet hasonlítani a fényességét, ha megtalálom. Először 7x35 binokulárral próbálom meglátni, majd a 76/700-al. A Delfin Alfa és Nyíl Gamma csillaga közt kb. félúton :

garrad_20110820_22h.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.20. 21:57

Összehasonlítás: a pontszerű csillag és az elmosódott üstökös-fej közvetlenül nem hasonlítható össze. A csillagot extrafokálisra kell beállítani, hogy a megnagyobbodott korng kb. akkora léegyen, mint az üstökös, és akkor ad reális fény-összehasnlítást.
Remélem sikerül jól észlelni. Nekem most este a tüzijáték bele világított, mejd később újra próbálom!
Eredményes észlelést: BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.20. 22:20

astrohist írta:Összehasonlítás: a pontszerű csillag és az elmosódott üstökös-fej közvetlenül nem hasonlítható össze. A csillagot extrafokálisra kell beállítani, hogy a megnagyobbodott korng kb. akkora léegyen, mint az üstökös, és akkor ad reális fény-összehasnlítást.
Remélem sikerül jól észlelni. Nekem most este a tüzijáték bele világított, mejd később újra próbálom!
Eredményes észlelést: BQ.



Köszönöm a tanácsot, egyelőre binoklival nem láttam , hogy melyik lenne az, most töltöttem fel a lézer pointer akksiját, hogy be tudjam célozni a nagyobbal, azt sem tudom, hogy a binokulárral milyennek kellene látni, tulajdonképpen a múltkor az M15 közelében láttam csak egyszer még eddig, a 76/700-al, kis halvány foltként. Most szép sötét van pedig, a Tejutat is gyönyörűen látom, gondolom így simán láthatónak kellene lennie.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”