C/2011 L4

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.04.07. 17:57

Soawar írta:... Szubjektív véleményem szerint viszonlyag jól sikerültek, ezért gondoltam megosztom.


Tényleg szépek a képek, csak kár, hogy mind fényt kapott előhívás közben... ;)

Le kellet volna kapcsolni a zöld lámpát a laborban. :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.04.08. 09:34

Jó képek, bizony!
Meg az is látszik rajtuk, milyen nehéz a skandináv amatőrök élete. Mert ugyan sokáig van sötét, de az a nyomorult sarki fény állandóan rontja a láthatóságot :D
Gratula!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.08. 13:07

Már túl vagyunk a tavaszponton, lehet, hogy ezért tart itt kicsit délebbre, Európa (nem a hold) közepén hosszabb ideig a sötétség, amit még a sarki fény sem zavarna meg! Bizonyítékot a "Viccek" helyen találtam rá! Miután megnéztem, az én képem is pont olyan színű lett, mint azt szép üstökös felvételeiden is látni.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.04.08. 17:17

Tegnap este végre kicsit kiderült és engedett egy fotót az üstökösről!A kép 200/1000-es Newtonnal Canon EOS 350D géppel ISO1600 60sec.exp idővel készült.Hercules Observatory Hajduhadhaz.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Soawar
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.01.18. 23:39

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Soawar » 2013.04.08. 19:27

Köszönöm szépen! Péter, tökéletesen igazad van!

Az az igazság, hogy pont ez járt a fejemben nekem is, amikor kint álltam a befagyott tavon 80 cm havon állva már három órája és elmentek a felhők. :)

Éppen szünet volt a sarki fény játékában... Felettem tökéletesen fekete, tiszta ég annyi csillaggal, amennyi "a világon nincs". Gyönyörű és megindító látvány amikor úgy igazán gerjednek a légkör atomjai - számomra legalábbis az volt és feledhetetlen. Valószínűleg hosszú éjszakákon át el bírtam volna nézelődni. Legalábbis addig biztosan, amíg nem fagy az ember fia kockára, nem áll be a nyaka vagy éppen nem kell hazajönni a költségvetési egyensúly fenntartása végett;)

De tény - egyszer biztosan rá lehet erre az észlelésre is "unni" és aztán az égi adottságokat kihasználva valaki akár tehetne egy bátortalan kísérleteket tenni távcső használatra, valami jó kis mélyég objektum megörökítésére. Ez jutott az én eszembe is: mi lenne ha itt lenne velem a kis newton otthonról és lőnék vele egy két képet úgy észak/nyugat felé.
Aztán gyorsan bele is gondoltam: az ok, hogy sötét van, csoda az ég, jó a láthatóság, de azért mintha valami hol itt, hol ott felderengene... Ergo, alighanem kb. nettó szívás lenne. Hirtelen el is kezdtem sajnálni az ottlakókat :D

Mindenesetre remélem lesz még "leközelebb" és akkor isti bizony óvatosabb leszek a zöld fénnyel az előhívásnál.

Üdv.,
Attila
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.08. 23:30

Hermione írta:Tegnap este végre kicsit kiderült és engedett egy fotót az üstökösről!A kép 200/1000-es Newtonnal Canon EOS 350D géppel ISO1600 60sec.exp idővel készült.Hercules Observatory Hajduhadhaz.
Kedves Csaba! Ez már sokkal jobb, eredetibb színekkel, de két apró dolog nekem még mindig hiányzik. Nem látom a fényes magot a fejben, pedig van, és hiányolom az ioncsóvát. Ez utóbbit csak egy hazai felvételen láttam. A csóva szálas szerkezetét viszont azon sem, pedig több külföldi felvételen jól látható mindaz, amit hiányolok. Nem lehet, hogy a kép feldolgozása miatt maradnak láthatatlanok? Elvileg az 1 perces expó sötét égen 200-as csővel és ISO 1600-al már egészen biztos tartalmazza. A csillagok élesek, de lehet, hogy 1 perc alatt az üstökös elmozdulása miatt már elmosódnak a hiányolt részletek? A kép szép lett, és gratulálok a kitartásodhoz! Hátha lesz még egy két alkalmas este újabb kísérlethez! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.04.29. 08:52

Tegnap este a Hold elvonultával adódott egy olyan derült ég amit álmodni is jó a borús napokon!Itt egy 55 másodperces kép a 200/1000-es Newtonnal és Canon EOS 350D géppel ISO1600!

HDH
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.04.29. 09:32

Hermione írta:... Itt egy 55 másodperces kép ...


Gyönyörűen látszik a por-csóva és az ion-csóva, mint egy széles V betű két szára!
Gondolom, minél messzebb ér a Naptól az üstökös, ez annál szélesebb (amit még persze a rálátás perspektívája is nagyban befolyásol).

Nem lehet a csóvákat egy kis PS-sel jobban kiemelni?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.29. 13:24

Attila írta:
Hermione írta:... Itt egy 55 másodperces kép ...


Gyönyörűen látszik a por-csóva és az ion-csóva, mint egy széles V betű két szára!
Gondolom, minél messzebb ér a Naptól az üstökös, ez annál szélesebb (amit még persze a rálátás perspektívája is nagyban befolyásol).

Nem lehet a csóvákat egy kis PS-sel jobban kiemelni?

MDA

Kedves Attila! Én máshogyan értelmezem Csaba felvételét. A csóvának balra irányuló sugara nem az ioncsóva, hanem a nagyobb porszemcsék, a magról levált darabok, amelyek szinte pontosan követik a pálya iránya mentén az üstökös fejét. A felfelé mutató kiszélesedő, legyező alakú rész pedig egyre kisebb méretű szemcsékből áll, és a szemcsméretének csökkenése miatt egyre nagyobb mértékben eltérül a napszél hatására. Az ioncsóva mindig a Nappal pontosan ellentétes irányba mutat, és ezt már nem látni a képen, mert rettenetesen halvány, a kevés exponálási idő még nem mutatja ki. Alább mutatom, hogy szerintem mi látható Csaba szép felvételén, természetesen erős kiemeléssel, amely sajnos meglehetősen zajossá tette, de így talán jobban látható, hogy én hogyan értelmezem. Üdv. Imre
Ui.
Kedves Csaba! Remélem, nem zavar, hogy elemzés céllal felhasználtam a felvételedet. Ha kéred, akkor kitörlöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.04.29. 15:08

Imre írta:... Én máshogyan értelmezem Csaba felvételét. ...


Előre bocsátva, hogy nem vagyok szakértője az üstökösöknek, úgy érzem, több ponton is sántít az interpretációd - bár lehet, hogy tévedek.

Először is a nagyobb leváló darabok nem "követik" az üstökös fejét, azaz nem maradnak le a pálya mentén különálló "pálya-menti csóvát" létrehozva (kivéve az Orion űrhajó szupernóváját és a Csillagok háborújának harcjeleneteit... 8-) ), mivel nincs közegellenállás (eltekintve az igen ritka interplanetáris anyagtól), hanem a maggal együtt, a kóma részévé válva folytatják útjukat, s csak lassan, a perturbáló hatások miatt oszlanak el, létrehozva ezzel a későbbi meteoráramokat (ill. azok maximumát).

Azután - mivel a porszemcsék méret szerinti eloszlása "statisztikailag folytonos" - a porcsóva szélessége mentén folyamatos a porsűrűség változása. Tehát a képen látható "szünet", vagy sötét szögtartomány ezzel nem magyarázható.

Valamint az ioncsóva kevésbé szóródik, azaz kevésbé terül szét a fejet elhagyva (szemben a porcsóvával), mivel a kis tömegű atomokat és molekulákat sokkal nagyobb gyorsulással fújja le a korpuszkuláris sugárzás és a fotonnyomás, s így "nincs ideje" szélessé terülni.

Az viszont igaz, hogy az ioncsóva színe nem a Nap színképét mutatja (mint a porszemcsékről visszaverődő napfény), tehát nem sárgás, hanem más színű (eddig én többnyire kékes színű ioncsóvákat láttam), mivel az, az ioncsóva anyagától függő hullámhosszon gerjesztődik, és emissziós spektrumot mutat. Itt viszont nem látok színkülönbséget, ami valóban furcsa.

A Nap irányát beazonosítottad a képen látható csillagok alapján? Vagy honnan tudod a kép tájolását?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”