Üstökös észlelések

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.21. 11:34

Zsolti! Nem, valóban jól tudod, a puszta szemmel láthatóság határát 6-6,5 mg körztire teszik. De persze nagyon függ a levegő áállapotától, a látóhatár feletti magasségtól. Kiterjedt objektumnál általában csak a 6-nál fényesebbet látjuk szabadszemmel, mert a fény nagyobb felületen oszlik el. De ezt nem lehet pontosan meghatározni. Szerencsére Péter becslése szerint eléggé kicsi, eszerint kis távcsővel is látható lenne.
Szép nagy kerek szemed van, sárga írsszel? Mert ez lenne a bagolyszem! Ha éles a látásod, az sasszem.

Nekem tegnap balszerencsém volt, az esti tüzijáték miatt alig láttam csillagot, azután jöttek a tözijáték füstfelhői, s mire eloszlott, beborult az ég, szóval nem tudtam észlelni. Remélem nem csak Péter tudott látni, hanem másutt is megpróbálták, ahol nem volt tüzijáték. - BQ. -
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.08.21. 13:21

"Szerencsére Péter becslése szerint eléggé kicsi, eszerint kis távcsővel is látható lenne."
Éjfél előtt már elég magasan volt, és szerencsére nekem Észak felé nem túl jelentős a fényszennyezés, így 10X50-es binoklival szépen látszott a kis halvány folt.

"Szép nagy kerek szemed van, sárga írsszel? Mert ez lenne a bagolyszem! Ha éles a látásod, az sasszem."
Csak akkor van nagy kerek szemem ha rossz pálinkából iszok egy felest, sőt ilyenkor talán még az íriszem is besárgul egy pillanatra :D Csak viccből használtam én is ezt a kifejezést...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.08.21. 15:16

Sziasztok!

Kedves Lajos!

Az nappali éles látás és az éjszakai éles látás között csak annyi a különbség,hogy a bagoly nappal is képe vadászni a sas ezzel szemben nem. Most vagy a sas egy lusta dög és éjszaka alszik,vagy egyszerűen nem vadászhat,mert nem lát?

Kedves Zsolti!

Nem azt mondtam,hogy nem lehet lefényképezni,ill. nem fényképezhetted le!
Ellenben azt most is állítom,hogy ha azt az üstit "szabad szemmel láttad",akkor olyan a szemed,mint a bagolyé! :-)
(ha már besárgul a fehérje,akkor vagy ne igyál többet,vagy gyorsan fordulj orvoshoz! :-) )

Üdv: Zoli
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.21. 15:21

Gratulálok! Remélem egy darabig még látható lesz, szeretném elcsípni. Persze nekem nincsen olyan egem, mint Dunakeszin.
Érdekes kis üstökös ez, úgy lázszik, éppen ellenkezően viselkedik, mint az ISON,, pedig szintén az Oortfelhőbúl jött. Igaz, hogy nem jut olyan nagy napközelségbe. Jó lenne mennél többszüör észleni, és megbecsülni a fényét, mert érdekesen viselkedik.
Bizom benne, hogy azért még sikerül levadásznom. - BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.08.21. 15:31

Sajnos az túlzás hogy jó egem van Dunakeszin, Dél felől Budapest rendesen bevilágítja az eget. Észak és Kelet felé még talán elmegy. Bár tavaly amikor visszajöttem a Bakonybéli nyaralásról, Magyarország egyik legkevésbé fényszennyezett helyéről ahol egy hétig szerencsém volt az idővel és minden este ki tudtam menni észlelni, hát amikor hazaérkeztem akkor nem az volt a véleményem hogy itt jó egem van. A vadásztahoz pedig sok szerencsét!
tron
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.09.08. 16:11

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tron » 2014.08.21. 16:21

Mivel a topic kezdőbejegyzése is egy animációval indult, gondoltam én is megnézem, hogy 9. és 19. között mekkora utat tett meg az üstökös. Tekergettem, forgattam a csillagokat, de sehogy sem bírtam fedésbe hozni a 9. első és 19. utolsó képet. Gondoltam, akkor megnézem a 18. 23:40-től 19. 01:20 tartó időszakot mivel elég sok felvételt készítettem - várva arra, hogy egyre sötétebb helyre emelkedjen az üstökös - és igen csak meglepődtem, hogy a négy kb. félórás időkülönbséggel készült képeken is ekkora utat tett már meg az üstökös.

Hmmm, erre tényleg nem számítottam :)

JE
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.08.21. 17:21

Tegnap este a C/2014 E2 Jacques elhaladt az NGC 896 gázköd előtt!A kép 200/1000-es Newton távcsővel,Sky Watcher Coma Correctorral,Canon EOS 350D fényképezőgép,ISO 1600,70 s expozíciós idő.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.21. 18:49

Gratula a felvételekhez és az animációhoz. Érdekes ez a gyors mozgás, mert azért 0,6 Csill. Egység nem is olyan kis távolság Érdekes lett volna azt is tudni, hogy milyen fényes volt a felvételek idején !

Egyébként nem vagyok ornitológus, de arra még emlékszem, hogy a bagoly sem lát éjjel! Akkor a hallására szorítkozik. Viszont szürkületben még lát, amikor más madarak már alszanak, a sas is. De azért az élesszemű csillagászokat "sasszeműnek" nevezték a kortársak, pl. az angol J. R. Dawest (két nova szabadszemes felfedezője), ezt az amerikaiak átvitték W. C.. Bomdra,. sok szép köd-rajz készíőjére (Cseh Viktor barátom figyelmébe), majd róla E. E. Barnardra (könnyű volt neki, 92 és 101 cm-es refraktorokkal észlelt).

Most már nagyon kiváncsi vagyok arre az üstökösre! Csak lesz egyszeri itt is derült idő! BQ..
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.08.21. 21:12

Nem hiszem hogy bárki fel fog kiáltani hogy:"Hú de jó kép!!!" de ha már megígértem feltöltöm. Ennyit sikerült kihozni az ezközeimből. :D
250mm, F5/6, 10sec, ISO800
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.08.21. 21:39

astrohist írta:Most már nagyon kiváncsi vagyok arre az üstökösre! Csak lesz egyszeri itt is derült idő! BQ..


Gyönyörűen látszik binoklival is. Most szép tiszta az idő, a Sárkány fejében lévő majd 6 magnis csillag virít rendesen a kertből észlelve. (Még 2 utcai lámpát kellene valahogy kilőni :D )
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”