Üstökös észlelések

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
tron
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.09.08. 16:11

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tron » 2014.08.25. 23:05

tobe_ írta:C/2014 E2 üstökös.
ezzel a binokulárral 7 magnitúdó…


Béla teljesen összezavarsz :) Most készültem épp az első fényességbecslésemre és most már nem tudom, mit gondoljak. Részben engem is zavar, de én is elég jól látom a 7x50 binóban is. Nem tudom, hogy szabadna e még látom? :)

Ha akad valaki, aki észleli az üstököst és járatos a fényességbecslésben, az megerősíthetné vagy cáfolhatná, de én kb. 8.5-9-re becsülném a fényességét.

JE
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.25. 23:11

Nem az üstökös 7 magnitúdó, hanem az első alkalommal annyi fényességű csillagokat tudtam biztosan észrevenni, de később ez kitolódott úgy látszik, csak kell az idő, mire a szemem hozzászokik a sötétséghez. Az üstökös egy haloványabb pamacs, a felette látszó sorban levő 3 csillaghoz képest, amik olyan 6-7 m körüliek, a Stellarium szerint, becsülni nem merném, mert nem fókuszáltam el hozzá hasonló fényességű csillagot összehasonlítva, a célom jelenleg, csak hogy meglássam, tudományos munkába inkább most ezzel kapcsolatban nem kezdek. :)
tron
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.09.08. 16:11

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tron » 2014.08.26. 11:39

Persze, tudom, hogy nem az üstökösre mondtad a 7 magnitúdót. Csak ahányszor próbálkoztam a becsléssel, mindig más-más eredmény adódott – 8.5..9 - és mikor megláttam a 7-es határt illetve én is belenéztem a binóba csak még jobban elbizonytalanodtam, hogy talán már nem is láthatnám, ha 8.5-9 saccolom a fényességét? De, ahogy utánanéztem a 7x50 határa 9.5m körül adódik, illetve az üstökös fényességre is 7..12 közötti eredményeket találtam, amit nem már neveznék egzakt értéknek. Mindenestre ezt még majd gyakorolni kell… ;)

JE
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.26. 12:14

Kedves Barátaim! Gratulálok a sikeres próbálkozásokhoz.
De! Soha se gondoljátok el előre, hogy az adott távcsőben "szabad-e látni" vagy sem, hanem próbálkozni kell! Egyrészt egy üstökösnél soha sem lehet előre tudni, mit produkál egyik napról a másikra. Másrészt a kiterjedt, ködös fényfoltok (köd, üstökös) nagyon érzékenyek a légkör állapotára. Én pl. a Jacquest 22-én megpillantottam, meg is becsültem a a 70/500-al (25x-ös nagyítás), tegnap (25-én 23 óra NyISZ) viszont annyira homályos volt az ég, hogy nem tudtam észrevenni, bár 8,4 mg-s csillagot (pontszerű fényforrás) még látta,
Nyugodtan jegyezzétek fel a becsült fényességet, inkább legyen a kétséges adat, mint semilyen.
Egyébként 21-én, 22-én a 10x50-el is megpillantottam, nagyon picinek, a pereme bele mosódott a háttér fénybe.
Csak így tovább! BQ.
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2014.08.26. 14:44

Sziasztok!

Tegnap este(22h után),én is lementem a társasházunk udvarára "leskelődni".A Mars és a Szaturnusz már éppen búcsúzott a horizontnál.Gondoltam rákeresek Jacques-ra,mivel az elmúlt napokban mindig befelhősödött az ég.Most sem volt remek a helyzet,igen homályos volt a szegedi ég,amire a fényszennyezés bőséggel rásegített még.Kb. (amatőr mivoltomnak betudva)5-10 perc keresgélés után ráleltem a célpontra,a Cassiopeia és Cepheus között.Az SW 80/400-al,16x,majd 40x,utolsóként 67x-es nagyítással figyeltem jó 20 percen keresztül.Pamacs volt,egy kissé erősebb fényű maggal(bár ez csak sejtette magát).Felkerestem még 1-2 mélyégobjektumot,majd összepakoltam.Sajnos a szegedi ég nem az igazi.Világos.De nem csüggedek,amennyiben az időjárás megengedi,biztos jegyet váltok az éjszakai égbolt alá az elkövetkező napokban!

ezrrl
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.08.26. 15:10

Üdv!
Nem tudom, hogyan, miként becsülitek a fényét, de simán látszik úgy, (binoklival) mint az M92.
tron
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.09.08. 16:11

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tron » 2014.08.26. 16:21

Mivel a 150-esben a fényképezőgép volt, a 80/400-as próbálkoztam extrafokálisan. A 6.5m csillagok így is jelentősen túlragyogták az üstökös fényét. Viszont voltak 8+..9+ csillagok is, amikhez próbáltam viszonyítani.

A helyzetet tovább bonyolította – számomra -, hogy a heavens-above még ennél is kisebb értéket ad és ez az érték nem számításra, hanem „Date of last reported observation”, azaz bejelentett értéknek adja.

Azon én is elgondolkodtam, hogy a láthatósága vetekszik némelyik, általam is ismert 8-9-nél fényesebb ködösséggel, viszont nem kerestem fel egyet sem.

Lajos Bácsi,
persze feljegyzem a kis füzetecskémbe, de majd nem nagyon verem nagydobra, mert „bagyolyszem” után szabadon én leszek a „vakond szemű” :)

JE
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.08.26. 18:38

"persze feljegyzem a kis füzetecskémbe, de majd nem nagyon verem nagydobra, mert „bagyolyszem” után szabadon én leszek a „vakond szemű” :)"

Vigyázz is hogy mit írsz, mert te is kaphatsz egy indián nevet valakitől! :D Én már egyszer megjártam hogy leírtam fellelkesülve hogy mit tapasztaltam egy furcsamód tiszta éjszakán. A továbbiakban én is óvatosabban fogalmazok, nehogy eljussak a vakegérig...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.26. 19:42

"Lajos Bácsi,
persze feljegyzem a kis füzetecskémbe, de majd nem nagyon verem nagydobra, mert „bagyolyszem” után szabadon én leszek a „vakond szemű”

Kedves ezrri, zsolt, tron és mások is!
Soha sem azt nézzétek és jegyezzétek fel, amit mások fölényeskednek, kötekednek, de még a különféle honlapok adatai s befolyásoljanak!
Azt írjátok, jegyezzétek fel, és amit saját szemetekkel láttok! Pl. tegnapelőtt éjjel a város közepén, rettentően homályos ég mellett nem tudtam észlelni a Jacquest, Sándor meg fényesen látta, nyilván jobb légköri körülmények közt. No, de azért éppenséggel nem vagyok vakond szemű! És ti sem vagytok azok: ezt láttátok, ezt kell feljegyezni. Mindig a saját szemeteknek higgyetek.
Az észleléseket pedig nyugodtan osszátok meg a többiekkel, és küldjétek el az MCSE Üstökös szakcsoportnak, majd az összesítéskor kitűnik, hogy kb. mi volt a reális adat. Sűrneczky biztosan örül minden észlelésnek.(Üstökösöknél egyébként nagy a szórás, még ugyan azon a napon, de két különböző távcsővel igen csak eltérő értékeket becsültem néhányszor.
Az pedig senkinek se vegye el a kedvét, ha egy kötekedő valaki, aki még csak nem is néz távcsőbe, csak a monitor előtt nagyfiú, szellemeskedni (???) akar.
Elrettentő példának hadd említsem meg: nem is régen egy szép fényes meteort pillantottam meg, igaz évtizedek során sok ilyet láttam, de érdekesnek tartottam leírni, hát ha másoknak is kedvet csinál a meteor-tűzgömb témához. No erre egy amatőr, aki egyébként nem is tapasztalatlan, nem is csacska, nekem esett, hogy az nem meteor volt, hanem műhold. Ő nem látta amit én, tehát meg sem ítélhette a látványt, ezen kívül azt is elfelejtette, hogy évtizedek során láttam már jósok ezer hullót, meg tudom különböztetni a műholdtól. Emellett az interneten meggyőződhetett volna, hogy akkor az ég azon részén a árva műhold sem ment át. De hát kötekedni akart. (Igaz, hogy lehurrogták.) Szóval az ilyesmi senkit ne befolyásoljon, és ne vegye el a kedvét.
Jó eget,m, sikeres észlelést: Lajos
tron
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.09.08. 16:11

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tron » 2014.08.26. 21:32

astrohist írta:"
Mindig a saját szemeteknek higgyetek.


Hát ez a gond, ezért is lett volna jó referenciának, ha más is megerősíti vagy cáfolja az értéket. De majd, kipróbálom, amit Sándor írt és nem csillaghoz, hanem valami „ködös” objektumhoz elvégezni az összehasonlítást. Bár sok irányban ellátok a „beállástól” függően, a fák miatt ez nem biztos mindig sikerül majd és csak ezért viszont biztosan nem fogok átcuccolni. Marad a bino, amíg használható, utána meg sacc, de majd fejlődőm ;)

Köszönettel,
JE
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”