C/2012 S1 (ISON)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.22. 22:22

Re: Az "évszázad üstököse".
"Az én olvasatomban Vizi Péter a jelzőt azért használta, mert ez folyik a csapból is. Csak nem tette idézőjelbe.
Valószínűleg inkább az ellenkezőjét gondolja,..
."
Bizony, igaza van Tündének, Vizi P. is ironikusan írta. és Igaza van Imrének is, jómagam már pár hónapja kifogásoltam, hogy milyen alapon nevezik az évszázad üstökösének, amikor még vagy 87 év hátra van az évszázadból, és ki tudja, milyen fényesek jönnek még. Persze, lehet hogy az "ISON szakértőket" a jövőbe látás képességével" áldotta meg az ég. (Csak példaként: a XIX. sz-ban zsinórban jöttek a fényes üstökösök, 1811-től 1882-ig! Csak éppen elég sokáig kellett élni, hogy sorban láthassa is valaki.) Azóta a "telihold fényességet" lefaragták kb. -4 mg-ig, ami azért még mindig elég szép fény. Csak bízni lehet, hogy lesz még szép fényessége, én már 0 körülinek is örülnék. Ha az ég megengedné, hogy lássuk. Csak éppen arra is gondolni kellett volna, hogy ne okozzunk csalódást a laikus érdeklődőknek! - BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.22. 22:33

Nem Péter írására vonatkozik az "évszázad üstököse" jelző használata elleni kifogásom, hanem annál inkább arra, akik ezt a médiában lépten nyomon használja! Nyílván valaki elsőként megtette, és lám, jó földbe hullott a konkoly! Itt senki ne húzza magára a másik ingét, azonban óvakodjon használni, sőt idézni sem javaslom, mert az is szaporítja a használatok számát. Még a végén tényleg elhiszi valaki, hogy már az amatőr csillagászok is tudják előre, hogy nem lesz több hasonló üstökös ebben az évszázadban! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.22. 22:59

Visszatérve a C/2012 S1 üstökösre, merthogy ez a neve, úgy hírlik, hogy a magja aprózódik, és már készült felvétel is róla. Vajon ennek mi lehet az oka, illetve annak, hogy 3-4 megtorpanása is volt a fényesedésének? Lehet, hogy annyira keményre fagyott "héja" volt, amely a felmelegedés következtében keletkező feszültség, hőtágulás miatt leválva a belső részekről hirtelen felszabadította az alatta lévő még kötött részeket, illetve sokáig gátolta a kemény burok a kiszabadulásukat? Lehet ennek oka az, hogy évmilliók alatt összetömörödött, erősen kötött külső burok veszi körül a magot? Most első Naphoz közeli állapotában hatalmas hőtágulással leválnak a magról ezek az összecementálódott héjak, és lerepülnek róla? Nem lehet az, hogy a mag forgása miatt a keváló héjfelületek alakítank ki "szárnyakat" a kómában? A belső magról leváló repedezett, kitágult darabok szinte lerepülnek, de a mag közelében maradva folytatják útjukat az eredetivel szinte megegyező pályán. Ha így a felszabadult belső mag felülete ismét felhevül, akkor még szétesés nélkül is lehet nagy fényes üstökös belőle? Mit lehet erről látni, hallani? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.11.24. 10:02

Sziasztok!

Mivel eddig ahányszor próbálkoztunk a cimborákkal (5-6x), egyszer sem sikerült üstököst kukkolni a hajnali felhőtakarók miatt. Most tervezzük, hogy amikor dolga végeztével visszatér (kijön a nap mögül) a C/2012 S1, csinálunk egy "Welcome back!" partit. Merre van legközelebb olyan észlelőhely Budapesthez, ahonnan igen nagy valószínűséggel megtekinthető? Nem ismerem, hogy ez a szokásos trutyi hány méter magasan szokik lenni és milyen magasra kell mennünk, hogy felette már csak az ég látszódjék.

Előre is köszi,
János
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.11.24. 11:09

Nat Geo Channel, ma, 2013.11.24. 19h: "Az évszázad üstököse"

Nagyon elterjedt ez a címke. De legalább foglalkoznak vele. Kár, hogy a valamennyivel korábbi információk alapján. Itt még emlegetik a Telehold-fényességet.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.11.24. 12:50

debreczi írta:Sziasztok!

Mivel eddig ahányszor próbálkoztunk a cimborákkal (5-6x), egyszer sem sikerült üstököst kukkolni a hajnali felhőtakarók miatt. Most tervezzük, hogy amikor dolga végeztével visszatér (kijön a nap mögül) a C/2012 S1, csinálunk egy "Welcome back!" partit. Merre van legközelebb olyan észlelőhely Budapesthez, ahonnan igen nagy valószínűséggel megtekinthető? Nem ismerem, hogy ez a szokásos trutyi hány méter magasan szokik lenni és milyen magasra kell mennünk, hogy felette már csak az ég látszódjék.

Előre is köszi,
János



Pilisszentkereszt, ahogy felér az út a falu határába. Onnan jó a keleti-délkeleti horizont. Sajna csak 400 m magas, de az úton feljebb haladva nem nagyon lesz rálátás a horizontra, az ISON-hoz ezekben a napokban pedig az kell.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.11.24. 16:12

debreczi írta: Merre van legközelebb olyan észlelőhely Budapesthez, ahonnan igen nagy valószínűséggel megtekinthető? Nem ismerem, hogy ez a szokásos trutyi hány méter magasan szokik lenni és milyen magasra kell mennünk, hogy felette már csak az ég látszódjék.

Szia!
Itt Fót határában van egy Kelet-felé viszonylag fényszennyezés-szegény domb ahonnan jó eséllyel megpillantható lesz. Sajnos alacsonyabb annál mint hogy a felhők vagy a köd fölé juss(181 m), de ha tiszta az idő érdemes megpróbálni, én minden esetre ki fogok menni December elején ha lesz egy tiszta hajnal. Még talán a Fóti-Somlyó ahonnan meg lehet próbálni, az 285 m magas de hogy onnan milyen a keleti horizont azt csak a jövő héten tudom megmondani, ki fogok menni mindkét helyre és megnézem hogy melyiknél jobbak a körülmények a sikeres észleléshez. Én is keresem még az alkalmas helyszint, kíváncsian várom a visszatérését. Majd megírom mire jutottam, hátha többünk számára is hasznos infoval szolgálhatok.
Guest

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Guest » 2013.11.24. 19:22

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2013.11.29. 10:43-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.11.25. 14:36

Sikeres volt hajnalban az üstökös vadászat ? Errefelé nemigen lehetett látni semmit, bár fel nem keltem hamar amiatt ...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.11.26. 17:47

Lehet széthullott az ISON, azt olvastam egy cikkben. Nemigen lesz az évszázad üstököse cím valódi nyertese ez esetben.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”