Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.09.20. 16:57

Ma hajnalban kint voltam észlelni.
Mélyeges célpontjaim az M36 és M37 voltak, de végül M38+NGC1907 lett a dologból, aztán megvirradt. :) . Mindkét halmazt sikerült felbontani 9 centivel. Vártam a Merkúrra is, de mire a szomszéd ház fölé emelkedett, már teljesen kivilágosodott, pedig elég jó a kilátásom K felé.
Imádom ezeket a tiszta, őszi hajnalokat. :)
90/900 refraktor
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.09.21. 07:21

Hát itt Kisújszállás ezen részén hajnalban észlelni szinte lehetetlen. Ez a Dühöngőnek nevezett városrész, a Gödrök-köze nevű "tórendszer" mellett van, így a hajnali órákban meglehetősen kellemetlen az a zord hideg szél ami befúj onnan. Így csak este tudtam észlelni:
-Alig 7db kettőscsillagot, mert egyrészt felhős volt az ég, másrészt már elég erős a Hold, harmadrészt borzasztó gyorsan hűlt a levegő így be kellett jönnöm, harmadrészt előjött az "csirkecombok úszkálnak a látómezőben" :D (Igen tudom, elnézést kérek, megszegtem az észlelő csillagászok egyik alapelvét :P )
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.09.21. 08:15

Debrecenben nagyon szép tiszta ég és gyönyörű átlátszóság volt tegnap este. Észlelni persze nem tudtam, de már fontolgatom, hogy az ilyen estékre átköltöztetem: a nyugvó égen szabad szemes Szaturnuszt láttam.

Péter, a múltkor ugyanígy jártam, csak pepitában :)
Az M36 és M38 sikerült, a 37 viszont nekem sem, pedig nagy és fényes. Ott van a közelben még a Stock 5 és Stock 8 nyílthalmaz, érdemes őket megkeresni, nagy, fényes csillagokból állnak. Ligeten mindent megnézünk! ;)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.09.21. 21:14

Arpstronomer írta:Péter, a múltkor ugyanígy jártam, csak pepitában :)
Az M36 és M38 sikerült, a 37 viszont nekem sem, pedig nagy és fényes. Ott van a közelben még a Stock 5 és Stock 8 nyílthalmaz, érdemes őket megkeresni, nagy, fényes csillagokból állnak. Ligeten mindent megnézünk! ;)


Én tkp az időhiány miatt nem tudtam az összeset leészlelni. Az M38 mellett láttam az M36-ot, még 6x30 keresőben is látszottak, de csak egy-egy pillanatra néztem meg. Egyébként amikor sorra látom az objektumokat a 3 centis keresőben egy szemmel, akkor határozom el mindig, hogy most már tényleg kéne venni egy L-adaptert a binoklihoz. :) Ezek alapján azt hiszem, megtáltosodna ha a remegő kezem helyett lerögzíteném.
Mellesleg tavaly ősszel, amikor először voltam Bátorligeten, pont az M38 és az 1907-et tudtam csak megnézni, aztán beborult. Na de majd most! :)
90/900 refraktor
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.22. 01:46

Szép derült volt ma este, az Alessi 1 (Cas) és Alessi 2 (Cam) nyílthalmazokat néztem meg alaposabban a 7 centis lencsésemmel, az 1-et elkezdtem rajzolni is.

Az Alessi 1 egy nagy, 30-40'-es területen szétszóródó halmaz a kszi Cas és a fi And között. Kb. 40-50 db, 7-13 magnis csillag alkotja, szóval nagyon laza. Sötét égen, kis távcsővel remek látvány lehet. Az erős holdfény sajnos eléggé hazavágta az egészet. A rajzolást két tucat halvány csillag azonosítása után abbahagytam, mert elég nagy kínszenvedés volt. 56x-os nagyítással már szétesik a halmaz, és sajnos nincsenek jellegzetes csillagívek, sűrűsödések benne, amik érdekessé tennék a megjelenését. Holdmentes égen vissza fogok térni rá, kisebb nagyítással.

Az Alessi 2 egy kicsit kompaktabb, de hasonlóan csillagszegény formáció a 7 Cam-tól 2 fokkal ÉNY-ra. Az 1-gyel ellentétben ebben már valami alakzatokat is kirajzolnak a halmaztagok, engem egy kunkori farkú rájára emlékeztetett a látványa. Csinos objektum, rajzos célpontnak jelöltem.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.09.29. 10:56

Üdv!

Nem sokat mély-egeztem még fény gyenge távcsövem miatt, kezdtem a sort egy hete a Plejádokkal és a Repülő bagollyal amik nagyon megfogtak. Tegnap este végre jó seeing volt Kecskeméten a D-i égbolton.

Nagyon gazdagon csillagozott volt az NGC 7600 környéke a Vízöntőben, de a legjobban az NGC 7492 fogott meg. Ha jól tudom kicsi kékes csillagokból álló gömbhalmaz, elég halvány. Mégis ki lehetett venni a főbb csillagok pontszerű fényét benne, ill. a kékes-fehér derengést ami összeköti őket. Mindenkinek ajánlom. ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.09.29. 12:06

Mázlisták :D Én tegnap sajnos dolgoztam, így az este már hulla voltam... Nem baj majd legközelebb egész éjjel kint leszek, legyen bármennyire is hideg.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.10.01. 08:52

Sziasztok!

Atis, milyen távcsővel észleltél? Azt tudnod kell, hogy az NGC 7492 nagyon-nagyon halvány, és nincs is róla túl sok észlelés. Az összes Aquarius-beli észlelés - az M-eken, illetve a Helixen és az NGC 7009-en kívül - nagyon fontos lenne, hogy eljusson a szakcsoporthoz.
Én tegnap csak 5 perc binoklizást engedhettem meg, amikor is a 103P/Hartley 2-t néztem. 10x50B nem mutatta, 15x70B-vel egy 8m-s csillagon ülő hatalmas derengés, jellegtelen, és nem 6m-s, inkább 8-9. Ez nem lesz szabad szemes.
Persze 4 napja minden áldott este befelhősödik a lokális felhőképződés miatt, pedig nappal biztató az ég. Sajnos ilyen ez az év, van az országnak olyan része, ahol már majdnem az egész éves csapadékmennyiség leesett.

Snt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2010.10.01. 09:49

santage írta:Persze 4 napja minden áldott este befelhősödik a lokális felhőképződés miatt, pedig nappal biztató az ég. Sajnos ilyen ez az év, van az országnak olyan része, ahol már majdnem az egész éves csapadékmennyiség leesett.

Snt


Elnézést az offért, de elsírnám, hogy idén már 920mm-nél tartok (BP IV.), miközben fővárosban "a csapadékmennyiség éves átlaga 516 mm". :roll:
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.10.01. 09:55

Itt nálunk ezen a részen pedig olyat hallottam hogy idén már az a mennyiség esett ami 3 évben szokott összesen....
De miért van az hogy mindig Telihold idejére tisztul ki az ég?? Ez annyira bosszant! Nem bírok mély-egezni csak kettősözni :evil:
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”