Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.31. 12:28

Arpstronomer írta:Tippeket, tanácsokat örömmel veszek! :)


Na, alakul! :)

Két észrevételem van első pillantásra. Az északi és nyugati irányokat illik feltüntetni. Én már a vázlatot is ezeknek az irányoknak a feltüntetésével kezdem.
Másrészt nem kell mindenben követni a vázlatot, pl. a csillagokat a meleg szobában, fényben akkurátusabban is meg lehet rajzolni. ;)
Kicsit csúnyácskák szerintem. Ha szép, szimmetrikus korongokat rajzolnál egy jól kihegyezett ceruzával, vagy inkább rotringgal, az sokat dobna a rajzon.
Nem szégyen gyakorolni sem. Én a rajzaim kidolgozása előtt egy firkapapíron gyakoroltam a csillagok rajzolását, és a satírozási technikákat is, csak utána fogtam neki a kidolgozásnak.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.10.31. 13:18

Köszönöm a tanácsokat! :)
A csúnya csillagok miatt, Snt javaslatára - nameg a saját izlésem miatt is -, csináltam egy filctollas másolatot a rajzról. Nem egyszerű, mert nem engedi meg a hibát, de talán egy fokkal jobb lett (?)
Az első rotring ceruzával készült, de a magas szkennelési felbontás azonnal kihozza ám a hibákat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.10.31. 13:47

Na már jobb bár némelyik csillag még mindig deltoid alakú... ;)
Én vettem egy Edding 140 s alkoholos filctollat, 0.3 mm a hegye és az a jó benne hogy úgy döntöd el a csillag átmérőjét, hogy csak leteszed a papírra és ameddig ott van addig szépen folyik kifelé a tollból a tinta és annál nagyobb lesz a korong átmérője. Ezzel a módszerrel egy tökéletes korongot kapsz. Viszont a leghalványabb csillagokkal már más a helyzet. Mivel elég gyorsan növekszik a kifolyó tinta okozta átmérő, így a legkisebb pöttyökkel épp csak hozzáérinted a papírhoz és már kapod is elfelé.... Mintha egy hangyát akarnál leszúrni egy tűvel.... putty és kész. Ezt a filcet ajánlom minden rajzoló társamnak!
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.10.31. 18:50

Én "másnapi" észleléskidolgozáshoz zseléstollal javítom fel a csillagokat.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.10.31. 22:27

Ma észleltem, nem tegnap, de azért remélem nem gond! ;)

Szóval. Kivittem az új műszert. Most volt úgy Istenigazából kipróbálva, mióta nálam van.
A teljesség igénye nélkül: egy rakás Messier objektum: 01, 02, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 45, 57 és még sok, amire már nem is emlékszem. 1-2 NGC objektum, mint a Bagoly halmaz vagy a 37-es halmaz. Bár azt nem láttam a fa miatt.. Akkor bolygók: Jupiter, Uránusz, Neptunusz, amit a ház takart ki. Egy csomó vörös széncsillag, kettősök, ikerhalmaz, M31 kísérői, meg valami ENIF nevű izé, amiről nem is sejtettem, hogy mi lehet, míg most utána nem néztem.

Szóval elég sok élményt szereztem röpke 1-2 óra alatt. A GoTo-val meggyűlt a bajom, de mindent összevetve pozitívak az érzéseim iránta. Az elektronika, mint olyan, nem szeret engem, és hihetetlenül szemlélteti rajtam Murphy törvényét. Kitartásom és türelmem persze végtelen (pff, persze..) így újra és újra "megalignoltam" amikor elállította magát. Nem volt ez több 4-5 alkalomnál, de én sokkal többnek éreztem. Legalább gyakorlom ezt is! Hurrá!

A 20mm-es Scopium SWA okulárról nem sok rosszat tudok mondani. Amit tudnék, azt sem mondom, amíg ki nem próbálom legalább két másik távcsőben is, méghozzá nappal, mert éjjel egy szavam nem lehet róla. Azaz lehet, csupa jó! Remek döntés volt ez az okli! A 10mm-es verziója is rákerült a kívánságlistámra. Meg még néhány dolog, amiket ki tudja mikor fogok tudni beszerezni, újabban igen-igen megcsapolt anyagi helyzetem miatt. De ez más téma!

Különben az ég borzalmas volt! Párás, és remegős, mint a kocsonya. 73x-os nagyítást is alig bírt el. Még jó, hogy nincs most több oklim! A szomszéd is rendszeresen a mennyekbe parancsolta a vérnyomásomat a villanykapcsolgatásával, aminek félig-meddig elfojtva sikerült kitörni belőlem, pár dicsérő szóvá inkarnálódva útközben..

Az egész esti nézelődés, a binoklim eladásából és közös kipróbálásából fakadt. Na meg persze egy fényes Iridium és ISS átvonulás is színesített az est eseményeit. Végül elégedetten távozott a vásárlóm. Én meg jól kint ragadtam a távcső mellet, pedig már nagyon húztam volna befele a meleg szobába.

Kb. ennyi lenne a ma este története. Minden kedves olvasónak rémisztgetésekben és rémálmokban gazdag Halloween éjszakát kívánok! :twisted:
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.01. 08:34

Janicsillagasz írta:Na már jobb bár némelyik csillag még mindig deltoid alakú... ;)
Én vettem egy Edding 140 s alkoholos filctollat, 0.3 mm a hegye és az a jó benne hogy úgy döntöd el a csillag átmérőjét, hogy csak leteszed a papírra és ameddig ott van addig szépen folyik kifelé a tollból a tinta és annál nagyobb lesz a korong átmérője. Ezzel a módszerrel egy tökéletes korongot kapsz. Viszont a leghalványabb csillagokkal már más a helyzet. Mivel elég gyorsan növekszik a kifolyó tinta okozta átmérő, így a legkisebb pöttyökkel épp csak hozzáérinted a papírhoz és már kapod is elfelé.... Mintha egy hangyát akarnál leszúrni egy tűvel.... putty és kész. Ezt a filcet ajánlom minden rajzoló társamnak!



Érdekes dolog, bár én is a zseléstoll hive vagyok. az alkoholos filc nem túl drága mulatság ehhez? és nem is igazán a papíron való munkához találták ki. de azért rossznak biztos nem rossz. várjuk a rajzokat!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.11.01. 12:40

Tegnap este ismét kinn voltam és ismét rajzolgattam ám most nem igazán tudom hogy mit... :)
Az egyik rajz a Perseus béta csillagának vidékéről származik, vagyis attól kicsit északnyugatra ahol az atlasz az m38-at és az m36-ot jelzi ám nem vagyok biztos benne hogy azok:
m38.jpg

A másik az Orion vidékéről való, méghozzá a lambda csillag vidéke:
Orion-meissa.jpg


Tényleg az imént felsorolt objektumokat láttam, vagy ezek teljesen más égitestek?

U.I.:a csillagok elég csúnyácskák, azokat még javítgatom, ezeket a képeket csak azért raktam fel, hogy tudjam, mit írjak az észlelőlapra :D

Üdv, Ferenc
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.11.01. 13:36

Hogy/mivel rajzolsz? Netán fekete papírra fehér pasztellel?
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.11.01. 13:37

Időközben utánajártam:A collinder 39-et és az M36-38 párost láttam...
Fehér papírra rajzolok fekete ceruzákkal s utólag veszem a negatívját a képnek, a Lm 4,9°-os, 10x50 binokulár->10x-es nagyítás....
És íme a felújított képek:
M36-38.jpg

cr39.jpg


Üdv, Ferenc
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.11.02. 12:26

santage írta:
Janicsillagasz írta:Na már jobb bár némelyik csillag még mindig deltoid alakú... ;)
Én vettem egy Edding 140 s alkoholos filctollat, 0.3 mm a hegye és az a jó benne hogy úgy döntöd el a csillag átmérőjét, hogy csak leteszed a papírra és ameddig ott van addig szépen folyik kifelé a tollból a tinta és annál nagyobb lesz a korong átmérője. Ezzel a módszerrel egy tökéletes korongot kapsz. Viszont a leghalványabb csillagokkal már más a helyzet. Mivel elég gyorsan növekszik a kifolyó tinta okozta átmérő, így a legkisebb pöttyökkel épp csak hozzáérinted a papírhoz és már kapod is elfelé.... Mintha egy hangyát akarnál leszúrni egy tűvel.... putty és kész. Ezt a filcet ajánlom minden rajzoló társamnak!



Érdekes dolog, bár én is a zseléstoll hive vagyok. az alkoholos filc nem túl drága mulatság ehhez? és nem is igazán a papíron való munkához találták ki. de azért rossznak biztos nem rossz. várjuk a rajzokat!


Nem drága, ezt a tollat (Edding 140 s) én kb. 300 Ft-ért vettem a kisúji papírboltban.... Viszont ha jó razokat bírsz készíteni drága eszközökkel, akkor megéri az árát!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”