Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.11.04. 15:30

Na, akkor nem utazunk :)

Tegnap este szerencsém volt, valahogy hajnali 1 és 3 között szép lett az átlátszóság és nyugodt is volt a légkör. Volt egy kis köd ami erősített a fényszennyezésen, de szerencsére árnyékos helyről tudtam észlelni.

Lefutottam a szokásos köröket az Orionban: Alintak, Mintaka, Rigel csillagokban gyönyörködve áttértem az Orion ködre ami nagyon szép látványt nyújtott. Egyértelmű volt a köd középső területén a befűződés mélysége. A mellette lévő nyílthalmazok is csak úgy ragyogtak.

Sajnos az M78-at és az NGC 2112-t még mindig nem sikerül megtalálni, remélem egyszer. Jótanácsok?

Ami a legszebb élmény volt: a ragyogó Sirius és az O Cma a kutya orra, nagyon szép arany-vörös csillagocska.
Ennek nyomán sikerült megtalálni az M50-et is, bár elég apró volt és elég halvány, de ez köszönhető annak, hogy alacsonyan tartózkodott. Szebb kép jött az NGC 2244 Caldwell-ről, ami egy homokórára emlékeztetett, ha a legfényesebb főcsillagjait összekötnénk. Két-két távolabbi a teteje és az alja, a közepén is 2 csillag de szűkebb elhelyezkedésben.
Rövid ideig sikerült megpillantani a Tölcsér-ködöt is (Ngc 2264), bár Jézus sziluettjét nem láttam, viszont szépen, halvány-fehéresen fénylett a köd anyagának egy része és pár fényesebb csillagot is megpillantottam benne.

Személyes tapasztalatom, hogy annyira megszoktam a red-dot használatát, hogy a fordítva leképező keresőtávcső nem igazán könnyíti meg a dolgomat egyelőre. Így a starhopping technikával dolgoztam leginkább. A keresővel még az is szokatlan, hogy nem lehet messziről jól átnézni rajta, hanem mindenképpen közel kell hajolni hozzá, felvéve így a legkülönfélébb tantrikus testhelyzeteket. Bár úgy érzem a távcső mellett szerzett hajlékonyságomnak még más téren akár jó hasznát is vehetem! :D
Inkább segíts minthogy kötözködj.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: bognart » 2010.11.05. 21:58

Sziasztok !

Nekem a tegnap az ma volt. Mára letudva az észlelés. Csak úgy binoval kimentem, mert iszonyat tiszta és ragyogó volt az ég. Hihetetlen volt, mert ahova néztem fénylő, derengő foltok, csillaghalmazok. Nagyon megörültem, mert ennyi mélyeget egy lendületből még nem láttam. :)
Berohantam a bino állványért + szék, kispárna, lámpa, ceruza, stb...
Mire kényelmesen bevackoltam magamat az eperágyás tövébe jött a párás ködös légtömeg.
7x50-es binoban a határfényesség átlag 7-8 magni lett. :(
Hirtelen felindulásból elkezdtem rajzolni az Aldebran környékét. Most annyira ragyogó vöröses fénye volt a csillagnak Amikor a rajzot befejeztem, egy gyönyörű meteor suhant át a látómezőn. Enyhén sárgás fehéres fénnyel, elvékonyodó csóvával. Hihetetlen kontraszt volt az Aldebrán vöröses fénye a többi csillag tiszta fehér fénye és a meteor sárgás, elvékonyodó csóvája. Szinte beleégett a látvány a szemembe.
Ezt követően M38, M37, M36.
Ami meglepett amikor a rajzot bent összevetettem a térképpel, a binos határfényesség 8,5 magni körül volt. Ezt szinte csak elforditott látással tudtam elérni, ugyan akkor voltak olyan égrészek, ahol 9,2 magnis csillagok is látszottak.
Az ég is hullámzó volt a fenti objektumok hol éppen hogy érzékelhető derengések voltak, hol szépen kezdtek grizesedni, majd szétestek sok halovány , derengő csillagra a bino látómezőjében.
Érdekes látvány volt a hullámzó látómező.
Végül a rajzpapírom hullámosodni kezdett a nedvességtől és én beköltöztem. :)
Rajzok kidolgozása folyamatban. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.11.06. 00:25

Most elég tisztának láttam az eget, gondoltam megnézem a Hartley üstökös. Megnéztem a SkyChart programban hol is kell lennie, ezután felnéztem a kis 10x25-ös binokulárral. Meg is találtam. Csak kiderült, hogy nem az üstököst, hanem az NGC2175 jelű ködöt, megnéztem az adatait, látom ez 6.8 magnitúdós, ezt szépen látom, de halványabbakat már nemigen, kb. ez a határ. ez is 18x18 ívperc kiterjedésű, most ehhez képest az üstökös nem tudom most milyen, de azt még derengeni se láttam. szemet is kell sokatni pár percig, akkor többet lehet látni, sőt állítólag, meg tapasztalatból is tudom, hogy a kk szeműek érzéenyebbek, mint a barnák, nekem utóbbi van, így szabad szemmel szerintem vagy 3 magnitúdót,ha észreveszek. Nem tudom ti hogy vagytok ezzel.

capture_05112010_233726.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.11.06. 09:22

Tegnap végre újra nagyon szép tiszta egem volt!
Fújdogált a szél, így párásodásnak nyoma sem volt. Binokulárban rengeteg nyílthalmaz, gömbhalmazok, M31 és a többi sláger után folytattam a Messier-programomat, nem is eredménytelenül!

M15 GH: - ideje volt már megtalálni, múltkor a fényszennyezett égen nem sikerült. Tényleg nagyon fényes magja van, kisebb ugyan mint az M15, de határozottabb. A nagyítást nagyon jól bírja, 66x-ossal már kivehető a gömb forma. 10 percig néztem ezzel a nagyítással, bomlást nem mutatott, esetleg a széleinél.

M76 Kis-Dumbell PLK: mivel könnyű helyen van, nekiveselkedtem, és sikerült megtalálni! Halvány ködfolt, de érzésem szerint fényesebb és nagyobb is a Gyűrűs-ködnél. A mérete már-már megegyezik az M15-tel, főleg, hogy nem egy, hanem két ködpamacsot véltem látni. Ezt tényleg ilyennek kell(ene) látni 80mm-es refraktorral?

M35 NYH: mindenkinek nagyon ajánlom ezt a könnyű helyen lévő nyílthalmazt az Ikrekben! Nagyon nagy méretű, binokulárral is szép, rengeteg csillagot rejt. Nagyon hasonlít az Ikerhalmaz halványabb tagjára, csak elszórtabb annál. Ha nem lettem volna fáradt, le is rajzolom.

Kerestem még az M1-et és az M50-et. Az M1 határozottan nem volt a helyén, talán alacsonyan volt még és halvány. Az M50 helyén mintha látni véltem volna valamit, de nem mertem beírni az albumumba. Csillagugrással meghatároztam az NGC7331-es helyét, de magát a galaxist nem sikerült megnézni. Végül megajándékoztam magam az Orion-köddel.
Azért szép este volt! :)
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.06. 10:41

Arpstronomer írta:Kerestem még az M1-et és az M50-et. Az M1 határozottan nem volt a helyén, talán alacsonyan volt még és halvány.


Az M1 egy nagyon halvány és egyáltalán nem látványos objektum. Én 105mm-es MC-ben alig láttam.
Igaz, alacsonyan is volt, de akkor is csalódtam benne..
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.11.06. 11:24

ge.nom írta:
Arpstronomer írta:Kerestem még az M1-et és az M50-et. Az M1 határozottan nem volt a helyén, talán alacsonyan volt még és halvány.


Az M1 egy nagyon halvány és egyáltalán nem látványos objektum. Én 105mm-es MC-ben alig láttam.
Igaz, alacsonyan is volt, de akkor is csalódtam benne..


Én itt Kisújszálláson 15cm-es newtonnal (f/8) már eléggé fodros szélűnek látom, ja és a felületén egy-két szál be-be villan.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.11.06. 22:24

Akkor várok én még azzal a horizont feletti magassággal, talán segít majd!
Mostanában jöttem rá, ez milyen sokat számít! Májusban már kézzel-lábbal M31-et akartam észlelni, csalódtam az apró foltocskában...csak sokkal később, Bátorligeten tekintettem észlelt Messier-ként, amikor a fénye majdnem megolvasztotta Parajdi Peti binokliját ... :D

Apropó, épp binoklizásból jövök, nézzétek meg a Melotte20-at és a Hyadok, Cas környékét, csodaszép! Szépen sorakozik egymás fölött az M37-36-38 a Szekeresben.
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.11.06. 22:38

santage írta:Feri!

A 770 fotografikusan valóban nagyon halvány, de vizuálisan 1,5m-val fényesebbnek éreztem én is, amikor láttam. Az egyes helyeken olvasható 12,8m-s érték reálisnak tűnik, mérete pedig csak 0,5', így felületi fényessége magas, sőt szinte csillagszerű az objektum. A 772 elég megfoghatatlan, eddig senki se látott benne komolyabb részleteket, holott jó fényes. Várom a rajzodat!

Snt


Most ellenőriztem a tegnapi vázlatomat, ezek szerint az NGC 772 fő karját sikerült megpillantani a 30 centis Dobsonnal. Eddig mindig részletek nélküli volt a látvány, most végre megtört a jég. A kis NGC 770 szerkezetileg teljesen fotószerűnek (apró, kompakt ovális fénylés) mutatkozott. Viszont az M 74 vizuálisan továbbra sem tetszik...
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.11.06. 23:21

Sziasztok!


Az elmúlt napokban én is nézegettem az eget, de sajnos itt a nyugati részeken nem igazán voltak tökéletesek a körülmények. A 11. 05-ei termés:

NGC7586, GX : Csak elfordított látással jött, mindössze egy kis halvány derengés formájában, pedig a könyv szerint 11,4m lenne...

M78, Nebula : Kettő csillag körül elterülő pamacs, amelyiknek az egyik vége határozott élű, míg a másik irányba a köd megnyúlik és a feketeségbe vesz.

NGC2239, NYH : 6-8 fényes csillag alkotta laza, egy négyzet és egy három szög formákat alkotó, mutatós halmaz.

NGC2251, NYH : Érdekes, elnyúlt trapézt alkotta laza formáció.

NGC2301, NYH: A halmaz csillagai egy jól elnyúlt T alakot formáznak. A két szár találkozásnál két fényesebb csillag ül. A fényesebb tagokból 10-15, míg a halványabbakból 20-30 is látható. Szép, látványos halmaz.

NGC2169, NHY: Paraleogramma formát mutató halmaz, mindössze 8-10 taggal.

M48, NYH : Hatalmas kiterjedésű csoportosulás, csak a 2"-os okulárom tudja az egészet befogni. Úgy tűnt, hogy az 50-60 halvány tag egy kört formáznak, a közelükben pedig 5-6 fényesebb csillag alkotta "vonal" látható.

M67, NYH: Egy fényesebb csillag mellett legalább 100 nagyon halvány tag csoportosul, négyzet formában rendeződve.

M44, NYH : A 2"-os okulár kellett ismét, hogy a nagy méretű, 15-20 tagot számláló halmaz kiadja a háromszög formát. A csillagok többsége a két szár mellett csoportosul. Látványos halmaz.

A fentieken túl az M42 és az M31 fényképezésével próbálkoztam. Sajnos se kóma-korrektor, sem pedig vezetés nincs, így érthető módon a végeredmény sem lett túl jó... A jelenlegi felállással csak maximum 1 perces exp-idő jöhet szóba, ami azért elég kevés. A DeepSkyStacker-t használtam a képfeldolgozáshoz. Csak az M31-et merem megmutatni:

m31-20101105-4k.jpg



A használt eszköz: Celestron C8-NGT (250/1200) Newton + Nikon D40.


Jó észlelést
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.11.07. 22:47

Arpstronomer írta:Akkor várok én még azzal a horizont feletti magassággal, talán segít majd!
Mostanában jöttem rá, ez milyen sokat számít! Májusban már kézzel-lábbal M31-et akartam észlelni, csalódtam az apró foltocskában...csak sokkal később, Bátorligeten tekintettem észlelt Messier-ként, amikor a fénye majdnem megolvasztotta Parajdi Peti binokliját ... :D

Apropó, épp binoklizásból jövök, nézzétek meg a Melotte20-at és a Hyadok, Cas környékét, csodaszép! Szépen sorakozik egymás fölött az M37-36-38 a Szekeresben.


Ne aggódj Árpi segíteni fog!
Én mostanában ha épp van egy szabad órám kimenni, olyan objektumokat észlelek, amelyeket 2008 őszén még nagyon kezdőként már láttam egyszer, csak épp átlagosan 25-30 fokos magasságban a lelkesedésemből kifolyólag. :) Némelyik egész másként néz ki mint amire emlékszek. Az NGC1528-ról például kiderült hogy mégsem egy laza, fényes tagokból álló halmaz, hanem egy elég nagy, sok csillagból álló és viszonylag sűrű objektum.
Tegnap az M36-ot néztem, amely 36x-on, félig bontva volt a legszebb. Szép sűrű volt és nagyon szépen látszott az uralkodó tagjainak kék színe.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”