Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.07.07. 11:45

Régóta vártam én is a jó időre, tegnap végre minden összejött. Teljesen derült ég fogadott, bár elég sok pára volt a levegőben, és a gyárból is eregették a gőzt szaporán...

Először . míg rendesen be nem sötétedett - kettőscsillagokat nézegettem. Vázlat készült az Albireo-ról (nagyon szépen jöttek a színei!) és az epsilon Lyr-ről.

23:00 körül tudtam elkezdeni igazából mélyegezni. Elsőnek az M11-re fordítottam a csövet, kb. 40-45 percig rajzoltam és csodáltam. 108x nagyításon mutatott a legszebben. Majd az M26 és az NGC 6712 következett, ezeket is felvázoltam.

A Kígyótartó gömbhalmazai következtek ez után. Az M10, M12, M14 mindegyike nagyon szép látványt nyújtott, az első kettő bomlott is, az M14-et azonban még 130x nagyításon is homogén foltnak láttam, amely a centrum felé lassan fényesedett.

Végezetül még felkeresetem azM27-et. Nagyon könnyű megtalálni és rendkívül látványos, tisztán kijött az "almacsutka" alakja. UHC szűrővel még erőteljesebb látvány volt, azonban így az alakja már nem volt olyan szép...

Összességében eredményes észlelőnapot zártam (hajnali 1:00 körül) :)
lyra
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.08.27. 20:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lyra » 2011.07.08. 14:16

Üdvözlet Mindenkinek!

Tegnap este a derült, csillagos ég lehetővé tette, hogy észleljek, így néhány objektumot meg tudtam keresni, valamint újat is láttam. :) A légkör ugyan nem volt elég nyugodt, a levegő is párás volt, de a folyamatos rossz idő után végre ki lehetett pakolni. A hmg 5 körüli volt, a mélyegezést elég későn lehetett elkezdeni, hiszen a Hold sokáig fent van mostmár.
Az M27, M51, M92, M13, M57, M11 most is szépen mutatott a távcsőben, a 15 centis távcső pedig gyönyörűen hozta a Fátyol-köd jellegzetes formáját, tisztán lehetett látni az Észak-Amerika ködöt is. Az M92 fölött található egy GH, az NGC 6229, nem olyan fényes, de egyértelműen látszik. A Trifid-köd nyújtotta az egyik legszebb látványt, a jellegzetes fekete porsáv részekre osztotta az objektumot.
Sikerült kettősöket is látnom. :) A δCephei gyönyörű kék-sárga kettős, a 95 Herculis arany-ezüst színű, a βScorpii pedig arany-zöldes. A Rasalgethi-t is érdemes megkeresni.
Sajnos éjfél után befelhősödött az ég, legközelebb az NGC 6826 és az NGC 6543 lesz az a két objektum, amelyet mindenképp meg fogok keresni, ha igazán tiszta lesz az ég.
Amcsüdv:
Letti
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.07.08. 15:53

Sziasztok!

Tegnap ellátogattam a bajai csillagdában megrendezett nyári táborba, az éjszaka folyamán onnét nézelődtünk a táborlakókkal. A megfigyelésekhez 105/600-as refraktort használtunk. Többek között az alábbi célpontokat cserkésztük be: M 10, 12, 22 jelű gömbhalmazok. Ezek szépen bomlottak teljes felületükön. Holdnyugtát követően nagyban feljavult az NGC 6822 (Barnard-galaxis látványa), és hamar ráakadtunk a még alacsonyan látszódó, a horizont közeli koszos légrétegen átvilágító M 55 gömbhalmazra is, de ezt most nem éreztük esztétikusnak. Egy 40 mm-es, 2"-os GSO SP okulár lenyűgözően mutatta a nyári ég talán legszebb binoklis halmazát, az IC 4756-ot, a teljes Scutum-csillagfelhőt és az M 11 párosát, valamint az említett okulár segítségével becserkésztük az NGC 147 és 185 duót is.
Az éjszaka meglepetése a Pegazusba átkerült C/2009 P1 (Garradd) üstökös, mely a 10 centis lencsés távcsőben alkalmazott 15x nagyítás mellett is könnyedén mutatkozott.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.07.09. 16:45

Gratulálok Letti!
Az NGC 6229 már igen szép préda. A legjobb úton haladsz, hogy tapasztalt mélyeges legyél, csak így tovább! :)
90/900 refraktor
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.07.09. 18:22

Ma ki tervez kimenni?
Én igen, végre bevethető állapotban van a távcsőre alig hasonlító távcsövem :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.07.09. 18:58

Nagyon Mikrobis, tetszetős konstrukció. Kérdés, mennyire praktikus. Sok szép élményt kívánok!
Amúgy én a Holdon tervezek egy kisebb esti bóklászást.

Üdv: Szolcs
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.07.09. 19:01

Köszi, hát igen, kicsit futurisztikus lett, de tényleg az a nagy kérdés, hogy szuperál odakint?
A Hold nekem is tervbe van véve, de ami igazán érdekel az az, hogy a mélyegeket hogy hozza...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.07.09. 23:17

Én kimentem volna, de tönkrement az EQ3 mechanikám RA-tengelyének rögzítő csavarja és használhatatlanná vált az egész :( ez most biztosan jó időre vissszaveti az észleléseimet, mert nincs aki megjavítsa nekem :cry:
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.07.10. 08:17

Hú az gáz :(
Biztos nincs, aki megjavítsa? Majd MTT-n szaglássz körbe, hátha lesz ott olyan valaki...
Nos, tegnap ki tudtam próbálni a műszeremet, de a rossz ég és egyéb zavaró tényezők (mulatozók, hőség, stb.) csak a Holdon. Ott viszont nagyon brutál képet hozott, el sem akartam hinni, egészen apró krátereket is láttam, láttam központi csúccsal "ellátott" krátereket és pár nagyot, ami teli volt kisebbel :)
Most várom, hogy múljon el a telihold, hogy mélyegezhessek...bár talán egyik hajnalban ki kéne mennem bolygózni is...
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.07.10. 11:29

Most hajnalban, a Hold elvonulta után kicsit nézelődtem. Eléggé bágyadt égbolt mellett az NGC 7184 Aqr galaxist tekintettem meg, utána pedig az NGC 7332, 7339 duót, ami magas helyzetének köszönhetően fantasztikus látványt nyújtott! A 30 centis távcsővel kerestem még az NGC 6925-öt a Mikroszkóp csillagképben, de a horizontközeli gyatra átlátszóság miatt esélyem sem volt rá.
A pirkadat kezdetén alacsonyan álló Crommelin-üstökös (az Auriga és Taurus határvidékén jár) sem lett, ez a kométa már a második alkalommal szívatott meg. :( :shock:
Az előttünk álló hajnalon tennék nála egy harmadik próbát, aztán hagyom az egészet.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”