Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.08.27. 16:26

Sziasztok!

Mire vége lett a munkahétnek - és az ábrándozásnak - megint vacakol az idő, de azért tegnap éjszaka még ismét sikerült összehozni pár észlelést. Sajnos eléggé erős, olyan löködős szél volt egészen hajnalig. Megint a Herschel 400 listáról válogattam és a következők kerültek lencsevégre:

NGC7814 (GX, PEG): Egy egyenletes felületi fényességű ovális folt, központi mag nem észlelhető. A galaxis éléről látszik.

NGC651 (PLN PER): Nagyon könnyen vehető akadály ez a fényes planetáris köd, alakja viszont egyáltalán nem kör, mit szokott lenni, hanem inkább téglalap alakú, amelynek két végén figyelhető meg sűrűsödés.

NGC1545 (OC, PER): Már a keresőben is feltűnő nagy kiterjedésű halmaz. Csillagai majd mind egyforma fényességűek, és a látvány alapján szálakba rendeződnek, viszont ezen szálak meglehetősen kesze-kuszán tekeregnek a látómezőben.

NGC1501 (PLN, CAM): Kerekded formájú ködösség, viszont már az első pillanatra feltűnt, hogy a felülete grízesedik, mintha egy gömbhalmaz lenne.

NC1502 (OC, CAM): Az éjszaka meglepetése. Nagyon látványos és érdekes formájú nyílthalmaz. Jellemzője a központját egy azonos fényességű csillagpár uralja és az egész halmaz olyan a látvány, mintha minden csillag párban lenne. A 20-25 fényes csillag adja a halmaz gerincét, közöttük pedig sok-sok halvány tag szóródik.

NGC2655 (GX, CAM): Fényes, csillagszerű maggal rendelkező, éléről látszó galaxis.

Technika: Celestron C10-NGT (250/1200) Newton
Jó észlelést!
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2011.08.28. 11:40

Sziasztok,
Tegnapelőtt csináltunk Pugner Kálmán barátommal, Kunszentmártonon pár képet.
Gondoltam megosztom veletek.
A távcső GPU 100/635 a mechanika EQ6 pro GoTo, a vezetés Mgen -nel történt.
Üdv.:
Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.28. 13:00

havcsa írta:Sziasztok,
Tegnapelőtt csináltunk Pugner Kálmán barátommal, Kunszentmártonon pár képet.
Gondoltam megosztom veletek.
A távcső GPU 100/635 a mechanika EQ6 pro GoTo, a vezetés Mgen -nel történt.
Üdv.:
Csaba


Nagyon szépek, ezekért érdemes volt kiülni az ég alá távcsővel !
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.29. 10:55

Sziasztok,

A hétvégén megtettem első asztofotós lépéseimet, a képeket itt tudjátok megnézni:

https://picasaweb.google.com/aarpoeg/Astro#5645535633892464722
és Jobbra nyíllal a többi képhez

Elsőként, nagy köszönet illeti Mpt-t és Mudlee-t a soksok iris segítségért! :)

A kezdeti tapasztalataim:
- 30sec expozíciós időig egész jó eredményt lehet elérni már hozzávetőleges pólusra állással is, ehhez nem használtam pólustávcsövet, csak az okulár közepére tettem a Polarist
- sok az ISO1600, még igen jó égen is, zajos lesz tőle a kép
- az erős vignettáció miatt nem lehet kihagyni a flat képeket (ilyet én nem csináltam)
- a fókusz állítását sajnos kézzel oldottam meg, ami látszik is a képeken. nem lehet megúszni a Bahtinov-maszkot
- kevesebb objektumra kell koncentrálni és inkább azokról több fotót készíteni (ezek a képek 3-6 kép összeadásából adódtak)
- nem jó egyszerre vizualizálni és fotózni is, a fotózásra a vizuális észlelés után fog sor kerülni, a sötétadaptáció miatt
- fotózni ***v* nehéz dolog :D

Minden véleményt, javaslatot szívesen veszek! Nanu! :)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.08.29. 21:57

Hajrá! :)
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.08.30. 12:31

Sziasztok!
Sikerült lepakolni a Balaton mellé egy kisvárosba! Tegnap kitelepültem az ég alá, de sajnos csak egy félórát sikerült nézelődni, utána jöttek a felhők. Így a fotózás elmaradt, de sikerült megnézni a jupitert.
A BP-i égen 150X nagyításnál volt csak stabil kép, de itt 300X-n is penge volt a kép!
Illetve az andromédát néztem meg binokulárral. Először nem találtam, de amikor meglett, hát hű :)
A Bp-i égen, kis foltosság látható, de itt szinte kiverte a látómezőben a szemem! Nagyon szép! Remélem ma-holnap tiszta lesz az ég, és sikerül fotózni is. Sajnos a tejút csak éppen dereng, nem látható teljesen, pont van a ház mellett két utcai lámpa, amit ugyan árnyékol mindkét irányból egy-egy fenyő, de a fénye felfele terjed :(
Jelentkezem majd fotóval!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.08.31. 11:03

Tegnap este Balatonalmádiból fotóztam egy ház udvarából.
Az légkör nagyon tiszta volt, a tejút és az M31 is szabadszemes volt!
A kép 16db vezetett képből áll össze, összesen 40 perc expo idővel, ISO1600-on. A leghosszabb expo 336mp-re sikerült. A vezetőcsillagot a Bp-i éghez képest 100X könnyebb volt megtartani.
Szerencsére nem csak az M31, azaz az Androméda fért bele, hanem még másik kettő galaxis is.
Feldolgozás IRIS-el, PS-el, és végül Neatimage zajszűrés.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.08.31. 18:10

És íme a tejút egy része, amit sikerült lekapni, bár elég kicsi az obi, ami látszik is, és a kép se penge éles. Első tejutam :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.31. 18:14

Szia Mudlee!

Gratulálok a képeidhez, főleg az Andromédához. Nagyon ügyes vagy szerintem, bár tény hogy én nem értek a fotózáshoz de szép, részletes képnek néz ki.
Csak így tovább!

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.01. 09:20

Koszonom, a te rajzaidrol is csak szepeket tudok mondani!:)

Tegnap a plejadok volt a cel, foto lesz, csak eloszor erjek vissza a fovarosba:))
Elotte viszont az este osszegyult baratoknak tartottam egy kis bemutatot.
A nagy tubussal a jupitert es savjait, valamint holdjait vizsgaltuk meg, mig a binokival pedig az andromedat tekinthettek meg. Mindenki nagyon elvolt amulva, hogy ezek vannak felettunk:)))

Tobben is feltettek azt a kerdest, hogy amit latunk millio csillagot, mennyi van abbol a mi tejutunkban. Na erre nem tudtam valaszolni:D
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”