Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.05.21. 23:32

Annyira jó olvasni ezeket a sorokat - egy csomó régi emlék jön elő :) Nálam ugyanezek ezek az élmények egy Celestron binoklihoz kötődnek. Úgy kerestem föl a galaxisokat is - vagy egy évig csak azzal észleletem és most is gyakran előveszem. Később amikor megvettem a Dobsont, óriási haszna is volt, mert pikk-pakk megtaláltam bármit a keresővel.
A legegyszerűbb tanács amit adni tudok, h nézd meg mekkora a térképen keresőd látómezeje. Rajzolj egy kört méretarányosan egy fóliára vagy egy darab papírra, ami mindig kéznél van. Aztán egy fényesebb csillagról látómezőről látómezőre megközelíted a keresett objektumot.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.05.22. 06:08

nagyzo írta:
Cseh Viktor írta:Hello nagyzo!

Nos írd le egészen nyugodtan hogy mely objektumokról szeretnél keresőtérképet és elküldöm neked őket. :)


Nem tudom még, hogy mit is lehet érteni pontosan kereső térkép alatt :)
Egyelőre nyilván a könnyebben megtalálhatóak, és a viszonylag látványosabbakat keresném. Lévén, hogy amink lett meg szeretnénk osztani másokkal, hogy ők is láthassák...

Alább írok még.. van miről.
Köszönöm a támogatást.

Az Égabroszt megnéztem, egyelőre nem tudom, hogy kifejezetten szükséges lenne-e, lévén Csillagatlasz kistávcsövekhez könyvem már van, abból tájékozódom, egyelőre elég részletesnek tűnik, továbbá azt olvastam, hogy a párás ég alá nem igazán érdemes kivinni, bár a meglévőt takaró alá kiviszem (óvom a durva párától).


Üdv!
Na akkor úgy lesz hogy scannelek neked pár érdekes területről, az égabroszból és azokat majd ki tudod nyomtatni otthon; nagy előny hogy fekete fehér és nem fogja túlságosan leszívni a tintapatront :)
Pálinkás Tibor ötlete nagyon jó: egy kis lapra kört vágni nagyjából akkorákat amekkorát a különböző nagyítások adnak, és akkor könnyű lesz keresgélni.
Na akkor nemsokára megy az anyag :)
Üdv
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 13:47

Libor írta:A legegyszerűbb tanács amit adni tudok, h nézd meg mekkora a térképen keresőd látómezeje. Rajzolj egy kört méretarányosan egy fóliára vagy egy darab papírra, ami mindig kéznél van. Aztán egy fényesebb csillagról látómezőről látómezőre megközelíted a keresett objektumot.


Örülök, hogy az élmény összecseng benned is. :)

Köszönöm a tanácsot, erre nem gondoltam. Arra igen, hogy felbecsüljem, hogy mekkora a keresőm látómezeje, ez a fóliát viszont el fogom készíteni, ha kiderül az ég :)
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 14:04

Cseh Viktor írta:Üdv!
Na akkor úgy lesz hogy scannelek neked pár érdekes területről, az égabroszból és azokat majd ki tudod nyomtatni otthon; nagy előny hogy fekete fehér és nem fogja túlságosan leszívni a tintapatront :)
Pálinkás Tibor ötlete nagyon jó: egy kis lapra kört vágni nagyjából akkorákat amekkorát a különböző nagyítások adnak, és akkor könnyű lesz keresgélni.
Na akkor nemsokára megy az anyag :)
Üdv


Nagyon jó! Köszönöm!
Nekem is van itthon szkennerem. Egyébként fekete-fehér lézernyomtatóval fogok nyomtatni, úgyhogy ez is stimt.
No, ezt a mekkorát lehet látni különböző nagyítások mellett, ezt még ki kell nyomozzam.. Újabb megfigyelni-való :D

A stelláriumban próbálgattam az telescope plugin részbe beállítgatni, de ehhez mostmár a pontos látómezőt is ismerem.
Kérdés, hogy a barlow 2x a látómezőt felére csökkenti? (25mm - 56°, Barlowal 28°? 10mm-40° barlow-al 20°? bocsánat az optika törvényeit is persze tanulnom kell még) Úgy sejtem igen, felére csökkenti.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.22. 14:17

nagyzo írta:
Cseh Viktor írta:Üdv!
Na akkor úgy lesz hogy scannelek neked pár érdekes területről, az égabroszból és azokat majd ki tudod nyomtatni otthon; nagy előny hogy fekete fehér és nem fogja túlságosan leszívni a tintapatront :)
Pálinkás Tibor ötlete nagyon jó: egy kis lapra kört vágni nagyjából akkorákat amekkorát a különböző nagyítások adnak, és akkor könnyű lesz keresgélni.
Na akkor nemsokára megy az anyag :)
Üdv


Nagyon jó! Köszönöm!
Nekem is van itthon szkennerem. Egyébként fekete-fehér lézernyomtatóval fogok nyomtatni, úgyhogy ez is stimt.
No, ezt a mekkorát lehet látni különböző nagyítások mellett, ezt még ki kell nyomozzam.. Újabb megfigyelni-való :D

A stelláriumban próbálgattam az telescope plugin részbe beállítgatni, de ehhez mostmár a pontos látómezőt is ismerem.
Kérdés, hogy a barlow 2x a látómezőt felére csökkenti? (25mm - 56°, Barlowal 28°? 10mm-40° barlow-al 20°? bocsánat az optika törvényeit is persze tanulnom kell még) Úgy sejtem igen, felére csökkenti.


Az oksi LM csak egy dolog, mert minden távcsőben más lesz a nagyítás és a valódi LM amit látsz vele ez égből , azt ki kell egyszerűen számolni. Barlow-s dolog is érthető lesz ha ezt elolvasod:
http://www.teleskop-austria.at/contents/kezdoknek.php
vagy még egyszerűbben, ahol még számolni sem kell:
http://www.makszutov.hu/download/szamitasok.xls
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.05.22. 14:33

nagyzo írta: Nagyon jó! Köszönöm!
Nekem is van itthon szkennerem. Egyébként fekete-fehér lézernyomtatóval fogok nyomtatni, úgyhogy ez is stimt.
No, ezt a mekkorát lehet látni különböző nagyítások mellett, ezt még ki kell nyomozzam.. Újabb megfigyelni-való :D

A stelláriumban próbálgattam az telescope plugin részbe beállítgatni, de ehhez mostmár a pontos látómezőt is ismerem.
Kérdés, hogy a barlow 2x a látómezőt felére csökkenti? (25mm - 56°, Barlowal 28°? 10mm-40° barlow-al 20°? bocsánat az optika törvényeit is persze tanulnom kell még) Úgy sejtem igen, felére csökkenti.


Nos ha a távcsöved 1000mm fókuszú és az okulárjaid 25mm+10mm akkor a nagyítás és a látómező a következőképpen alakul:
25mm-es okulár: 1000/25=40X ____ 56°/40X= 1,4fok
10mm-es oksi: 1000/10=100X ____ 40°/100X= 0,4° nagyjából 24 ívperc
Barlow-al pedig 25mm-nél 80X és 0,7fok, 10MM-nél pedig 200X, és 0,2fok

kb ilyen nagyításaid/látómezőid lesznek. :)
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 15:41

Stefi írta:Az oksi LM csak egy dolog, mert minden távcsőben más lesz a nagyítás és a valódi LM amit látsz vele ez égből , azt ki kell egyszerűen számolni. Barlow-s dolog is érthető lesz ha ezt elolvasod:
http://www.teleskop-austria.at/contents/kezdoknek.php
vagy még egyszerűbben, ahol még számolni sem kell:
http://www.makszutov.hu/download/szamitasok.xls


Hát igen, az említett oldalon jártam már, és olvasgattam is, még a vásárlás előtt. Akkor nyugtáztam, hogy ez még összetett nekem. Most újra fogom olvasni.

Köszi!
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 15:42

Cseh Viktor írta:Nos ha a távcsöved 1000mm fókuszú és az okulárjaid 25mm+10mm akkor a nagyítás és a látómező a következőképpen alakul:
25mm-es okulár: 1000/25=40X ____ 56°/40X= 1,4fok
10mm-es oksi: 1000/10=100X ____ 40°/100X= 0,4° nagyjából 24 ívperc
Barlow-al pedig 25mm-nél 80X és 0,7fok, 10MM-nél pedig 200X, és 0,2fok

kb ilyen nagyításaid/látómezőid lesznek. :)


Jegyeztem, köszönöm.
Akkor ezeket már csak a gyakorlatban kell felfognom :lol: Olyan szép, hogy minden- mindennel összefügg..
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.05.23. 07:31

Tegnap az M63-at észleltem le, bár nem volt túl jó légkör. Csak közepes volt az átlátszóság:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... alaxy.html
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.05.23. 17:31

Szép!

Ha már M63, jöjjön egy 95%-ban kidolgozott fotó is róla, mely 2 éjszakán is készült. Összesen 34perc, ISO 800, DeepSkyStacker, PS.
A mérete, amiről Viktor írt, valójában érdekes, mert van egy hatalmas, halvány külső spirálszerkezete is, ami csak több órás expozíción jönne elő, de ez legalább négyszeresére emelné a galaxis méretét.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”