Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.02.03. 12:56

Csillagos Pisti írta:
kann írta:Binokulár azon kívül,hogy praktikus.Miért jó vele ködöket nézni?Hogy aránylik a nagyítás a fény gyűjtő képeségel?És egyáltalán,milyen távcső jó,mély egezni?


Hogy miért jó vele ködöket nézni? Ez objektumfüggő dolog. Pl az igen hatalmas Platais, vagy Mamajek, Chupina halmazok (ez utóbbit még nem láttam...) csak kis nagyítással értelmezhetőek. Arról nem is beszélve hogy két szemmel térbeli a látvány. (Pl mostanában egész jól elszórakozok egy egyszerű szovjet 8x30-as monokulárral, de persze a nagyobb távcsövemet is be fogom vetni.) De ott vannak az egészen picike halmazok, azokhoz elkél egy nagyobb távcső...egyébként több remek írás született már az MCSE oldalain kifejezetten a binokulárokról, tessék olvasgatni.


Ezek a Chupina halmazok (1-5)kevés csillagot tartalmaznak és nem nagy méretűek, így megfigyelésükhöz elkél a komolyabb távcső. Az M67 körzetében találhatóak, lehetséges, hogy fizikai kapcsolat van közöttük. Szóval nem olyanok mint pl. a Briceno, ASCC, Mamajek, Platais, Latysev, stb. kiterjedt, binokulárral jól vizsgálható csoportok.
Ezt az öt pici gyülekezetet jó 10 esztendővel ezelőtt egy 20 cm-es Celestron SC-vel kerestem fel. Végeredményben nagy élmény volt megpillantásuk, hiszen alig-alig ismertek.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2015.02.03. 19:02

Varus írta:
Csillagos Pisti írta:
kann írta:Binokulár azon kívül,hogy praktikus.Miért jó vele ködöket nézni?Hogy aránylik a nagyítás a fény gyűjtő képeségel?És egyáltalán,milyen távcső jó,mély egezni?


Hogy miért jó vele ködöket nézni? Ez objektumfüggő dolog. Pl az igen hatalmas Platais, vagy Mamajek, Chupina halmazok (ez utóbbit még nem láttam...) csak kis nagyítással értelmezhetőek. Arról nem is beszélve hogy két szemmel térbeli a látvány. (Pl mostanában egész jól elszórakozok egy egyszerű szovjet 8x30-as monokulárral, de persze a nagyobb távcsövemet is be fogom vetni.) De ott vannak az egészen picike halmazok, azokhoz elkél egy nagyobb távcső...egyébként több remek írás született már az MCSE oldalain kifejezetten a binokulárokról, tessék olvasgatni.


Ezek a Chupina halmazok (1-5)kevés csillagot tartalmaznak és nem nagy méretűek, így megfigyelésükhöz elkél a komolyabb távcső. Az M67 körzetében találhatóak, lehetséges, hogy fizikai kapcsolat van közöttük. Szóval nem olyanok mint pl. a Briceno, ASCC, Mamajek, Platais, Latysev, stb. kiterjedt, binokulárral jól vizsgálható csoportok.
Ezt az öt pici gyülekezetet jó 10 esztendővel ezelőtt egy 20 cm-es Celestron SC-vel kerestem fel. Végeredményben nagy élmény volt megpillantásuk, hiszen alig-alig ismertek.



Igen, köszönöm Gábor a korrigálást! Időközben magam is rájöttem hogy kevertem őket azt hiszem a "Chereul", és egyéb "OB" halmazokkal, csak lusta voltam javítani :mrgreen: Elnézést a pontatlanságért... a halmazok közt még magam kezdő vagyok, de lelkes, és igyekszem minél többet látni és legfőképpen- rajzolni.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.09.25. 21:43

Az utolso hetekben ket mely eg eszleleseket vegeztem.
A 60x 828 mm refraktort hasznaltam.

Messier 15 , 83 x , Solid Ramsden 10 mm

M15.JPG


NGC 6709 , 83 X , Solid Ramsden 10 mm

NGC 6709.JPG


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.10.31. 22:39

Sziasztok!

Nem terveztem mélyegezni, de aztán máshogy alakult. Míg vártam a Holdat, gondoltam kettősözök, de aztán az ég nagyrészt felhős lett, kínomban binóval megnéztem a fák tetejére kapaszkodott M 45-t, és olyan szép volt, hogy távcsővel is ráálltam és készítettem rajzot is.

Kép

Blogbejegyzés: http://astricus.blogspot.hu/2015/10/a-het-nover.html

Lajos Bácsi könyvének felhasználásával.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.11.13. 21:43

November elsejen eszleltem a Messier 33 ,vagyis a ''Pinwheel Galaxy'', a 60x828mm refraktorban , 33x /Plossl 25mm.

M33 in 60mm.small.JPG


Nagyon halvany,forma es szerkezet nelkul.
Ahogyan ertem Internetes kereses utan,csak a kozpont kornyeket lattam.
Egy nappal kesob ujra eszleltem a 158mm F/8 Tavi baratom Newton tavcsovel ,nem lattam sem tobbet sem jobban.

Hoza hasonlitas celbol,itt van Rony De Laet eszlelese egy TS 15x70mm binokularban.
Nalam a mezo 1,57 fok,Ronynal 4,4 fok.
Nalam Nyugat bal oldalon van,nala jobb oldalon.
Csak a kozpont kornyeket lattam ,kb. egyenlletes teruletet az Keletre levo csillag haromszog.
Nos persze,Rony nem Arad kozepebol eszlel...

M33_sketch_bino_nolayer.jpg


Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.11.15. 22:36

November 10-en , a 125 mm F/7 Newton reflektoral eszleltem a Messier 2 -t es ugy hiszem Messier 110 (PA=230 fokra latszik a M31 galaxistol a Plossl 25mm mezoben).

M2.JPG


M110.JPG


Udv,Mircea

Szerkesztes/16.11.2015: elnezest kerek, Messier 2 helyet Messier 22 irtam ,javitotam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.01.30. 15:15

Rekonsztrualas /reenactment eszlelesek egy kiss refraktoral ahogyan divat volt XVII szazadban.
A lencses tavcso : 15mm F/32 , azimutalis haromlabon , 9x nagyitas ,be-epitet Kepler okular.

Eszlelesek Januar 28-an :
Collinder 70 :10 csillag Alnilam-al egyut
Collinder 69: 7 csillag ,Lambda Ori -val egyut
Collinder 65: 14 csillag , tul nagy halmaz a be-epitet okularnak, a csillgok kitoltik a mezot.
Nem csodalkozok hogy regi csillagaszok nem jegyeztek halmaznak.
Collinder 39 : az Alpha Persei halmaz , 10 csillag
Iker Halmaz Per : kodos szerkezet de jol lathato , egy -ket csillag latszik a szerkezetbol
A Pleiadokban 22 csillagot szamoltam ,a Hyadok gyonyoru a kiss lencsesben.

Collinder 39 halmazrol keszitetem rajzot.

Collinder39 L15mm 28.01.16.PNG





Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.02.02. 17:27

Mircea írta:Rekonsztrualas /reenactment eszlelesek egy kiss refraktoral ahogyan divat volt XVII szazadban.
A lencses tavcso : 15mm F/32 , azimutalis haromlabon , 9x nagyitas ,be-epitet Kepler okular.



Szia Mircea!
Ez a távcső, ha jól értelmezem, akkor egy 15/500-as? (nagyjából)
Mutatsz róla képet?
Sidius

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.02.27. 21:02

A mélyég fotózás eddig kimaradt az életemből, de mostantól, mikor nem lehet bolygózásra gyúrni, akkor gyakorolni fogom.
Próbaképpen még 20-án ez sikerült QHY 5L II kamera + 100/1000 akromáttal, 40 képkockából, 11s expozíciós időkkel. Ebben a felszerelésben is van még potenciál, de talán már hamarosan hadrendbe áll egy 204/600-as tükör. :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.03.04. 13:17

Marcius masodikan eszleltem a 90 mm x 600 mm -es RFT refraktoral.
Eszlelelt objektumok : NGC 2362 ,M50 , M48 , M79 ,M46 , M47 ,NGC 2423.
Keszitetem rajzot a NGC 2362 csillag halmazrol, a Nagy Kutya csillag kepben van , Hodierna fedezte fel egy Galilei 20x refraktoral.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”