Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.02.26. 21:55

Tegnap este ,Szombat 25 Februar , eszleltem Mely Eg targyakat a 90x600 mm refraktoral.

Hasznalt nagyitasok /okularok :

2" :20x /LV 30mm / 2''

1.25'' : 24X/Plossl 25mm+ 48x /University 12.5mm ortho + 86x / Vixen 7mm ortho + 100x /BCO 6mm.

Segito kellekek: 10x50mm binokular ,1.25'' UHC filter , Taki Atlasz , Stephen O'Meara ''Herscel 400'' konyv.

Eszlelesek :

Messier 46 : 40 csillagot szamoltam 20' teruleten , halvany de gazdag halmaz

Messier 47: 38 csillag , 40' terulet , fenyes es halvany csillagok ,ritkab mint M46, jol latszik a 10x50mm binokularban.
M47 kozepen latszik Sigma 1121 ,kettos csillag 7.8/7.9 mv es 7.4''

NGC 2362 : vagyis Tau Canis Majoris halmaz.Nyolc csillagot szamoltam UHC filter nelkul.
Delre latszik egy csillag par.
24X/Plossl 25mm +UHC filterben halvany kod latszik a Tau CnM csillag korul ,fenyeseb delre Tau csillag kozeleben, ahol egy lanc latszik halvany csillagokbol es a kod el terjed a deli csillag parhoz.
Ez a kod Sh2-310 a Sharpless katalogusbol.

http://galaxymap.org/cat/view/sharpless/310


Messier 41 : ritka de szep halmaz , 43 csillag 100x nagyitasnal 25' mezoben.

Herschel 400 Listabol :

NGC 2264 vagyis "Cristmas Tree Cluster'' , a ''Karacsonyfa Halmaz'' , 38 csillagot szamoltam.
Nem nagyon nezet ki mint egy Karacsonyfa mert 2'' zenit tukrot hasznalok es a fa hegyel lefele latszot.
De nagyon szep halmaz!

NGC 2244 :vagyis Caldwell 50 , nyilt halmaz ,keves de fenyes csillagot tartalmaz , 13 csillagot szamoltam a 20x LV 30mm okularban.
UHC filterel ( 24x/Plossl 25mm es 48x/ortho 12.5mm ) : a hatter a halmaz csillagok kozt fekete , a halmaz korul viszont egy nagyon halvany egyenetlen kod gyuru latszik , kb. egy fok szeles.
A kod szeleseb es valamivel fenyeseb Nyugat oldalon.
Ez a Sh 2-275 ''Rosetta Kod'' vagyis Caldwell 49.

NGC 2251 :nyilt es nagyon halvany halmaz , furcsa , hoszu ,kigyo alakja van.
Nyolc csillagot lattam a halmazban 20x nagyitasnal , 16 csillagot szamoltam 86x nagyitasnal /orto 7mm okularban.

NGC 2232 : egy masik nyilt halmaz , de ez fenyes , egy par csillag mar latszik 10x binokularban.
Tartalmaza a 10 Monocerotis csillagot , ez Eszakra van Beta Mon csillagtol.
A halmaz mint egy csillag patak indulva a 10 Mon csillagbol.
13 csillagot szamoltam 86x /orto 7mm okularban.

Delre a gyonyoru Beta Monocerotis csillag latszot , fel bontotam 86x nagyitasnal a 7mm ortho okularban.

Oszefoglalva : 3 Messier halmaz+ 5 NGC targy (ket targy Caldwell katalogusban is szerepelnek) + 2 Sharpless kod + 2 kettos csillag.


Udv , Mircea
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.03.27. 10:31

Kísérletezgettem. Vettem szűrőket. Egy moon&skyglow-t, meg egy UHC-t. (Plusz sikerült hozzájutnom egy SPC900NC kamerához, amihez vettem adaptert meg IR/UV cut filtert, de az más topic.)
Mostanában volt egy-két különösen szép, tiszta égbolt. Sokkal jobbak voltak a körülmények, mint korábban, amikor azt hittem, hogy az volt a legjobb. Ettől máris sokat javult az észlelés minősége.

Tegnap este az M44-est nézegettem hosszasan. Megállapítottam, hogy be kell szereznem egy nagyobb okulárt is. Még a 25mm-essel sem látom a teljes halmazt. Befelé tudok menni, de a jellegzetes képét nem tudom megnézni. Ugyanez igaz a Fiastyúkra is. A legkisebb nagyításon is egymástól független csillagokká esik szét. Mindez nem baj, mert ugye minél több részletet látok meg, annál jobb. De a jellegzetes képüket (pl. ahogy a fotókon látszanak; nem színileg, hanem formailag) nem látom.
Szívesen kipróbálnám 30-40mm körüli okulárral. Vicces, hogy a keresőtávcsőben majdnem azt látom, amit itt hiányolok :)

Azt gondolom, egyelőre az lesz a stratégiám, hogy egyszerre csak egy objektumot vizsgálok hosszasan. Addig, amíg egyértelműen nem látom a jellegzetes tulajdonságait.
Plusz, ahogy jön a jó idő, egyre inkább izgat a kitelepülés is.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.03.27. 12:39

Tamás, számomra érdekes amit irsz a tapasztalataidról, főleg amit a szűrőiddel látsz majd. Jó lenne, ha irnád melyik műszereddel látod (adatlapodon kettőt jelőlsz). Napok óta az M44et nézegetem, váltogatva a műszereimet (hasonló kategoriák) ablakon keresztűl (elitélhető módon, de ez van). A kűlőnbségeket próbálom megtudni. A szűrőkkel nincs tapasztalatom ezért nagyon érdekel majd, mi a véleményed.
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.03.28. 11:11

géza írta:Tamás, számomra érdekes amit irsz a tapasztalataidról, főleg amit a szűrőiddel látsz majd. Jó lenne, ha irnád melyik műszereddel látod (adatlapodon kettőt jelőlsz). Napok óta az M44et nézegetem, váltogatva a műszereimet (hasonló kategoriák) ablakon keresztűl (elitélhető módon, de ez van). A kűlőnbségeket próbálom megtudni. A szűrőkkel nincs tapasztalatom ezért nagyon érdekel majd, mi a véleményed.

Mindenképp beszámolok. Szerencsémre két készlet ugyanolyan okulárom van, így nem kell a szűrőt ki-becsavargatni az összehasonlításhoz. Még a refraktorhoz vettem bárium oksikat, aztán meg "szembe jött" az SW 150-es, amihez gyárilag voltak. Őszintén szólva én azért vettem a szűrőket, mert az általam eddig nem észlelt ködöket szeretném látni. De az M44 esetében szerintem a részletekben fog megmutatkozni a különbség.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.03.28. 12:18

Tamás, figyelmesen olvaslak. Ebben az árkategoriában (bariumok is) nincs egyforma minőség. Érdemes lenne egymáshoz képest osztályozni. Gondolom a 10 és a 25 mm( LW = nagyobb látszőg ?..) darabok. 10 a 10-el, 25 a 25el. Nekem is ezek voltak, GSO Plősslőkre váltottam őket. Azt a szűrőt azért érdemes áttekergetni. Ha az M44 meghatározott terűletén belűl megszámolod a csillagokat okuláronként, jó osztályozás (minőségkűlőnbség) adódhat. Élesség, fényerő. Pár nézés után kialakul a sorrend. Érdekes még, melyik csőveddel néztél velűk. Ha lehet egyidőben. Kiváncsian várom az észrevételeidet.
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.04.03. 15:45

Szia Géza!

Első körben csak a szűrők hatását vizsgáltam. Így csak a newtont cipeltem ki. Páronként összehasonlítottam az okulárokat is. Egyből feltűnt, hogy valóban nem egyformák. Minőségben nem találtam látható különbséget, de a fókuszpontjuk nem ugyanott van. Ezek után már csak a 25mm-est használtam. Akárhogy bűvészkedtem, a szűrőktől csak rosszabb lett a kép :( Úgy érzem, hogy az M44 szűrők nélkül a legjobb. Talán fotózás esetén hasznosabbak lehetnek a szűrők. Pontosabban a meglévő két szűrő nem hozott javulást. Viszont anélkül nagyon jó volt :)
Először rajzolni akartam, de nem tudnám rajzon visszaadni a tapasztalatomat. Kerestem egy viszonylag nagy méretű képet az M44-ről, és bejelöltem rajta egy-két példát.
A kép:
Kép Link, ha nem jelenik meg:
https://drive.google.com/open?id=0B7Z3zQFRVIutUzlfUGpyVnNILW8
Pirossal karikáztam be olyan csillagokra példát, amiket szűrővel már nem láttam, de szűrő nélkül simán.
Sárgával olyanokat jelöltem, amiket biztosan nem láttam sehogy sem. A 25mm-es okulárral természetesen.
(Egyébként sokáig nézegettem a holdat, és ott határozottan javítottak a lencsék. 2x barlow-val és a 4mm-es gagyi okulárral is éles volt a kép. De jobb szó az, hogy élvezhetőbb volt, nem remegett. Pedig ez már 375x nagyítás.)

A végén megpróbáltam még az M106-ot, mert az volt, ami kényelmesen nézhető lett volna, de azt nem találtam meg.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.04.03. 16:57

tommobil!

Utánaolvastál, melyik szűrő mire jó és mire nem? Esetleg ismered az átviteli karakterisztikájukat?
Mert ott a megoldás, miért nem jó semmilyen szűrő az M44-hez...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.04.03. 19:17

Tamás, gondosan láttál neki, hasonlókat tapasztalok. Kis aperturáknál a szemes megfigyelésnél nincs sok előnye a szűrőknek, a fényhiány miatt. Itt visszaolvasgatva sok helyen csalódást jelentenek be a kisteleszkóposok. Ahol van fény - nagy aperturák - más a helyzet. Nézz bele Attila " őkőlszabályok" igen használható blogjába, választ kaphatsz a nagy aperturások szempontjából a szűrőkről is. Kőszőnőm a válaszodat. Irj még, nekem hasznos. Az okulárok kőzőtt lesznek kűlőnbségek, idővel kiderűl. https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... r%C5%91k&*
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.04.04. 12:08

Vizi Péter írta:tommobil!

Utánaolvastál, melyik szűrő mire jó és mire nem? Esetleg ismered az átviteli karakterisztikájukat?
Mert ott a megoldás, miért nem jó semmilyen szűrő az M44-hez...


Igen olvastam róluk. Az alapján választottam, hogy melyiket vegyem meg kezdésnek. Az M44 esetén csak arra számítottam, hogy az UHC a fényszennyezés káros hatását láthatóan csökkenti és ezáltal lesz jobb a kép. Vagyis inkább csak kíváncsi voltam, hogy mit csinál a szűrő. Tudom, hogy az M44 nem a megfelelő alany. Főleg, hogy szűrő nélkül is jól látszik. A hely ahonnan észlelek, eléggé körbe van építve, és korlátozottak a lehetőségeim. Tulajdonképpen csak azt tudom nézni, ami az adott időpontban a látókörbe kerül. Ez most az M44. Jóformán csak déli irányba van lehetőségem. Más irányokba csak a Zenit környéke jöhet szóba. Mire sötétedik már az Orion is kimegy a látóteremből.
De muszáj gyakorolni, meg kísérletezni az eszközökkel, mert ha egyszer kitelepülök, hasznosan szeretném tölteni az időt.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.04.04. 15:29

Kísérletezni üdvös és hasznos!
Az UHC a spektrum két végén ereszt át, vagyis sok lila és kék, valamint vörös. A közép hiányzik: a sárga csillagokat is kiszűri. Végzi a dolgát.
Ha éjfekete hátteret szeretnél látni az okulárban, vegyél TeleVue okulárt, ott a lencsék felületére felvitt spéci rétegekkel elérik ezt a hatást, persze némi levágás bizonyos szűk tartományokban ott is van(tapasztalat).
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”