Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
tiborhege
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.01.18. 20:38

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tiborhege » 2013.01.18. 20:48

Sziasztok!

Majd én is felteszek pár mélyég képet, innen a californiai sivatagból. Van egy 20 centis tükrösöm, meg rajta egy Canon EOS 5D Mark III :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.01.27. 06:48

Üdv!

Tegnap végre kitisztult az idő - már nap közben látszott hogy nagyon jó az átlátszóság - és ki tudtam menni nézelődni. A telihold a havas tájat annyira bevilágította hogy elemlámpa nélkül mászkáltam a kertben. Sajnos az ég is elég fényes volt emiatt de a horizonton mégsem érvényesült ez annyira drasztikusan mint feljebb!
Egy kis nézelődés után, a 10X50-es binokulárral egy másik kedvenc "sportomnak" hódoltam; D-i csillagokra és mély-ég objektumokra vadásztam.
A Colimba alfa és béta nevű csillaga nagyon szépen és fényesen világított és könnyen azonosíthatóak voltak. Miután a galamb elvonult következett a kedvenc csillagképem a Puppis. Nagyon könnyen megtaláltam a Cr 135-t Melynek összesen 4 csillaga mutatta meg magát, és igazán szép látvány volt! Egy fél órával később pedig sikerült elcsípni az NGC2451 fő csillagát is. Egészen vöröses színben pompázott s néha elhalványult, máskor meg kifényesedett.
Mivel 2 órát voltam kint tovább már nem folytattam - így is megfázással bajlódok. De tegnap a legdélebbi csillag amit láttam az NGC2477-től délre lévő 5 magnitúdós csillag kb -38°51'-nél...

Szép este volt!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.04. 12:59

Tegnap este 8 óra után nem sokkal derült ég fogadott az ajtón kilépve. Már nem is emlékszem mikor volt ilyen, gyorsan kicipeltem hát a távcsövet. Az új 8mm-es Scopium XWA okuláromat szerettem volna tesztelni, első sorban a Jupiteren. Bemelegítésként felkerestem az Orion-ködöt, jól szemügyre vettem UHC szűrővel és anélkül is. Szűrővel kontrasztosabb volt, de szűrő nélkül a halványabb részletei is látszottak. Lenyűgözően fodrozódott, burjánzott az okulárban. Utána a Jupitert vettem célba, de a látottak alapján úgy ítéltem meg, hogy ehhez még hűlnie kell egy kicsit a tubusnak. Adtam neki még egy kis időt, de a légkör állapota gyorsan változott arrafelé, nem tudtam 125x-ös nagyítás felé menni, az is sok volt időnként, úgyhogy más célpont után néztem. Csillagtesztbe fogtam a zenit környékén, itt sokkal jobbak voltak a körülmények. A látottak alapján megállapítottam, hogy a Baader SemiApo szűrőm észrevehető különbséget okoz a fókuszon belüli és fókuszon kívüli diffrakciós gyűrűket vizsgálva a szűrő nélküli teljesítményhez képest. Az idő még így is hamar elrepült, 11 óra volt mire befejeztem. Az okulár ígéretesnek tűnik, de az igazi teszt a Nap lesz majd számára.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.03.05. 10:21

Tegnap este 7 óra körül sikerült észlelnem az M1-es 114/910-es newton távcsövemmel 25mm-es okulárral. Nagyon nagy öröm volt számomra, mert már régóta próbálkoztam. Tegnap sikerült. :D
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2013.03.06. 18:38

Üdv!

Tegnap 7, fél 8 körül sikerült észlelnem az M81 és M82 jelölésű galaxisokat, 80/900-as lencsésemmel 25mm-es barium oklival. Hatalmas élmény volt a két galaxis megtalálása, és észlelése "egy látómezőben". Lenyűgözött a két galaxis közötti formabeli különbség...


SziZso
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2013.03.18. 12:43

Szombaton belevágtam egy Messier maratonba innen a házunk kertjéből (kisváros). Alapból az objektumok felének észlelését tűztem ki célul. A héten sikerült hozzájutnom egy 114/500-as tasco távcsőhöz+állvány ami az első rendesnek mondható távcsövem. Szerencsére okulárjaim már voltak, mert a gyári cuccok nagyon gagyik voltak, de erre számítottam is. Az egyik hozzáadott barlow-t (ami a célra szintén alkalmatlan) átalakítottam kollimációs okulárrá és életem első jusztírozását is megejtettem, mert teljesen ramaty volt a kép mikor a kézhez kerülés napján fényesebb dolgokat néztem vele (pl Jupiter). Másik eszközöm a megbízható 10x50es binóm volt. Naplemente után próbáltam keresni az üstököst is az alkonyati objektumokkal egyetemben de egyikkel sem jártam sikerrel. Az utcai lámpák felkapcsolása után le kellett költöznöm a garázs tetejéről a kertbe, hogy legalább árnyékban legyek. Meglepően fényes volt a Hold is, nem könnyítette meg a dolgom. Egész észlelés alatt a legjobb hmg kb 4,5 lehetett a zenit környékén. A hőmérséklet drasztikus zuhanásának következtében elkezdett a távcső jegesedni, a binót is állandóan hajszárítózni kellett. Végül 23:00-kor feladtam (ezért is ebbe a topikba írtam), mert kockára fagytam és a kiszemelt célok közül is alig tudtam valamit meglátni. A galaxisok közül egyedül az M31 lett meg , ezen kívül csak nyílthalmazok: M52 (leghalványabb objektum), M103, M34, M45, M42, M43, M35, M37, M36, M38, M41, M50, M48, M44, M67. A harmadát először észleltem. Gyakorlatilag azt láttam a távcsőben (20x-os és 29x-es nagyításokkal) amit binóval is megtaláltam. Mind az M33, mind pedig a Leo galaxisok helye tökéletesen megvolt, de hiába meresztettem a szemem, semmi. Próbálkoztam 66x-os nagyítással is, de így az addig látott csillagok is belevesztek a háttér fényességébe. Legalább a Jupiter és holdjai érdekes pozícióban voltak, 66xos nagyítással két felhősávot is el tudtam különíteni, szép éles volt a kép, valamint defókuszálással a jusztírozás jóságát is meg tudtam állapítani.
Mindent összevetve sok tapasztalattal szolgált az észlelés, egyrészt meggyőződtem, hogy az új távcsövem jól működik és használható, másrészt, hogy a kertből nem fogok galaxisokat (és 8 magnitúdónál halványabb objektumokat) észlelni, ezekért ki kell települnöm a városból. Ez alkalommal a hóhelyzet miatt ezt nem kockáztattam meg. Valamint egy máig kitartó hátfájás tanulsága hogy kényelmesebb észlelési pozíciót kell felvennem:-). Továbbá amint lehet befektetek egy nagyobb nagyítást adó eszközbe 4,5mm Planetary vagy 2-2,5x Barlow.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.18. 16:41

Én is kint voltam, tiszta volt az ég, de a galaxisokból alig látszott valami. Olyan galaxisok, melyenken részleteket, karokat szoktam látni, most csak egy halvány paca volt. Én is szépen átálltam a fényesebb gömb- és nyílthalmazokra, de kettőkor ezt is föladtam. Van ilyen este, hogy kár kicuccolni :(
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.18. 16:48

Kárnak lehet nem kár, én is kicsit kinéztem, mert itt még nincs áram most sem, és nem is láttam ennyi csillagot mostanában. Ha még maradna egy kicsit ez az állapot és melegedne , jobb kedvvel mennék ki én is azért.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.03.20. 21:34

KovacsGy írta:Szombaton belevágtam egy Messier maratonba innen a házunk kertjéből (kisváros). Alapból az objektumok felének észlelését tűztem ki célul. A héten sikerült hozzájutnom egy 114/500-as tasco távcsőhöz+állvány ami az első rendesnek mondható távcsövem. Szerencsére okulárjaim már voltak, mert a gyári cuccok nagyon gagyik voltak, de erre számítottam is. Az egyik hozzáadott barlow-t (ami a célra szintén alkalmatlan) átalakítottam kollimációs okulárrá és életem első jusztírozását is megejtettem, mert teljesen ramaty volt a kép mikor a kézhez kerülés napján fényesebb dolgokat néztem vele (pl Jupiter). Másik eszközöm a megbízható 10x50es binóm volt. Naplemente után próbáltam keresni az üstököst is az alkonyati objektumokkal egyetemben de egyikkel sem jártam sikerrel. Az utcai lámpák felkapcsolása után le kellett költöznöm a garázs tetejéről a kertbe, hogy legalább árnyékban legyek. Meglepően fényes volt a Hold is, nem könnyítette meg a dolgom. Egész észlelés alatt a legjobb hmg kb 4,5 lehetett a zenit környékén. A hőmérséklet drasztikus zuhanásának következtében elkezdett a távcső jegesedni, a binót is állandóan hajszárítózni kellett. Végül 23:00-kor feladtam (ezért is ebbe a topikba írtam), mert kockára fagytam és a kiszemelt célok közül is alig tudtam valamit meglátni. A galaxisok közül egyedül az M31 lett meg , ezen kívül csak nyílthalmazok: M52 (leghalványabb objektum), M103, M34, M45, M42, M43, M35, M37, M36, M38, M41, M50, M48, M44, M67. A harmadát először észleltem. Gyakorlatilag azt láttam a távcsőben (20x-os és 29x-es nagyításokkal) amit binóval is megtaláltam. Mind az M33, mind pedig a Leo galaxisok helye tökéletesen megvolt, de hiába meresztettem a szemem, semmi. Próbálkoztam 66x-os nagyítással is, de így az addig látott csillagok is belevesztek a háttér fényességébe. Legalább a Jupiter és holdjai érdekes pozícióban voltak, 66xos nagyítással két felhősávot is el tudtam különíteni, szép éles volt a kép, valamint defókuszálással a jusztírozás jóságát is meg tudtam állapítani.
Mindent összevetve sok tapasztalattal szolgált az észlelés, egyrészt meggyőződtem, hogy az új távcsövem jól működik és használható, másrészt, hogy a kertből nem fogok galaxisokat (és 8 magnitúdónál halványabb objektumokat) észlelni, ezekért ki kell települnöm a városból. Ez alkalommal a hóhelyzet miatt ezt nem kockáztattam meg. Valamint egy máig kitartó hátfájás tanulsága hogy kényelmesebb észlelési pozíciót kell felvennem:-). Továbbá amint lehet befektetek egy nagyobb nagyítást adó eszközbe 4,5mm Planetary vagy 2-2,5x Barlow.


Kedves György!

Még ne add fel. :) 18-án sok-sok zavaró körülmény volt, ami - finoman szólva - nem tette ideálissá a mélyég-megfigyelést. A Hold első negyedben volt, ami a párás éggel (te írtad, hogy folyt a binoklin a víz) párosulva azt eredményezte, hogy alig láttál valamit. A 4,5 magnitúdós határfényesség-becslésed is ezt tükrözi, bár szerintem az is csak a zenit környékén lehetett.
A 114/500-as, megfelelően jusztírozva a kisvárosból, ahol laksz, lehetővé teszi az összes Messier felkeresését, de a fényesebbekét mindenképp. Ehhez holdmentes, jó átlátszóságú estét válassz, próbáld meg ismét elérni a Messier-galaxisokat. A következőkkel próbálkozz: M81 - M82, M51, M63, M94, M106, M64. Ezek mindegyike egy teljes magnitúdóval fényesebb, mint az általad keresett Leo-beli Messierek. De azokat is kellene látnod jó égen. Egész biztos vagyok benne. Részletes keresőtérképpel keresd őket.
Nem kell azonnal levonni a következtetést az egedről. Tegnap a Polaris Csillagvizsgálóban szinte soha nem látott tisztaságú ég volt, a hold ellenére is gyönyörűek voltak a Messier-objektumok, mindez Budapestről! Hidegfront után gyakran van egész tiszta éjszaka. A lényeg hogy sokat próbálkozz. Ha nappal szép kék az ég, az nem jelenti automatikusan azt, hogy éjjel is jó lesz az átlátszóság.

Sok sikert és kitartást az észleléshez!

Gábor
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2013.04.07. 21:15

santage írta:A következőkkel próbálkozz: M81 - M82, M51, M63, M94, M106, M64.

Üdv!
Tegnap este sikerült kihasználnom a felhőzet felszakadozását és a fenti sorozatra felkészülve kitelepedtem a kertbe 9 után. Az M81-82 párost már észleltem egyszer (de nem volt 100% a siker), úgyhogy ezeket céloztam meg elsőre. A próbálozást siker követte, a kistávcsőben kiválóan látszódtak a galaxisok. Majd sorban a többi galaxist is sikerült észlelnem! Az M106 kívételével mindegyik célt láttam binokulárban is! Az M51 jött a legnehezebben inkább csak sejteni lehetett hogy van ott valami, mind binoval mind a kistávcsővel. Elég nagy kiterjedésűnek éreztem, de gyakorlatilag csak a távcsövek enyhe mozgatásával és mellé nézve volt valami. Sebtében csináltam rajzokat is a galaxisokról, leginkább azért hogy utólag biztosan meg tudjam állapítani hogy azt láttam amit akartam:).
Hamár a Vadászebek környékén jártam sikerült felbontani a Cor Caroli-t is. A Jupiter sem maradhatott ki, érdekes volt látni hogy csak egyik holdja volt jól látható, egy másik nagyon közel a bolygóhoz, kettőt pedig egyáltalán nem láttam, egy pillanatra azt hittem a távcsővel van baj:)
Nagyon jó este volt, minden összejött, köszönöm mégegyszer a javaslatokat!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”