Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2014.12.31. 12:52

2013 szeptember 8.,a Mars az M44 nyílthalmazban.Kérdem,miért nincsenek ezek az események "reklámozva"?Pedig eléggé látványos jelenség.
Bemutatnám egy régi rajzomat a "méhkas" és a Jupiter randevújáról.Végre sikerült feltölteni.
Az időpont 1991 február 2. és 9.A szeptemberi eseményre csak véletlenül figyeltem fel a Stellárium programban,előtte két nappal.Elnézést a kép minőségéért.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2014.12.31. 15:14

Gépirtó írta:Kérdem,miért nincsenek ezek az események "reklámozva"?Pedig eléggé látványos jelenség.

Csillagászati évkönyvben benne vannak.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.31. 21:31

Stellariumban érdemes nézelődni, ma is találtam pár olyan észlelni valót, amit majd megpróbálok elcsípni, pl. egy 7 magnitudós körüli galaxist, pár nyílt halmazt, Jupiter hold átvonulásokat, ma hajnalban pl. 5 óra után lesz egy Io átvonulás és az árnyéka, ha lenne egy automata gépem, ami fel tudná venni ilyenkor jó lenne, még ha én alszok is közben, ezt valahogy össze fogom hozni ebben az új évben.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.01.13. 22:26

Fantasztikus volt a ma este. -1 fok, folyamatosan fagy kifele a pára a légkörből, a tubus hátán már 2mm vastag dér fekszik....
Legelsőnek az NGC 997-998 párosa az UGC 2092-vel kiegészítve: Eléggé nehezen látszottak, 14 és 14.5 magnis galaxisok, Az UGC talán 15 körül van. A két NGC kerek, a 998 fele akkora. Az UGC egzotikus objektum, hajszál vékony. Szép fotó téma!
Majd az NGC 2022-t rajzoltam le az orion fejénél, két kis pici fénycsomó két végében, központi csillag halványan derengett (ez azért nem semmi mert 15.8 magnis!)
Aztán elszakadt a cérna, meguntam a rajzolást, az írást és inkább kihasználtam az égbolt tisztaságát, csupán nézelődtem. Keresés nélkül ráakadtam hubble változóködére (szép kis üstökös :P ), a karácsonyfa-halmaz köde is röhögve látszik, az orion ködben rengeteg de rengeteg apró részlet, 14-15 magnis csillagok a köd belsejében tucatjával, eszkimó-köd, áááá nem bírnám sorolni. És tucatjával a különféle kettőscsillagok. Sürgősen be kell fejeznem a kettős atlaszomat....
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.01.16. 20:30

Hetfo es tegnap,Csutortok este , sikerult eszlelnem a Messie 78 kodot,Lovejoy eszlelesi ''szunetben''.
Hasznaltam a 125mm F/7 Newton reflektoromat es a 25mm Sirius Plossl okulart /35x + 9mm orthoszkopikus okulart /96x + 6mm Radian okulart/144x.
Megtalaltam a kodot 25mm Plossl okularral.
Probaltam tobb reszletet latni 96x es 144x nagyitasnal.
Egy kettos csillagot lattam ,nagyon halvany kodben merulve.
A ket csillag kb. egy ivperc tavolsagban vannak egymastol ,a halvanyab csillag PA = 200 foknal van elhelyezve. Az eszaki csillag a fenyeseb a kettosben.
A kod korul veszi a kettos csillagot , a kod ''fenyeseb'' resze Nyugatra van a kettostol.
A kod aszimetrikus a kettosel szemben , a nyugati fenyeseb kod resze kozeleb van a kettos csillaghoz.
A kod nagyob resze Keletre van a kettostol es nagyon halvany .
A keleti kod hatar nem is volt lathato , az amugy is nagyon halvany kod bele olvad a hatterben.

Hetfon az Messier 1 nagyon jol latszot.
A fenyeseb Pleiad csillagok korul halo latszot.Elenoriztem egyenlo fenyeseg csillagoknal, ilyen halo nem volt lathato.

Udv,Mircea
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2015.01.16. 22:58

zozee írta:Csillagászati évkönyvben benne vannak.

Akkor elnézést,bár az évkönyvet kb.nyolc éve nem veszem meg,azóta van netünk.Az MCSE jelenségnaptárát szoktam figyelni,és a stelláriumot.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.01.17. 12:43

Neten és a stellariumban közel sincs annyi adat, előrejelzés mint az évkönyvben. Különösen az ideiben! Rengeteg látványosságot leírtak!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.01.17. 15:14

Vannak viszont nagyon jó programok, amivel saját magadnak készíthetel előrejelzéseket, igy a meglévő adataidat tetszés szerinti mennyiségben kibővítheted a saját földrajzi koordinátádra.

Ha írsz bővebben, hogy mit szeretnél nézegetni, biztos fogunk tudni segíteni. :idea:

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
kann
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.12.28. 17:28

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kann » 2015.01.17. 17:20

Binokulár azon kívül,hogy praktikus.Miért jó vele ködöket nézni?Hogy aránylik a nagyítás a fény gyűjtő képeségel?És egyáltalán,milyen távcső jó,mély egezni?
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2015.01.17. 17:35

kann írta:Binokulár azon kívül,hogy praktikus.Miért jó vele ködöket nézni?Hogy aránylik a nagyítás a fény gyűjtő képeségel?És egyáltalán,milyen távcső jó,mély egezni?


Hogy miért jó vele ködöket nézni? Ez objektumfüggő dolog. Pl az igen hatalmas Platais, vagy Mamajek, Chupina halmazok (ez utóbbit még nem láttam...) csak kis nagyítással értelmezhetőek. Arról nem is beszélve hogy két szemmel térbeli a látvány. (Pl mostanában egész jól elszórakozok egy egyszerű szovjet 8x30-as monokulárral, de persze a nagyobb távcsövemet is be fogom vetni.) De ott vannak az egészen picike halmazok, azokhoz elkél egy nagyobb távcső...egyébként több remek írás született már az MCSE oldalain kifejezetten a binokulárokról, tessék olvasgatni.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”