Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.05. 12:52

Többek közt NGC 7235 NY a Cepheusban. Önmagában nem nagy durranás, de nagyon könnyű helyen van és elég jól látszott 9 centivel is városi égen, ezért mindenkinek ajánlom. És megint elcsodáloztam azon hogy milyen találó nevet adtak az NGC 7662-nek. :) (kék hógolyó -köd)
90/900 refraktor
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.09. 12:06

NGC 7296 (eddigi leghalványabb NY-om ha hinni lehet a katalógusadatnak), NGC 7209, M52. Főleg az utóbbiak tetszettek nagyon.
Imádom az Augusztust! :D
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.09. 12:43

Szép, szép! Tessék küldeni a leírásokat, rajzokat, ezeket régen dolgoztuk már fel (vagy soha), és kellenének!
Zsolti! Az M73 tagjait nem köti össze vonzás, vagyis inkább aszterizmusnak tartható, és azok közt se a legszebb. Igazából az egyik legunalmasabb mélyég-objektum (ha lehet egyáltalán ilyet mondani). A listáitokon egy csomó kevésbé észlelt objektum, küldjétek!

A következő napok észlelési célpontjai:

Sharpless 54 DF Ser: az NGC 6603-at övező 1-2 fokos felhő, mely 10x50-es binoklival sötét helyről látható, 20x alatti nagyításokkal 6-10 cm-es távcsövekkel OIII szűrővel észleljétek! Egy halvány, de nagy felülete miatt viszonylag könnyen látható égitest, mely nem volt még feldolgozva. Benne a 3'-es 6m-s 6603 NY is téma a nagyobb távcsöveknek. A ködben a halmaztól északra pár tucat ívpercre van egy fényesebb kompakt folt, mely a Cocoon-ra hasonlít, fotósok észlelésre fel!

A másik a Minkowski 1-79 PL Cyg, nem, nem kell megijedni, ez egy hatalmas meglepetés volt tegnap a 20-assal! Erkélyről, Szegedről! OIII nélkül is látszik, elég nagy (kb. 1'), OIII-mal ordít, kb. 11-12m lehet, nem értem, miért nincs az ngc-ben???? a Cyg egyik legszebb planetárisa! Az M39-től pontosan 1 fokkal ÉK felé, de elég csillagdús környezetben, kissé sokat kell ugrálni oda 13m-s csillagokon át. A pontos koordinátái:
21 35 12 +48 42 41, három csillaggal egy szabályos trapézt alkot.

észleljétek!

snt
arpiszan
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.09.16. 22:27

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: arpiszan » 2010.08.09. 13:28

bocs
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára arpiszan 2010.08.09. 14:26-kor.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.08.09. 14:06

Sziasztok,

Most először merészkedek konkrét észlelési "eredményekkel" a Mélyég-fórumba. A Tarjáni esti észlelés rövid, de annál tartalmasabb volt, nagyon köszönöm a mélyég-workshop minden tagjának! Nélkülük nem jöhetett volna létre ez a hsz :)


M10 - hatalmas gömbhalmaz a Kígyótartóban, a megtalálása nekem mégis nehézséget okozott. 36x-os nagyítással 5-6 perc után nézve a széle már szépen grízesedett

M14 - az eta Oph-tól szinte csak deklinációban fölfelé haladva könnyen beúszott a látómezőbe. Más mint az M10: valamivel kisebb, halványabb, grízesedést én nem láttam rajta

M9 - szintén az eta Oph-tól, de délkeleti irányban van, nagyjából 2 látómezőre. Bár csak 1 tizedfokkal kisebb az M9-nél, én mégis nagyjából fele akkorának láttam, talán azért, mert sokkal kisebb a magja. Azért egészen jól kivehető!

M11 - Vadkacsa-halmaz. Újat ezzel sem mondok, jól kivehető volt a háromszög-forma és a közepén lévő sötétebb sáv. Talán 3 fényesebb csillagot tudtam benne megszámolni, enyhe grízesedés itt is tapasztalható volt. Nekem az egyik kedvenc mélyegemmé vált!

M15 - habár a Pegasusban van, én a Delfin csillagképtől indultam el megkeresni. Nekem az M10-zel szinte megegyező látványt nyújtott. utánanéztem, benne 3 db 10 magnitúdós csillag háromszög-alakot formáz, ezt nekem nem sikerült kivennem.

Megemlítendő még a Plejádok (M45), binokulárral még a közepes fátyolfelhők között is látható maradt!
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.09. 14:08

Szép lista Árpi, csak így tovább! :)

OFFTOPIC: Sajnos eléggé félrevezető ez a topic cím és Gábornak igazat adok azzal, hogy ide konkrétan a mélyeges észlelésekről készült beszámolókat várja. Mi itthon szétszedtük a témákat, külön van változó, mélyég, kettős rovat és ezt megszoktuk, szerintem így is jó. Máshol összevonják, az is jó. Egyértelmű tény, hogy a "mélyég", mint fogalom kicsit zavaros, hiszen mindenki tudja, hogy a Naprendszeren kívül lévő minden objektum - tartozzon az előzőleg felsoroltak bármelyikéhez - ide tartozik. Szerintem felesleges ezen vitatkozni, egymás nyakának esni.

A topicok kialakítása kötött, nagyon sok olyan alpont van, amit nem mi hoztunk létre, így változtatni sem tudjuk.

Mindenesetre, ha figyelmesen írunk ide a fórumba, elkerülhetjük az összetűzéseket!

Jó eget mindenkinek!

T.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.09. 14:10

Arpstronomer írta:Sziasztok,

Most először merészkedek konkrét észlelési "eredményekkel" a Mélyég-fórumba...


Árpi, remélem, hogy ezeket elküldöd majd Gábornak és az észlelésekhez csatolod is a megjegyzéseidet, leírásodat, körülményeket. Ettől lesz színes az észlelői anyag és gyarapszik a csapat.

Csak így tovább! :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.08.10. 15:41

Tegnap este kedvet kaptam a Tarjáni próba-rajzolás okán, és elkészítettem első önálló mélyég-rajzomat!
Hogy ez mennyire jó hír, vagy sem, azt majd ti eldöntitek...kéretik halkan nevetni, ha lehet! :)

http://aarpoe.uw.hu/M27_20100908.jpg

Azt hittem, egy olyan halvány ködöcske, mint az M27, könnyen rajzolható lesz. Hát, nem az! :) Nagyon sokáig kellett nézni, mire látszott a két apró kifényesedés, ezt meg is próbáltam lerajzolni.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.11. 08:23

Tegnap többek közt az M31-et is megnéztük. Én miért látom kereknek, amikor "mindenki" elnyúlt ellipszisként ábrázolja? Nekem ez majdnem kerek, fényes maggal, ami fokozatosan halványodik... :shock:
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.08.11. 09:22

Sziasztok!

Augusztus 10-ről 11-re virradó éjszaka megint volt lehetőségem kicsit nézelődni. Az égbolt ugyan szép volt, de azok a fránya cirrusok... fél-kettő tájékán teljesen elrontották az eget.

IC4703, Serpens, nyílt halmaz: Rendkívül látványos, 40x és 60x nagyítással is élvezhető halmaz, amelynek fényesebb csillagjai egy L betűt formáznak, míg a halvány tagok e forma köré csoportosulnak. Viszont nem tudom pontosan megmondani, hogy a csoport meddig is terjed.

NGC6605, Serpens, nyílt halmaz: Első pillanatra az sem látszik, hogy hol is a halmaz... Öt csillag egy vonalba rendeződve adják a a halmaz gerincét, mellettük egy hasonló fényességű és jóval nagyobb fényességű csillag látható. Nem tudom eldönteni, mely csillagok halmaztagok, melyek elő vagy éppen háttér csillagok...

M17, Sagittarius, emissziós köd, Az éjszaka első „ejha!” élménye, A ködösség fél-keresztet alakú, amelynek felső része szélesebb, az alsó része pedig tűszerűnek tűnik. UHC szűrővel kaptam a legszebb összképet, viszont a ködösség részletei az OIII szűrővel sokkal jobban látszik. A köd szomszédságában egy 10-15 fényes csillag által alkotott csoportosulás található.

NGC6645, Sagittarius, nyílt halmaz: Öt-hat csillag által gyűrűként körbefogott, halovány tagokat is tartalmazó halmaz. 60X nagyítás mellett adja a legszebb képet.

NGC6716, Aquila, nyílt halmaz: Érdekes alakú halmaz, három fényes csillag egy háromszöget alkotnak, tőle kicsit távolabb egy L betűt formázó csoportosulás.

NGC6818, Sagittarius, planetáris köd: Egyértelműen kék fénylésű foltocska, amely már a 60x nagyításnál is jól látható. A nagyítás növelésével, egészen 240x -ig a folt mérete növekszik, ugyanakkor semmilyen újabb részlet sem tűnik elő.

NGC6709, Aquila, nyílt halmaz: A csillagjai mintha három egymást keresztező vonalban rendeződnének és egy meghosszabbított szárú háromszöget formáznak. Egészen látványos, 10-15 fényes és sok-sok halvány tag látható.

- - -
Eszközök: Celestron CNG-10 (250/1200) Newton, Planetary okulárok 4-9mm, Silver Plöss 20mm.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2010.08.18. 18:34-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”