Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.02.15. 10:09

kazi írta:
2021.02.15. 09:55
Köszi!
Nincs mit.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.15. 12:42

vgyurma írta:
2021.02.15. 09:18
Lovász András írta:
2021.02.15. 08:54
Nekem is az 5mm a legjobb. Van bőven fény, van mit szűrni. Bár nagy a szám, mert összvissz 1 db UHC-m van, az is Castell. :D
Tegnap a kertben három dologban küzdöttem: a párával, a hideggel és az oldalfényekkel.
Főleg mélyegeztem. Az NGC 40-et eddig még nem láttam, ilyen érdekes planetárishoz még nem volt szerencsém. Nem jellemző más planetárisoknál, hogy ennyire fényes lenne a központi csillag.
Nézd neg NGC 1514-et a Bikában - ha még nem nézted. Az is elég különleges, fényes központi csillaggal.
Köszi az ötletet, próbálkoztam vele, de sajnos nem találtam meg. Az ingyenes Stellarium-om - ami mutatja ezt az objektumot - csillagok terén sok hibát tartalmaz, valahogy a hmg nem követhető. A Sky Safari segítségével viszont sokkal jobban tudom alkalmazni a star hopping-ot, de az meg nem mutatja ezt az objektumot... :D

Ezenkívül késésben is voltam a tervezett észlelések tekintetében (megcsúsztam a kollimációval), a keresőtávcső harmatsapkája nem volt nálam, ezért a lencse jegesedett (hiába tettem rá mindig vissza a kupakot ha nem kellett), a platform követése épp lejárt, az orrom folyt, az okulár kupakja pedig leesett és elgurult.
Szóval egyszerre összejött minden; majd legközelebb...
Mentem tovább az Éta Gemini kettősére, az legalább mindig megvan... :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.17. 15:18

vgyurma írta:
2021.02.14. 18:07
Ankalimon írta:
2021.02.14. 15:19
Na, akkor ma megpróbálom a Barnard-ívet a 120/600-assal, a fele épp belefér a látómezőbe - mivel elnyúlt objektum, talán lesz elég égi háttér két oldalt, hogy látható legyen.
Meg bepróbálkozom a Boszorkányfej-köddel is. Remélem jó sötét ég lesz...
Meglesz az az ív.
Viszont a Boszorkányfej nekem még nem mutatta meg magát.
Várom a tapasztalataidat!
A hétvégén 4 napra sikerült leköltöznöm vidékre (Somogyba) és volt három egymást követő nagyszerű, holdtalan (igaz kicsit téliesen hűs) igazi mélyeges megfigyelő éjszakám.
Tervezem, hogy írok egy részletesebb beszámolót, de előre annyit, hogy a harmadik éjszaka erősen télies körülmények között, de Bortle 3-as égen sikerült mind a Barnard-ív, mind a Boszorkányfej-köd. Sőt, most először, némi elmélyült szemlélődés után megvolt a Lófej-köd is az IC 434-ben.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.02.17. 17:08

Ankalimon írta:
2021.02.17. 15:18
A hétvégén 4 napra sikerült leköltöznöm vidékre (Somogyba) és volt három egymást követő nagyszerű, holdtalan (igaz kicsit téliesen hűs) igazi mélyeges megfigyelő éjszakám.
Tervezem, hogy írok egy részletesebb beszámolót, de előre annyit, hogy a harmadik éjszaka erősen télies körülmények között, de Bortle 3-as égen sikerült mind a Barnard-ív, mind a Boszorkányfej-köd. Sőt, most először, némi elmélyült szemlélődés után megvolt a Lófej-köd is az IC 434-ben.
Szép munka!
Várom a beszámolót, különösképpen a Boszorkányfej-ködöt illetően.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.18. 07:52

Tamás, esetleg tudsz egy kis térképet feltenni, hogy honnan észleltél? Hol van Somogyban Bortle 3-as ég?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.02.22. 06:08

Ma hajnalban végre nem volt köd és felhő sem az égen, így ha csak egy rövid időre is, de ki tudtam vinni az új műszert amivel eddig jóformán a Holdat tudtam csak megfigyelni kb 30 percre. Igazság szerint kettőscsillagokat akartam észlelni, de kíváncsi voltam mit mutat mély-ég objektumok esetében. Első célpont az M57 volt, ami 46x en is szépen látszott. A nagyítást 214x növeltem. A látvány így is csodás volt az erős fényszennyezés ellenére (az M51 rajza papírra ceruzával észlelő lámpa nélkül az utcai lámpa udvarra szűrődő fényénél készült) Majd az M3 került távcsővégre (46x) utána pedig az M51. A fényszennyezés, talán az időpont is közrejátszott, hogy több részletet illetve a környezetében lévő csillagokból többet nem láttam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.22. 14:04

Lovász András írta:
2021.02.18. 07:52
Tamás, esetleg tudsz egy kis térképet feltenni, hogy honnan észleltél? Hol van Somogyban Bortle 3-as ég?
Az elmúlt években két pereferált megfigyelőhelyem közül az egyik a Kelet-Külső-Somogy térség (Igal-Tab-Tamási és környéke) volt, most is itt sikerült észlelnem.
Korábban a könnyebben elérhető, 67-es úthoz közelebbi vadépusztai megfigyelőhelyet használtam legtöbbször, mivel ide a legutolsó szakaszt kivéve végig gyorsforgalmi úton lehet eljutni, forgalomtól függően akár egy és negyed óra alatt (Budapesttől). Az icipici, minimális közvilágítással rendelkező faluval párhuzamosan, kb. egy kilométerre van egy mezőgazdasági földút - ez a megszokott észlelőhelyem:
https://goo.gl/maps/vgvSPWeLmednKqZD9
(A földút nem túl jó minőségű, kátyús, erősen zötyögős, de óvatosan azért járható. Ha nagy a sár, akkor kevésbé...)

Azonban a környéken nem ez a legjobb pont, különösen, mióta átadták az új gyorsforgalmi szakaszokat a 67-es úton, mivel az új csomópontokra új, nagyerejű közvilágítást szereltek. Valójában Törökkoppány, Bedegkér, Koppányszántó környékén van a legminimálisabb fényszennyezettség ezen a területen.
Több helyet is kipróbáltam a környéken, végül Koppányszántó és Bedegkér között egy mezőgazdasági földút egy távolabbi pontja, Koppányzsántótól kb. 4 km-re bizonyult egyszerre viszonylag jól megközelíthetőnek és kellően fényszennyezettségmentsnek:
https://goo.gl/maps/cv1MHkBtFG3VCGkv7
(Ide hosszabb, de alapvetően jól járható, sima földút vezet, csak egyetlen kereszteződés van, ahol a traktorok nagyon szétbarmolták az utat. Ott óvatosan, lassan, körültekintően kell áthaladni.)

Ez a külső-somogyi terület a fényszennyezettségi térképek alapján az egyik nagyobb kiterjedésű sötét folt az országban: https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
Ezzel együtt is normál körülmények között az SQM mérő 21,15 és 21,25 közötti értékeket szokott mutatni itt is, ami a Bortle 4-es fényszennyezettségi tartomány határa közelében van, de még nem lépi át a 3-as szintet. (A Bortle skála szerinti 6,6-7 HMG-s „Vidéki égbolt” kategória a 21,3-21.5 SQM érték között van.) Tavaly tavasztól viszont a repülőgépforgalom nagyarányú visszaesése miatt a magaslégkörben sokat csökkent a szennyezettség, és ezért a globális átlátszóság is sokat javult. Március óta a korábbihoz képest lényegesen sötétebb éjszakákat tapasztaltam, nagyon sokszor volt 21,3 feletti, vagyis már éppen Bortle 3-asnak minősíthető mérésem. Egyébként nyilván számítanak az egyéb faktorok is. Az utolsó észleléseim során pl. az első két éjszaka elég párás volt a levegő, és így csak 21,2 körüli volt az SQM, de a 3. éjszakán, a 2 napos szeles hidegfront után már ismét jó lett (21,35).
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.22. 14:17

Egyébként a ténylegesen sötét éghez két dolog kell: relatív alacsony fényszennyezettség és jó átlátszóság. Azt tapasztaltam, hogy a kettő együtt sehol sincs meg nálunk. Sajnos a magyarországi magasabb, hegyvidéki megfigyelőhelyek mind eléggé fényszennyezettek, viszont itt azért általában jobb az átlátszóság, kevesebb a por és a pára, ami visszatükrözné a földi fényeket. A hortobágyi meg somogyi alacsonyabb fényszennyezettségű területek viszont nagyon alacsonyan vannak, és sokszor a kevesebb földi fény is jobban megvilágítja a 6-700 méterrel vastagabb légkört. Ennek következtében a kétféle megfigyelőhely tényleges HMG értékei közelebb állnak egymáshoz, mint sokan gondolnák.
Szerintem, mindent egybevetve, a siksági, alacsonyabb fényszennyezettségi területeken gyakrabban vannak sötétebb, mélyég észlelésre alkalmasabb éjszakák. (Én legalábbis így tapasztaltam - igaz, Ágasváron sokkal ritkábban észleltem, mint Hortobágyon és Külső-Somogyban.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.22. 15:47

És akkor ahogy ígértem, az előző hétvégi somogyi 3 napos észlelés-sorozatról egy rövid összefoglaló.

Mivel augusztus óta vagy az időjárás, vagy az autó hiányzott az észleléshez, most nagyon jól jött a lehetőség, hogy négy napra leköltözhettem vidékre, és végre oda és visszautazások nélkül (amire a kijárási korlátozások miatt amúgy sem nagyon van lehetőség), sorozatban 3 éjszakán keresztül tudtam észlelni. Nagyon hideg volt (az első éjszaka -10 fok, a másik kettőn -6-7 fok körül), és sajnos emiatt pár óra után minden alkalommal be kellett fejeznem az észlelést. Azért így is szép sorozat sikerült.

Az első éjszaka a Canis Maior környékével kezdtem és észak felé haladtam az égbolton sorra véve a Puppis a Canis Minor, a Cancer, a Gemini és a Lynx korábban még nem észlelt, vagy érdekes, többször is megnézendő alakzatait egészen az Ursa Maiorig. Elsősorban a 250/1200-as Newton távcsövemet használtam.
Sok nyílthalmaz került sorra (M 41, NGC 2354, M 93, NGC 2362, NGC 2383, NGC 2384, NGC 2360, Bas 11, M 47, M 46, NGC 2506, NGC 2395, NGC 2331), közülük több elég jelentéktelen látvány, de volt néhány nagyon szép: M 41 (Nagyméretű kerek laza halmaz, sok szép egyforma fényes csillaggal, amelyek kicsit spirális ágakban rendeződni látszanak.); M 93 (Nagy, látványos, közepesen sűrű nyílthalmaz, a közepén nyílhegy formájú sűrűsödés.); M 47 (Nagy, látványos szabálytalan laza halmaz néhány fényesebb csillaggal. Egy szoros csillagpár is kivehető.). Izgalmas objektum volt az M46, amely egy halvány csillagokból álló, sűrű, ovális nyílthalmaz, benne pici fényes ködfolttal, az NGC 2438 planetáris köddel. A legszebb azonban az NGC 2362 volt, amely egy pici, de háromszög formájú laza, halvány csillagokból álló halmaz, és szinte pontosan a közepén egy nagyon fényes csillag (Tau CMa). Olyan, mintha a fényes csillag köré rendeztek volna el szabályos háromszög alakban sok halvány csillagot.
A megfigyelt ködök közül az NGC 2467 egy nyílthalmaz és a egy fénylő köd együttese a Puppisban: Szűrő nélkül csak kis sűrűsödés néhány fényesebb csillag között a sűrű csillagmezőben. OIII szűrővel nagy ovális ködösség az egyik fényesebb csillag mellett. De az este talán leglátványosabb alakzata az NGC 2359 (Kacsa-köd, vagy Thor Sisakja köd) volt. Ez szűrő nélkül csak kis ködpamacsnak látszott, de OIII szűrővel nagy, látványos, szabálytalan formájú ködösségé vált. Elfordított látással kivehető volt a fej (sisak) alak: észak felé fényesebb ovális forma, és a déli oldalon szintén viszonylag fényes lapos sáv, közben elkeskenyedő, halvány összekötő rész. A Sharpless 2-308 fénylő köd észlelése viszont nem volt sikeres: mintha feltűnt volna egy íves, halvány füst szerű objektum, de annyira halvány volt, hogy lehet, hogy nem is láttam... ;)
Volt két kisebb planetáris köd is a megfigyeltek között: a már említett NGC 2438 (egyik végén hegyesebb formájú, fényes, kicsi ködfolt. Másik vége kicsit diffúzabbnak tűnt. UHC szűrővel volt a legkontrasztosabb.) és az NGC 2452 (nehezen, szinte csak elfordított látással kivehető apró, enyhen lapult korong diffúz peremmel, szűrőt nem igényel),
És megnéztem néhány galaxist is, amelyek nagyobb része csak a szokásos kerek/ovális, diffúz ködfoltként jelent meg kicsit fényesebb magvidékkel: NGC 2775, NGC 2537 (Medvetalp) , NGC 2681 (Helix galaxis). Az NGC 2683-as galaxis a Lynxben azért látványosabb volt kicsivel: egy 10 ívperc hosszan elnyúló, lapos, ovális ködösség diffúz peremmel, hosszúkás, kicsit fényesebb magvidekkel, benne néhány pici folttal.
Végül ha is nem túl látványos, de mindenképpen érdekes objektum volt az NGC 2419 gömbhalmaz, az „Intergalaktikus Vándor”, amely az egyik legtávolabbi gömbhalmaz a galaxisunkban. (Kétszer olyan távol van, mint a Nagy Magellán felhő, és a nevét onnan kapta, hogy korábban tévesen azt hitték, nem is tartozik a Tejútrendszerhez.) Ez két fényes csillag mellett halvány, nem bontható, kerek, közepén kicsit sűrűsödő ködösségnek látszott.

A nagylátószögű 120/600-as akromátban ezen az estén csak a fenti alakzatok csillagkörnyezetét nézegettem, nem voltak kifejezetten RFT célpontjaim.

(folyt.köv.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.22. 21:44

A második estén az Ursa Major, a Canes Venatici, a Lepus, az Auriga és az Orion objektumai közül kerültek ki az észlelések.
Most csak néhány nyílthalmaz került a látómezőbe: A Sigma Orionis halmaz egy néhány csillagból álló laza formáció a Sigma Ori körül – nem is igazán tűnik nyílthalmaznak, inkább egy pici csillagcsoportnak. Ezzel szemben az M 37 egy hatalmas, roppant látványos, sűrű és gazdag halmaz, olyan volt mint egy lazább gömbhalmaz. (Az RFT nagy látómezejében teljesen gömbhalmaz jellege volt.) Az NGC 1857 viszont meglehetősen átlagos, néhány fényes és több apró halvány csillagból álló szabálytalan, közepes méretű, laza halmaznak bizonyult.
Érdekes alakzat volt az ún. Kemble Kaszkád, egy hatalmas, több fok hosszúságú, az RFT látómezőn végighúzódó, sok csillagból álló szabályos egyenes csillagsor, amelynek az egyik végén szabályos kis ékszerként egy pici, de nagyon látványos nyílthamaz ragyog. Ez az NGC 1502 halmaz nagyobb nagyítással, a Newton távcsőben nagy, háromszög formájú 3 fényesebb csillag körül csoportosuló sűrű formációként jelent meg.
Érdekesek voltak a megfigyelt fénylő ködök is. Az IC 432 egy fényes és egy nagyon halvány csillag körüli halvány ködösség, szűrő nélkül is látható. UHC szűrővel és elfordított látással déli és keleti irányban jelentősen kiterjedtebbnek látszott. A Sharpless 2-261 (Lower-köd) csak H-Beta szűrővel volt látható néhány csillag körül bizonytalan nagyon halvány ködösségként.
Érdekes párost alkot az IC 417 és az NGC 1931 köd, amelyet a fotók alapján a „Pók és Légy” elnevezéssel illetnek. A „Pók” egy fényes csillag (Phi Aurigae) melletti laza csillagcsoport, kiterjedt, de nagyon halvány, szűrőkkel is alig észlelhető fátyolossággal a csillagok körül. A „Légy” egy sokkal kisebb, laza halmaz, de az egyik csillag körül OIII szűrővel jól kivehető egy szabálytalan, diffúz ködösség. Ez a terület egyébként remek RFT célpont is: OIII szűrővel a Phi Aurigae körüli területen egyetlen hatalmas, összetett mélyég komplexumként jelenik meg az IC 417 köd/nyílthalmaz, az NGC 1931 köd/nyílthalmaz, az M 36 és M38 nyílthalmazok valamint az IC 410/NGC 1893 köd/nyílthalmaz. Bámulatosan gazdag látómező. És csak egy egész kicsit (fél fokot) kell nyugat felé mozdítani a távcsövet, hogy láthatóvá váljon az AE Auriga körüli Lánogoló Csillag köd is.
Ezen az estén csak egy planetáris köd került a látómezőbe, az IC 418, amely apró, kicsit lapultnak tűnő, elmosódott korong volt, a középen egy kis, pontszerű kifényesedéssel, mintha egy halvány csillag látszana.
Viszont sok galaxist sikerült megfigyelni: NGC 3077 (kicsi diffúz ködfolt, jól kivehető, kicsit fényesebb maggal. 50x nagyítással egy látómezőben a Bode galaxissal), NGC 2976 (halvány, de jól kivehető ovális ködfolt, látható mag nélkül. Egy halvány csillag érinti a diffúz peremet), NGC 3359 (nagyon halvány, elnyúlt, kicsit szabálytalan ködfolt); az NGC 2658, amit (szintén) Helix-galaxisnak, vagy Palacsinta galaxisnak neveznek (nagyon kicsi, elnyúlt ködfolt, hosszúkás magrésszel), NGC 2768 (kicsit elnyúlt, halvány diffúz köd, nem túl fényes magvidékkel), NGC 3079 (halvány, elnyúlt ködcsík kicsit fényesebb középső résszel); NGC 3877 (nagyon halvány ködcsík enyhén fényesebb középső résszel), NGC 3893 (ovális diffúz ködfolt, látható maggal), NGC 3726 (halvány csillag mellett kicsit elnyúlt diffúz köd, közép felé kicsit sűrűbb).
Érdekes volt a 180x nagyítás mellett egy látómezőben látszó NGC 3729 (egy halvány csillag mellett pici, diffúz, de szabályos ovális alakú ködfolt, kiemelt magrész nélkül) és NGC 3718 (két halvány csillag mellett kicsit nagyobb, diffúz, kerek ködfolt, szintén fényesebb központi rész nélkül).
Az NGC 3928-at ugyan Miniatűr Spirálnak nevezik a fotók alapján, de vizuálisan csak egy nagyon pici (másfél ívperc méretű) elnyúlt ovális ködfolt, apró csillagszerű maggal. A Déli Integráljelnek hívott NGC 5173 is csak egy kizárólag elfordított látással megpillantható egészen apró, nagyon halvány ködpamacs.

Ezzel szemben az M 51 (Örvény-galaxis) a zenit közeli ideális pozicióban, ilyen sötét égen elképesztően látványos volt ezen az éjszakán (és a következőn méginkább): fényes mag, jól látható spirálkarok, és az egyik spirálkarral halvány ködsávval összekötve a szépen elkülönült kísérő galaxis (NGC 5195). A karokban finom belső szerkezet, sűrűbb, elmosódott foltok és itt-itt halvány szálak is láthatóak voltak. (180x nagyítás, fél fokos látómező.)
(folyt. köv.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”