Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.13. 17:08

tegnapelőtt többek között szintén egy planetárist (ezek az apróságok a kedvenceim) kaptam távcsővégre, az NGC 40-et. kis nagyításon (100x alatt) csak egy egész enyhén defókuszált kékeslila csillagként látszik a látómezőben, azonban ahogy növeljük a nagyítást, úgy válik egyre inkább igazi, kiterjedt planetárissá. alakja szabályos kör, azonban nem homogén, van rajta pár látványos részlet: például a déli oldalán az egyébként igen fényes központi csillag mellett látható egy fényesebb foltocska. a nyugati oldalon pedig mintha csak egy spirálkar kanyarogna - ha nem tudnánk, hogy ez egy planetáris köd, könnyen spirálgalaxisnak hihetnénk. a nagy nagyítás ugyan nem szükséges, de nagyban megkönnyíti a részletek megfigyelését, így bár a felületi fényessége nem indokolja, de nem árt nagyobbacska távcsövet használni hozzá (én a rajzot 469x nagyítás mellett készítettem, efölött a seeing már túl rossz volt a pontszerű csillagokhoz). szűrő nem szükséges, UHC semmit sem befolyásol, O-III enyhén növeli a kiterjedését viszont teljesen eltünteti a kp. csillagot - ami azért is furcsa, mert a planetáristól nyugatra lévő egyébként halványabb csillagot viszont nem bántja.

objektum: NGC 40
koordináták: RA=0h 14m Dec=+72°36' (Cep)
seeing: 7/10, átlátszóság: 3/5, alacsony páratartalom de magas szálló por a levegőben, szélcsend
sqm: 21.15 MPSAS, hőmérséklet: 11°C
nagyítás: 469x, látómező: 7'

Kép

nagyobb méretben itt: http://www.graphitegalaxy.com/www/ngc40_pl_cep_lovroferenc_20120911_hib.jpg
az eredeti rajz pedig itt: http://www.graphitegalaxy.com/www/ngc40_pl_cep_lovroferenc_20120911_hiw.jpg

további információk: http://hu.wikipedia.org/wiki/NGC_40

küldeném anyukámnak és mindenkinek, aki szereti
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.09.16. 20:43

sq írta:tegnapelőtt többek között szintén egy planetárist (ezek az apróságok a kedvenceim) kaptam távcsővégre, az NGC 40-et.

Milyen távcsővel, mechanikával észleltél?
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.09.16. 22:57

a szerzőtől idézve: "3dm-es tápcsővel " :)
dobson.
sp.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.09.17. 20:19

Le a kalappal! Dobsonnal 469x-os nagyítás mellett még rajzolni is - hát nem kis teljesítmény.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.09.17. 21:43

Libor írta:Le a kalappal! Dobsonnal 469x-os nagyítás mellett még rajzolni is - hát nem kis teljesítmény.

hát biz' nem kis teljesítmény, bámulom is, mert még fel is rakja ide: http://www.graphitegalaxy.com/
sp.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2012.09.17. 22:35

Libor írta:Le a kalappal! Dobsonnal 469x-os nagyítás mellett még rajzolni is - hát nem kis teljesítmény.


...mostmár értem, miért nem láttam én ezt a ködöt 90x-es nagyítással! :lol:
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.18. 10:53

köszi mindenkinek a hozzászólásokat. igazából nem kell hozzá ekkora nagyítás, 71x már látszott, hogy melyik csillag nem csillag valójában, bár lehet, hogy ehhez nem árt némi tapasztalat hasonló méretű planetárisokkal, kezdőként nagyon könnyen átsiklik fölötte az ember, bár ez nálatok nem hiszem, hogy fennáll :)

mivel már én is futottam bele hasonló planetárisba amit először csak egy látómező-csillagnak hittem, most már nyitott szemmel járok - főleg, hogy nem szoktam előre megnézni mit fogok észlelni, így se méret-se fényességadatot nem tudok előre.

a dobson mozgatása ekkora nagyításnál nem vészes, igaz az enyém eleve hosszú (és vastag :D), tehát mivel nagyobb az erőkar amivel forgatom, talán ez segít abban, hogy tudjak egyszerre csak egész piciket mozdítani. inkább akkor szoktam bajban lenni, mikor a kis nagyításról nagyra váltok, és oklicsere közben sikerül arrébbtaszigálnom a tubust. olyankor van, hogy elveszítem az objektumot, és megint vissza kell menni a kisebb nagyításra, és utána óvatosabban cserélni az oklikat. szóval inkább az oklicsere a nehéz ilyenkor, maga a követés már nem. persze érdemes mindig kicsit előbbreállítani a tubust, hogy az objektum minél többet legyen a látómezőben (főleg ha instabil, remegős a szerkezet), és nem árt rögtön az elején megfigyelni, merre volnult ki a látómezőből, mert ekkora nagyításnál már 1 csiga felvétele a rajzlapra is elég idő ahhoz, hogy az apró planetáris kiforduljon a képből.

dehát ezt gondolom tudjátok, inkább azoknak írtam akik félnek a dobsontól a löködéstechnika miatt. :D
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.09.21. 09:41

Bár a keleti ég mindig "Budapesttel terhelt...", tegnap megpróbálkoztam egy régi kedvenc megörökítésével.
Még sokat küzdök a technikával is, a Photoshoppal azonban továbbra is úgy vagyok, mint kezdő vak a sűrű erdővel :(
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mőnich L
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.08.02. 15:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mőnich L » 2012.09.21. 14:11

tegnapelőtt többek között szintén egy planetárist (ezek az apróságok a kedvenceim) kaptam távcsővégre, az NGC 40-et. kis nagyításon (100x alatt) csak egy egész enyhén defókuszált kékeslila csillagként látszik a látómezőben, azonban ahogy növeljük a nagyítást, úgy válik egyre inkább igazi, kiterjedt planetárissá. alakja szabályos kör, azonban nem homogén, van rajta pár látványos részlet: például a déli oldalán az egyébként igen fényes központi csillag mellett látható egy fényesebb foltocska. a nyugati oldalon pedig mintha csak egy spirálkar kanyarogna - ha nem tudnánk, hogy ez egy planetáris köd, könnyen spirálgalaxisnak hihetnénk. a nagy nagyítás ugyan nem szükséges, de nagyban megkönnyíti a részletek megfigyelését, így bár a felületi fényessége nem indokolja, de nem árt nagyobbacska távcsövet használni hozzá (én a rajzot 469x nagyítás mellett készítettem, efölött a seeing már túl rossz volt a pontszerű csillagokhoz). szűrő nem szükséges, UHC semmit sem befolyásol, O-III enyhén növeli a kiterjedését viszont teljesen eltünteti a kp. csillagot - ami azért is furcsa, mert a planetáristól nyugatra lévő egyébként halványabb csillagot viszont nem bántja.


Rásassantottam az belinkelt oldalakra. Nagyon szép rajzok. Nagy gratula hozzá!
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.09.22. 23:33

Sziasztok!

Sikerült kiköltöznünk Kaposvár szélére a Zselic-kertvárosba. Ez a Zselic-ben van, Töröcske faluhoz pár kilóméterre. Itt annyira tiszta és jó a levegő az ég, hogy az valami leírhatatlan. Korábban még Kaposvár belvárosától 3 km-re is igen jó egeket láttunk, de ez még egy lépés a tökéletes felé. A Fiastyúk fényesebb tagjai erőlködés nélkül egyesével számolható akkor is, ha az ágyból ugrasz elő. Az Andromeda galxis elnyúlt szép ellipszis, jól látszik a periféria a nyúlás. Jó hely. Mindez a közkivilágítás mellett. Tőlünk 500m-re van egy kis rétszerűség meg szántóföld a közelben, ahol igen jó minőségű mély-egezéseket lehet végezni. Érdemes lesz majd befejeznem 2 tükrömet ha időm engedi. Egy 250/900 és egy 300/1100-asat. Brutál fényerők, de mély-égnél meghálálja a munkát. Gondoltam megosztom veletek így egy nagy munka végén a gondolataimat. :-)
Korábban Sánta Gabiékkal és KJG-ékkal (Kernya Jani) Patcán voltak jó Messier Maratonok. Mostanság hol szoktatok megfordulni? A kaposvári Református suliba elvileg Okt 5-én leszünk bemutatón. Múlt évben is tetszett a srácoknak jó pár mély-ég és bolygók. Igen szép, tiszta éjszaka volt.

Üdv:Jani
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”