Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.12. 21:53

KovacsGy írta:A rajzolással kapcsolatban lenne egy kérdésem, mégpedig, ha nem használtok állványt (binokulár esetében) akkor hogyan kell meghatározni az égtájakat amiket a rajzon ábrázolni kéne?
Sacc per kb képzeletbeli vonal a Sarkcsillag felé?


próbáld megtartani stabilan a binoklit (pl nekitámaszkodva valaminek), ne kövesd vele az eget. próbáld megfigyelni, merre vonulnak ki a csillagok a látómezőből (bár a binokli kis nagyításánál ez nagyon nehéz), arra van nyugat. észak pedig attól 90 fokkal arrébb lesz, az óramutató járásával megegyező irányban.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.08.12. 21:55

Amikor az állványt írtam, erre a módszerre gondoltam, ez van az AmCsill Kézikönyvben is. Akkor megpróbálom rajta tartani, még úgysem próbáltam megfigyelni milyen gyosran "forog" az ég:)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.13. 06:32

Szia!

Ha kézben tartod a binokulárt az irányt szerintem egyszerűen lődd be egy csillagtérkép alapján. Én is csináltam már ilyet bár jobb ha a tapasztalatra támaszkodsz - tehát ha hagyod kivonulni a csillagokat. De szerintem nem bűn az általam említett megoldás sem.
Másrészt viszont én csak azt tudom javasolni hogy Egy állványt és egy L adaptert mindenképpen szerezz be! Ezt azért mondom mert nagyon-nagyon nehéz lesz így rajzolni: kézben a binokli, letenni, ceruza fel, berajzolni, vissza a binoklit stb... Az erőd 3/4-e biztosan csak a műszer megtartására fog elmenni és lehet hogy még a kedvedet is szegi. Nekem ha pl egy két órás észlelés közben tartani kellene a binokulárt lehet másnap már csak nézelődni mennék ki vele... :D
Másrészt a műszered teljesítménye, is sokszorosára növekszik egy állványon. Jobban mondva nem a műszeré hanem a szemedé, mivel a remegés a halványabb csillagokat simán kitörli a látómezőből.
Szerintem mindenképpen megérné egy kicsit ráfordítani ezekre a beruházásokra, mert bizton állíthatom; ezek a műszerek legalább annyira szeretni valóak és jók mint a milliós óriástávcsövek.

Itt vannak jó fotóállványok: http://tavcso.hu/?o=termek&id=1064
És itt az L adapter amivel a binokulárt csatlakoztatni tudod: http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=BinoL

Én mondjuk egy HAMA fotóállványt használok ezt 15000ezerért vettem de ezek is ugyan olyan jók!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.13. 08:33

állvány helyett olcsóbb megoldás lehet a binokli-stabilizátor, Mircea linkelte valamelyik topikban, ha kell, később megkeresem. nagyon egyszerű, hulladékfából kivitelezhető dolog, igaz nem minden szögben élmény használni.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.13. 09:40

sq írta:állvány helyett olcsóbb megoldás lehet a binokli-stabilizátor, Mircea linkelte valamelyik topikban, ha kell, később megkeresem. nagyon egyszerű, hulladékfából kivitelezhető dolog, igaz nem minden szögben élmény használni.


WOW! Ilyenről még nem is hallottam de izgalmasan hangzik :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.13. 09:56

"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Mőnich L
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.08.02. 15:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mőnich L » 2012.08.14. 10:42

Tegnap este a lakásból kilépve, majdnem egyből látszott a Tejút. Nem is kellett sokat szoktatni a szemem. Ebből már látszott, hogy nagyon jó egem lesz. Sajnos kitelepülni nem tudok akkumulátor híján, így a ház udvarából voltam kénytelen egy kicsit Messierezni. Dabas nem éppen az amatőrcsillagászok álma. Szinte mindenfelé van valami fényszenny. Legrosszabb a főváros irányában, legjobb pedig dél, délnyugati irányban lenne, de azt meg eltakarja a ház.
Egy sor Messiert néztem meg, sorban ezeket: M31, 32, 110, 52, 103, 102, 15.
Az M102 igencsak Budapest fényburája fölött látszott, elég picike is. Nem is tudom, Monsieur Messier hogyan is vette észre ezt a picike fényfoltot.
Valóban az NGC 5866 az elveszett M102? Mennyiben reális ez az azonosítás?

A napokban újra átböngésztem több évfolyamnyi Meteort. 2003-as évfolyam egyik számában volt egy oldalnyi beharangozó a készülő Magyar Messier Albumból. Végleg megrekedtek a munkálatok?
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.08.16. 10:10

Szép reggelt mindenkinek!
Tegnap végre sikerült kijutni az ég alá. Sorra vettem pár dolgot. Visszatértem az M39 hez. Nos a multkori rajzomhoz kpepest holdfény nélkül óriási a különbség, ami a halványabb csillagokat illeti. Szinte az egész égi háttér csillagos volt. Aztán a youtubon talált mély-ég bemutató alapján felkerestem az ngc6866 ot. Az M51 is szépen jött, viszont az M109 et nem sikerült meglátnom. :( a videón is említették, hogy ez sajnos jó eges objektum. Jött az M92 majd M13 erről készült egy rajz. 54x től felfelé szépen felbomlott csillagokra, de a 36x en hosszasan szemlélve is néha néha szépen kirajzolódtak a csillagok. Aztán befejezés ként jött az M31. Bár nem volt kedvező helyzetben készült egy rajz. Szépen kontrasztosan látszott amikor nem úsztak be felhők a látómezőbe. Viszont a korábbi észleléseknél „karcsúbbnak” tűnt. Az átlátszóság nem volt valami fantasztikus, de azért jó volt kinn lenni. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.08.16. 19:13

Sziasztok!

Be kell látnom, hogy az eddigi vidéki megfigyelési helyemen a jövőben nem lehet mit csinálni a fényszennyezés miatt, mivel az utcai lámpák közvetlenül bevilágítanak az észlelő helyre. Paravánt is húztam már, de szórt fények miatt a szemem sötét adaptációja meg sem közelíti a kívánt mértéket.... A fentiek ellenére küzdök az elemekkel, íme az elmúlt napok termése:

NGC7814, GX, 10m5, PEG:

Vékony, elnyúltnak tűnő galaxis, amely jól elnyúlik a képmezőben. A közepe erős sűrűsödést mutat.

NGC6709, OC, 8m, AQL:

Sűrű csillagkörnyezetben fekvő nagy kiterjedésű, de ritka csoportosulás, amely mintha több kisebb sűrűsödésből állna. Néhány vörös színű csillag dobja fel a látványt

NGC6738, OC, 8m, AQL:

A halmaz tagjai egy erősen lapított háromszöget formázó területen szóródnak, amelyen belül 12-15 fényesebb tag dominál, A háromszög alapját hét fényesebb csillag alkotta egyenes alkotja.

NGC6755, OC, 8m, AQL:

Alig néhány fényes, de sok-sok halványabb taggal rendelkező halmaz, amely két nagyobb csoportosulásra bontható, ahol a halványabb tagok szép háttér-derengést okoznak. A látvány egy miniatűr Iker-halmazra hajazik.


NGC6760, GC, 9m1, AQL:

Halványan derengő, szabályos köralakú gömbhalmaz, Grízesedést nem mutat, a közepe egyenletes felületi fényességű.

NGC7063, OC, 7m, CYG:

Kevés egyforma fényességű tagot számláló, laza csoport.

NGC7209, OC, 6m7, LAC:

Nagy kiterjedésű, kevés taggal bíró, csoportosulás a Tejút csillagban gazdag háttere előtt. 3-4 fényes tag uralja a csoportot.

NGC7243, OC, 6m4, LAC:

Szintén nagy területen szóródó halmaz, nehéz eldönteni, hogy mely csillagok is tartoznak a csoporthoz. Nagyjából egy tucatnyi fényesebb csillag alkothatja a halmazt.

NGC488, GX, 10m3, PSC:

A rossz körülmények miatt még éppen látszik a kerekded ködösségnek tűnő galaxis. Közepe határozottan fényesebb, mint a peremrész.

NGC821, GX, 10m8, PSC:

Egy előtér csillag követlen közelében található ez az kicsit megnyúltnak tűnő (elliptikus alakú) foltocska.

NGC6229, GC, 9m4, HER:

Ketttő fényes előtércsillaggal szép formációt alkotó az M92 közelében lévő gömhalmaz, amelynek magja sűrű, nem bontható, a perem része pedig gyorsan a háttérbe veszik. (rajz készült)

NGC6210, PL, 9m0, HER:

Kis méretű halvány csillagokkal körbevett, planetáris köd, Szín nem látható, (rajz készült)

NGC6934, GC, 8m9, DEL:

Látványos gömbhalmaz, amely jól bírja a nagyítást, még fókusz kétszerezőt is bevettem. Maximális nagyításnál már jóllátható a grízesedés. Magja viszonylag sűrű, peremrészei lassan olvadnak bele az égi háttrébe. Elfordított látással 1/3-al nagyobbnak látszik. (rajz készült)


NGC7006, GC, 10m6, DEL:

Kisméretű, kompakt gömbhalmaz, részletek nem látszanak a nagyítás ellenére sem.


IC4665, OC, 4m6, OPH:

Nagy méretű, legalább egy tucat fényes tagot számláló, viszonylag ritkás csoport.


IC4756, OC, 5m, SER:

Hatalmas kiterjedésű halmaz, nem volt olyan okulárom amibe belefért volna... sok-sok fényes tag betölti a teljes LM-et. A halmazon belül középtájon L és W betűt formáló csillag alakzatok láthatóak.


Észlelő eszköz: C10-NGT 250/1200 Newton.

Jó észlelést!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.08.20. 06:20

Szép reggelt!

Egy tegnap esti rajz :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”