Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.20. 07:21

Üdv én is a végére értem egy újabb hosszú észlelésnek tegnap este; egy újabb csillagfelhő lett megörökítve a Scutum-ban. Ezzel rövidebb idő alatt (kb 9 nap) kész lettem a Jó időnek köszönhetően...
http://viktorcsehdraws.blogspot.hu/2012 ... cloud.html
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.08.21. 11:20

Sziasztok!

Folytattam a Herschel 400-as lista (NGC) objektumainak becserkészését. Tegnap sikerült még a felhők beérkezése előtt egy nagyobb mennyiséget leészlelni:

Sagittarius:
6514 - C/N, 6544 - GC, 6522 - GC, 6540 - OC, 6445 - PL, 6553 - GC, 6568 - OC, 6583 - OC, 6629 - PL

Perseus:
1023 - GX, 651 - PL, 1245 - OC, 1512 - OC, 1528 - OC, 1545 - OC

Cygnus:
7044 - OC, 7000 DfN

Delphinus:
6905 - PL

Jó észlelést!
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.08.22. 17:10

Sziasztok!

Sajnos a hőség korszaka miatt egyre rosszabbnak tűnik a légkör, Itt már a második napja változó intenzítással vékony cirruszos jellegű felhők lógnak be Ausztria felől és teljesen kiszámíthatatlanná teszi az eltervezett észleléseket.... Tegnap este a Cepheus csillagkép volt terítéken:

NGC7160 - OC
:
Kis tagszámú, elnyúltabb halmaz, amelynek kettő fényesebb tagja uralja az egész képet. Maga a halmaz eléggé beleolvad a Tejút sűrű csillagmezejébe.

NGC7380 - OC:
10-12 fényesebb tag és számolatlan halvány háromszögbe rendeződve láthatóak.

NGC7510 - OC:
Kicsi, tömör megjelenésű erősen lapult háromszög területre zsúfolt csillagok sokasága, amelyek közül 5-7 tekinthető fényesnek.

NGC7142 - OC:
Az egyik legsejtelmesebbnek tűnő nyílthalmaz, amit eddig láttam. Nagy kiterjedésű, alapvetően halvány tagokkal rendelkező csoportosulás, amelyben a csillagok szálas szerkezetbe rendeződnek. Az egész halmaz egy nagyon halovány, "vékony" derengésbe burkolódzik. Megkapó látvány, hálás fotós téma lehetne...

Aztán egyik percről a másikra a sógorok megint küldtek egy adag felhőt, így vége volt a "műsornak"...

Jó észlelést!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.25. 07:00

Tegnap a holdnyugat után kimentem és észleltem; az M56-ot le is rajzoltam http://viktorcsehdraws.blogspot.hu/2012 ... uster.html
Sajnos a Nyilasban most újabb 2 hétig nem lehet majd vadászni de ez van :(

ám ezen kívül még sok mindent megnéztem: M2, M31, M32, M110, valamint a magasabban lévő csillagképekben néztem ködöket még: Cepheus, Lacerta, Cygnus...

Remélem még a következő egy hónapban lesz még jó átlátszóságú éjjel mert a CrA-ban a Hangyász köddel még mindig nem tudtam megpróbálkozni; ha nem volt Hold akkor poros volt a levegő, vagy fordítva!
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.08.25. 11:22

Sziasztok!

Utolsó felvonás a nyárból - legalábbi számomra... cirruszos felhők esténként, párás légkör, tipikus augusztus végi állapotok, szerencsére hajnalban volt egy-egy tisztább időszak:

NGC157, GX, CET:
Két fényes csillag között éppen félúton látható erősen ovális folt. Közép tájon mintha egy fényesebb tartomány húzódna végig a galaxison. Mag része nem emelkedik.

NGC598 GX, TRI:
A központi része kimondottan grízesnek tűnik, és erősen kiemelkedik fényesség szempontjából a külső régiókhoz képest. Egyes irányokba jól következő a derengés.

NGC1647, OC, TAU:
Gyönyörű nagy kiterjedésű halmaz, sok fényes, a teljes LM-et betöltő csillagokkal. Érdekesség, hogy számos csillag párt alkot, így úgy tűnik, mintha egy rakás kettős csillag lenne ide összezsúfolva...

NGC1817, OC, TAU:
Szintén a teljes LM-et betöltő, de már jóval halványabb halmaz, amelynek közepét négy fényes csillag uralja. A halvány tagok mintha a keleti irányba egy elnyúló ágat képeznének.

NGC2126, OCl ARI:
A halmaz meglehetősen tömörnek tűnik, a csillagok egy miniatűr, de elnyújtott Cepheus csillagképet imitálnak. Egy a többinél jóval fényesbb csillag található a halmaz egyik sarkában.


Jó észlelést!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.26. 07:13

Üdv!

Ma hajnalban igazán szép élményekben volt részem. Az egész azzal kezdődött hogy este akartam észlelni de aztán amint belegondoltam hogy 23:30-ig kel fent maradnom rögtön abba maradtam hogy áttelepülök a hajnali égre. A Hold miatt jobban megéri most már korán kelni mint soká fent maradni, Így hát 3kor kimásztam az ágyból és kipakoltam...
Az átlátszóság valamelyest jobb volt mint este.
Az első célpontom az NGC246PL Cet lett volna de nem találtam: Sose nézek az észlelendő objektumról fényképeket de a fényességet és a méretadatokat azért meglesem. Ám most ezt nem tettem és rá is fáztam! Vagy 30 percig kerestem a planetárist de hiába. 35X-el az adott pozícióban egy nagy elmosódott paca volt de ez túl nagy volt planetáris ködnek, viszont 88X-es nagyítással meg már csak apró csillagokat láttam e helyen. Aztán feladtam de most megnéztem az adatokat és amit láttam 35X-el az maga a planetáris volt...na majd holnap!
Ám nem adtam fel az észlelést mert láttam hogy az NGC253 nagyon jó helyzetben van. Rögtön neki is láttam (a közepes átlátszóság ellenére) a keresésnek. Hamar ráakadtam a gyönyörű galaxisra; elképesztően tetszett a látvány: http://viktorcsehdraws.blogspot.hu/2012 ... alaxy.html

Ezek után még számos objektumot megnéztem: M31 pont a zenitben volt(először láttam életemben a porsávokat rajta), a Hosszát bő 3foknak mértem mert hagytam szépen keresztülmenni a látómezőn. M33 is mutatott újdonságot; valami felsejlett a spirálkarokból is...ezeket a galaxisokat még egyszer sem láttam a 14T-vel...
Továbbá: M1, M34, M78, ASCC16 (Pszi Ori halmaz) Col 69, NGC 1662...
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.08.26. 08:38

Sziasztok!

Hasonlót terveztem Viktorhoz, este mindent kipakoltam, még a Holdat is nézegettem, de kora hajnalban úgy három körül ideért a szélvihar, vitt mindent, alíg bírtam becipelni a távcsövet... úgyhogy mentsétek a technikát míg lehet... :-)

End of summer...
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2012.08.26. 11:59

Íme az MTT-n készült két rajzom, az M13 és az M22:
(20 centis Dobsonnal)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.27. 14:56

Üdv!

Nagyon szépek a rajzok Gergő! Végre már felettünk is átrobogott a hidegfront. Remélem reggel lesz alkalmam észlelni...
Egyébként rájöttem nemrég hogy nekem az őszi égbolt észlelések szempontjából maga a "Terra Incognita" - Ismerem a csillagképeket, pár objektumot de gyakorlatilag még alig észleltem ezen az égszeleten.
Általában október végéig a nyári csillagképekben barangoltam aztán, vetettem egy-két pillantást a fényesebb Messierekre az őszi égen, és huss már röpültem is a téli csillagképekre (ezt minden évben kb így megismételtem öntudatlanul). Pedig mennyi brutál jó mély-ég objektum van itt is... csak el vannak bújva a halvány csillagképekben...
Ezt a hibás sorozatot most nem fogom folytatni!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.28. 07:16

Üdv!
Ma reggel nagyon jó átlátszóság mellett volt szerencsém észlelni.
Lerajzoltam az NGC246 (Caldwell 56) jelű planetáris ködöt; érdekes volt hogy csak 35Xes nagyítással láttam. Amint nagyobb nagyításra váltottam, egyszerűen "szétfoszlott"! De azért így is sikerült lerajzolnom és jól látható objektum...
Ezen kívül megnéztem még újra az NGC253-at ami szebb volt mint tegnap előtt, NGC 288-at mely szintén nagyon könnyen látszott. Az NGC247 viszont nem volt látható sajnos. Az őszi objektumok közül mást nem néztem meg mert már a nyugati horizonton voltak, nagyon alacsonyan...
Viszont a téli égbolt gyöngyszemeiből is szemezgettem: A Fiastyúk reflexiós ködösségei elképesztően szépek voltak. Egy kicsivel északra Az Ic1995 ködössége borzolgatta a retinámat; még ezt sem láttam sohasem!
Aztán hirtelen - de tényleg nagyon hirtelen - elkezdett pirkadni.
Még megnéztem a Jupitert ami azonban most nem tetszett; a nyugtalan levegő egészen elmosta a részleteket, bár a felhősávok egy része így is látszott. Tegnap előtt olyan penge éles volt a kép amilyen csak ritkán.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”