Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.10. 06:28

Üdv!
Tegnap folytattam az immár 1 hónapja tartó észlelést! Nekifeszültem és úgy érzem 1-2 napon belül kész leszek a vázlattal, ha a jó idő kitart.Tegnap a 10X50-es binoklival két újabb ködöt sikerült észrevennem: NGC6561 és egy Sharpless katalógusbéli tüneményt (Sh2-35), ezen kívül még az NGC6595 nyílthalmaz is megmutatta magát...
Szóval már a finish-ben vagyok :)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2012.08.10. 09:14

Na hát ez remek! :) Sajna én még sehol nem vagyok, de azt hiszem, talán az MTT előtt sikerül jutnom valamire...
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.10. 10:15

ha már az ilyen nagyszabású projektekről van szó, szeretném felhívni a figyelmet egy másféle megközelítésre, amikor egy viszonylag kicsi égterületet nagy nagyítással térképezünk fel. ebben szerintem etalon Yann Pothier M33 projektje (a név talán ismerős lehet annak, aki a francia amateur-életben is otthon van kicsit):

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ost3555947

ő az m33 és a körülötte lévő területet térképezte fel vizuálisan, nagy nagyítással, bár viszonylag nagy távcsővel (44.5cm dobson).

szóval ez is egy érdekes dolog. sokszor olvasni, hogy egy távcső x nagyításon már mindent megmutat, amit tud, meg hogy a diffúz dolgoknál ugye a fényesség négyzetesen csökken, ahogy növeled a nagyítást. ez mind igaz is, papíron. de ha az ég engedi (és szerintem 10-ből 1 észlelésnél engedi), akkor az extrémebb nagyítások meglepő dolgokat mutathatnak. például a saját 300x nagyítás és 9/10-es (kitűnő) seeing mellett készült m82 észlelésemkor is csodálatos részleteket mutatott ez a galaxis, amit szerintem többnyire mindenki csak kis nagyítással vizsgál, hogy egy látómezőbe férjen az m81-gyel:

http://graphitegalaxy.com/www/m82_gx_um ... 26_hib.jpg
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.11. 07:09

Ma éjjel alig aludtam de készen vagyok!!!! VÉGRE!!!
http://viktorcsehdraws.blogspot.hu/2012 ... arius.html
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2012.08.11. 08:32

Ez de jó lett! Nem találok szavalat! Grat!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.08.11. 17:09

Valóban nagyon szép rajz lett Viktor! Látszik rajta hogy nem egy estés észlelés! Tartalmas a leírás is, jó nézni, olvasni. Sajnos az én terveimet mindig keresztülhízza az időjárás, nah meg a munkabeosztás is :D remélem jövőhét szerda és csütörtök kijutok, akkor végre lehetne két szabad napom. Szerdára az M13 és M92 van tervbe, s talán valami kettőst is kinézek. Sajnos az egem nem épp megfelelő, de hátha lenne valami az NGC7000 ből is. Ha nem, akkor lehet csütörtökön belekezdek a Cygnus csillagképbe binokulárral, bár lehet kisebbel kellene kezdeni. Hiszen azt ha így marad az időjárás lehet az idén be se tudnám fejezni:)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Banhidi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.11.05. 09:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Banhidi » 2012.08.12. 00:15

Viktor!
Gratulálok a rajzhoz. Már-már fénykép minőség.
Összevettem a térképpel. Nagyon jó fedést mutat. Csatolom amit megtaláltam.
Csak így tovább!

Üdv.
Béla
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.08.12. 12:19

Tényleg gratula - már lájkoltam a 2012. augusztus 7., kedd 22:12 bejegyzésedet.

Mindig is tudtam, hogy a lakótelepi földszinti erkélynél van jobb megfigyelőhely a közelben - az általam Medveszaros Lejtőnek becézett része Szentendrének. (Az elnevezés onnan adódott, hogy vándorcirkuszok, ha jönnek - ide kapnak közterület foglalási engedélyt. Olykor-olykor medvéket is hoztak. Emléküket őrzi a név.) A hely - bár nincsen távol a földszinti erkélytől - macerás. Egy 200/1000-es a maga EQ5-jével, okulárokkal, ezzel-azzal nem egy egyfordás cucc, valljuk be őszintén. Sok időbe telt, míg rábeszéltem magam a tortúrára. Kocsi ház elé, bepakolás (kényelmes négyfordás), kizöttyenés, 5 perc, település, összerakás - 10 perc. Pólusra állással együtt.

Amúgy nem csak a macera, de előjöttek közbiztonsági kérdések is. Egyik barátom a felhagyott Tüzép telepre települt ki pár alkalommal, de néhány bemutató után - a hajléktalanoknak - felhagyott ezzel a szokásával.

Végre pénteken elszántam magam, kitelepülök. Jönnek a Perseidák, azokat egy 30x20 fokos látómezőt biztosító erkélyről reménytelen figyelni, és hajtott a kíváncsiság is, mi lehet ott esténként. Kitelepültem. Kitárult az ég! Végre - sláger dolog - de láttam az M13-at! Meg is örökítettem:

http://www.szolcs.hu/IMGP3838_M13_120810.jpg

Közben érkezett egy BMW néhány fiatallal, kis tábortúz mellett elidőztek. Egyiküknek meg is mutattam az Albireot. Egy apuka Levente fiával és egy kutyussal - érdekes volt a feje tetejére állított rádiótorony alul villogó jelzőfénnyel. Járda (földút?) csillagászat(?).

Amúgy az ég egyáltalán nem volt frankó. Számokkal nem tudom kifejezni, a nyugodtság jó volt (ez 5-ös skála?) mondjuk 5, az átlátszóság nem annyira (ez 10-es skála?) mondjuk 7. Például az Androméda nem sokkal többet mutatott magából a Kulin Gyuri bácsis cuccnál:

http://www.szolcs.hu/Andromeda.jpg

No persze még jó lent volt, nem a zeniten, de akkor is.

Pénteken a megfigyelés végeztével nem cuccoltam be, a kocsiban hagytam mindent, hátha szombaton is... Rádumáltam magam a kitelepülésre. Mint a karikacsapás, sitty-sutty. Még szürkületben sikerült az összes epszilon Lyrae-t megszámolni! (Tényleg négyen vannak! SW 200/1000, ED 2x 2" Barlow, ES 6.7-es. A szemem igen gyenge, néha egy szemmel is tudok kettőt látni, de ez most tényleg úgy volt.)

Említésre méltó esemény a továbbiakban; egy párocska hölgytagjának megmutattam az M13-at - bár az okulárt alig érte fel, néhány fotót is készítettem az általam újra felfedezett Pomáz nevű nyílt halmazról (mondjuk M122 - Messier is bizton katalogizálta, hisz olyan nagy és fényes!):

http://www.szolcs.hu/Pomaz_este_M122_nyilthalmaz.jpg

Később néhány reflexiós felhőt is sikerült megörökíteni felette:

http://www.szolcs.hu/M122_a_kornyezo_reflexios_felhokkel.jpg

Ma reggel becuccoltam, mert holnap az 5:45-ös HÉV-vel húzok be. Gondolkodtam, hogy az EQ5 maradjon-e, de a HÉV végállomás nincsen messze a felhagyott Tüzép teleptől.

A hely: 47 fok 40 perc 23,43 Észak, 19 fok 3 perc 11,13 Kelet ha jól néztem a Gugli Örszben. 155 m magasan. A fű nyírva! Mire nem fussa!

Üdv: Szolcs
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.12. 20:40

Köszi a kedves szavakat, nagyon jól esnek :) A következő célpont is megvan már :)
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.08.12. 21:27

Csábító a rajz alapján az ábrázolt csillagkörnyék! Nekem a szokásos megfigyelő helyemről dél felé elég korlátozott a kilátás, de megjegyzem magamnak és ha eljutok olyan helyre ahol látszik a terület, mindenképp megnézem.
A rajzolással kapcsolatban lenne egy kérdésem, mégpedig, ha nem használtok állványt (binokulár esetében) akkor hogyan kell meghatározni az égtájakat amiket a rajzon ábrázolni kéne?
Sacc per kb képzeletbeli vonal a Sarkcsillag felé?
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”