Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.02.21. 14:34

András,hol van az észlelőhelyed?
Már csak azért kérdem, mert a Lófej köd nagyon kívánja a frankó eget.

Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.21. 15:32

Meződpusztán, Sásdtól 3,5 km-re egy kacsatelep mellett. Éjszaka 1,5 km-es körzetben még egy gyertya se világít. Ha kicsi a páratartalom, akkor Pécs fénybúrája sem zavar be.
Legutóbb ennyire sötét és átlátszó egem tavaly márciusban volt. Viszont akkor bemutatóztam...

Amúgy a Lófej-köd esetében duplán jelent előnyt a nagy átmérő: láthatóvá teszi az IC 434-et, másrészt a nagy kilépő pupillát eredményező nagyítás nagyobb, ami kizárja a LM-ből pl. az Alnitakot.
Azonban kétségtelenül a legfontosabb "kellék" a sötét ég. :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.22. 19:25

Lovász András írta:
2020.02.21. 08:59
Tegnap az átlátszó, sötét ég felvillantotta az Alnitak-hoz közeli Lófej-köd észlelhetőségének esélyét.
Gondoltam "nekiesek" a 10 mm-es BCO-val (120x-os nagyítás), hiszen itt a csúcsra kell járatni a kontrasztot. Próbáltam szűrő nélkül és UHC-szűrővel is (másik egyelőre nincs), de nem láttam az objektumot, inkább csak sejthető volt. Az "elméletből" csak egyetlen dolgot felejtettem ki: a kilépő pupilla méretét. Aztán ez az "aprócska" tényező eszembe jutott és betettem egy jóval kisebb nagyítást. Igaz, hogy 10 üveg állt a fény útjában (4 a kómakorrektorban, 6 az okulárban), de mégis az 5 mm-es kilépő pupillával egyértelműen látszott a háttér köd (IC 434) fénye, amelyből "kiemelkedett" a Lófej-köd sötét sziluettje. Nem olyan élesen, mint a fotókon, de egyértelműen látszott.
Mellette még 20 objektumot sikerült felkeresnem, de közöttük talán ez adta a legnagyobb sikerélményt! :D

Üdv András
Én is ugyanezzel küszködtem tegnap éjszaka, igaz én csak egy 20 centissel próbálkoztam, 67x nagyítással (3 mm kilépő pupilla), és nem jött az IC 434 még HBeta szűrővel sem. Mivel az objektum kicsi, nem próbáltam kisebb nagyítást... :(
De legközelebb kipróbálom az ötletedet egy kisebb nagyítású, nagyobb kilépő pupillájú okulárral is.

(offtopic: Egyébként azt olvastam valahol, hogy tisztán a kilépő pupillát tekintve a 2 mm környéki a legjobb a mélyegezéshez, mert állítólag így éri a legtöbb fény a szem leginkább érzékeny részét. De a Lófej-köd nagyon spéci objektum.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.22. 20:41

Tamás!-vonalszűröhöz szinte minden esetben a legnagyobb kilépőt érdemes használni. Sokat használok ilyen szűrőt: Baader H-béta és Olll 8,5nm-es, Astronomik Olll 12nm-es verziók, de nagyobb nagyításon már inkább rontanak. 240/1004-es csővel és egy 20/80mm oklival már elég jól működnek ezek a szűrők, de a 24/68Explore biztosabb eredmény produkál. Ugyan ezzel a tubussal 16/70mm oklival, már túl sötét az egész mező. Tegnap a Nagykutyában néztem az sh-2-308 ködrészletet Baader Olll szűrővel. 20mm oklival kis szemszoktatás után megjelent egy nagy leheletnyi ív. 16mm-re váltva szinte el is tünt. A lófej viszont nem is annyira kicsi és inkább a kitakart emissziós köd fénye az ami elsőre megpillantható. Majd utánna kis behatapásként egy sötétebb foltot kell megpillantani. Sok sikert hozzá Tamás! :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.23. 07:12

Ankalimon írta:
2020.02.22. 19:25
Én is ugyanezzel küszködtem tegnap éjszaka, igaz én csak egy 20 centissel próbálkoztam, 67x nagyítással (3 mm kilépő pupilla), és nem jött az IC 434 még HBeta szűrővel sem. Mivel az objektum kicsi, nem próbáltam kisebb nagyítást... :(
De legközelebb kipróbálom az ötletedet egy kisebb nagyítású, nagyobb kilépő pupillájú okulárral is.

(offtopic: Egyébként azt olvastam valahol, hogy tisztán a kilépő pupillát tekintve a 2 mm környéki a legjobb a mélyegezéshez, mert állítólag így éri a legtöbb fény a szem leginkább érzékeny részét. De a Lófej-köd nagyon spéci objektum.)
Igen, spéci, mivel nem egy halvány dolgot figyelünk meg, hanem a "fény hiányát", azaz a háttér fényességét kell növelni - bénán megfogalmazva. Ezt pedig kis nagyítással érhetjük el. És innentől kezdve pofonegyszerű a dolog: nagy kilépő pupilla=nagy ablak=sok fény; kis kilépő pupilla=kicsi ablak=kevés fény. Minél nagyobb az átmérő, annál nagyobb nagyítás tartozik a "nagy ablakhoz". Természetesen túlzásba sem kell vinni, mert akkor meg kiszorul a LM-ből a háttér...

Annyira megörültem a sikeres észlelésnek, hogy a kis nagyításhoz elfelejtettem UHC-szűrőt alkalmazni.
Majd legközelebb...

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.02.23. 16:37

Andras

Gratulalok a Lofej-Kod sikeres eszleleshek !

Nekem nem sikerult ...de nem is probaltam komolyan mert leg tobb eszleleseket varosbol intezem.
Az ugy nevezet ''Wayback Machine'' softverel sikerult egy nagyon erdekes anyagot le tolteni :Stephen R. Waldee ''The Horse Head Project'' cikk vagyis a Lofej-kod eszlelese.
Hogy ha erdekel valakit ,el kuldhetem emailban.

Februar 18-an eszleltem a NGC 2683/UFO galaxist a Lynx csillagkepben.
Kozeleben van sok kettos csillag ,a szoros 57 Cnc/ 1.5'' a legerdekeseb.
Ott fokra Delre a UFO galaxistol van a Kopernikusz /Rho 1 Cnc 85'' tag kettos es tobb mas kettos csillag.
A nagyon kozeli 53Cnc/44'' kettosel ,Kopernikusz egy '' mas kettos-kettost'' alkot.
(Valahogy hasonlit a STF 2470/STF 2474 rendszerre....szerintem )
Negy fokra Keletre az UFO galaxistol latszik az RS Cnc narancs valtozo , 1.36 szin index.
Ket kisseb csillag halmazt eszleltem az Ikrek csillag kepben : NGC 2420 es NGC 2435.

A Leo csillagkepben eszleltem ket galaxist az HCG44 galaxis csoportbol : NGC 3189 es NGC 3193.
A NGC 3185 galaxist nem talaltam es a NGC 3187 soha sikerult latnom 200mm reflektoromal.
Ez a galaxis csoport fel tavolsagban van Algieba es Adhafera /Zeta Leo csillagok kozt.

Befejezesul rutin Leo galaxis ''lakoma'' : M95,M96,M105,NGC 3384,NGC 3377,M65,M66.
A Hamburger/ NGC 3628 galaxisal/a harmadik a Leo tripletben, ''nem vertem'' az okularomat,ez nehez targy varosbol es mar minden fagyot volt,velem egyut.

Februar 20-an ket nagy baklovesem volt : egy planetaris kod Ikrek labanal es egy masik Delre Acubesn csillagtol ,legalab masfel oran att kerestem,nem talaltam.
Visza hozta a jo kedvemet a gynyoru NGC 3169 es NGC 3166 galaxis par a Sextans csillagkepben.
246x nagyitasnal/Radian 5mm-es okularban, egy mezoben latszanak.
Imadom az ilyen latvanyokat!
A legkor nagyon nyugot,kb Pickering 7 -8 volt.
Gyonyoruen fel bontotam a 0.87'' Omega Leonis kettost es a Propus/Eta Gem 1.61'' kettost.

Udv,Mircea
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2020.04.21. 12:24

Tegnap nagyon szép ég volt Budafokon, 8-at adtam mind az átlátszóságra, mind a seeingre!
A CvN-ben az M106, NGC 4490 és még a jóval halványabb 4485 is szépen látszott, ez utóbbi megpillantása nagyon kellemes meglepetésként ért. A CvN-hez remélem, minél előbb visszatérek!
A Leo-ban az NGC 2903 katalógus szerint az előbbieknél jóval fényesebb, mégsem nyújtott annyira szép látványt, bizony rengeteget számít a horizont feletti magasság és persze jóval nagyobb, diffúzabb megjelenés. Ugyanitt az NGC 3379-et sikerült még elcsípni (ismertebb nevén M105), a kistrió mindhárom tagja egyértelműen látszott.
Számomra ez egy nagyon fontos este volt, mert megerősített abban, hogy új lakhelyemen lehetséges lesz a visszatérés a csillagászathoz, - remélhetőleg - majdani új obszervatóriumom helyén.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.25. 21:32

Ebben az évben minden egész éjszakás mélyegezés után elhatároztam, hogy írok ide egy beszámolót. De, aztán másnap még túl fáradt voltam, meg még rendezgettem a megfigyelési bejegyzéseimet, aztán mindig eltelt két-három nap, és így okafogyottnak tűnt a beszámoló egy ilyen nevű topikban. (Pedig igazi nagy tavaszi galaxisvadászat volt sok felvonásban...)

Múlt héten kétszer is kint jártam a hortobágyi nemzeti parkban, és volt egy nagyon jó, meg egy közepesen jó légkörű éjszakám - és ugyan most már megint nem a tegnap éjszaka történtek az események, de mégis, részletes beszámoló helyett csak két élményt hadd osszak meg:
Egyrészt sikerült megfigyelni a Mrk 478 jelű, kb. 14,5 magnitúdós kvazárt az Ökörhajcsárban. A csillagkörnyezet alapján egyértelműen sikerült beazonosítani, hogy melyik halvány csillag az a bizonyos. Ez egy 0,079 vöröseltolódású, több mint egy milliárd fényévre található objektum - azt hiszem ezek voltak a legtávolabbról érkezett fotonok, amiket valaha láttam! :) (Elvileg a csillagszerű mag körül van egy nagyobb amatőr műszerekkel látható 20-30" méretű galaxis is - de ez nekem nem látszott.)

Másrészt ez már a negyedik alkalom volt március óta, hogy a megszokott somogyi illetve hortobágyi megfigyelőhelyeimen a korábbinál sokkal jobb (sötétebb) éjszakai ég fogadott: a tavaszi-nyári Tejút zseniálisan gazdag részletekkel, jól látható fényes foltokkal és sötét sávokkal látszott egészen a horizont közeléig: nemcsak fent a Hattyú és a Sas közelében látszott élesen elkülönülni a Tejút két ága, hanem még a relatíve alacsonyan levő Pajzsban, sőt a Nyilasban is nagy csillagmező struktúrák látszottak, és egy csomó szabad szemes alakzat is jól megkülönböztethető volt: a nagy és kis Sagittarius Csillagfelhő alatt a Laguna köd is tisztán látszott távcső nélkül, sőt a horizont felett meg a Ptolemaiosz-halmaz is szépen ragyogott, közöttük meg ott volt a Pillangó-halmaz. A vizuális hmg-t is jóval 6,5 felettinek, inkább a 7-et közelítőnek becsültem.
Az elmúlt két hónapban az égfényességmérő műszerem is elképesztő értékeket mutatott (21,3 és 21,6 között), olyannyira, hogy visszaküldtem a gyártónak, hogy kalibrálják újra. Azóta több helyről is hallottam, hogy a járványhelyzet miatt leállított légiközlekedés híján eléggé kitisztult a magaslégkör, és ez állítólag komolyan javította az éjszakai átlátszóságot. (De azt azért nehezen hiszem el, hogy ezzel egy egész osztályt sikerült volna előrelépni a Bortle skálán, illetve 0,5 magnitúdót javítani a határmagnitúdón, amit a műszer mutatott. Ha mégis így lene, akkor lehet, hogy a Starlink műholdak mellet el kellene kezdeni tiltakozni a polgári repülés ellen is... :D :D :D)
Ti tapasztaltatok hasonlót az elmúlt hetekben?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.26. 07:40

Mindig felbuzdulok az élménybeszámolóidat olvasva, Tamás! :)
Részemről egyáltalán nem probléma, hogy nem azonnal másnap írod meg az észleléseidet; bennem pl. leülepednek, kikristályosodnak több nap elteltével ezek az élmények és azt vettem észre, hogy amikor már normálisan kipihentem magam, akkor sokkal reálisabban emlékszem a dolgokra...

Irigylésre méltó a kvazár megpillantása, gratulálok hozzá! Egy ekkora távcsővel jó nagy trófea! De ki is fizetted az árát azáltal, hogy nem voltál rest ennyit utazni. Ilyenkor valóban nagyon sokat számít a sötét, átlátszó ég.

Nekem ugyan nincs műszerem, de azt észrevettem, hogy nagyon sokat javult az átlátszóság. Csütörtökön a Virgo-halmazban kószálva volt, hogy a LM-ben (1,36 fok) 8 galaxist számoltam meg. Ezeket láttam határozottan, de közöttük is inhomogén volt az ég fényessége, gondolom azok is galaxisok voltak...

Milyen adatbázis(ok)ból készülsz az észlelésre?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.05.26. 07:59

Tamás, egyértelműen klasszisokkal jobb az ég állapota a járvány előttihez képest. Szentendrén a távcsöves hmg legalább 0,6-0,8 magnitúdót javult, illetve a kontraszt is lényegesen keményebb lett.
Tegnap is elkaptam a Vénuszt szabad szemmel is, immár csak 2,9%-os fázissal. Pedig igen kritikus helyen, a Naptól csak 14 fokra, a horizont felett 10 fokra volt. Régebben ez szinte biztosan nem jöhetett volna össze a légköri por+füsttartalom miatt. Tudom, korábban sokszor megpróbáltam már.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”