Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2013.08.11. 09:34

Sziasztok!
Tegnap észleltem először a Pislogó-ködöt, ami a leírásoknak megfelelően, érdekes objektum.
300x-os nagyítással észleltem, szépen látszott a közepén a központi csillag, és a ködösség is látványosan "működött". Félrefordított látással a ködösség tűnt fényesnek, míg ránézve a csillag fényesedett fel.
Üdv.: Szilárd
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.08.11. 11:13

A tarjáni találkozón többek között Sánta Gáborral, Szabó Sándorral, Kiss Petivel közösen sikerült megfigyelnünk mindkét Maffei-galaxist, a Maffei 2-ről rajzokat is készítettünk. Hatalmas élmény volt, a maradéktalan siker érdekében az 50,8 cm-es "kisalföldi-óriást" használtuk. Hajnalban még a Borisov-üstökös is összejött. Köszönjük Szabó Sándornak és Tóth Zoltánnak, hogy használhattuk a távcsövet!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2013.08.11. 19:28

Varus írta:A tarjáni találkozón többek között Sánta Gáborral, Szabó Sándorral, Kiss Petivel közösen sikerült megfigyelnünk mindkét Maffei-galaxist, a Maffei 2-ről rajzokat is készítettünk. Hatalmas élmény volt, a maradéktalan siker érdekében az 50,8 cm-es "kisalföldi-óriást" használtuk. Hajnalban még a Borisov-üstökös is összejött. Köszönjük Szabó Sándornak és Tóth Zoltánnak, hogy használhattuk a távcsövet!


Jani, titeket elég csak hallgatni ahhoz, hogy az embernek megjöjjön (visszajöjjön) a kedve a vizuális észleléshez. A közelben tekergettem a távcsövem nagy lelkesen, amikor ez történt, és bizony felkaptam rá a fejem! Gratulálok a sikeres észleléshez!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2013.08.16. 00:34

Sziasztok!

Sikerült "megfognom" ma este a Nova Delphinus 2013-at, Budapest fényszennyes, és ködös ege alól, egy 6x30-as keresővel:

http://www.csillagvaros.hu/index.php/galeria/kepek/photo?albumid=991#photoid=13302

életem első nóvája, nagyon örülök neki. :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.08.31. 15:58

Sziasztok!

Tegnap este, hosszú idő óta az égbolt derültnek, Holdunk meg későn kelőnek ígérkezett, így kicuccoltam a hátsó kertbe, mély egezni terveztem. Hosszú kívánságlistát állítottam össze a borús napokon, azt hiszem egy darabig el leszek vele, bár a 120/1000-es lencsést nem erre gyártották még annó Olaszországban. Elsősorban az északi és nyugati égbolt objektumait terveztem lencsevégre kapni. Szürkületben pólusra álltam, majd a goto betanítása következett. Az északnyugati eget felhőzet borította, de mire teljesen beköszöntött az este, az is eltűnt. A csillagok ragyogtak, de nem szikráztak, mint tiszta estéken szoktak, de azért a tejút is jól láthatóan előtűnt. csönd és béke köszöntött be az estével, péntek lévén csak időnkén hallatszott egy-egy távoli hétvégi-házból részeg gajdolás. Csatlakoztattam a laptopot a goto-hoz, az AstroPlannerből kiválasztottam az M81-82 gx párt, majd következett a meglepetés! A cső egy mm-t nem moccant, a kezelő közölte velem, hogy a mozgatási limiten túl van az objektum. A cső ekkor az Altairen állt, mely az utolsó referencia csillag volt a betanításhoz. Még nem igazán mozgok otthonosan a menüben, de nem emlékeztem arra, hogy ilyen limitet valaha beállítottam volna. No, mindegy gondoltam, parkolóba teszem a csövet és újra kezdem. Igen ám, de oda sem mozdult. Szó, ami szó, mire ismételten működésre bírtam a szerkezet (reset, tápelvétel, stb) után eltelt jó egy óra is, de végül az M81-82 csak ott volt a látómezőben. 50x-s nagyítással két halvány elmosódott foltnak látszódtak egy közepesen sűrű csillagmezőben. A magok határozottan fényesebbek voltak, a objektumok határait nem lehetett pontosan megállapítani, fokozatosan tűntek el a semmiben. Azért így is látható volt, hogy az M 81 korongjával, a M82 élével fordul felénk. Az M81-et megnéztem 111x nagyítással is, de részletek ott sem tűntek elő a gx-ról. A látottakról rajzokat is készítettem: az M-81-M82 és az M81

Mikor végeztem a rajzolással, keleti eget felhő borította el, a papír átázott, a műszerről pedig csöpögött a víz, a laptop is tiszta víz volt. Olyan pára volt, mint Ázsiában monszun idején. Nem adtam fel, irány a Herkules két gömbhalmaza. Érdekes volt őket összehasonlítani a távcsőben. Az M13-t szabadszemmel is látni véltem. A távcső ezeket az objektumokat sem bontotta fel csillagokra, de ezt nem is vártam tőle. Igy is lélegzetállító látványt nyújtottak, ahogy ott terpeszkedtek a LM-ben. Miközben néztem őket eljátszottam a gondolattal, milyen lehetne az égbolt egy gömbhalmaz belsejéből nézve. Több ezer csillag tömörödik azon a "kis" helyen. A látványt megörökítettem papíron is. az M13 és az M92.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.31. 21:42

szamosv írta: Az M13-t szabadszemmel is látni véltem. A távcső ezeket az objektumokat sem bontotta fel csillagokra, de ezt nem is vártam tőle. Igy is lélegzetállító látványt nyújtottak, ahogy ott terpeszkedtek a LM-ben.


Szép, elbeszélő leírás. De hogy érted, hogy a távcső nem bontotta az M13-at? A rossz átlátszóság miatt?
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.08.31. 22:37

BZd írta:
szamosv írta: Az M13-t szabadszemmel is látni véltem. A távcső ezeket az objektumokat sem bontotta fel csillagokra, de ezt nem is vártam tőle. Igy is lélegzetállító látványt nyújtottak, ahogy ott terpeszkedtek a LM-ben.


Szép, elbeszélő leírás. De hogy érted, hogy a távcső nem bontotta az M13-at? A rossz átlátszóság miatt?


Az M13-t amint lerajzoltan, homogén "pacának" láttam, a szélein nem voltak láthatók csillagok. Szerintem inkább az optika minősége miatt. A mai SW-k biztos jobbak, mint az én 20 éves refraktorom.
Avatar
fery
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:26

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: fery » 2013.09.07. 17:45

Sziasztok!
Végre egy olyan péntek este, amikor tiszta az idő, a tejút sávja cakkosan húzódik az égen horizonttól, horizontig és a Hold sem fog engem idő előtt bezavarni a tetőről. Mivel este még láható a nyilas csillagkép először az M8-at http://www.csillagvaros.hu/index.php/galeria/kepek/photo?albumid=424#photoid=13395 (lagúna ködöt) kaptam távcsővégre. Néhányat exponáltam rá de hamar takarásba kúszott. Ezután az NGC6960 at http://www.csillagvaros.hu/index.php/galeria/kepek/photo?albumid=424#photoid=13394 (fátyol-ködöt) próbáltam lefotózni. Mután a távcsőoszlop útját állta a követésnek, új célpontot kerestem. Már csak vizuálisan akartam néhány dolgot találomra megnézni. A GOTO segítségével ráküldtem a távcsövet az NGC891 -es galaxisra. Nem is tudom miért tettem ilyet, hiszen számítottam rá, hogy a 10.8 magnitúdó fényességű halvány galaxisból semmit sem fogok látni. Amint az okulárba néztem -legnagyobb meglepetésemre- a látómezőnek majdnem a közepén ott "tündökölt" :shock: (na jó... ott halványkodott) az élből látszó galaxis. Lehet, hogy ez talán nem is olyan nagy szám egy 30 cm-es Newtonnal, de nekem kellemes meglepetést okozott Dabas utcai lámpáktól fénylő egéről. Sajnos a fénykép nagyon homályos lett... :( http://www.csillagvaros.hu/index.php/galeria/kepek/photo?albumid=424#photoid=13396
fzoli77
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.05.10. 12:41

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: fzoli77 » 2013.09.08. 11:33

Nagyon tetszik, jó lett a kép.. Azért ilyenkor irigykedek a nagy newtonokra, meg az "utcai lámpáktól fényló dabasi égre" :)
SW 80/600 ED, TV Plossl 8mm, TV Plossl 15mm, TV Barlow 3x,
Marine 15x70, DF 7x40, EDF 7x40, IOR 7x40
Avatar
fery
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:26

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: fery » 2013.09.10. 20:45

Köszönöm a dicséretet!
Ha tetszett a kép, talán ezek között is találsz egy-egy hasonlót http://www.feryapu.tuzlovag.hu/csillagaszat.html Az oldalra csak saját készítésű képeket tettem fel. Mellesleg nagyon ritkák azok az éjjelek, amikor ilyen átlátszó ég van. Legtöbbször még az ennél jóval fényesebb dolgok sem látszanak.
Én nem szeretem az elfordított látással történő észlelést! Való igaz, hogy elfordított látással láthatóvá válnak a háttérhez közeli fényességű objetumok, de az éleslátás zónája a szem közepén van! ...azaz egyeneslátással láthatom a dolgokat legpontosabban. Ezért vagyok -a mélyegek tekintetében- a "nagyobb" átmérőjű távcsövek tántoríthatatlan híve. ...persze mondhatjuk, hogy kevésbé fényszennyezett helyről kisebb távcsövekkel is lehet katartikus élményekben részünk, de valljuk be! Kényelmesek vagyunk és olyan macerás kitelepülni a pusztába. (Én néha azért szoktam...)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”