Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.05.20. 16:15

GEBE írta:Ime egy próbalkozasom. M51

Nekem nagyon tetszik, mert nagyon hasonlít ahoz, amit pl a tegnap is láttunk a 350-ben. Persze az apró részletek, fodrozódások ennél az átmérőnél még nem látszottak, de a kontrasztok az árnyalatok valósághűek - a kép nagyon jól visszaadja a vizuális látványt.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.20. 17:58

Cseh Viktor írta:Hello!
Leírom az én ajánlataimat. Ezeket a nyári Tejút kb vonaláig írtam össze, leginkább nyílthalmazok (van nagy területő és pici kompakt is) de a többségük fényes jól látható lesz.
Hydra: M68 GH
Aquila: NGC6755 NY
Opiuchus: 6633, NY, Ic4665 NY, NGC 6834 NY,
Vulpecula: Stock 1 NY, NGC6830 NY
Lyra: Stephenson-1 NY
Cygnus: NGC 6940 NY, NGC6871 NY, NGC 7039 NY, NGC7082 NY, NGC 7062 NY, NGC 6910 NY, Dolize 5 NY, NGC6811 NY,
Cepheus: Ic 1396 NY+DF, NGC 7510 NY, NGC 7160 NY, NGC6939 NY

Hát szeritem ezek mostanában elég jól láthatóak meg szépek is bár ez csak szemezgetés. Esetleg ha kell keresőtérkép valamelyikről szólj és küldök.

Üdv!



Szia Viktor!

Szeretném kérdezni, hogy kérhetnék a keresőtérképből?
Nos tegnap már a tiszta képet adó keresőtávcsővel felszerelkezve egészen sikerült a fényesebb csillagokra ráállnom, azonban galaxist még nem láttam. Lehet ennek oka, hogy a tegnapi átlátszóságra más is panaszkodott, megy az okulárom is párásodott, meg hát gyakorlatlan vagyok még.

Tegnap gondoltam az Arcturus , a Spica (és fölötte a Szaturnusz) illetve az Oroszlán csillagkép közötti égrészen megannyi galaxis közül egybe csak belefutok. Hát nem. Bizonyára áthaladtam fölöttük.
Még az átlátszóság megítélésében is gyakorlatlan vagyok, 40x -es alap nagyítással próbáltam.
Többször lepárásodott az okulárom. A lant csillagképben az M57-et szerettem volna már többedszerre meglátni (illetve többedszerre megpróbálva azt) , azt hiszem tegnap sikerült is odatalálnom... azonban nem találtam meg. fél kettőig kinn voltam éjszaka.

Mára azt gondoltam, hogy a Nagygöncöl környékén hátha meglelem a Merak mellett az M108-at, az M97-et, vagy a Benetnas és a Cor Caroli között az M51-et. Stelláriumban már az én távcsövem paramétereivel Telescope nézetben gyakorolgattam a megtalálását. Ahogy az Oroszlán csillagképben az M65, M66, M95, M96, M105 keresgélését is.

Ma gondoltam észlelési tervet készítek ezekhez.

Amúgy tegnap a nagyobb nagyításban nem is láttam csillagokat - 100x 200x- annyira sötét volt ahogy betekintettem az okulárba, de lehet, hogy már fáradt voltam, meg a pára is dolgozott.
Nem igen jut időm visszaolvasni, viszont örültem, hogy ki tudtam használni a tegnap estét a nézelődésre, ahogy remélem még ma este is lehetőség nyílik a további észlelésre.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.20. 18:48

És azt már most el kell mondanom, 4 észlelő-alkalom után, hogy ma is egészen másként keltem.
A hétköznapi pörgésnek nyoma sem volt - bennem. Nyugodt voltam.
Kérdezték, hogy és mit láttál?
Hmm, a Vénusz sarlóját, a Szaturnuszt, a Mars korongalakféléjét, és megannyi csillagot.
Mert hogy galaxist, gömbhalmazt, meg olyan csodákat nem. Avagy nem jutott el a tudatomig. Meg láttam hulló"csillagokat" is.

De a nyugalom, ami rámszállt most is, és ami rajtam is maradt utána.
nincs hová sietni, nem kell akarni, csak ott vagyok, lélegzem, és nézelődöm, avagy nézek.
Tanulom a mechanikát, és csak vagyok. Az idő meg repül.

Tehát kézzel foghatót nem igen tudok felmutatni, és más ha odajön mellém akkor ő ezt nem érzi, mert ő siet, ahogy az emberek szoktak.. Ott kell maradni, ... én legalábbis ezt tapasztalom.

Amúgy tegnap a baráti kör nálunk járt, és hát ők is látták a fentebb említett megnevezhető csodákat.
Azonban mivel többen voltak, így egyenként kevés idő jutott... No, majd legközelebb.
Talán akkorra már magam is meg tudok találni a legegyszerűbben megtalálható galaxisok közül egyet-egyet. Vagy legalább egyet :lol:

Persze ez bennem van, hogy találjak, de maga kintlét az ég alatt a nézelődés, már mindent megér :)
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.05.20. 19:27

Hello nagyzo!

Nos írd le egészen nyugodtan hogy mely objektumokról szeretnél keresőtérképet és elküldöm neked őket. :)
A párásodásra van egy jó tipp: HAJSZÁRÍTÓ. fuvatod vele egy percig kb és egy darabig nem lesz gond a párásodással :)

No akkor írj privátban listát és amint tudok küldök térképeket. Egyébként javaslom az "Égabrosz" nevű csillagtérképet megvételre: kb 4000 Ft én bő másfél éve használom de szerintem életem végéig elég lesz :) Minden fontosabb dolog rajta van ha meg részletesebb térkép kell nyomtatok oszt csá :D

A kiválasztott mély-egek nagyon jók amiket írtál. És tényleg én is mindig megnyugszok mikor az eget kémlelem. :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.05.21. 06:55

Tegnapi M51 észlelésem: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... alaxy.html

Készítettem egy összeállítást az elmúlt napok legszebbjeiből: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... ation.html
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2012.05.21. 13:13

Hello Viktor!

Az NGC 5824 után ajánlom figyelmedbe az NGC 5986 gömbhalmazt. Ugyan nagyon alacsonyan delel, de ez nem akadály, pár évvel ezelőtt egy 80/600-as ED-vel könnyű volt észrevenni, és rajzolni. És akkor még ott van a közelben a Skorpió egyik gömbhalmaza, az NGC 6139 is.

Az elmúlt éjjel az NGC 5897 gömbhalmazt rajzoltam, valamint két galaxist, az NGC 5746 és NGC 5792 jelűeket. A halmaz felületén legalább 30-40 bontott tagot mutatott a 30 cm-es távcső. Ez a kondenzáció nélküli halmaz nagyon szép, ám rajzolását nem mondanám könnyűnek. Káprázatos volt az M107 is, a tiszta égnek köszönhetően elég rendesen bomlott. Az est legnagyobb meglepetése azonban kétségtelenül az NGC 6535 volt. A környék kicsiny, halványabb gömbhalmazai közül ez volt az a példány, amelyet a legkönnyebb volt részlegesen csillagokra oldani. :o

Cseh Viktor írta:Tegnapi M51 észlelésem: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... alaxy.html

Készítettem egy összeállítást az elmúlt napok legszebbjeiből: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... ation.html
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.05.21. 13:34

Varus írta:Hello Viktor!

Az NGC 5824 után ajánlom figyelmedbe az NGC 5986 gömbhalmazt. Ugyan nagyon alacsonyan delel, de ez nem akadály, pár évvel ezelőtt egy 80/600-as ED-vel könnyű volt észrevenni, és rajzolni. És akkor még ott van a közelben a Skorpió egyik gömbhalmaza, az NGC 6139 is.

Az elmúlt éjjel az NGC 5897 gömbhalmazt rajzoltam, valamint két galaxist, az NGC 5746 és NGC 5792 jelűeket. A halmaz felületén legalább 30-40 bontott tagot mutatott a 30 cm-es távcső. Ez a kondenzáció nélküli halmaz nagyon szép, ám rajzolását nem mondanám könnyűnek. Káprázatos volt az M107 is, a tiszta égnek köszönhetően elég rendesen bomlott. Az est legnagyobb meglepetése azonban kétségtelenül az NGC 6535 volt. A környék kicsiny, halványabb gömbhalmazai közül ez volt az a példány, amelyet a legkönnyebb volt részlegesen csillagokra oldani. :o

Cseh Viktor írta:Tegnapi M51 észlelésem: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... alaxy.html

Készítettem egy összeállítást az elmúlt napok legszebbjeiből: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... ation.html


Hello Gábor!

Én is remélem hogy lesz még jó átlátszóságú éjjel a közeljövőben mert a listámon az NGC 5986 fent van :)
Ezeket vettem fel: NGC5986 / 6139 / 6242 / 6281 / 6383 / 6396 / 6400 / 6416 / 6451 / 6569 / 6624 M6, M80.
Ezek vannak így szépen sorban a listán. Bár ezeket csak jó légköri kondíciók alkalmával észlelem szóval közben mást is rajzolok majd.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.21. 21:34

Cseh Viktor írta:Hello nagyzo!

Nos írd le egészen nyugodtan hogy mely objektumokról szeretnél keresőtérképet és elküldöm neked őket. :)


Nem tudom még, hogy mit is lehet érteni pontosan kereső térkép alatt :)
Egyelőre nyilván a könnyebben megtalálhatóak, és a viszonylag látványosabbakat keresném. Lévén, hogy amink lett meg szeretnénk osztani másokkal, hogy ők is láthassák...

Alább írok még.. van miről.
Köszönöm a támogatást.

Az Égabroszt megnéztem, egyelőre nem tudom, hogy kifejezetten szükséges lenne-e, lévén Csillagatlasz kistávcsövekhez könyvem már van, abból tájékozódom, egyelőre elég részletesnek tűnik, továbbá azt olvastam, hogy a párás ég alá nem igazán érdemes kivinni, bár a meglévőt takaró alá kiviszem (óvom a durva párától).
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Negyedik észlelési alkalmam

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.21. 22:03

Tegnap este munka után hazamenvén, bár fáradt voltam és a tv előtt el is aludtam, 11 órakor ébredve kimentem és csodás volt az ég. Így kitelepültem.
Terveim szerint a Leo csillagkép területén lévő M65, M66- ot, gondoltam az M105, M95- M96-ra is, és még másra...

Egyre inkább szokom a keresőtávcső és az ég szabadszemes együttes nézését, és így sikerült a... no nem tudom megnevezni a Leoban lévő a béta melletti csillag (mely haloványabb) és az attól délre található kissé még haloványabb csillag között bejárnom a területet. Közben tanulva hogy az észak a nyugat merre is van...

Többször pásztáztam ezt a területet, mikor egyszer csak az tűnt fel, hogy a pici csillagok élesek, de van ott két "maszat" féle fény-kenődés. Megdobogott a szívem... Igen, az M65-M66 volt az. Ez óriási tapasztalat volt. mindezt 40x -es nagyításnál. Megnéztem 80X 100x, 200x... Közben az elfordított nézés működését is figyelgettem.
Bennem volt, hogy ahogy mondtátok, hogy szánjunk neki időt, időzzünk el. Hát jól elidőztem.
Bennem volt a gondolat, hogyha lenne nálam ceruza, meg papír, bizony lerajzoltam volna amit láttam, de nem akartam otthagyni, amit végre megtaláltam (persze csak utána kellett volna menni az RA tengellyel, de akkor se hagytam ott :) )

Aztán onnan eltekeregtem erre, arra, és igyekeztem visszatalálni. És sikerült.
Majd arra gondoltam, hogy elnéznék az M95, M96, M105 felé, hiszen azokhoz szinte csak az RA tengely mentén kell elnavigáljak nyugatra ... hát őket nem találtam meg. De jót nézelődtem.

A közelben lévő Mars olyan hullámzó volt (nem tudom a pontos okát).

Aztán a terv szerint a Nagymedve bétája a Merak mellett található M108-at és az M97-et kerestem.
Örömmel konstatáltam, hogy a keresővel és szemmel már egész pontosan rá tudok állni az általam kijelölt csillagra, ez is nagy öröm volt mert a napokban még nem ment. Szokni kell, de egyre könnyebben ment. Tanulgattam az irányokat, ... és rátaláltam az M108-ra, és talán az M97-re is, bár eléggé homályos volt. itt nem időztem soká.

Az M51 -et is szerettem volna megnézni, sejtettem, hogy ez nagy falat, mert a Cor Caroli és a Benetnas elég távol esik egymástól.. keresgéltem, de ezúttal nem tárta fel magát nekem. Közben a szél is fel, feltámadt, viszont sokkal kevesebb volt a pára, mint előző nap.
Közben már eléggé elfáradtam. Gondoltam a Lantban csak rákeresnék a már áhitott M57-re. Azonban így fél kettő tájban épp olyan pozícióban járt, hogy eléggé kényelmetlen volt már a keresőbe tekintés is... Így nem erőltettem. hanem csak elővettem az ajándékba kapott planiszférát, és nézegettem a csillagokat, fellelve bennük a csillagképeket. Nagy öröm volt... meglátni a nyomtatott és a való közötti párhuzamot. A sas csillagkép, nagyon szép! A hattyú is mekkora! Az északi korona már napok óta vonzza a tekintetemet. A tejút már javában fenn járt, soha ilyen szépnek nem láttam még...

Közben magamban az arányok is rendeződtek, a planiszféra ábrázolásával és a valóságban sokkal nagyobb Kassziopeia-val például.

Szóval egy csoda volt, az egész. Így mintegy újabb 3 órát tett ki az észlelésem, közben egy rövid italszünettel...
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: 4-ik észlelésem.

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.21. 22:13

Nagy öröm volt amikor a csillagatlaszban is hasonló képet láttam az M66-ról a környezetében azzal a mintegy 5-6 csillaggal, (amik fényesebbek voltak, és láthatóak is az atlaszban).
Szerettem volna lerajzolni...
No, de ezek után szeretnék majd visszatérni, mint egyfajta kiindulási ponthoz...
A Szaturnusz ezúttal kimaradt, mert ennek a két galaxisnak a szemlélésével úgy elment az idő, hogy csak...
Volt ott egy harmadik galaxisféle is, de azt nem tudom hogy pontosan melyik lehetett (a közvetlen közelben - gondoltam a 3628-ként jelölt lehetett).

Szóval roppant nagy öröm volt, hogy a már hőn áhított - galaxist szeretnék látni - érzés beteljesült! Nem is akárhogy.
Már nem voltam olyan kapkodó, .. pl már az okulároknak megvolt a külön zsebe, és a porvédő kupakjait mindig oda raktam.. no.. nem untatnálak benneteket.
Egyre inkább összeszedettséget élek meg, a pólusraállás is igen gyorsan ment már, pedig még nincs fix helye a távcsőnek.

Ezek után persze egy nagy-nagy galaxissal álmodtam (álmomban színes volt), csodálatos...
Tanulok, és élvezem.
Köszönöm, hogy megoszthattam...
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”