Mélyég-honlap

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.01.27. 11:58

Kedves Szabolcs!

Végig lapoztam az elmúlt 10 év összes Meteorját, miként és mennyiben változott a mély-ég rovat. Nekem úgy tűnik, hogy mostanában több észlelő küld anyagot a rovat számára, mint tíz évvel ezelőtt. 2001-ben nem volt ritka, hogy 6-7 vagy csak 8 észlelő neve van feltüntetve, azok akik küldtek be anyagot az adott időszakban. Tehát az, hogy
néhány ember kisajátított rovata
lenne, szerintem nem igaz.

A -40 fokos észlelésekről pedig azt gondolom, hogy Pl. Berkó Ernő vezette mély-ég rovatban is voltak (nagyon helyesen) olyan cikkek, írások, amelyek tárgyát én valószínűleg soha sem fogom látni, csak fényképekről, de mégis élvezetes volt olvasni őket. Ilyen címek voltak akkoriban (A Dél Keresztje alatt, Pekuláris galaxisok megfigyelése stb.)

Szerintem meg észleljünk (amennyire engedi az ég és a napi gondok), majd az észleléseket küldjük be, ezzel is színesítve a rovatot, mert hiszem azt, hogy a rovat arculatát nagyrészt az észleléseink adják. A rovatvezető dolga pedig azért legyen nehéz, hogy a rengeteg, magas színvonalú beküldés közül melyiket rakja be, ne pedig azért, hogy az adott hónapban mivel töltse ki a rendelkezésre álló helyet.

Szerintem az összefogás sokkal fontosabb, mint a széthúzás és a pártoskodás. Ha meg a rovatvezető munkájával vagyunk elégedetlenek, akkor meg privátba keressük meg.

Üdv és tiszta eget!

Mőnich László
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2011.01.27. 21:51

meunier írta:Kedves Szabolcs!

Végig lapoztam az elmúlt 10 év összes Meteorját, miként és mennyiben változott a mély-ég rovat. Nekem úgy tűnik, hogy mostanában több észlelő küld anyagot a rovat számára, mint tíz évvel ezelőtt. 2001-ben nem volt ritka, hogy 6-7 vagy csak 8 észlelő neve van feltüntetve, azok akik küldtek be anyagot az adott időszakban. Tehát az, hogy
néhány ember kisajátított rovata
lenne, szerintem nem igaz.

A -40 fokos észlelésekről pedig azt gondolom, hogy Pl. Berkó Ernő vezette mély-ég rovatban is voltak (nagyon helyesen) olyan cikkek, írások, amelyek tárgyát én valószínűleg soha sem fogom látni, csak fényképekről, de mégis élvezetes volt olvasni őket. Ilyen címek voltak akkoriban (A Dél Keresztje alatt, Pekuláris galaxisok megfigyelése stb.)

Szerintem meg észleljünk (amennyire engedi az ég és a napi gondok), majd az észleléseket küldjük be, ezzel is színesítve a rovatot, mert hiszem azt, hogy a rovat arculatát nagyrészt az észleléseink adják. A rovatvezető dolga pedig azért legyen nehéz, hogy a rengeteg, magas színvonalú beküldés közül melyiket rakja be, ne pedig azért, hogy az adott hónapban mivel töltse ki a rendelkezésre álló helyet.

Szerintem az összefogás sokkal fontosabb, mint a széthúzás és a pártoskodás. Ha meg a rovatvezető munkájával vagyunk elégedetlenek, akkor meg privátba keressük meg.

Üdv és tiszta eget!

Mőnich László


Kedves László!

Korrekt levelet írtál, és nagyjából mindennel egyetértek!
Távol áll tőlem, hogy megosszam, széthúzzam a mély-ég észlelőket! Én pusztán a személyes tapasztalataimat írtam le, és azt a kontrasztot, amit tizenegynehány év után érzek, ami idő alatt kiestem a magyar amatőrcsillagászat vérkeringéséből. Akkoriban a rovatvezető volt az amatőrcsillagászatért, és nem fordítva...
Egyedül az utolsó mondatoddal nem értek egyet... És nézd át az utolsó húsz év Meteorját!

Baráti üdvözlettel:
Szabolcs
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.27. 22:47

Kedves Szabolcs!

Szívesen látnék akár csak egyetlen igazi érvet is, hogy miért annyira borzalmasan rossz jelenleg a rovat. Azt már olvashattuk, hogy régebben minden jobb volt, szebb volt, talán még a mélyég is mélyebb volt, már csak azt nem tudjuk, hogy miért.

Szintúgy szívesen olvasnék építő jellegű kritikát, vagy ötleteket, hogy mivel lehetne jobbá tenni a rovatot. Pl. "Papp Sanyi azzal népszerűsítette jobban az amatőrcsillagászatot mindenki körében, hogy...", vagy "Azért érzem néhány ember kisajátított rovatának mind a mély-ég, mind a kettős rovatot, mert..." (és itt érvek jönnek).

Én személy szerint nem tudom átnézni az utolsó húsz év Meteorját, mert egyrészt nem vagyok 20 éve tagja az MCSE-nek, másrészt az elmúlt két évet leszámítva az összes Meteorom 1000 km távolságra van tőlem.


Üdvözlettel:

Csák Balázs
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: sp. » 2011.01.27. 23:36

Attól tartok, hogy manapság kevés azt mondani „küldjetek”. Ugyanis pl. leírja a páciens élményét vmelyik fórumban. A páciens megnyugszik, hiszen leírta, ő megtett mindent. Ezek után írása 2 nap alatt eltemetődik. No most írott formában ez talán egy picit maradandóbb. Persze jó lenne felhívni a páciens figyelmét hogy „küldjetek”, de az ő szemszögéből ez tökmindegy, hiszen már megosztotta.
2 példa, de ha jó lenne a memóriám, akkor baromi sok ilyen van/volt:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9011973

http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic ... 473#p28473

sztem utána kell menni ezeknek a pácienseknek, de lehet tévedek.
sp.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.28. 00:08

sp. írta:Attól tartok, hogy manapság kevés azt mondani „küldjetek”. Ugyanis pl. leírja a páciens élményét vmelyik fórumban. A páciens megnyugszik, hiszen leírta, ő megtett mindent. Ezek után írása 2 nap alatt eltemetődik. No most írott formában ez talán egy picit maradandóbb. Persze jó lenne felhívni a páciens figyelmét hogy „küldjetek”, de az ő szemszögéből ez tökmindegy, hiszen már megosztotta.


Na, erről van szó. 20 év alatt sokat változott a világ. Régen nem volt internet, nem voltak fórumok, levlisták, amiken mára kialakultak kisebb csoportok, baráti társaságok, amikben a tagok gyorsan megosztják az élményeiket, gyors reakciót kapnak, aztán elsüllyed az egész.

Pedig milyen jó érzés elővenni a régi Meteorokat, belelapozni, rácsodálkozni a régi cikkekre, gondolatokra, élményekre, felidézni a régi önmagunk is egyben. Egy fórumban ritkán lapoz vissza az ember.

Úgy tűnik, hogy az internet szép lassan leszoktatja arról az embereket, hogy egy kicsit maradandóbbat próbáljanak alkotni.

Egyébként felmerült ma két ötlet is. Az egyik egy mélyeges találkozó. Ez egy napos lenne, az egyéb szakcsoporti találkozókhoz hasonló stílusban. Néhány előadás, és sok informális beszélgetés a szünetekben, vagy a formális program előtt/után.

A másik ötlet egy mélyeges tábor, vagy legalábbis egy észlelőhétvége valamikor, valami jó helyen. Pl. a Zselicben, ha már ott formálódik a Csillagos Égbolt Rezervátum.

Mit szóltok ezekhez?
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.01.28. 07:21

Sziasztok !

Lebuktam. :) Mentségemre legyen mondva, hogy Gábornak is írok mindig kísérőt a képhez. :)
Az említett problémákat szerintem tökéletesen orvosolná Lovró mester fejlesztés alatt álló oldala. Onnantól lenne arhívum, egységes felület, forrás a mélyég rovathoz.
Én a magam részéről türelmetlenül várom.

A Mélyeges találkozó és a Mélyeges tábor is nagyon-nagyon csábít. Csak ne aug 20 legyen mert akkor a már-már hagyománnyá váló Savaria karneválos napunk van. :))

Sziasztok !
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.01.28. 22:21

Kedves Fórumozók!

Mai felgyorsult, fórumozó világunkban egy lapot próbálunk fenntartani, hisz azt is tudjuk, hogy a fórumhozzászólások egy perc vagy egy nap alatt eltűnnek az Internet bugyraiban. Ezért a Meteor szerkesztőségének véleménye az, hogy a közösségi oldalakon, fórumokon megosztott írások, vélemények, képek és rajzok nem minősülnek hivatalos beküldésnek (hajajj, hisz a rovatvezető válogatna közülük, ott lenne igazán nagy megsértődés)! Minden cikket, értékes hozzászólást, rajzot és fotót BE KELL KÜLDENI az mcse@mcse.hu címre, és/vagy a rovatvezetőnek! Ha már valaki vette a fáradtságot és írt egy jó cikket, véleményt, élménybeszámolót, akkor vegye a fáradtságot a műve szerkesztésére, stilizálására és beküldésére is.

Természetesen mi is mind részei vagyunk a digitális glóbusznak és nagyra értékeljük a fórumok népszerűsítésben, élménymegosztásban betöltött szerepét, azt nem kívánjuk kisebbíteni, de fenntartjuk azon véleményünket, ahogy Tamás is fogalmazott, hogy kell egy írott, nyomtatott, papíralapú visszajelzés, ami minden taghoz eljut, és nem csak az internetet látogatókhoz.

Szó sincs arról, hogy "lenyelnénk" cikkeket (ha az nem jelenik meg a következő számban), de azt tudomásul kell venni, hogy a lap terjedelme véges, és nem lehet mindent egyszerre közölni. Nem lehet egyszerre észlelési beszámolót készíteni, ismeretterjesztő cikket írni, olvasói levelet, cikket megjelentetni. Ezeket havonta keményen be kell osztani. A cikkek 2-4 hónap átfutási idővel jelennek meg. Nem ritka a hosszabb várakozás sem, amit régi, megbecsült szerzőink (akadémikusok, szakcsillagászok, régi motoros amatőrök) nagyon megértően fogadnak.
Másrészt a beküldött cikkek egy része nem alkalmas azonnali közzétételre, hanem azt tördelni, stilizálni kell.

Még egy fontos dolog. Az egyesületben elértük (minden tag közös munkájaként), hogy lapunk az egyik, vagy talán az egyetlen havi rendszerességgel megjelenő természettudományos ismeretterjesztő periodika, mely ráadásul 40 ESZTENDEJE LÉTEZIK. Ez még gombócból is sok, szokták mondani. Vannak tapasztalataim más hazai természettudományos körökről, melyek folyóirata évente 3-szor jelenik meg, taglétszámuk 4-500 fő. Ehhez képest a hazai amatőrcsillagász mozgalom igen előkelő helyet foglal el.

Sánta "Rovatot Lenyelő" Gábor
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.01.29. 16:05

Sziasztok!

Tegnap én is kihasználtam az idei harmadik :!: derült esti égboltot, bár itt is -6... -7 fok körül volt a hőmérséklet.
Az Orion-t és az Ikerek-et nézegettem, először csak úgy, tájékozódásképpen. Aztán az Orion-köd annyira szép volt :o , hogy nekiálltam rajzolni.
Majd ezen felbuzdulva, még 2-3 nyílthalmazt is tükör- és ceruzavégre kaptam ;) .

Az észlelések beküldésével kapcsolatban kérdezném elsősorban Gábort (de természetesen bárkitől szívesen fogadom az infót), hogy a rajzok beküldését hogyan, milyen formában lehet megtenni....

Előre is köszönöm.

Lacus66
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.01.29. 16:59

szia én 300dpi-vel szkennelt tömörítetlen (.TIF) látómezőrajzokat szoktam beküldeni, valamint az alábbit csatolva egy textfájlban:

LM rajz átmérő: nn'
Objektum: NGC xxxx
Koordináták: RA h m Dec °'
Dátum: 2011.nn.nn
Időpont (UT): nn:nn (télen egy, nyáron két órát vonj le az aktuális időből)
Műszer: átmérő/fókusz, típus (pl L=lencsés, T=tükrös, stb)
Nagyítás: nnn x
Légkör: n/10 S n/5 T (csak tippelj nyugodtságot/átlátszóságot)
Észlelés helye: település
Észlelő: neved
Leírás: részletes leírás, benyomások, körülmények, objektum leírása különböző nagyításokkal, stb.

a fájlok neve legyen ugyanaz, pl: ngc1234_ny_uma_gipszjakab_20110128.txt / .tif

de majd snt pontosít. :)
nincs aláírás
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.29. 21:14

lacus66 írta:Az észlelések beküldésével kapcsolatban kérdezném elsősorban Gábort (de természetesen bárkitől szívesen fogadom az infót), hogy a rajzok beküldését hogyan, milyen formában lehet megtenni....


Ott van minden információ a topik címét adó mélyég-honlapon! :)

http://melyeg.mcse.hu/bekuldes.html

Feri megoldása tökéletes.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”