Messier-maraton

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.09. 16:56

Sziasztok!

Közeleg a tavasz, és a Messier-maraton időszaka! :)
Ki tervezi végigészlelni mind a 110 objektumot egyetlen éjszaka alatt, és honnan?
A topik egyik célja a közös észlelések megszervezése, de ide várjuk a tippeket, ötleteket, beszámolókat is.

A mi földrajzi szélességünkről a maraton optimális időpontja április elseje (lesz nagy nevetés! :)). 2011-ben az a szerencse ér minket, hogy április 1. péntekre esik, és pont ezen a hétvégén lesz újhold is. A Hold szombat hajnalban egy, vasárnap hajnalban fél órával kel a Nap előtt, vagyis nem zavarja az észleléseket.

Végezetül pár hasznos link.

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csakb 2011.02.14. 00:17-kor.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.02.09. 20:27

Húúú... egyszer kipróbálnék ilyent.
Mennyit lehet leskiccelni egy éjszaka alatt ? :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.09. 20:42

bognart írta:Húúú... egyszer kipróbálnék ilyent.
Mennyit lehet leskiccelni egy éjszaka alatt ? :)


Igen, ez egy jó program. :)
Csak kora este és hajnalban kell nagyon sietni a vázlatokkal, a köztes időben komótosan lehet rajzolni. :)
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.02.09. 20:51

Kaposváriak vagy nagykanizsaiak nem szerveznek ilyent ?
Szóljatok majd.. :)
Egyszer ki kellene próbálnom...
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.02.09. 21:23

Balazs, koszi az osszefoglalot!
En szeretnek maratonozni egyet iden (remelem, eljutok Batorligetre).
Nem okvetlen akarok 111-objektumot eszlelni :) csak vegre melyegezni egy jot, igazi egen.

--mpt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.09. 21:48

bognart írta:Kaposváriak vagy nagykanizsaiak nem szerveznek ilyent ?
Szóljatok majd.. :)


Nem tudom, de gyakorlatilag egy-két ember lelkesedésén múlik, hogy összetrombitálódjon egy csapat. Mi szegedi amatőrökkel kétszer is szerveztünk maratonnal összekötött észlelőhétvégét a Zselicben, Patcán. 2007-ben kaposvári amatőrök is jöttek (sőt, ha jól rémlik, mintha pont Janiék találták volna ki az egészet :)). A Katica tanyát nagyon tudom ajánlani, meseszép, nyugodt környezetben fekszik, nagyon ügyesen kitalált tanya, két turistaházzal, étteremmel, mindennel, és nem drága. Akár kisgyerekes családoknak is remek hely lehet. Az ég kiváló (a Zselicben van ugye a Sötét Égbolt Rezervátum), csak Kaposvár fénybúrája látszik északon, de nem zavaró. Kiváló észlelőrét is van a közelben. Kipróbált, jó hely. :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.02.10. 13:53

Én Bátorligetre teszem a voksom, reméljük ismét jó kis csapat jön ott össze! :) Ha nem is mind a 110 (109) Messiert, de minél többet szeretnék levadászni onnan. Itthonról talán esélyem sem lenne megkísérelni a halvány objektumok jó részét.

Egy kérdés: napnyugta után mennyivel érdemes elkezdeni az első galaxisokat, a 77-est és 74-est? Érdemes már a szürkületi égen keresgetni a magjaik után? A kérdés egy 8L-re vonatkozik :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.10. 14:17

Szia!

8L-lel kérdés, hioghy egyáltalán látod-e őket. Az M77 könnyebb prédának ígérkezik. Az M74-et is elkezdheted keresni szürkületi égen (egy órával napnyugat után), állítsd be a helyét, aztán majd feltűnik. Vagy nem...
Az M77-nél ugyanez a metódus, bár ezzel érdemes kezdeni, és ha megvan, aztán gyorsan át a 74-re.
Az M79 is neccesebb falat lesz. Esetleg ha többen vagytok, egyikőtök az M77-et, a másikótok az M74-et állítsa be.

Snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.10. 14:25

Arpstronomer írta:Egy kérdés: napnyugta után mennyivel érdemes elkezdeni az első galaxisokat, a 77-est és 74-est? Érdemes már a szürkületi égen keresgetni a magjaik után? A kérdés egy 8L-re vonatkozik :)


A kora esti objektumokat minél hamarabb el kell kezdeni erőltetni, amint az első csillagok láthatóak már a nyugati égen. Az M74 nagyon necces, én 3 alkalomból egyszer sem láttam. Kernya Gabi is csak a 30-as Dobsonjával tudta elcsípni Sükösdről, ha jól tudom. Nagyon sokat nem érdemes kínlódni vele, inkább a 77-re és a 33-ra kell átállni gyorsan, ha nincs meg. Minél gyorsabban le kell zavarni a Cet-Psc-Tri-And-Cas-Per-Lep-Ori környékét (14 objektum), utána már komótosabban lehet haladni.

A legijesztőbbnek a Com-Vir galaxisburjánzás tűnik, de rengeteg idő van a végigbogarászásukra.

Utána jön az éjszaka mélypontja, amikor a Sco-Sgr még nincs elég magasan, hogy folytatni lehessen a vadászatot.

A 8L szinte az összes objektumhoz elég, ha van tapasztalatod, meg jó térképed. Én 15x70B-vel észleltem le a lista 90%-át. Az első hsz-ben linkelt, kifejezetten a maratonra kihegyezett térképsorozatot nagyon-nagyon ajánlom.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.02.10. 17:32

csakb írta:
Arpstronomer írta:Egy kérdés: napnyugta után mennyivel érdemes elkezdeni az első galaxisokat, a 77-est és 74-est? Érdemes már a szürkületi égen keresgetni a magjaik után? A kérdés egy 8L-re vonatkozik :)


A kora esti objektumokat minél hamarabb el kell kezdeni erőltetni, amint az első csillagok láthatóak már a nyugati égen. Az M74 nagyon necces, én 3 alkalomból egyszer sem láttam. Kernya Gabi is csak a 30-as Dobsonjával tudta elcsípni Sükösdről, ha jól tudom. Nagyon sokat nem érdemes kínlódni vele, inkább a 77-re és a 33-ra kell átállni gyorsan, ha nincs meg. Minél gyorsabban le kell zavarni a Cet-Psc-Tri-And-Cas-Per-Lep-Ori környékét (14 objektum), utána már komótosabban lehet haladni.

A legijesztőbbnek a Com-Vir galaxisburjánzás tűnik, de rengeteg idő van a végigbogarászásukra.

Utána jön az éjszaka mélypontja, amikor a Sco-Sgr még nincs elég magasan, hogy folytatni lehessen a vadászatot.

A 8L szinte az összes objektumhoz elég, ha van tapasztalatod, meg jó térképed. Én 15x70B-vel észleltem le a lista 90%-át. Az első hsz-ben linkelt, kifejezetten a maratonra kihegyezett térképsorozatot nagyon-nagyon ajánlom.


Annyi pontosítás, hogy az M 74 (és hajnalban az M 30) nem lett meg, az M 77-et csíptem el a 30 centissel.
Az esti objektumok lezavarása után kényelmesen lehet haladni, nem kell sietni, így akár rajzos észlelést is készíthetünk. Ha népes társasággal maratonozunk, akkor jut idő csajozásra, piálásra is :mrgreen:
A Virgo-galaxisfelhőtől sem kell tartani, sőt, egy jól használható atlasz (pl. Égabrosz) segítségével kimondottan élvezetes dolog elmerülni ebben a galaxisrengetegben!
A hajnali, pirkadat előtti műszak ismét izgalmas és sietős (M 2, 72, 73, 55, 75). A maraton során a legkeményebb dió egyértelműen az M 74.
Március-április fordulóján (a maratonra leginkább alkalmas időszakban) az esti szürkületben keresendő M 74 és M 77 galaxisokhoz nem használnék 8 centis műszert, ezek komolyabb távcsövet fognak igényelni. Hajnalban az M 73-hoz is kívánatos a nagyobb kukker. Az M 72 egy 80/600-as ED refraktorral is látszott.

Ha a maratonozásnál a 106-109-es eredményt célozzuk meg, akkor szerintem a programhoz 8 centisnél komolyabb távcsövet használjunk.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”