Messier-maraton

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.02.14. 21:51

TriAtlas megvan és használtam. A másikat is kinyomtattam, de most felhő van. :)
Amúgy én a TUBA-ból ( http://www.philharrington.net/tuba.htm ) szoktam még az aktuális égdarabot kinyomtatni.
Az is egészen kellemes, főleg binóhoz. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.02.15. 08:52

Hát én egyszerűen csak Pleionét használok, de abból csináltam egy mélyégre "felturbózott" változatot, telerajzolva nem jelölt mélyegekkel és lábjegyzetekkel. Krétán bevált, idén tavasszal-nyáron meg vélhetően még inkább.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.15. 21:29

Sirius írta:Hát én egyszerűen csak Pleionét használok, de abból csináltam egy mélyégre "felturbózott" változatot, telerajzolva nem jelölt mélyegekkel és lábjegyzetekkel. Krétán bevált, idén tavasszal-nyáron meg vélhetően még inkább.


Ha lesz egy kicsit nagyobb távcsöved, szerintem jól járnál egy jobb határfényességű térképpel. :)
Béres Gabi
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:41

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Béres Gabi » 2011.03.01. 09:00

Kedves MINDENKI!

Szeretettel ajánlom figyelmetekbe a Csillagászati táborok fórum új bejegyzését.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.03.01. 11:17

santage írta:
Sirius írta:Hát én egyszerűen csak Pleionét használok, de abból csináltam egy mélyégre "felturbózott" változatot, telerajzolva nem jelölt mélyegekkel és lábjegyzetekkel. Krétán bevált, idén tavasszal-nyáron meg vélhetően még inkább.


Ha lesz egy kicsit nagyobb távcsöved, szerintem jól járnál egy jobb határfényességű térképpel. :)

Elképzelhető :) Jó lenne később egy Égabroszra (is) beruházni...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.03.30. 13:50

Sziasztok,

Ezt a cikket az előbb találtam és fordítottam le hevenyészve. Sokótoknak valószínűleg semmi újat sem mond, de én ezzel a fordítással kívánok mindenkinek előre is sok sikert, tiszta eget és kellemes időtöltést az idei maratonhoz! :)

forrás: www.astro-tom.com
ui: az ekezetekert bocsi...

1. LÉGY FELKÉSZÜLT
Tervezd meg az észlelést. Kövesd a megadott sorrendet, ehhez vigyél magaddal kinyomtatott listákat, csillagatlaszt, amit elotte alaposan áttanulményoztál.
A kiegészítokrol se feledkezz el, úgymint vörös fényu lámpa, megfelelo akkumulátorok ha szükségesek, és íróeszköz. Páramentesítésrol se feledkezz el, tavasz van: egy elemes hajszárító és hosszabbító csodákat tehe.

2. ÉRKEZZ KORÁN
Érkezz amilyen hamar csak tudsz, de ne késobb helyi ido szerint fél 7-nél. A legelso szabadszemes objektum az M45 lesz, 18:45 körül. Ha eddigre már felkészültél, útközben a többi, már látható objektumot is megpillanthatod, melyek a listán elorébb szerepelnek.

3. LEGYEN TERVED A KORAI, NEHÉZ OBJEKTUMOKRA
Nem lesz sok idod, amíg a maraton elso tagjai a nyugati égen, épp sötétedés után legyugszanak, már 7 óra magasságában. Erre fel kell készülnöd. Az M74 és M77 meglehetosen nehéz falat lesz. M74, a Pisces halvány galaxisa valószínuleg a legnehezebb objektum lesz utad során, még ha a légköri adottságok a legkitunobbek is. Alacsony felületi fényességu galaxis. Találnod kell egy vezetocsillagot a közelében, majd lehetoleg este 7 elott még elkapni. Az M77 a Cetben már kissé könnyebb célpont, melyet valószínuleg hamarabb észreveszel - lévén, fényesebb.

4. NÉZZ MEG LEHETOLEG MINÉL TÖBBET MINÉL RÖVIDEBB IDO ALATT...
...ám az elso 10 után lassíthatsz kicsit. Azonban, mivel még sok energiád van, ezt ki kell használnod minél korábban, hogy jó tempóban haladhass. A Virgo halmazra valószínuleg úgyis több idot kell szánnod. Az elso 48 Messierrel már 22:30-ra, esetleg 23:00-ra is végezhetsz. Ekkorra a Virgo-halmaz már jó pozícióban lesz, hogy megindíthasd a támadást.

5. TARTS PIHENoT A VIRGO-HALMAZ ELOTT
Most van egy kis ido pihenni. Igyál meg egy kávét, teát, menj fedett helyre, pihentes a lábad. Ajánlott nassolni is kicsit. Fél óra után újra bevetésre készen állsz.

6. KÉSZÜLJ FEL A VIRGO-HALMAZRA
A Virgo- és Coma halmaz összesen 14 galaxisának végigjárásához pontos tervre van szükséged. Az egyik ilyen útvonal az epsilon Virginis-el kezdodik a keleti oldalon és nyugat felé halad. Ez a legtöbb messier észleléséhez megfelelo. Ha eljutsz a feléig és eltévedsz, ne pánikolj. Menj vissza az epsilon-ra és kezdd elölrol, vagy a legutolsó fényes galaxistól, amit megfigyeltél.

7. HALADJ TOVÁBB A KELETI HORIZONT FELÉ
Haladj ezután szépen sorban kelet felé, miközben minden Messiert útbaejtesz. Ha eddig mindent jól csináltál, 1:30-ra már 90-et látnod kellett a 110 objektumból. Egyelore nem lesz új látható Messier a keleti égbolton.
Jön egy hosszabb szünet.

8. FEKÜLDJ LE PIHENNI, TARTS SZÜNETET
Ezidotájt van a maraton hosszabb, beiktatott szünete. Ahelyett, hogy egyenként várnád meg az újak felbukkanását, pihenj le egy idore és várd meg, míg nagyobb számban felkelnek a következo célpontok. Ez másfél-2 órán át is tarthat. Azonban gondoskodj a hajnal 3-i ébresztorol: ugye nem akarsz lemaradni a legvégérol, ha már idáig eljutottál?

9. LASSÍTS AZ IRAMON
Innentol viszonylag sok idot lesz, hogy a maradék 20 objektumot megfigyeld. Élvezd az ég szépségét, már majdnem a célvonalon vagy!

10. LEGYEN TERVED AZ UTOLSÓ, NEHÉZ OBJEKTUMOKHOZ
Épp annyira sietos a vége, mint az eleje: a késon, alig a Nap elott kelo messier-ek elkapása kihívás lesz. Az M72, mely egy halvány gömbhalmaz, és az M73 egy halvány négy csillagból álló aszteriuzmus, a késon kelo Aquariuban vannak és megtalálásuk nehéz lesz. Jelöld be az útvonalat a térképeden. Ha a maraton az év késobbi szakában van, az M30 esetleg már látható lehet, az M74 és M77 viszont nem. Az áprilisi maratonok alkalmával a listát kezdo 5-6 objektum esetleg már nem észlelhető.

11. ÉLVEZD, AMIT CSINÁLSZ!
Végül, de nem utolsósorban, érezd jól magad! Nem kell a lista minden egyes tagját észlelned. A Messier Maraton egy barátságos mérkőzés, melynek elsődleges célja, hogy tanulj észlelni, tanuljunk egymástól észlelni.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.01. 21:21

Sziasztok!

Tegnap este megkíséreltük a magyar maratonrekordot megdönteni Bajáról. Négyen (Kernya Jani, Sánta Gábor, Mészáros Andrea, Csák Balázs) 7 műszerrel (10x42B, 15x70B, 6L, 2 db 7L, 10L, 25T) vonultunk fel a Sükösd határában található Szent Anna kápolna melletti szántón, hogy a kora esti objektumok nyomába eredjünk. Sajnos a nyugati horizont 5-10 fok magasságig vastag párarétegbe és felhőkbe burkolózott, az M 74-et és 77-et még 25 centis Dobsonnal sem tudtuk megtalálni, így a rekorddöntésnek máris búcsút inthettünk. :'(

A kora esti 28 objektum kivégzése után áttelepültünk a Bajai Csillagvizsgáló épülete mellé, és egy kényelmesen elfogyasztott vacsora után, 23:40-től folytattuk a maratont. Hajnali 4-ig, az M 22-ig bezáróan tartottuk a viszonylag kényelmes tempót, ekkor viszont újabb költözésre kényszerültünk, mivel az utolsó 10, hajnali objektum a horizontot kitakaró bokrok és fák mögött próbált megbújni távcsöveink elől.

Hajnali 5-től heroikus küzdelem vette kezdetét. Az intézménnyel szomszédos, harmattól csatakos susnyásban a horizontot megcélzó távcsöveik mellett térdeplő amatőrök szitkozódása, és méltatlankodó macskanyávogás verte fel a pirkadat csendjét. A csillagvizsgáló cicája ugyanis úgy gondolta, hogy a szétteregetett térképeinken próbál szundítani egy jót.

Az erősen párás, gyenge átlátszóságú horizonton az utolsó 10 objektumból csak az M 55-öt vesztettük el, az M 30 megpillantása pedig eleve esélytelen volt.

A reggel végül egy gyönyörű, pengevékony holdsarlóval köszöntött ránk, mi pedig 106/110-es eredményt, és rengeteg, szép észlelési élményt zsebelhettünk be.

IMG_0229.JPG


IMG_0238.JPG


IMG_0245.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.04.03. 16:01

Gratulálok a szép eredményhez! :)

Bátorligeten nagyon jó hangulatban, jó ég alatt telt az este, de betegség miatt sajnos éjfélkor haza kellett mennem. Pedig jól haladtam, Parajdi Petivel közösen 32-33 objektumot észleltünk, a többségét binokulárral (!) és kistávcsővel.
Szép, 70 körüli eredmények is születtek, ám reggel befelhősödött.
A szerb amatőrcsillagász szövetség vezetője is velünk volt, jó volt megismerkedni, beszélgetni vele.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.03. 16:25

Na, az szép! :)

A betegséget ne is emlegesd, én úgy megfáztam péntek hajnalban, hogy alig látok a takonytól...

Mi is kistávcsövekkel (binoklik, 6L, 7L, 10L) észleltük le szinte az összes objektumot, csak az igazán macerás, horizontközeli vadászathoz, vagy finom részletekhez vetettük be a 25-ös Dobsont.

Sánta Gábor egy tesztelésre kapott SW 70/500-as akromátot hozott magával. A 70/420-as ED-mmel összevetve optikailag szinte semmiben sem marad el a kis krumplinyomó a 4-szer drágább műszertől. A Szaturnusz is gyönyörű volt vele 125-szörös nagyítással.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.04.04. 17:09

Én 12x50B-vel 36 messiert láttam az éjszaka első felében, aztán megfutamodtam a hidegtől és a széltől. A téli égen az M79-et leszámítva minden megvolt (igen, az M1 is! :) ), +még jópár GX és GH a tavaszi-kora nyári égen. Ezt az eredményt extrapolálva a hajnali égre mostmár én is látom, hogy 60-70 is reális jó égen kis binoklikkal.
Gratulálok a ti eredményetekhez is!
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”