Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.03.23. 12:02

hanee írta:Sziasztok!

Bejelentkezek ide, ha már említést tettetek rólam és a blogomról :)
Ezúton is köszönöm mindenkinek a kedves és bíztató szavakat. Igykszem megfogadni mindenféle jó tanácsot. A rajzaimat be fogom küldeni hétvégén, legalább is a jobbakat (a Naprajzokat mindenképpen).

Illetve remélem még hatodikáig (mert úgy olvastam az a határidő minden hónapban) tudok csinálni új rajzokat is a Napról :) Sajnos mivel dolgozom ezért a reggelekre korlátozódik az észlelési lehetőségem (ami például ma nem vált be túlzottan, mert hullámvasutat játszott a légkör), de azért bízom benne, hogy jönnek a jóidők. No meg majd néhány szabadnap.

Nemsokára veszek magamnak egy távcsövet is, de kistávcsövet, 70/500-asat. A fotózás nem érdekel, a rajzolás annál inkább, és persze gyönyörködni az objektumokban. Na meg megismerni őket, mert számomra egyelőre az is hatalmas élmény, amikor a térkép alapján megtalálok valamit, vagy fordítva: az ég alapján megtalálom a térképen, hogy mit nézek :)

Most elsőre ennyit, majd még körbenézek a többi topicban is és ahogy időm engedi írni fogok.

Üdvözlök mindenkit!

Judit


Kedves Judit!

Azt javaslom, hogy ne csak a jobbakat küldd be, hanem mindent! :)
Bízd a válogatást a rovatvezetőkre. Ők esetleg meglátnak valamit a rajzodban, és még ha gyengébben is sikerült, tudnak tanácsot adni, hogy mit hogyan fejleszthetsz. Neked nagyon jó a "kiindulási" anyagod, hamar igen sokat fejlődhet a készséged a csillagászati rajzolásban (ha ugyan nem vagy máris vérprofi :))!

Gábor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.23. 13:54

Judit írja:
hanee írta:Sziasztok!

Bejelentkezek ide, ha már említést tettetek rólam és a blogomról :)
Ezúton is köszönöm mindenkinek a kedves és bíztató szavakat. Igykszem megfogadni mindenféle jó tanácsot. A rajzaimat be fogom küldeni hétvégén, legalább is a jobbakat (a Naprajzokat mindenképpen).

Illetve remélem még hatodikáig (mert úgy olvastam az a határidő minden hónapban) tudok csinálni új rajzokat is a Napról :) Sajnos mivel dolgozom ezért a reggelekre korlátozódik az észlelési lehetőségem (ami például ma nem vált be túlzottan, mert hullámvasutat játszott a légkör), de azért bízom benne, hogy jönnek a jóidők. No meg majd néhány szabadnap.

Nemsokára veszek magamnak egy távcsövet is, de kistávcsövet, 70/500-asat. A fotózás nem érdekel, a rajzolás annál inkább, és persze gyönyörködni az objektumokban. Na meg megismerni őket, mert számomra egyelőre az is hatalmas élmény, amikor a térkép alapján megtalálok valamit, vagy fordítva: az ég alapján megtalálom a térképen, hogy mit nézek :)

Judit


Kedves Judit!
Azt ajánlanám, hogy a Nap-rajzokat küldd el az MCSE Napészlelő szakcsoportjának, Balogh Klára nevére: e-mail címe:
nap@solarastronomy.sk
Jó lenne, mert rohamosan csökkent a napészlelők száma! Az eddig közölt Nap-rajzaid igazán jónak tűnnek. És most már jönnek a napfoltok, de jó korán felkel a Nap is.
A 70/500-ról csak jót tudok mondani. Két okulárral: hosszabb fókuszúval(egy nagy látóterű, kis nagyítás), és egy egy nagy nagyítással (pl. 6 mm-essel) jó sok mindent meg lehet keresni, látni. Az EQ (parallaktikus) állványt nem kell erőltetni, ha nincsen állandó felállítási hely! Ezzel már egy sor kettőscsillagot meglátni, és a bolygók közül a Vénusz, Jupiter, Szaturnusz (földközelség idején a Mars is) egészen szép látvány, amelyek binokulárral nem igazán mutatósak.
Jön ám a tavaszi-koranyári ég, az Oroszlán mögött binokulárral szép a Bereniké Hajá-nak csillagfelhője (Mel. 111). A Vizi-féle Kisatlasz (és a Csillagképes-könyvünk) még egy sor binokulár-kistávcsőves látványt felsorol.
Jó vadászatot! BQ.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.03.23. 22:20

Kedves Mindenki!

Köszönöm a sok bíztatást amit kapok.

Beküldtem ma a napészleléseimet a megadott email címre. Már csak a többi rajzot kellene beküldhető formába hoznom :P

Ma is észleltem amúgy Napot, és nagyon örültem, mert végre láttam két aprócska foltot rajta. Már fent is van a blogomban.
Illetve néhányak javaslatára beküldtem pár rajzot az ASOD-nak, próba szerencse alapon :D

Azért még van hova fejlődnöm elnézve mások rajzait, és azt hiszem Gábor tegnapi előadásából kiindulva, hogy a 70/500-as legalább két évre jó elfoglaltságot fog adni!

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2011.03.29. 19:22

Judit, én nem vagyok sem profi, sem amatőr szintű rajzoló
(a kislányod naprajzának szintjén vagyok valahol :D ), de szerintem nagyon jók a rajzaid!
Küldd be őket az MCSE-nek!
Grat!
G
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.04.02. 10:01

Sziasztok!

Megpróbálok megint kedvet csinálni a kistávcsövekhez.
Sikerült végre megvennem A Távcsövet, egy 130/650-es Newtont. Ami véleményem szerint (bár a mérete ennek ellent mond a nappali méreteihez viszonyítva :mrgreen:) még mindig bőven a kistávcső kategória, főleg 65x körüli nagyításokkal használva. Erre esett a választásom, mert ár-érték arányban ez elég jónak tűnt (jobbnak mint a legtöbb ennél kisebb távcső), illetve akik ilyet használnak azoknak jó véleményük volt róla. Az sem volt utolsó szempont, hogy ha nagyon kedvet kapnánk a fotózáshoz ez már arra is alkalmas lenne amatőr szinten :) (bár egyelőre nincsenek ilyen irányú késztetéseim abszolút).

Íme első néhány rajzaim egyike a távcsővel, mindegyik 65x nagyítással készült (tehát nem beszélünk nagy nagyításokról). Remélem kedvet csinálok vele a kistávcsőhöz :)

Orion-köd (nagyon könnyen megtalálható volt még úgy is hogy egyelőre csak tanulom az EQ2 használatát, és még pólusra sem álltam vele soha):

Kép

A többi rajzomat itt találjátok (szándékosan nem linkelem be, mert nem a mélyégbe valók):
http://wabbit-chronicles.blogspot.com/

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.04.02. 10:48

Új rajzom, 15T-vel készült, de már 7-8 centis távcsővel is látható.

Do 26 (nyílthalmaz) a Canis Minor felső részén, a Gemini határánál, a 6 CMi csillag tövében!

Do 26.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.04.24. 11:51

Sziasztok!

Tegnap elővettem a kis 76/700as távcsövem, amit nagyon szerettem használni.
Kíváncsi voltam milyen képe van más távcsövekhez képest.
Régen csak egy 10mm-es bárium oksim volt, ami nem egy bolygós okulár.
Nem is igazán láttam több részletet a Jupiteren a fősávon kívül.
Most igaz egy ortho oksit használtam, de nagyon meglepődtem mikor teljesen elkülönülve láttam pólussapkát.
175x nagyítás kicsit túlzásnak hangzik az átmérőhöz képest, de mikor látni véltem a az elkülönülő felhősávokat, akkor mindjárt volt értelme.
Készítettem is vele tegnap este gyorsan egy képet, hogy lássátok ezzel a távcsővel is lehet valami látni...
A légkör nme volt jó, de ezt a távcsövet nem is zavarta annyira.
DSCF0494.jpg

2_s.png

3x15.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.24. 12:37

Nagyon jó! Kitűnően szemlélteti, hogy mit tud a bolygók részleteiről a digitális kép. Nekem tegnapról van egy Szaturnusz.észlelésem ugyan ebből az időből, ugyan ekkora távcsővel, amely az északi fősávot épen csak mutatja.
De azért aki nem fotózik, azért próbálja továbbra is vizuálisan észlelni a bolygót. A képek mutatják, hogy érdemes.
Gratula: BQ
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.04.26. 11:21

Szeretném ha a kis távcsövesek, sem mondanának le a képek készítéséről.
Mindenhol csak azt látni, hogy eq10 meg xxx/xxxx távcsővel készült képek.
Ezért rakom fel ezeket a képeket hogy van esély kis távcsővel is.

UT2011.04.26 7:59
76/700 + ND3,8 + Scopium
op.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.26. 11:29

...egyetértek és nemcsak fotózni, hanem rajzolni is kiválóan lehet kistávcsővel, ezt pl. a 6 centisemmel csináltam az M37-ről:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”