Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.29. 18:17

Igen, a 70-esek lencsében és tükörben egyaránt a "kis" kategóriába tartoznak. Bár országonként (egyesületenként) kicsit változnak a hatrárok, az 5-7 cm-es lencse vagy 10 cm-ig terjedő tükör "kis távcső", a 7-12 (vagy máshol 15 cm-es) lencse, amatőr vonatkozásban már közepes, ill a 25 cm-ig terjedő tükör is
a közép kategóriába tartozik. Amatőr vonatkozásban a "nagy" távcső kategóriáját nem annyira mérethez, mint inkább speciáis optikához és felszereléshez kapcsolnám: pl. Yolo-rendszer, vagy protuberancia-felszerelés, interferencia-mikrométer, stb. (Egy 7-8 cm-es protuberancia távcső már szakmai körökben is inkább a közepes kategóriában tartozik!)
Tamás! Szerintem nem a méret minősíti az észlelőt, hanem az hogy mit hoz ki a műszeréből. Nekem pl. a napészleléseid nagyon jónak minősítenek. De nézzétek meg Annamária vagy Hannee nézegetéseit, amit 5 cm-essel meg binoklival készítenek. Én pl. akkor sem használhatnék nagyobb távcsövet, ha tellne rá, mert ide-oda vinni már egy 10 cm-es lencsét is macerás. Viszont van 20-25 cm-es reflektorral rendelkező amatőr, akinek csak ott áll a cső a vizipálma mellett, mert még az erkélyre vinni is nehézkes dolog.
Ne feledjétek: "Minden távcsőnek megvan a maga ege".
Viszont: az is amatőrcsillagász, aki egyáltalában nem nagyon néz távcsőbe, de intenzíven érdeklődik a csillagászat iránt (pl. rendszeresen figyeli az újdonságokat, gyűjti az ilyán tárgyú cikkeket, könyveket, belép az MCSE-be és kétszeres tagdíjat fizet be). Ők is az amatőr közösség tagjai! BQ
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.30. 05:38

Ha egy kis (70-100mm) távcsővel az észlelő több és precízebb észlelést végez, mint egy másik megfigyelő egy bazi 300-assal akkor máris a kisebbik távcső lett a "nagyobb".

...persze én is örülnék egy 30 centis tükrösnek :mrgreen:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.30. 11:09

Lényegében Viktornak igaza van. De arra is gondoljunk, hogy a műkedvelő csillagászok ahányan vannak annyi féle felfogásúak. Aki "észlelés centrikus", az mindenféle távcsőhöz megtalálja a maga programját: kistávcsőhöz változócsillagot, bolygóból Jupitert, Vénuszt, holdészlelést. A közép-kategóriában pl. Mars, Szaturnusz, tágabb kettősök, üstökösökök. Viszont van aki nézegetni szeret: elgyönyörködik egy szép ködben, örül ha megpillant egy halvány extragalaxist, vagy látványos csillag-csoportot. Számára ez éppen olyan örömöt szerez, mint az rendszeres változó észlelőnek, hogy no, most elcsípett egy eruptív változó kitörését. Persze a két hobbi össze is csúszhat. (Én fiatal fejjel mindent észlelés szempontból néztem, legfeljebb még úgy, hogy megállapítsam, egy bizonyos méretű, pl. 4, 8, 20 cm-es távcsővel milyen objektumok látszanak.Később rákaptam a nyílthalmazokra. Nem tudok tudományos észlelést prudukálni velük, de egyik-másik nagyon szép.)
Egy 5-7 cm-es távcsővel rengeteg mindent lehet csinálni! Nekem a változócsillag észleléseimből (lassanként a regisztrálták 15000-en vannak) a túlnyomó többség 6-7 cm-es - vagy kisebb - távcsővel készült. De aki csak a látványra vadászik: pl. Hannee rajzai is mutatják, hogy még egy binoklival is mennyi mindent lehet összeszedni az égen. A nap- és holdfogyatkozásokat éppen az ilyen kistávcsöves észlelőknek találták ki.
(Sajnos egy kicsit oda jutottunk, hogy a távcső némileg státusszimbólum is, és arra jó, hogy villogjanak vele. De ezt nem szavbad sem irányadónak, sem az amatőrizmus csúcsának tekinteni.) Üdvözlettel: BQ.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.21. 16:30

Sziasztok!

Tegnap kint jártam (hogy végre egy picit jobb idő volt) és levadásztam az M53-as gömbhalmazt (ami szerintem igazából gömbike halmaz). :mrgreen:

26x-os nagyításon néztem és rajzoltam, Budapestről:

Kép
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.05.21. 16:53

Jujj, ez nagyon jó.
Nem tudom, a monitorom "színez" vagy csak én akarom vöröses árnyalatúnak látni, de határozottam ott van a vöröses színe, ami számomra kedves emlékeket ébreszt, mert én is vörösesnek látom, akárhányszor nézem.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Kriszwells
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.12.22. 14:06

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Kriszwells » 2011.06.14. 12:59

Üdv!
Celestron 50AZ vel galaxysok észlelhetőek? (60mm)
Jupiter, Szaturnuszt sikerült megtalálni kb. 4-5mm-esnek látszódottak. Marsot lehetne látni (illetve látni biztos, de felismerni) mert igaz, hogy sokkal közelebb van, mint a Jupiter de sokkal kisebb is?
Kösz!
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2011.06.14. 13:15

Szia!

Én is 50AZ tulajdonos vagyok! Lehet fényesebb galaxisokat,gömbhalmazokat látni vele! Az M51-et mindenképpen próbáld meg, most zenitben kicsit nyaktörő lesz, de megéri! ;) Az M13, M92 gömbhalmazok is felkereshető a Herculesben. Aztán ott a súlyzó köd (M27) , ez igazán pazar, ki lehet venni az "almacsutka" alakot is. Ha szeretnéd utánanézek a naplómban miket érdemes még!

Meseszép eget kíván:
Anna
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.06.14. 13:17

Kriszwells írta:Üdv!
Celestron 50AZ vel galaxysok észlelhetőek? (60mm)
Jupiter, Szaturnuszt sikerült megtalálni kb. 4-5mm-esnek látszódottak. Marsot lehetne látni (illetve látni biztos, de felismerni) mert igaz, hogy sokkal közelebb van, mint a Jupiter de sokkal kisebb is?
Kösz!

Galaxisok: M81-M82, M51 később M31, M33 talán ami leginkább esélyes most. Persze sötét égről. Mars is látható, de kb tizedakkora most, mint a Jupiter.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.06.14. 15:43

Galaxisokban nem nagy a választék kis távcsőnek, de most a nyári égen van egy pár gömbhalmaz: M13, 92, a Herculesben, M10, M12 az Ophiuchusban, az M14 elég halvány, de jó égen, sötét helyen látszik, az M5 a Serpensben is jó. És a Sas farka alatt ne feledd megnézni az M11-et, ami egy nagyon sürü nyilthalmaz, és kicsi távcsőben is nagyon szép A nyári égen déli irányban már jönnek a Tejútban fekvő fényes ködök! Éjfél után már a Pegasusban ott az M15 is.
Jó ha megnézed a Vizi "Kisatlaszt" abban van ajánlat is. BQ
lyra
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.08.27. 20:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: lyra » 2011.06.29. 10:13

Üdvözlet Mindenkinek!

Szerencsére az időjárás lehetővé tette, hogy hosszabb időn keresztül észleljek, így szeretném megosztani távcsöves élményeimet. :)
A hidegfront miatt nagyon hűvösek voltak az éjszakák, ez eléggé szokatlan így június végén. Ugyanakkor a nagyon szép tiszta ég lehetőséget adott arra, hogy jó néhány objektumot megkeressek, bár a seeing változó volt. Az udvarunkról észleltem, gyönyörű Tejút fogadott minden éjjel, de egy bátorligeti „kiruccanás” is gazdagította a múlt hetet. Akkor volt talán a legszebb az égbolt, a légkör is elég nyugodt volt. Éjfél után észlelésünket a Hold szakította félbe, hatalmas fénye bevilágított mindent. Nagyszerű élményt jelentett minden este az ISS átvonulását megfigyelni, gyönyörű látvány, amikor kifényesedik!
110/806-os TAL távcsővel kerestem a jól ismert Messier-objektumokat. Mivel kezdő vagyok, így kezdeti nehézségekkel szembe kellett néznem, de a sok gyakorlás és türelem megteszi hatását. Mindvégig a Csillagatlasz is nagy segítséget nyújtott. Napról napra egyre könnyebben találtam meg a mélyég-objektumokat, aminek nagyon örültem, és ez további lendületet adott. Minden este láttam valami újat, de bőven van még felfedezésre váró terület. ;)
A Sagittarius és Scorpius környéke gyönyörű látványt nyújtott. A Trifid-ködöt hosszú ideig csodáltam, alatta a Lagúna-köd is nagyon szépen látszott. Az M22 valóban egy látványos GH, és a Ptolemaiosz-halmaza, valamint az M6 „ékszerdobozként” világítottak az égen. Remélem, hogy az Omega-köd, valamint az itt található további Messier-objektumok hasonló képet mutatnak majd, ezeket az elkövetkezendő derült éjszakákon fogom megkeresni. A Scorpiusnál az M4 is nagyon tetszett, az M80-at és az M62-t is megtaláltam, bár ezek halványabbak voltak.
Elsők között kerestem meg az M10-et, nagyon fényes gömbhalmaz az M5-höz hasonlóan.
Nem hagytam ki természetesen az M13-at, amely már kis nagyítással is szinte „csillagaira bomlik”, nagyon fényes, az M92 kisebb és kicsit halványabb is, de nagy élmény volt minden este megcsodálni, hiszen a zenitben elég nehéz megtalálni. Az M57 színét már a 32x-es nagyítás is kezdi mutatni, kékes színűnek látszik kis méretben. Nagyon szépen kivehető az M27 elmosódott, jellegzetes almacsutka formája is, az M71 pedig valóban egy elég könnyen fellelhető, szép gömbhalmaz. Ezen a környéken valahogy mindig a Brocchi-halmaznál kötök ki, egy éjszaka alatt többször is megtalálom. :D Egyébként szabad szemmel is látszik.
Gyönyörű az M11, mindig hosszú időn át nézem, amikor megtalálom. A csillagok körül lévő ködösség és a V alak szépen megmutatkozik a távcsőben.
Az M51 elég halvány volt, jobb légköri viszonynál kicsit fényesebb. A 15 centis távcsőben próbáltam felfedezni az SN2011DH szupernóvát, bizonytalan, hogy valóban azt láttam-e, hiszen több csillaggal összekeverhető, amelyek szintén ott találhatóak. Az M81-82 viszont nagyon szép, az M82 hosszú, elnyúlt alakja egyértelműen látszik. Az Ursa Maior környéke eléggé nehéz, ez is felfedezésre váró terület, kíváncsi leszek, mit mutat még meg a távcső.
Sötétedéskor kettőscsillagokat néztem, szépen látszik az Albireo narancs-kék, a Cor Caroli kékes-fehér páros, az εLyrae érdekes négyes rendszert alkot.
Még jó pár objektum szerepel terveim között, megpróbálok tiszta ég esetén már NGC-t is keresni. Majd kiderül, hogy a „városi ég” melyeket engedi látni. :)

Amcsüdv:
Letti
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”