Segítsetek,mit láthattam!!!!

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.08.09. 15:21

Bár egy másik topikban már leírtam, ide is beteszem, hátha valakinek lesz valami ötlete.
Tegnap az NGC6826-ot észleltem és készítettem képet róla Flea2 kamerával. Ma a feldolgozás után érdekes csillagszerű, kitürenkedő foltot láttam rajta, amit más képeken (a neten) eddig nem láttam. Van valakinek ötlete mi lehet ez? Talán valami hiba, de a kép többi része rendben levőnek tűnik.
Itt a kép, a szokatlan pont jelölve.
ngc6826_2_150m.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.08.09. 16:39

A Guglin talált képeken az NGC6826 peremvidékén két nagyon közeli csillag is látható, szerintem ezek olvadnak bele a ködbe.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.08.09. 16:47

Illetve... ezen a lépen
http://hu.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0613123932
nem is csillagoknak, hanem a köd részének tűnnek. A felvételed gondolom nem mutatja a leghalványabb külső részeket, csak ezeket a fényesebb jelenségeket.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.09. 17:30

Az egész köd látszik a felvételen, csak ez ff.
Látszik a belső fényesebb rész és a külső halványabb és két csücskén az a (más felvételeken piros csücsök is)

Tamás írhatnál pár infót még (készítési folyamat, felszerelés) hátha az esetleg segít másoknak is.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.08.09. 18:19

Stefi írta:Tamás írhatnál pár infót még (készítési folyamat, felszerelés) hátha az esetleg segít másoknak is.

A kép 250/1200-as skywatcher távcsővel Flea2 CCD kamerával készült. A kamerán IR szűrő volt, amit bolygózáshoz szoktam használni, de betölti a kamera optikájának védelmét is, ezért nem vettem le. Az expozíciós idő kb 1.5 sec volt képenként, de mivel csak kamera próbálgatás volt, és nem hittem, hogy egy ilyen közismert objektumon is lehet látni különöset, nem írtam fel pontosan. 100db 8 bites tif képet készítettem, majd registax 5.1-gyel összeraktam. Készült 2db sötétkép is a hot pixelek miatt.
Itt van egy kép a netről, Ole Nielsen oldaláról (engedélyt nem kértem, de remélem ebből nem lesz baj)
ngc6826-2003jun28.jpg

És itt az általam készített, beforgatva ugyan abba az irányba:
ngc6826_2_150f2.jpg


Látható, hogy Ole képén sokkal halványabb csillagok is láthatóak, így ha ez akkor ott lett volna rajta lenne a képen. Sajnos itt nálunk Csókakőn ma felhős ég ígérkezik, ha esetleg valaki derült ég alatt észlel, és tudna kontroll képet készíteni, az hasznos volna, és meg is köszönném. A neten találtam infót arról, hogy a NSV 12382 feltételezett változó a közelben van, de arról azt irják "Possible binary central star of planetary nebula", de ez nem a centrumban van. Egyelőre ennyit tudtam kideríteni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.08.09. 18:38

Lehet, hogy ezt nem itt, hanem a változósoknál kéne kérdezni, de hátha tudja valaki a választ. Van olyan program, amelynek segítségével egy ilyen képen az összes csillag fényessége kimérhető? Mert még csak becsülni sem tudom a fényességét.

SzZoli, igazad van, a képen a halvány külső rész nem látszik. De a peremvidéki csillagok nem lehetnek, mert azok távolabb vannak. Vannak csillagok ugyan közelebb is, de ahogy nézem, azok olyan halványak, hogy ilyen kis műszerben nem kéne látszaniuk. Ez baromi fényes, már azokhoz képest.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.08.09. 21:09

Első körben meg kéne nézni, hogy az összes nyers képen látszik-e. Aztán csinálni újabb, jobb határfényességű képeket. Kisbolygó nem valószínű, mert messze van az ekliptika.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.08.10. 09:42

kulizoli írta:Első körben meg kéne nézni, hogy az összes nyers képen látszik-e.

Jó ötlet. Nemhogy mindegyiken, de egyiken sem látszik. Most már azt is tudom, hogy a registax rakta bele és hogy mikor került oda. Ugyanis a multi align opcióval raktam össze a 100 db képet, olyan módon, hogy 3 32*32-es align boxot 3 db a kép széleinél lévő csillagra raktam. Nem kellett volna. Bárhogy választottam is ki a 3 csillagot, a folt mindig bekerült. Ha azonban egy nagyobb align boxot egy csillagcsoportra illesztettem és így raktam össze, akkor szép szabályos képet kaptam, minden fölösleges folt nélkül. Azért is érdekes, mert máskor ha rosszul rakja össze a registax, akkor annak más látható jele is van. Pl. csillagkettőződés. Most nem volt. Szóval ezek után nem biztos, hogy fogom ezt a multi align opciót használni, mert komoly műterméket tud a képbe vinni.

Köszönöm mindenkinek az ötletet és segítséget!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.08.10. 09:48

CCD képek feldolgozásánál gyakran tűnnek fel gyanús dolgok. Félig kiátlagolt hot pixelek, mediánnal és eltolással megbolondított becsillanások, kozmikus sugarak stb. Ezek mindig lebuknak a nyers képek megnézésekor.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Segítsetek,mit láthattam!!!!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.10.08. 16:11

Sziasztok!
Szerintetek ez mi lehet? Az Aladin lite-ban nézelődtem és a G1 gömbhalmaz keresése közben akadtam rá erre az érdekes galaxisra. Egészen pontosan ez az UGC 338. De mi lehet az a kék gyűrű mellette?
Névtelen.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”