Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.27. 23:22

Hála az Interneten lévő milió árnyalatú Orinködös felvételeknek, sikerült egyet találnom ami hasonlít az általam észleltekre. Korábban az említett narancsos színt, a trapéziumtól bal sarok irányába található egyenes peremresávra értettem. Nyilván képernyő fűgő lehet igy is a dolog, de talán szemléltetésnek elmegy.
_20200127_231605.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.28. 07:46

Kipróbálom én is egy kiheréletlen fényképezőgéppel, mert nagyon kíváncsi vagyok rá, de csak a hétvégeken tudom, ha éppen akkor derült az ég. Talán összejön, mielőtt az Orion lemegy tavasszal...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.28. 07:54

Kösz, István!
Most, hogy elnézem, határozottan emlékszem erre a zöldes árnyalatra! :D
Ezt én eddig annak tudtam be, hogy az előző (2"-es GSO) és a mostani ES 24/68-as okulárom antireflexiós bevonatai zöld, ill. zöldes színűek. Ezek szerint lehet, hogy ilyen módon nincs is összefüggés? :?
Narancsos színre viszont nem emlékszem. :cry:
Legközelebb jobban sasolok. Persze majd ha elmennek a felhők...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.28. 09:41

Antireflexiós rétegeknek is van hatása a látott képre. A zöld-antireflexiós réteg gyakorlatilag egy zöld tükör, ami a rendszeren áthaladó spektrumból kivesz valamennyi zöld fényt. Ez azt edményezi, hogy ilyen okulárok képében a fehér, ilyenkor kissé bordós. A kék vagy ibolya színű réteg a rá jellemző színe miatt, kissé sárgás képet kell mutasson, hiszen ez a spektrumból a kék került ilyenmódon kiszűrésre. Szóval a legjobb rétegek azok, amelyik neutrálissa antireflexiós vagy a rétegeg színezete lencsénként eltérő. Gyakorlatilag a soklencsés rendszerekben- mint binokulár - fehér falat nézve, tettenérhető ez az efektus...Vagy a katonai optikák sárgás képét is az antireflexiós rétegek okozzák.
Mélyegezés szempontjából az volna a legjobb, ha a rétegek nem a 500-550nm zöldes fényénél tükröznének, hanem ikább kissé a sárga, vagy a kék irányába eltólva.
DSC_3023.JPG
Elnézést a témától való elkanyarodásért. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.28. 12:18

Értem, logikus.
Tehát ha a zöld/zöldes antireflexiós réteggel bevont okulárban zöldesnek láttam az Orion ködöt, akkor az tényleg zöld!

Azért az árnyalja a képet, hogy az ES okulárokat a tükröző fényben nézegetve látszik, hogy csak a szemlencse külső felülete zöld, az alsóbb üveg-levegő felületek más-más színekben csillognak.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.28. 13:00

Nem András! Elvileg minnél több az ilyen zöld réteg, anál többet ver vissza a zöldből.-említettem, zöld tükrök! Gyakorlatba nehezítí a gyenge zöld észrevételét, hiszen a spektrumban a vörös oldal és a kék változatlan. A két szín keveréke a maradék zöldel, bordós árnyalatú fehér lenne; ezért érzik sokan, hogy a zöld réteggel ellátott oklik hidegfehér képet nyújtanak. :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 07:38

István, egyről beszélünk! :)
Nem domborítottam ki a lényeget. Megpróbálok pontosabban fogalmazni.

Írtad, hogy minél több a zöld antireflexiós réteg, annál több zöldet vesz ki az objektum színéből.
Ezt a tényt felfogva levontam a következtetést:
Ha ENNEK ELLENÉRE MÉGIS zöldesnek látjuk pl. az Orion ködöt, akkor az tényleg zöld.
Talán így pontosabb. :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 08:16

Igen, így már jó a következtetés. :D
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.29. 11:00

gyuri17 írta:
2020.01.29. 08:16
Igen, így már jó a következtetés. :D
Én ezt az egész kérdést, pontosabban a diskurzust nem értem, de már az elejétől kezdve...
Eddig nem akartam beleszólni, de most már - érzésem szerint - kezd értelem-zavaróvá válni.

A tükröződés csökkentő bevonat ugyanis nem szűrő. Sőt, ha úgy tetszik: "antiszűrő"; azaz a beérkező fény minél nagyobb része jusson át rajta, lehetőleg minél szélesebb hullámhossz-tartományban.
Levente oldalán (is) van egy egészen jól érthető leírás: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... atban.html, de a neten sok, még részletesebb, pontosabb anyag is van a témában.

Ha a reflexió-csökkentő bevonat a rajta áthaladó fény színét (frekvencia-eloszlását) is befolyásolná (pl. "zöldet vesz ki belőle"...), az pl. a spektroszkópiában, fotometriában is komoly problémákat okozna. Minimális mértékben ez persze elkerülhetetlen, ezért (is) különböztetik meg az instrumentális korrekciókat a mérések során. De hogy ez pl. a zöld, vagy bármely színt látható módon kiemelné, az szerintem teljesen abszurd... Nem azért zöld a visszatükröződés, mert zöld színű a bevonat, hanem az interferencia után KIFELÉ távozó fény zöld (vagy más színű, a multi-bevonattól függően). Illetve, ha tényleg (anyagában) zöld a réteg, akkor az a bevonat szar - legalábbis antireflexiós bevonatként szar; valamilyen szűrőnek még jó lehet... 8-)

Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 12:01

Ha a fehér fény áthalad egy adott mennyiségben egy lencsén és ebből a mennyiségből egy olyan lencse, amin antiréteg zöld színt tükröz, (az az visszaver) és ennek is mennyisége kell legyen, akkor ennek hiányoznia is kell a belépő mennyiségből. A dikroikus tükrök is ezen az elven működnek. Volt olyan oklim ami annyi zöldet vert vissza, hogy a síma üveglap reflexióba elmaradt tőle.-pedig a 4%-ot reflektál! A réteg akkor lenne kiváló, ha az áthaladó fény minde hullámhosszára azonos, vagyis semilyen színezetsége se lenne a rétegnek. A korai BCO orthokon láttam az eddigi a legjobb réteget és a Vixen 3,4 HR oklin. Szóval biztosra állíttom, hogy van észrevehető hatása a rétegnek a látott kép árnyalatára, ha nem megfelelő minőségű. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”