Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 334
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.02.10. 14:46

Janicsillagasz írta:
csakb írta:Szia!
Nagyon jó, köszönjük! Ha írsz pár mondatot, hogy mi ez, miért csináltad stb., akkor kiraknám a mélyég honlapra is. Esetleg be lehet rakni pár fotót, és valószínűleg pár rajz is akad az archívumban, majd kérünk Gábortól.


Helló!
Hogy miért csináltam? Egyrészt mert nincs olyan Arp lista ami alapján könnyű lenne az adott objektumot felkeresni. Vagy nincs koordináta, vagy csak egy kép és más semmi, vagy valamit mindig kevernek. Persze ez a lista se teljes,pontos, mert sok olyan adat van amit sehol nem találtam meg. Se GUIDE, se messier45.com, se google. Ezekkel nem tudtam mit kezdeni, ott 3db kérdőjel szerepel (???).
Én most ezt a listát úgy állítottam össze, hogy a mai legtöbb észlelő már ugye Égabroszt használ (gondolom). Így ezt is alapjául vettem az összeállításnak ami még jobban megkönnyíti a felkeresést, mivel tudjuk hogy a legtöbb arp az apró és halvány. A legfényesebbeket már binokulárral is lehet látni, M85, M51, stb... de a leghalványabbakhoz még a félméteres monstrumok és kevesek (arp 146, 177, 325 -ezt nem is tudom hogy mivel lehetne egyáltalán észlelni a fotózáson kívül :P). (Ja és azt is figyelembe vettem, hogy mi látható Magyarországról, de mint mindenki tudja az egész listából csupán az Arp 153 nem látható ami a Centaurus A jelű galaxis, de ha valaki Görögországban jár akkor mindenképp nézze meg hogy teljessé tehesse a saját listáját :D)
És szerintem minden olyan észlelő amatőr örülni fog ennek a listának aki szereti a halvány galaxisokat nézni és kellően nagy távcsővel rendelkeznek.
Na valami ilyesmi okból készítettem.
Jobban nem bírtam megfogalmazni, szerkeszd át kedvedre :) .
Egyébként majd végig akarom rajzolni :) Felköthetem a gatyám, de ez majd csak akkor kezdődik ha meglesz a 30-as newton.


János!

Az Arp listából feltétlenül ajánlom a 245-ös számút (NGC 2992/2993) a Hydrában. Viszonylag fényes pár és még kényelmes magasságban látszik. 15 centissel is elérhető préda. A nagyobbik galaxisból kidobódott anyagfelhő nagyon piszkálja az ingerküszöböt, az a részlet remélhetőleg 30 centissel is elérhető.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.02.10. 17:02

csakb írta:Bocs, azt hiszem, félreérthető voltam. Szóval ha valami kis cikkecskében összefoglalnád amit most leírtál, kicsit összeszedettebben, picit "hivatalosabb" hangnemben, akkor mehetne is ki a honlapra, vagy a Meteorba is.


Meteorba? Annyira azért nem kell nagy dobra verni. A cikk, meg, hát... mit tudnék írni arról hogy miért írtam meg....? ;)

Varus írta:János!

Az Arp listából feltétlenül ajánlom a 245-ös számút (NGC 2992/2993) a Hydrában. Viszonylag fényes pár és még kényelmes magasságban látszik. 15 centissel is elérhető préda. A nagyobbik galaxisból kidobódott anyagfelhő nagyon piszkálja az ingerküszöböt, az a részlet remélhetőleg 30 centissel is elérhető.


Oké majd megnézem ha lesz arra alkalmas ég. Most is tiszta volt napokig.... ha nem lett volna köd.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.10. 22:04

Üdv, meg tudná mondani, túlképp mi is ez az arp lista? :D Annyit kiderítettem, hogy galaxisok.Ez olyasmi mint a Messier lista vagy a Collinder vagy ilyesmi, csak galaxisokra? :)
Köszi,
Bence
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.02.10. 22:10

Bence írta:Üdv, meg tudná mondani, túlképp mi is ez az arp lista? :D Annyit kiderítettem, hogy galaxisok.Ez olyasmi mint a Messier lista vagy a Collinder vagy ilyesmi, csak galaxisokra? :)

Olyasmi: http://en.wikipedia.org/wiki/Atlas_of_Peculiar_Galaxies
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.10. 22:24

Bence írta:Üdv, meg tudná mondani, túlképp mi is ez az arp lista? :D Annyit kiderítettem, hogy galaxisok.Ez olyasmi mint a Messier lista vagy a Collinder vagy ilyesmi, csak galaxisokra? :)


Na, ezt kellene leírnia Janinak egy kis cikkecskében*. :)


* Nem összetévesztendő a hegyi kecskével és a bakkecskével.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.11. 09:34

Az Arp-galaxisokról megjelent 2 részes cikkem a Meteor régebbi számaiban. 2001-es és 2003-as összevont számban voltak. Nekem a fényesebbeket sikerült észlelni, mert nagy részük 15m-s. Elméletileg a pekuliáris lista végigészleléséhez 30-40 cm-es távcső kell, de részleteket csak a fényesebbekben lehet látni. Néhány Messier, NGC és nagyon sok PGC, UGC van közöttük. Halton C. Arp az 1950-es években a Palomar Sky Survey lemezein keresett pekuliáris galaxisok után (ütközők, anyaghidak, torzult galaxisok, rendellenes számú spirálkar, stb.). Ezek nem voltak besorolhatók Hubble klasszikus rendszerébe. Azóta sok ilyet találtak, de Arp 338-as katalógusa alap, és amatőrök (elsősorban nagytávcsöves képrögzítők) számára is elérhető.
Talán a legszebb Arp objektum (nem számítva a Messiereket) a két 11m-s tagból álló Antenna- vagy Csápok galaxispár a Corvusban (NGC 4038-39), ezt 15 cm-es átmérőtől érdemes már keresni részletek reményében. Maga a páros 10 cm-es távcsővel is látható. Természetesen nem városból.

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.02.11. 12:44

Bence válaszára jó Levente hozzászólása, csak kicsit magyarosítanám:
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCl%C ... ok_atlasza

Egyébként Sánta Gabi már megadta rá a helyes választ....

Hát akkor majd valamikor nekifekszek egy kis cikknek és megpróbálom szavakba önteni hogy mi okból csináltam ezt. Maximum milyen hosszú lehet?

Ja igen! Bátran ajánlom valami vakmerő fotósnak a lista végigfotózását! Nagyon gyönyörűen nézne ki a saját honlapján: Galéria- Mély-ég fotók- Arp katalógus (338db kép).
Gyönyörűen kidolgozva, átlagolva, nagy felbontásban, színesen és bemozdulás mentesen. Fantasztikus lenne. Igaz hogy kissé sok időbe telne, de tényleg jó lenne.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.02.11. 12:56

...és ha ez kész, jöhet a komplett NGC katalógus :)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.02.11. 13:00

Arpstronomer írta:...és ha ez kész, jöhet a komplett NGC katalógus :)

:? :lol:
Na az már tényleg kemény lenne :D
De legalább a listával nem kell küszködni mert abból már tényleg nagyon sok van és kedvére válogathat az ember.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.11. 13:15

semmi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ferenc lovró 2011.02.12. 22:39-kor.
nincs aláírás
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”