DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.04.23. 14:20

zsperko írta:Csak a pontosság kedvéért, szerintem ha a csillag képe egy Bayer-mátrixra esik, és kidobjuk az R és B pixel értékeket, akkor még marad 2db G pixelünk, tehát csak felezzük az elméleti végeredményt, és ugyanez a helyzet, ha sok-sok pixelre esik a csillag képe. Tehát csak a fele információ vész el. Ezzel pedig már meg is kaptuk a választ, hogy az interpolációval kapott (R,G,B) értékek G komponenseit összesítjük akkor az közelebb áll a valósághoz, mintha megfeleznénk.

Abban igazad van, hogy a két G pixel miatt elméletileg csak feleződne a végeredmény, azonban az a helyzet, hogy alkalmazott rawtran csak az egyik pixel (G1 vagy G2) értékét, vagy mindkettő átlagolt értékét veszi csak figyelembe az átalakításkor. Ezért írtam negyedelésről.

Továbbra sem látom be, miért lenne ugyanaz a helyzet a négy pixeles (egy Bayer-mátrixos), és a sok-sok pixeles eset esetén. Az igaz, hogy mindkét esetnél ugyanúgy negyedelődik (vagy feleződik, mindegy) az információ, de figyelembe kell venni a korong geometriai helyzetét is:
- míg a második, azaz a sok-sok pixeles esetben mindegy, hová esik a leképezett csillagkorong, egy pixellel, vagy tized-, századpixellel odébb, a kellő számú képelem miatt az eredmény nagyon kis mértékben fog csak változni,
- addig az első esetben, amikor a leképezett csillagkorong túl kicsi, a számított eredméynt nagyon befolyásolja, hogy centroid hová esik: a két zöld pixel valamelyikére, vagy a kék, vörös pixelre, vagy ezek határára. Más szavakkal, itt a mérendő pixelek számához viszonyítva nagyon rossz lesz a mintavételezés pontossága.

Az interpoláció esetében még elfogadnám, hogy alkalmazott algoritmus a valósághoz közelállóan számítja ki a köztes értékeket, de ha elnézem, hogy egy forró pixel esetében mennyire szétkeni azt, négy forró pixelt generálva...

Végülis - a témát lezárva - azt el tudom képzelni, hogy itt is (interpoláció) hasonló lehet a helyzet: jel/zaj viszonytól függetlenül a nagy csillagkorongok esetében kisebb a hiba, mint a kisebb korongok, ill. a forró pixelek (háttér) esetében.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2013.05.07. 05:01

Azt hiszem, ezért is ajánlott picit defókuszált képeket készíteni DSLR kamerával ill. több kép összegét kimérni. Mert így ebben az esetben már - főleg, ha a vezetés sem annyira tökéletes -, akkor a különböző képeken a Bayer-mártix eltérő részeire esik ill. picit szétkenődik a csillag képe, és akkor már az interpolációval kapott képek hibái is kiegyenlítik egymást ill. a jel/zaj arány is javul.
stj
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.20. 19:40

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: stj » 2013.05.07. 12:19

A félérték szélesség jól defíniálja, hogy a csillagkorond kiterjedése hogyan viszonyul a felbontáshoz. Ha DSLR gépnél a félértek szélesség olyan kicsi, mint a CCD-kameráknál szokás (3-4 pixel), akkor bizony a Gauss-görbe alulmintavételezett lesz a Bayer-mátrix miatt. itt jön a defókuszálás. Olyan mértekben kell defókuszálni, hogy a félérték 7-8 pixel legyen. Ebben az esetben a haranggörbe jól leképződik és az interpoláció korrekt lesz. Ellenkező esetben ugrássszerűen megnő a mintavételezésből származó bizonytalanság. Ugyanakkor a defókuszálás valamelyest rontja a határfényességet és a halvány csillagok fénybecslését, de ez még mindig a kisebb áldozat, sőt akár el is kerülhető az expozíciók nyújtásával.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.05.14. 20:26

Most szombaton 10-től 14-ig lesz a Polaris Csillagvizsgálóban a fotometriai szakkör második alapozó része.
Az első alkalommal átnéztük a digitális fotózás alapjait és a képek kalibrálását, és most ismertetjük a fotometriai alapjait, valamint egy kimérést is bemutatunk.

A második alkalomnak nem feltétele az első alkalmon való résztele, mert igyekeztünk minél jobban szétválasztani az alkalmak anyagait, és egy kis ismétléssel is kezdünk.

Jelentkezni a vcssz@mcse.hu címen lehet. Aki nem tud eljönni, Skype-on és közvetítésen is követheti az előadásokat.

Jat
Jat
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.05.17. 18:25

Az alábbi eredményeket kaptam egy, 2011. március 2-án sztenderdizálási célokból történt észlelés (M67) feldolgozása során:
    A kapott együtthatók:

    Kód: Egész kijelölése

    Tbv = 2,228387427  m= 0.448755  +/- 0.016     (3.565%)
    Tvr  =1,296796524  m= 0.771131  +/- 0.03205   (4.156%)
    Tv   =0.06634      m= 0.0663415 +/- 0.03403    (51.3%)

Szerintetek a kapott eredmények mennyire közelítik a valóságot?

A felvételek a Polaris 28 centis C11 távcsövére csatlakoztatott Canon 1100D géppel készültek, f/6,3-s fókuszreduktor közbeiktatásával. A képek kimérés utáni paraméterei:
    1.25 +-1.5E-09 "/pix (2145x1428-as felbontással)
    44.68'x29.75' = 0.75 x 0.5 fok
A feldolgozás linux alatt a rawtran, munipack, és a gnuplot használatával történt. A kiméréseket még márciusban végeztem, azonban újabb, más horizont feletti magasság mellett (M67) végzett észlelések azóta sem készültek, úgyhogy pontosságjavító eredmények hiányában most közzéteszem.
Ábrák alant:
C11-tbv.png

C11-Tvr--jo3.png

C11-tv--jó.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2015.06.01. 15:57

Hamar elszaladt két év az utolsó hsz óta... De talán nem haszontalan, ha megválaszolom magamnak a kérdést. :-)

Az elmúlt két esztendő során olvasgattam ez-azt, pár leírást, köztük az AAVSO fotometriai útmutatóját áttanulmányoztam. Ennek alapján (is) most már látom, hogy az utolsó ábráról kinyert Tv koefficiens rossz.
Valamiért v-V kivonást hajtottam végre a helyes V-v helyett. Így viszont előjelhibát kapott a fittelés eredményeképp kapott szorzótényező. A helyes érték a fentiek szerint ennek a mínusz egyszerese, azaz -0.066.

Az olvasottak alapján úgy tűnik számomra, hogy a fenti javítás utáni állapot nagyjából helyes mindhárom koefficiens esetében. Ugye, tudni lehet régóta, hogy a Canon TG-értékek közel állnak a V-sávhoz – ezt tükrözi is a Tv_bv szorzótényező nullához közeli értéke. (Ideális rendszerben ennek nullának kellene lennie, míg a Tbv-nek pedig 1-nek.)

A fenti Tbv koefficiens 2.2-es értéke nagyon messze áll ettől az 1-es értéktől – de szintén régóta tudjuk, hogy a TB-vel vigyázni kell, nagyon nem áll közel a B-hez. Ez rendben is van. Azon elmélkedem, hogy ha B-sávú magnitúdók egzakt meghatározásához ha nem is jók a Canon TB-ből transzformált értékek, de arra felhasználhatók lehetnének, hogy V-sávú magnitúdóértékek pontosításához szükséges korrekció nagyságát kiszámoljuk ezekkel.

A TB-sávban kapott eredményekből az (instrumentális) b-v színindexek közelítőlegesen megállapíthatók (elég a tizedmagnitúdós pontosság); ezek különbségéből aztán a Tbv együtthatóval való szorzás után megkapjuk a delta(B-V) értéket (különbség a változó és az öh standard színei (színindexei) között). A delta(B-V)-t megszorozva a Tv_bv koefficienssel pedig megadja a hozzáadandó magnitúdó-korrekció (transzformáció) értéket. Úgy látom, hogy a delta(b-v) meghatározásához szükséges TB értékek kisebb hibát okoznak itt, mint magában a számolt B értékekben. Más szavakkal: a számolt B magnitúdóértékek nagyon könnyen rosszak lehetnek , (ezért nem is ajánlott ezt kalkulálni), de talán a színindex-különbségekre kevésbé hat ez a hiba, mivel a szükséges kivonás során kiejtődik ez a (szisztematikus) hiba – de a számunkra fontosabb V-értékeket lehet pontosítani vele.

Az AAVSO-s útmutatóban szereplő képletek:
Vvar = Δv + Tv_bv * Δ(B-V) + Vcomp
Δ(B-V) = Tbv * Δ(b-v)
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2015.06.01. 16:08

Az előző hozzászólásom oka az, hogy ma este lesz a Polaris Csillagvizsgálóban a fotometriai szakkör soron következő összejövetele, ahol többek közt erről a témáról fogunk beszélgetni – akit érdekel, szívesen látjuk, de ha nem tud eljönni, akkor akár Skype-on keresztül is nyomon követheti a diskurzust.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”