DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.30. 02:04

Tudna valaki egy északabbról jól látható hasonló csillagot ajánlani, vagy keresnem kellene? Nagyon érdekes feladtanak tartom ezt a kimutatási módszert, érdemes lenne egy tavaszi tervembe betenni, ha lenne egy jelölt. Előre is köszönöm, ha valaki egy linket ad a jelöltekről, vagy csak megír egy poziciót. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.30. 12:19

Imre írta:Tudna valaki egy északabbról jól látható hasonló csillagot ajánlani, vagy keresnem kellene? Nagyon érdekes feladtanak tartom ezt a kimutatási módszert, érdemes lenne egy tavaszi tervembe betenni, ha lenne egy jelölt. Előre is köszönöm, ha valaki egy linket ad a jelöltekről, vagy csak megír egy poziciót. Üdv. Imre


A Fomalhautnak, a Vegának és az epszilon Eridaninak hasonlóan jól fejlett törmelékkorongja van. A kvartettből a beta Pictoris korongja a legfényesebb, a második helyezett talán a Fomalhaut. Az valamelyest tőlünk is látszik. A Vegáé reménytelenül halvány.
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2012.01.08. 17:31

magyarimiki írta:
KVI írta:A tavalyi 2008-as tarjáni táborban elhangzott Csák Balázs előadáson fellelkesülve, elkezdtem változókat fényképezni egy Canon EOS 350D-vel.


Hát nem pont ez a felvétel hiányzik a médiatárból...? Nincs meg valakinek véletlenül lementve?


Ugyan elég régi a hozzászólás és a kérdés is. De a kérdéses felvétel most itt található:
http://www.youtube.com/user/Csillagasza ... N7B655wdao

Üdv.
PZs.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2012.01.11. 10:38

Köszi a videót! Balázs előadásának végén szerepel Lázár Józsi útmutatója:
Bevezetés az IRIS képfeldogozó program használatába

Innen letölthető: http://www.mcse.hu/files/images/tavcsov ... 7/iris.doc
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2012.01.25. 22:29

Sziasztok!

Gondolom páran ismeritek ezt a leírást. http://www.citizensky.org/book/export/html/1235
Ez alapján az IRIS-szel és a letölthető minta felvételekkel a kezdő megismerkedhet a változócsillag fotometriával. (Én is éppen ezzel ismerkedem). A leírás 3.1.2-es lépésében, a "dummy" bias kép létrehozását ismertetik. Egy dark kép betöltése után a parancs ablakban a stat parancsot kell kiadni. Ekkor az alábbi tartalommal megjelenik az output ablak.
Pl.
Mean: 128.2 Median:128
Sigma: 4.9
Maxi.:4095.0 Mini.:78.0

És a leírás szerint ezt az értéket kell használni "fekete null-pontként"!? (Use this value as the black zero-point reference= nem egészen tudom, hogy szabatosan minek kellene fordítani)
és a parancs ablakban a
fill value parancsot kell kiadni. A value helyére ezt az értéket kell beírni.
Na de melyiket? Mean, median, Sigma, Maxi, Mini? Ha valaki tudna ebben segíteni!
Aztán haladnék tovább és még biztosan lesznek kérdéseim a gyakorló fotometristákhoz. :)

Üdv. P.Zs.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2012.01.29. 05:41

A bias képek készítése kapcsán nekem Stickel Jani azt mondta, hogy a gép legrövidebb záridejével kell készíteni. Nálam ez azt jelenti, hogy csináltam 5 db 1/4000s képet, és ezekből készült a master-bias.
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2012.01.30. 12:57

Ok. Ezt az infot köszönöm! De az eredeti kérdésem továbbra is él.
A leírásnak ezen része ugyanis arról szól (szerintem) ha nem rendelkezünk
az általad említett módon készített bias képpel, akkor azt hogyan állíthatjuk elő.
Mert a feldolgozás menete viszont igényli a master-bias meglétét.
Tehát a value helyére melyik értéket kell írni? Mean, median, Sigma, Maxi, Mini?
Illetve a másik kérdés, hogy a "black zero-point reference" kifejezésnek mi a szabatos
magyar fordítása. (Szeretném korrektül lefordítani ezt a leírást és majdan közkinccsé tenni)

Üdv. P.Zs.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2012.02.05. 22:14

Szia Zsolt!
Elolvastam mit ír a citizensky, és nekem az jött le, hogy ezt a dummy bias-t csak bizonyos kameráknál kell létrehozni. Sajnos azt nem írja, hogy melyiknél, de tuti, hogy a Canon-ok nem ilyenek.
Normálisan az ember készít bias képeket úgy, ahogy Fidusz írta.
Ha mégsem, akkor van szükség dummy bias-ra, de ekkor egyszerűen egy olyat kell létrehozni, ami 0-val van feltöltve (ami az ideális zajmentes esetet testesíti meg). Ez mondjuk gyakorlásnak jó, viszont precíz fotometriánál már nem megengedhető.
Érdemes elolvasni az IRIS fotometriai tutorialját is, abban is vannak okosságok.
http://www.astrosurf.com/buil/iris/tuto ... c38_us.htm
Üdv
Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.25. 17:11

Sziasztok,

DSLR fotometriaóához mekkora fókuszt használtok? (kb., -tól -ig). Esetleg teleobjektív is szóba jön? És (ha lehet ilyet kérdezni: általában) mennyi az integrációs idő?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2012.02.25. 17:34

Szia Zoli!

Tulajdonképpen bármekkorát, alapobjektívtől kezdve. Sokan dolgoznak pl. 200 mm-es telével.
Csak arra kell figyelni, hogy a csillagok ne legyenek túl közel egymáshoz. Ez rövid fókuszoknál szokott probléma lenni, itt nem szabad túl hosszú expókat lőni.
A rövid fókusz másik problémája a túl nagy látómező, mert ennél egy kicsit macerásabb a precíz fotometria, mint kisebb látómezőnél.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”