Virtuális obszervatórium

A változócsillagok észlelőinek fóruma
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Változók kezdőknek

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.07.24. 11:10

Mint teljesen zöldfülű amatőr első kézből a tapasztalataim a változó megfigyelésről:
Elég gyorsan eltaláltam az MCSE megfelelő szakosztályának honlapjára, ami jól szerkesztett, átlátható, úgyhogy seperc alatt a kezdőknek javasolt listát böngésztem. Mivel még nincs távcsövem meglehetősen korlátozottak a lehetőségeim, úgyhogy szűrtem a listát a szabadszemmel megfigyelhetőekre. Szerencsére a pár felsorolt csillag nagy része pont most nyáron látható. Elsőnek kiválasztottam a mu Cep-t, ami viszonylag magasan van az égen. A változók észleléséről még elolvastam a 2006-os MCSE kézikönyv idevágó fejezetét (hogyan találjunk el a térképen, milyen térképek vannak, összehasonlítást hogyan stb). Az aHer-ről a térképek linkjei nem működnek, úgyhogy ez kimaradt. A térképen kicsit bizonytalankodtam, mert a csillagkép főbb csillagainak betűjele nem volt jelölve (alpha, beta stb) de vagy 20 perces fikszírozás, csillagtérkép böngészés után beazonosítottam a muCep-t. Elég fényes volt (35-re lőttem be), de nem találtam a térképen igazán közeli összehasonlítókat, főleg alulról (35-41 között). A hmg 52 körül alakult (mellénézve még látszott hogy van ott vmi)
Kíváncsi vagyok hogy más is figyelte-e ezt a csillagot és milyen fényességet állapított meg?
Még az lenne a kérdésem hogy ezen a térképen: http://vcssz.mcse.hu/varbank/image/kezd ... _Her_A.png a megfigyelendő csillag van középen, a célkeresztben, ugye?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Virtuális obszervatórium

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.24. 12:00

Igen, az van középen.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”