Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.10.29. 11:29

Deepsky írta:Sziasztok!

Talán érdekel valakit, megjelent az új és bővített kiadása az R. W. Argyle által szerkesztett
Observing and Measuring Visual Double Stars című könyvnek:

http://link.springer.com/book/10.1007/9 ... 5-5/page/1


Szia Ernő!
Kösz az információt.
Üdv:Laci
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.10.29. 13:13

uxamatőr írta:
Porrima írta:
uxamatőr írta:Sziasztok!

Észleltétek az ajánlati kettősöket a Vulpeculában?
A HJ 2871 B csillagát én jelentősen halványabbnak ítélem ,mint ami meg van adva. Ez 10 magnitúdó.
A PA egyezik,de a fényesség szerintem nem. 12.5-13 körüli lehet talán...........
Egyértelműen halványabb mint a közelben lévő STF 2521 B,C,D csillagai ,amire 10.5 van megadva.
A HJ 2871 C tagot pedig nem tudtam megfigyelni,nem látszott ,pedig 11.7 fényességgel a 200/1000-essel
13 magnitudóig nem okozhatna gondot ilyen szeparációjú társ megfigyelése.
Vagy valamit félrenéztem..........?
Ti mit tapasztaltatok?


Korábbi tapasztalataim szerint a WDS-ben a HJ kettősöknél különösen gyakori a jelentős (1-2m) fényesség eltérés a valóság és a katalógus adat között. Bár a katalógus adatait folyamatosan javítják...


Üdv Porrima!

Köszönöm a megerősítést!
Akkor valószínűleg jól láttam. Illetve a HJ 2871 C tag esetében nem láttam amit kellett volna.
A B tag esetében legalább 2.5-3 magnitúdóval halványabbnak gondolom a fényességet.
Tehát 13 körüli,ami 2.5-3 magnitúdó különbséget jelentene a megadotthoz képest.Inkább az utóbbit!!!
A C pedig 11.7 re volt megadva,az pedig már egyáltalán nem látszott.
Sajnos nem néztem távcsöves határmagnitúdód,de a szabad szemes 5.2 körül szokott lenni átlagos körülmények között.Talán ebből meg lehetne határozni a távcsövest,de szerintem biztosan 13 alatt volt a
C tag fényessége,ami szintén legalább 1.5 magnitúdóval halványabbat jelent mint a megadott.
Esetleg látta valaki a C csillagot??
Üdv:Laci


Előkerestem az észlelőnaplómat, mivel 29 évvel ezelőtt én is észleltem, 20 centis Newtonnal, 90-szeres nagyítással: gratulálok a megfigyelésedhez, mert én a B tagot sem láttam, többször pedig nem próbálkoztam vele. A Coeli katalógusban a B fényessége 11,5m-ra van jelezve, C-t nem említi.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.10.29. 18:35

Korábbi tapasztalataim szerint a WDS-ben a HJ kettősöknél különösen gyakori a jelentős (1-2m) fényesség eltérés a valóság és a katalógus adat között. Bár a katalógus adatait folyamatosan javítják...[/quote]

Üdv Porrima

Köszönöm a megerősítést!
Akkor valószínűleg jól láttam. Illetve a HJ 2871 C tag esetében nem láttam amit kellett volna.
A B tag esetében legalább 2.5-3 magnitúdóval halványabbnak gondolom a fényességet.
Tehát 13 körüli,ami 2.5-3 magnitúdó különbséget jelentene a megadotthoz képest.Inkább az utóbbit!!!
A C pedig 11.7 re volt megadva,az pedig már egyáltalán nem látszott.
Sajnos nem néztem távcsöves határmagnitúdód,de a szabad szemes 5.2 körül szokott lenni átlagos körülmények között.Talán ebből meg lehetne határozni a távcsövest,de szerintem biztosan 13 alatt volt a
C tag fényessége,ami szintén legalább 1.5 magnitúdóval halványabbat jelent mint a megadott.
Esetleg látta valaki a C csillagot??
Üdv:Laci[/quote]

Előkerestem az észlelőnaplómat, mivel 29 évvel ezelőtt én is észleltem, 20 centis Newtonnal, 90-szeres nagyítással: gratulálok a megfigyelésedhez, mert én a B tagot sem láttam, többször pedig nem próbálkoztam vele. A Coeli katalógusban a B fényessége 11,5m-ra van jelezve, C-t nem említi.[/quote]

Üdv!

Köszönöm!
Én a következő leírást készítettem. Műszer 200/1000 Newton
50x Nagyon eltérő pár,nehezebb mint gondoltam!! A B halványabb a jelzettnél. PA 90 körüli
100x Érdekes,hogy ezzel a nagyítással sem lesz jobban látható a társ,sőt az 50X-es nagyításon egyértelműbben látszik ,100x-oson bizonytalanabb. A C-t nem tudtam megfigyelni,valószínűleg szintén halványabb a jelzett 11.7-nél.

Akkor a Coeli katalógus közelebb van az igazsághoz,mert a Meteorban 10 magnitúdó van megadva a B-re,
C-re pedig11.7. De szerintem a B esetében halványabb.

Még megemlíteném,hogy szintén a Vulpecula ajánlati kettősei között az STF 2540 észlelése közben
a nyílt kb 150"-es C taggal azonos fényességű ,de nála kicsit közelebb /Kb 10"-el/ lévő csillag is látszik,a B tagtól kb PA 5 fokkal keletebbre.
Szóval egy nem jelzett ,a C taggal azonos fényességű,de nála kb 10"-el közelebbi csillag is van kb. PA 5
fokkal keletebbre B tagtól.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.10.29. 22:15

uxamatőr írta:Én a következő leírást készítettem. Műszer 200/1000 Newton
50x Nagyon eltérő pár,nehezebb mint gondoltam!! A B halványabb a jelzettnél. PA 90 körüli
100x Érdekes,hogy ezzel a nagyítással sem lesz jobban látható a társ,sőt az 50X-es nagyításon egyértelműbben látszik ,100x-oson bizonytalanabb. A C-t nem tudtam megfigyelni,valószínűleg szintén halványabb a jelzett 11.7-nél.

Akkor a Coeli katalógus közelebb van az igazsághoz,mert a Meteorban 10 magnitúdó van megadva a B-re,
C-re pedig11.7. De szerintem a B esetében halványabb.

Még megemlíteném,hogy szintén a Vulpecula ajánlati kettősei között az STF 2540 észlelése közben
a nyílt kb 150"-es C taggal azonos fényességű ,de nála kicsit közelebb /Kb 10"-el/ lévő csillag is látszik,a B tagtól kb PA 5 fokkal keletebbre.
Szóval egy nem jelzett ,a C taggal azonos fényességű,de nála kb 10"-el közelebbi csillag is van kb. PA 5
fokkal keletebbre B tagtól.


Jól tetted, hogy leírtad az észlelést, mert így sokkal egyértelműbb. Ismételten csak gratulálni tudok a megfigyeléshez. 29 évvel ezelőtt már nem voltam kezdő, de elképzelhető, hogy a nagy fényességeltérés miatt eleve nem fordítottam kellő figyelmet a párra. A Meteoros fényességadat valószínűleg a WDS-ből származik, ezért van eltérés a Coeli-hez viszonyítva.

A STF 2540-nél más a helyzet. Hogy egy (fő)csillag mellett milyen további komponenseket mérnek, azt objektív és szubjektív dolgok határozzák meg. Amit láttál, a C-nél közelebbi csillag létező, csak éppen nincs katalogizálva. Ilyeneket annak idején én is mindig följegyeztem.

Még annyi észrevételt engedj meg, hogy az "5 fokkal keletebbre" meghatározás nem teljesen egyértelmű (számomra). Mivel a pozíciószögről van szó, inkább mondjuk azt, hogy a PA-ja 5 fokkal kevesebb vagy több, mint a másiké.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.10.29. 22:59

Köszönöm az észrevételt!
Én is éreztem a hogy nem a legjobb a megfogalmazás.

Szóval a B csillagnál 5 fokkal több a PA -ja az említett nem katalogizált csillagnak. A C -nél kb 10"-el közelebb van ,a fényessége pedig megegyezik vele.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.11.21. 20:53

Vasarnap este eszleltem a 125mm F/7 -es Dobson tavcsovel.
A 15 Trianguli kettost mar fel bontota a 9x60 mm-es Sakura binokular de a ket csillag gyonyoru sarga-narancs es vilagos kek szinek nagyon szepek latszotak 34x-es nagyitasnal/Sirius 25 mm Plossl a Dobson tavcsoben.
A kovetkezo erdekes kettos a STF 285 ,csak a Triangulum csillag kepben.
Ez egy 7.5/8.2 mv kettos,1.7 iv masod perc -szeppen es konyen volt fel bontva elso nezesre 144x-es nagyitasnal/Radian 6mm okularban,PA=KB. 160-170 fok.
Mar az Orion meg felelo magasagra emelkedet,tiz perc allat,at futtotam a Lockyer csillag sorozatot.
Csak a Sigma Ori nagyon halvany kiseroje es 52 Ori kiseroje nem latszotak fel bontva folyamatosan csak hulamosan, de akor teljesen felbontva.
A Lockyer csillag sorozat hat csillagbol al:
Beta Ori-Rigel
Delta Ori -Mintaka
Zeta Ori-Alnitak
Sigma Ori
Lambda Ori-Meissa
53 Ori

Az a harom-ott huvelykes tavcso amelyik fel bontja mind hat csillagokat az ''nem akar milyen tavcso'' Lockyer szerint :-)
Lockyer lencses tavcsovekrol beszelt.Ez azt jelenti hogy a Lockyer sorozat nem konyu feladat sok maj 15 cm-es reflektoroknak sem.
Oltozetek fel jol,szegyetek osze a maximalis turelmeteket es keszen legyetek 200-250x nagyitasokra,ez a csata nem a gyenge szivu amcsik-nak valo!
Az elso Lockyer sorozatot at futotam most ket eve,harom es fel orat tartot,tergyig ero hoban es az utolso csillagnal meg buktam,a 52 Ori gyonyoru 1'' szog masod perces kettost nem sikerult semmi kepen fel bontani.
Csak a harmadik alkalomal sikerult.

A blogomon van egy roman nyelvu cikk a Lockyer sorozatrol amelyikben idezek angol nyelvben a Lockyer konyvebol ''Stargazing:Past and Present'':

http://observoergosum.blogspot.ro/2011/ ... ckyer.html

Mircea
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.12.09. 11:32

7.-e este kiültem kukkerolni és persze hogy azonnal befelhősödött szokásos szerencseforgásomra immár 3 éve..... na de. Viszonylag vastag fátyolfelhő volt. Rigel párosa azonnal jött 60x-os nagyítással is, 120-ban pedig már pofátlanul könnyű volt. Gondoltam megkísérlem a Siriust! Ráfordítom a távcsövem. Nagyítást nyomom maxra: 240-re. Semmit nem láttam!!! Mi a fene történt??? Mire nagyítást cseréltem addigra tökéletesen vastag felhő jött elé -.-"" Ennyit a Sirius B kísérletéről.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.12.10. 20:19

Most egy hette,December 3-kan, eszleltem a 32 Ori kettos csilagot.
125 mm=es F/7 Dobson tavcso,236x=es nagyitas/7.5 mm Celestron Plossl +2X Japan Barlow.
A kisero jol latszot,sokal kiseb es halvanyab, a fo csillaghoz ragadva, PA= kb. 20-30 fok.
Probalkoztam az Eta Ori csillag felbontasal ,nem sikerult.
Az eg kodos volt es ritka felhok kozt eszleltem.
Ritka az ilyen gazdag csillag kepp mint az Orion!
Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.12.26. 19:07

Karacsony eszakan,mi uttan el mentek a vendegek,ugy ket ora tajban,probalkoztam kettos csillagokat eszlelni.
A seeing rosz volt ugy 3/10 a Pickering skalan,egy kicsit javult de nem volt job mint 5/10.
En mostantol Damian Peach cikket probalom hasznalni a seeing felmeresere:

http://www.damianpeach.com/pickering.htm

Nem sikerult fel bontani regota ismert kettosoket peldaul 52 Ori,Sigma Ori vagy Zeta Ori,nem beszelve a 32 Orionis-rol amelykre mar egy honap otta vadaszok ra.
Felbe akartam hagyni az eszlelest,de sikerult latni egy masik regi eggi ismerost ,a Delta Geminorum kiserot,125 mm-es F/7 reflektor,144x nagyitasnal.
Meg probaltam a szerencsemet es vegre volt egy siker is,fel bontotam az Eta Ori kettost,ez nalam egy ,,premier''.A kisero kb egy magnitudoval halvanyab es PA=kb 60-70 foknal latszot,jo eggen egyszeru lesz a felbontas ,jol hasonlit a Pi Aquilae kettosre.

Szeretnék köszönetet mondani az érdekes eszlelesek és ötletek cseréjét ezen a fórumon.
Boldog Karacsonyt kivanok minden amator csillagaszoknak,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.03.18. 22:00

Sziasztok!
Amedig nem tul keso,ajanlom a H3945 kettos csillag eszleleset,a Nagy Kutyaban.
Tegnap este eszleltem a 125mm reflektoromban,35x/Sirius 25mm -es Plossl.
Nagy szeru,nyilt,es nagyon szines kettos csillag.''Teli Albireo''-nak is nevezik.
Probaltam bontani a 9x60 mm-es binoklival is,fel szerelve a Bizooka stabilizatoron.
Nem sikerult egy teljes bontas,nem lattam fekete rest de az elso qvadransban, kb ott ahol egy oran a 11 orat latjuk,volt egy csillagocska hoza tapadva fo csillaghoz.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”