Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.05. 13:16

hanee írta:Melyik térképet ajánljátok kettősökhöz? Honnan tudom a térképről, hogy egy kettős pár mennyire szoros? Amiket én láttam eddig (pl. Triatlas A) azokon csak fel van tüntetve hogy kettős, de hogy hol a párja, az nem. Csak hogy ne járjak úgy mint most, idejövök és rögtön beégek :)

hanee


Kedves hanee!

Tegnap éjféltájt nekem sem volt már kedvem további részletekbe menni. A fenti kérdésedhez én janicsillagásszal ellentétben nem a Guide szoftvert ajánlom (ami nem free...). Sokkal egyszerűbb egy kezdőnek a kb. 350, Magyarországról látható legszebb kettőst tartalmazó kis katalógus, amit Szentmártoni Béla állított össze több mint 30 éve. Itt megtalálod:
http://alpha.dfmk.hu/~albireo/Reprint/Kettos1.pdf
Ez többé-kevésbé a Pleione atlaszhoz készült, bár akkor még azt sem annak hívták...
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.05. 15:09

Hanee, annyit tennék még hozzá a sok hsz-hez, hogy szerezd be az Amatőrcsillagászok kézikönyvét. Kapható a távcsőboltokban, Polarisban stb. Ebben nagyon részletesen le van írva, hogy mit, hogyan, miért észleljünk. Nemzetközi szinten is egyedülálló könyv, és nem is drága.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.05. 19:30

Sziasztok!

Köszönöm szépen ezt a sok hozzászólást, nagyon rendesek vagytok, hogy ennyien foglalkoztok a kezdőkkel :oops: :D

Az okulárjaim LM-jét meg fogom próbálni lemérni (és majd összevetem a gyártói adatokkal is azért), bár lehet hogy jobban járnék ha simán csak a gyártói adatokra támaszkodnék. De ez is egy izgalmas feladat, és kiváncsi vagyok hogy sikerül a dolog :)
Viszont vajon honnan tudom hogy a csillag a hajszálpontos közepén van az okulárnak? Mármint mivel lemérni nem tudom, gondolom csak a szememen múlik, hogy "oda lássam". Nem lenne jobb úgy mérni akkor hogy az egyik szélétől a másik széléig haladjon? Vagy az nagyobb eltérést produkál a mérésben?

Szklenár Tamással már felvettem a kapcsolatot időközben, és volt olyan kedves, hogy engem is felvett az észlelők közé, megelőlegezve a bizalmat. Igyekszem majd eleget is tenni ennek :mrgreen:

Porrima neked köszönöm ezt a Kettőscsillag Katalógust, nyomtatom is ki magamnak. Tamástól kaptam linket a Triatlas kettőscsillag atlaszához, azt kinyomtattam ma magamnak, elég jónak néz ki és 7 mg-ig szerepelnek csak rajta a csillagok, szóval kistávcsőhöz ideálisnak tűnik.
Meg kell hogy mondjam, ahogy elnézegettem hazafelé a metrón ülve, nem gondoltam hogy ennyi kettőscsillag van! Ezek mind tényleg kettőscsillagok, vagy van köztük olyan is, ami csak közelinek látszik (optikai kettős ugye?)? Akárhogy is van, az elkövetkező 140-150 évre bőven elfoglaltságot biztosítanak :mrgreen:

Mindig amikor veszek egy új könyvet, valaki ajánlj egy következőt.. :) anyagi csőd! :mrgreen:

És persze a lényeg le ne maradjon, a rajzom tegnapról a Gamma Leonisról (remélem mostmár helyesen):

Kép

A blogomon írtam mellé némi szöveget is az élményeimről, ha valakit érdekel olvassa el. Látom Balázs már fel is iratkoztál hozzám, köszönöm!

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.05.05. 19:38

[quote="hanee"]Ez a célkeresztes okulár érdekel, lehet ilyet készen kapni? [/quote]

nekem van egy meade ma 12mm-em (ilyen: http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... roguide-nn ). óragép nélküli alt-az mechanikával (pl dobson) nagyon kényelmetlen kezelni, főleg ha ez még nagy nagyítással is párosul (nálam 125x, ez már túl nagy), egyelőre ezért nem is nagyon próbálkozok vele (PA-t mérni még egész könnyű vele (1-2°-os pontossággal sikerült, kidolgoztam rá egy saját módszert), de távolságot gyakolatilag lehetetlen, főleg nagy szeparációnál. óragép nélküli eq-val talán már egész jól lehetne vele szeparációt is mérni, ha anélkül pontosan a középpontban tudod kézzel tartani az egyik csillagot úgy, hogy közben a másik csillagot nézed. óragéppel viszont biztosan élmény lehet a mérés.

rajznál a látómezőt én nem fix értéknek veszem, mivel nincs óragépem, így van, hogy 3-4 de akár 10' különbség is van egy-egy rajz között, ami pedig ugyanazzal az okulárral készült. hiszen nem mindig sikerül pontosan ugyanazzal a méretaránnyal elkészíteni egy látómezőrajzot. így én a feldolgozáskor szoktam kiszámítani egy planetáriumprogi (esetemben többnyire Sky6) segítségével a tényleges, ábrázolt látómezőt. illetve ilyenkor szoktam megnézni a neten az adott objektumot is, nálam alapelv, hogy előre soha nem nyomozok utána egy égitestnek sem, inkább utólag szeretek rácsodálkozni, hogy jé, a látott csomósodás tényleg egy spirálkar része lehetett... (de ez már egy másik topik témája...)
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.05.05. 19:53

Elképesztő ez a rajz Hanee!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.05.05. 20:47

Hétfőn este az epszilon Boo-t néztem egy 10 centis lencséssel. A nagyítás 114x. A kísérő a főcsillag első diffrakciós gyűrűjében volt benne, de azért feltűnő volt. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.05.05. 20:50

Az okulárjaim LM-jét meg fogom próbálni lemérni

Nézd meg a makszutov honlapját. Onnan letölthető egy táblázat, amiben elég megadni az oksi fókuszát, átmérőjét, látómezejét és az kiszámít mindent. Ha megtalálom, feldobom ide a linket.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.05.05. 20:54

TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.05. 23:11

Vagy a tavcso.hu-n beírod az okuláros oldal tetején a fókuszt, OK, és alant mindegyikhez kiszámolja a nagyítást és a LM-t:

http://tavcso.hu/okular.php

Ettől függetlenül persze érdemes lehet pontosan kimérni, hogy mennyi is az annyi.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.06. 00:11

hanee írta:Sziasztok!

Porrima neked köszönöm ezt a Kettőscsillag Katalógust, nyomtatom is ki magamnak. Tamástól kaptam linket a Triatlas kettőscsillag atlaszához, azt kinyomtattam ma magamnak, elég jónak néz ki és 7 mg-ig szerepelnek csak rajta a csillagok, szóval kistávcsőhöz ideálisnak tűnik.
Meg kell hogy mondjam, ahogy elnézegettem hazafelé a metrón ülve, nem gondoltam hogy ennyi kettőscsillag van! Ezek mind tényleg kettőscsillagok, vagy van köztük olyan is, ami csak közelinek látszik (optikai kettős ugye?)? Akárhogy is van, az elkövetkező 140-150 évre bőven elfoglaltságot biztosítanak :mrgreen:

Hanee


Kedves hanee!

A legnagyobb kettőskatalógus a WDS, amiben 110 ezer+ PÁR található. Mivel ez gyakorlatilag az eddig mért összes vizuális kettőst tartalmazza, most ennyi van, az égen meg számtalan, de ebbe jobban ne menjünk bele. Jól gondolod, ezek közül sok (szerintem akár a fele is, vagy több) "csak" optikai, ugyanis amikor megmérik egy kettős szögtávolságát és pozíciószögét, abból nem lehet tudni a csillagok fizikai kapcsolatát.

Fentebb írtam, hogy a WDS a vizuális kettősöket tartalmazza, a spektroszkopikusok külön vannak, azok fizikai párok.

A látómező mérésnél nagyon jól gondolod, a középponton át peremtől peremig tartó átvonulás idejét kell megmérni, és a másodpercben mért időt néggyel osztva ívpercben kapod a valódi látómező nagyságot. Mivel ez már nem tartozik szigorúan ebbe a topicba, külön fogok róla írni.

Gratulálok a rajzodhoz, ilyennek örül a rovatvezető ;) (A becsült fok kicsit magányos, inkább így írd: PA = 95 fok. A PA a Position Angle szokásos rövidítése.)

Üdv.: Porrima
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”