Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.05.07. 20:59

Porrima
Nagyon erdekel es koszonom.
Kerlek maskor is segiteni ilyen fele informaciokal.
Volt szerencsem el olvasni az eredeti ''Sky&Telescope'' ciket a Bela RFT tavcsorol.
A baratom Gavril Beches ,aki csiszolta a 125mm -es tukromet is,jarata evtizedeken at a S&T folyoiratot.
Sajnos,mar 1998-ban elhunyt,az ellot hogy elerte volna a 60 eves kort.

Mircea
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2013.05.12. 17:56

Kedves kettősök iránt érdeklődő amatőrök!

A 70 Oph binary egy nagyon kellemes nyári standard kettős, de a WDS-ben sok halvány kísérője is van. Mivel a főpárnak elég nagy sajátmozgása van, ezért régi mérések ismerete az észlelésnél félrevezető lehet. Akit érdekel a téma, az alább található honlapomon elolvashatja a részletes leírást.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.05.12. 20:44

Porrima írta:Kedves kettősök iránt érdeklődő amatőrök!

A 70 Oph binary egy nagyon kellemes nyári standard kettős, de a WDS-ben sok halvány kísérője is van. Mivel a főpárnak elég nagy sajátmozgása van, ezért régi mérések ismerete az észlelésnél félrevezető lehet. Akit érdekel a téma, az alább található honlapomon elolvashatja a részletes leírást.


Kedves Gyuri!

ehhez kapcsolódóan szeretném a segítségedet kérni. Április 16-án észleltem az Omega Leo-t. A következőket írtam az észlelőnaplóba:
224x hajszálnyi réssel bontja
312x fél korongnyi réssel bontja, kissé eltérő kettős.Szoros, de nem nehéz PA 100.
S:7 T:3

Az adatok amik alapján észleltem a Toshimi Tkai 2007-es Double Star Atlas :

m1 5.69 m2 7.28 sep 0".6 PA98

Eddig nincsen baj. Csakhogy pár nappal később ezen az oldalon:

http://stelledoppie.goaction.it/index2. ... ppia=43760

A következő adatokat találtam:

m1 5.69 m2 7.28 sep: 0".49 PA 1.8 fok

Ezek után felmerült bennem, hogy rossz kettőst néztem. Bár ennek ellentmond, hogy GoTo mechanikát használok. Mindenesetre Május 9-én, újra észleltem, most a csillagkörnyezetet is beazonosítottam az Uranometria alapján. Tévedés kizárva a kettős első alkalommal is helyesen lett beazonosítva, de az eredmény ugyanaz, mint Április 16-án.

A kettőst május 1-én Kocsis Antal barátom is észlelte nálam, ugyanazzal a műszerrel, ugyanolyan eredménnyel.

Tudnál e abban segíteni, hogy megbízható katalógus adat alapján mi lenne a most aktuális PA és szögtávolság?

Május 9-én próbáltam a D5-öt,de sajnos takarja már a tető. Meg kell várnom míg 180 fokkal átfordul.

Köszönöm!

Schné Attila
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2013.05.12. 22:56

Schneyolo írta:
Porrima írta:Kedves kettősök iránt érdeklődő amatőrök!

A 70 Oph binary egy nagyon kellemes nyári standard kettős, de a WDS-ben sok halvány kísérője is van. Mivel a főpárnak elég nagy sajátmozgása van, ezért régi mérések ismerete az észlelésnél félrevezető lehet. Akit érdekel a téma, az alább található honlapomon elolvashatja a részletes leírást.


Kedves Gyuri!

ehhez kapcsolódóan szeretném a segítségedet kérni. Április 16-án észleltem az Omega Leo-t. A következőket írtam az észlelőnaplóba:
224x hajszálnyi réssel bontja
312x fél korongnyi réssel bontja, kissé eltérő kettős.Szoros, de nem nehéz PA 100.
S:7 T:3

Az adatok amik alapján észleltem a Toshimi Tkai 2007-es Double Star Atlas :

m1 5.69 m2 7.28 sep 0".6 PA98

Eddig nincsen baj. Csakhogy pár nappal később ezen az oldalon:

http://stelledoppie.goaction.it/index2. ... ppia=43760

A következő adatokat találtam:

m1 5.69 m2 7.28 sep: 0".49 PA 1.8 fok

Ezek után felmerült bennem, hogy rossz kettőst néztem. Bár ennek ellentmond, hogy GoTo mechanikát használok. Mindenesetre Május 9-én, újra észleltem, most a csillagkörnyezetet is beazonosítottam az Uranometria alapján. Tévedés kizárva a kettős első alkalommal is helyesen lett beazonosítva, de az eredmény ugyanaz, mint Április 16-án.

A kettőst május 1-én Kocsis Antal barátom is észlelte nálam, ugyanazzal a műszerrel, ugyanolyan eredménnyel.

Tudnál e abban segíteni, hogy megbízható katalógus adat alapján mi lenne a most aktuális PA és szögtávolság?

Május 9-én próbáltam a D5-öt,de sajnos takarja már a tető. Meg kell várnom míg 180 fokkal átfordul.

Köszönöm!

Schné Attila


Jó volt az észlelésetek, az omega Leo pillanatnyilag 0,785" és PA 107.
Azonnal válaszoltam Antinak, de a levél visszapattant, amit csak most vettem észre, hogy itt a Csillagvárosban rám kérdezett. Egyébként én a USNO Orbit6-ban néztem meg, talán a honlapom linkgyűjteményében is benne van a pontos URL, mindjárt meg is nézem.

Gratulálok az új Yolóhoz, sok szép észlelést kívánok vele!
Gyuri

Ui.: egyébként a 70 Oph publikációja éppen a Te rovatvezetőséged alatt történt!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.05.13. 06:13

Porrima írta:
Jó volt az észlelésetek, az omega Leo pillanatnyilag 0,785" és PA 107.
Azonnal válaszoltam Antinak, de a levél visszapattant, amit csak most vettem észre, hogy itt a Csillagvárosban rám kérdezett. Egyébként én a USNO Orbit6-ban néztem meg, talán a honlapom linkgyűjteményében is benne van a pontos URL, mindjárt meg is nézem.

Gratulálok az új Yolóhoz, sok szép észlelést kívánok vele!
Gyuri

Ui.: egyébként a 70 Oph publikációja éppen a Te rovatvezetőséged alatt történt!


Szia Gyuri!

Nagyon köszönöm!

Ezek szerint a Tóninak, volt igaza: "mindig az az igaz, amit látunk"

Üdvözlettel!

Attila
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.09.12. 21:56

Sziasztok!

Hianyoztam jo sokaig de nem sok minden tortent itten.
Rolam csak anyit hogy Nyar kozepen nagyon jol szorakoztam egy uj RFT 60X310mm-es lencses tavcsovel ,elkepezto csillag mezoket lattam a Nyari Tej Ut-ban vele.
A 60x700 mm-es lencsesel pedig sikerult felbontani az Epszilon 1-2 Kettos-Kettost.
El kezdtem eszlelni a ''Astronomical League 100 Double Star List''-at es 23 kettost eszleltem a listarol.
Leg erdekeseb a Delta Her kisero eszlelese tunt.
A Sigma 2404 ketost pedig nehezen talaltam meg,vegul eztet is fel bontotam.
Aztam neki lattam a ''pipe'' alvanyint befejezni,szet szedtem,smirgli papiral csiszolni,lefesteni;
a Newton reflektorbol a 125 mm-es tukrot el kuldtem aluminiumozni.
Roviden,meg most sem fejeztem be a munkalatokat-ugy mondhatom hogy nincsen tavcsovem.
Binoklival eszlelek.
Okos voltam:amikor be fogom fejezni,itt lesz a Tel es a vegtelen rosz ido!
A felhok mar itt vannak!

Mircea
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.27. 17:23

Sziasztok!

Ma hajnalban fél három tájban, rendkívül nyugodt légkör mellett(S:9), sikeresen bontottam a 28Y-nal az AGC1-et,(Szíriusz A-B) 400x nagyítással. Közvetlen látással látszott, a kísérő. Kb. 10"-es a pár most. Szerintem érdemes próbálkozni vele 25cm körüli műszerekkel. 2008-ban is sikeresen észleletem a 23L-vel akkor még 8" körül volt.Akkor sokkal nehezebb volt megpillantani. 562x-nél most úgy is látszott a Szíriusz B, hogy ha a főcsillag az LM közepén volt.

1862-es felfedezésekor Alvan G. Clark ugyanígy láthatta, mert az akkori pozíció és szögtávolság, szinte "grammra" ugyanaz volt mint most.

Üdv.

Attila
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.10.27. 20:01

Már évek óta tervezem, hogy a kiváló képalkotású 200/1200-as Newtonommal megpróbálom. A beszámolód új lendületet adott, kösz!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.10.29. 17:19

[quote="Schneyolo"
1862-es felfedezésekor Alvan G. Clark ugyanígy láthatta, mert az akkori pozíció és szögtávolság, szinte "grammra" ugyanaz volt mint most.
[/quote]

A modern időkben már úgy mondják: "Pixelre egyforma volt" :)
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2013.11.20. 10:56

Sziasztok!

Új vagyok itt a fórumon, rögtön fel is tennék egy érdekes kérdést:

Van nekem egy Celestron 150/750-es Newton távcsövem. Ennek a fedőkupakján van egy 42mm-es köralakú nyílás. Ennek segítségével a műszert ki lehet próbálni egy 42/750-es kitarakásmentes tükrös távcsőként is.
A kérdésem az lenne, mennyire számít jó eredménynek, ha ezzel a leszűkített távcsővel 79x-es nagyítással, EL-sal éppen sikerült meglátnom a Sarkcsillag kísérőjét? Mondjuk egy kicsit zavart a telihold fénye is. A használt okulár egy japán gyártmányú 9.5mm-es Soligor HP Lanthanum volt.

Tudja-e esetleg valaki, hogy mi volt a legkisebb műszer, amivel látták a Polaris B-t?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”