Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.15. 18:21

"mikor és merre látható a zeta reticuli kettős rendszer." - Sémmikor és semerre, mert déli csillagkép a deklinációja -60 fok körüli (déli), de Közép-Afrikából, Közép- és Dél-Amerikából megfigyelhető. Jelenéktelen, csak a neve érdekes: eredetileg Jacob Bartsch "Rombusz"-nak nevezte el az alakja után, majd Lacaille, aki a déli eget alaposabban feltérképezte, annak mikrométernek, amely távcsövének okulárjában rombusz-alakban kifeszített finom hálózatból állt, és anelyet a csillagok helymeghatározására használt, "Rombusz-háló" nevet adta. Az IAU 1930-ban ezt egyszerűen Háló-ra, Reticulum-ra rövidítette, de ezek szerint nem bevásárló szatyrot, vagy halász hálót, hanem okulár-mirométer hálózatát jelenti. Egy fényesebb csillaga, az alfa 363 fényévre van, fényereje a Napénak 400-szorosa. A zéta két csillag, szorosan egymás mellett látszik)5,2 és 5,4 mg, puszta szemmel is kettős, binoklival jól szétválasztható. de valójában nem kettős rendszer, csak egy látóirányba esnek, az egyik 39, a másik 42 fényévre levő Nap-típusú csillag.
Nyilván ez volt az egyik oka, hogy az ezoterikusok és fantaszták valami távoli civilizáció otthonának állítják, persze minden alap nélkül. A másik ok: mivel a déli Pólus körüli csillagokat az északi féltekén - ahol a legtöbb amatőr él - nem látni, hát azt hazudják róla, amit akarnak, nem ltudjuk ellenőrizni.
Van viszont a Reticulumban két, egymáson áthaladó extragalaxis, meg egy aránylag fényes un. gerenda-spirál, az NGC 1313. De nincs semmilyen ufó-bázis. BQ
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.01.07. 21:02

Boldog Uj Evet Kivanok mindenkinek

November 15-en felyeztem be a ''pipe'' fele alvanyomat.
A fa labok egy osztrak gyartasu teodolit labok voltak.

Copy of Penelopa-pipemount 1.5''.JPG


Az alvanyon hasznalom a kozepes fokuszu 60x700 mm-es lencses tavcsovet:

Copy of Pipemount Penelopa+60x700mm refractor.JPG


A rovid RFT 60x310mm sajat keszitesu lencses tavcso:

Copy of RFT 60x310mm ,diagonal and 32mm Plossl.JPG


Ezekel a muszerekel , negy eszleles allat, 50 kettos csillagokat bontottam fel az ''Astronomical League 100 Double Star'' listarol.
Csak az AL Listahoz tartoznak meg negy kettos vagy tobszoros csillagok amelyeket csak a 125mm F/7 Dobson tavcsovel sikerultem fel bontani:

-Sigma Ori ,negy tagja,116x nagyitas , 7.5 mm-es Celestron Plossl okular.
Az 60mm F/5 RFT ket taggot mutat.
A 60x700mm ,93x-es nagyitasnal ,harom tagot mutat

-Gamma Ceti ,kettos de nagyon eltero fenyesegel ,216x nagyitas, csak a 4mm Kasai Orthoskopikus okular bontota fel

-Zeta Ori,116x nagyitas , 7.5 mm Celestron Plossl,jo seeing-et igenyel

-Gamma Leporis ,116x nagyitas, 7.5 mm-es Plossl.Ez a kettos konyu kene hogy legyen meg a 60mm tavcsoveknek is.De a kisero nagyon halvany es szukseg volt a piccivel nagyob tukor fenyi gyujto errore

Elloszor az Epszilon Canis Majoris is idde tartozot,ez is nyilt rendszer,ra jotem hogy tul nagy nagyitasokat hasznaltam.55X nagyitasnal mar a 60x700 mm-es lencsesben is latszot...de nagyon szikrazot! :lol:

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.01.08. 22:28

A lencses tavcsoveket sajat keszitesu fa kagykokal tortenik.

Copy of Clamshells-75mm-63mm long-63mm short.JPG


Egy masik muszerem amelykel keztem baratkozni es kettos csillagokat eszlelni egy Teleskop Service 100mm -es F/14-es Makszutov Cassegrain.
Mult hetekben ra jotem hogu a 100 mm-es Makszutovnav szuksege van kolimaciora.
A diffrckio gyuruk nem szimetrikusok.A Szigma Ori-nal csak harom csillag latszot tisztan es nagyon,de nagyon halvanyon mintha latszot neha a negyedik csillag is.
A Zeta Ori-nal pedig a kisero csak mint egy fenyeseb csomo latszot az elso es a masodik diffrackcio gyuruk kozt.

Dovetail.JPG


A ''pipe'' alvany nagyon siman mukodik,a menetet # 600 csiszolo porral csiszoltam es vazelinaval zsiroztam be.
A kettos csillagok eszlelesnel,nagyob nagyitasokat kell hasznalni,150 x -nes nagyitasoknal ket masod perc allat a rezgesek meg alnak miutan a tavcsovet uj iranyban mozgatom.

A legnagyob tavcso amelyk erre az alvanyra fog kerulni egy Newton RFT 125 mm-es F/4.5 tavcso amelyeknek Csatlos Geza parabolizalta a fo tukret.

Az alvanyom neve Penelopa,mert anyit tartot medig osze raktam (felesegem szerint).

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.02.19. 22:42

Tegnap este meg negy kettos csillagot eszleltem az Astronomical Leagues Double Star listarol:

-Kappa Puppis
-Alfa Leonis
-Gamma Leonis vagyis Algieba
-54 Leonis

54 Leonis.JPG


A 60x700mm -es refraktort hasznalom eben a programban.
Hasznalt okularok: 22 mm sajat epitesu Ramsden 32x nagyitasra es 78 x / Vixen 9mm ortoszkopikus okular.

Kappa Puppis + Algieba.JPG


A Kappa Puppis nagyon alacson magasagon latszik ,szep meglepetes volt amikor konyen meg talaltam es fel bontotam,szep rendszer.
Van egy baratom a ''60mmtelescopeclub''-ban ,ez egy yahoo csoport.Bill Steen a neve, o irt egy nagyon hasznos utmutatot az AL Double Star eszlelesi programhoz.Angol nyelvben van,ingyen ,akit erdekel ,irjon,PDF-ben szivesen el kuldom.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2014.02.27. 10:31

Tegnap este, igen jó nyugodtságnál (S=7-8) két szorosabb kettőscsillagot is sikerült felbontanom:
- Az egyik az Alfa Orionis-tól kb. 2 fokkal NY-ra és 1 fokkal D-re található 52 Orionis volt (6m/6m 1.0"). Ez nem okozott különösebb nehézséget, már 187x nagyítással bontott.
- A másik az Éta Geminorum (3.5m/6.2m 1.8") volt. Ez már nem adta magát olyan könnyen, de azért 234x nagyítással az 1. és a 2. diffrakciós gyűrű között biztosan észrevettem a társat, amely szinte húzta maga után a narancssárga színű főcsillagot.
- Végül az Orion-ködben található Theta Orionis rendszert vizsgáltam meg, amely már 30x nagyítással szépen 4-felé bomlott. 107x nagyítással pedig nem kis meglepetésemre sikerült megpillantanom (igaz csak EL-sal) a fényes A tag mellett É-ra látható, halvány E tagot is. Az F tagot még 234x nagyítással sem sikerült biztosan észrevenni.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.03.11. 13:33

Szombat este meg ket kettos csillagot bontotam fel az Astronomical League Double Star listarol.
Az elso 24 Comae Berenices volt,konyu kettos ,a 60x700 mm-es refraktor fel bontotta 28x -es nagyitasnal /25 mm Plossl.
A kovetkezo kettos volt Delta Corvii.Mar 28x-es nagyitasal latszot a halvanyi tars csillag ,sokal jobban latszot 78x-es nagyitasnal / 9 mm Orthoszkopikus okularban.

Az AL Listan kivul, eloszor bontotam fel az Epszilon Hydrae kettost a 125 mm F/7 Dobson tavcsovel , 232x-es nagyitasal /Barlow 2x + 7.5 mm Plossl.A halvanyi tarsat lattam a masodik difrakcios gyurun ,PA =kb. 320-330 foknal.
Az Alphard /Alfa Hydrae nyilt kettos , a tars eleg nehezen eszlelheto a fenyes fo csillag mellet .Eszleltem a 125mm Dobsonal es a 60x700 mm-es refraktoral is.A lencsesben ,nehezeben eszlelheto volt.

Mar sokszor fel bontotam a Polaris-t ,Vasarnap este egy uj 60x828 mm-es refraktoral probalkoztam, 55x -es nagyitasal /Super Solid 12.8 mm -es okularal.Gyonyoru volt!
Az uj refraktor gyonyoru kepet alkot.A Zeiss 50 mm-es Huygens okularban a M44 ,a Pleiadok es Hyadok nagyon szepek es gazadagok apro csillagokban.Csak a Hyadokat nem fernek a lato mezoben.
A Jupiter korongon lattam 19:09 UT -kor az egyik hold arnyekat.92x-es nagyitasal felbontota a Beta Monocerotis harmas csillagot es a Trapezban lattam negy csillagot a Hold eros feny elenere.

Udv,Mircea
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2014.03.12. 14:23

Tegnap többek között kíváncsiságból megnéztem a Polaris-t 150/750-esemmel 234x nagyítással (3.2mm TMB Optical Planetary II okulár). Gyönyörű krémsárga főcsillag + kékes színű kísérővel. Csodaszép látvány. Ezután 42/750-esre leszűkített optikával is megpróbáltam észrevenni a kísérőt. Magam is meglepődtem, de már 38x nagyítással (20mm TeleVue Plössl okulár) is éppen észre lehetett venni, bár inkább csak EL-sal volt látható. Pedig nem is volt még teljesen sötét, a szürkület vége felé járhatott, meg aztán a Hold is eléggé ragyogott. Nekem eddig ez a legkisebb nyílású és nagyítású távcső, amivel sikerült meglátnom.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.03.15. 16:46

Tegnap nemcsak a zenitben alakult szerencsésen a nyugodtság, így sikerült megörökítenem a már régen vágyott Sírius B-t. Arányérzékeltetés céljával a csillag mellé a 41 másodperces látszó méretű Jupiter pár perccel későbbi fotóját montíroztam, mely ugyanazzal a 2x Bl-val készült. Pont egy éve végeztem az utolsó simításokat a 249/1030-as Newtonom főtükrén. Ezzel befejeződött a tesztelés. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2014.03.15. 21:59

Sidius írta:Tegnap nemcsak a zenitben alakult szerencsésen a nyugodtság, így sikerült megörökítenem a már régen vágyott Sírius B-t. Arányérzékeltetés céljával a csillag mellé a 41 másodperces látszó méretű Jupiter pár perccel későbbi fotóját montíroztam, mely ugyanazzal a 2x Bl-val készült. Pont egy éve végeztem az utolsó simításokat a 249/1030-as Newtonom főtükrén. Ezzel befejeződött a tesztelés. :)


Gratulálok a felvételekhez, különösen a Szíriusz B-hez. Vizuálisan hányszoros nagyítással sikerült észrevenni?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.03.16. 08:16

Először 158x-os volt, utána dupláztam, ekkor láttam meg a kísérőt. De direkt nem néztem meg a pozíciószöget előre, csak arra emlékeztem, hogy valamelyik égtájhoz van közel. A lényeg, hogy miután meglett, meg a légkör is még javult, simán elég volt 158x is, sőt, még kevesebb is elég lett volna.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”