Katalógusok

Kettőscsillag észlelők fóruma
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

RDC katalógus

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.11. 22:04

Miután beszkenneltem :( , megtaláltam az Interneten az első kettőscsillag katalógusomat, ami a Magyarországról látható legismertebb, legkönnyebb párokat tartalmazza, kb. 350 darabot.

http://alpha.dfmk.hu/~albireo/Reprint/Kettos1.pdf

Mindenkinek melegen ajánlom, kezdőknek is!
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.29. 22:13

Sziasztok!

Abban tudnátok nekem segíteni, hogy a WDS katalógust hogyan kell olvasni?
Nagyon sok szép szám van benne, de nem derül ki számomra belőle, hogy melyik csillagról is van szó.
Vagy ezt csak a pontos helyük alapján lehet tudni?

Köszönöm előre is,
Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.05.29. 22:40

Szia Hanee!

A katalógusban magában három azonosító szerepel. Az első oszlopban a WDS azonosító, ami gyakorlatilag a koordinátát takarja, a második oszlop a felfedező saját sorszámát, a DM Desig oszlop pedig a BD/CoD/CPD katalógusszámot tartalmazza.
Van a katalógushoz egy Notes file, amiben a vannak egyéb katalógusokra való hivatkozások, vagy ha szép görög betűs neve van valamelyiknek, az is itt szerepel.

Ha ez alapján nagyon nem sikerül azonosítani, akkor érdemes a CDS-re benézni (http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-fcoo), és itt koordináta alapján rákeresni a kettősre, ez ki fogja dobni az összes ismert katalógusnevét a csillagnak (bár ez is eléggé problémás tud lenni).
Pl: a WDS katalógus első kettősére (WDS 00000+7530) keresve ezen a korrdinátán két csillagot mutat:
WDS J00000+7530AB (nem meglepően), és TYC 4492-308-1 = GSC 04492-00308 = 2MASS J00000662+7528598
Ennek speciel ezeknél épeszűbb neve nincs.

Kvi
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.29. 23:48

hanee írta:Sziasztok!

Abban tudnátok nekem segíteni, hogy a WDS katalógust hogyan kell olvasni?
Nagyon sok szép szám van benne, de nem derül ki számomra belőle, hogy melyik csillagról is van szó.
Vagy ezt csak a pontos helyük alapján lehet tudni?

Köszönöm előre is,
Hanee


Kedves Hanee!

Először is az a kérdés, hogy a WDS-t milyen formátumban töltötted le?
1. A html formátum (wdsnewframe.html) a böngészőben szép fejléccel jelenik meg, ami megmondja az oszlopában szereplő adat milyenségét, ezzel el lehet indulni.
2. A sima text formátum gépi feldolgozásra való, valamilyen (saját) számítógépprogramhoz ez praktikus. Ennek segítésére is gondoltak, mert a USNO honlapján a katalógus mellett van egy wdsweb_format.txt nevű fájl, ami leírja, hogy melyik oszlopban mi van. Ez abból a szempontból jobb a html-nél, hogy az egyes adatokhoz (mezőkhöz) részletes magyarázatot is ad, így pl. a kódok feloldását.
3. Végül ha a WDS valamelyik planetárium program alá van telepítve (pl. Guide), akkor maga a program teszi olvashatóvá a száraz adathalmazt.

Kvi válaszához annyit tennék hozzá, hogy az első kettősbejegyzésnek van épeszű neve, ami a második mező: a példa szerinti az A 1248, azaz Aitken 1248. sz. kettőse. Kettőscsillagoknál az esetek 99%-ában ezt szokás használni. Ha netán az is érdekelne, hogy melyik névkód melyik csillagászhoz tartozik, akkor figyelmedbe ajánlom a honlapomon található írást, amely felsorolja ezeket: http://porrima.bacska.eu/cikkek/honlap/wds_nev.htm

Üdv.: Porrima
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.31. 10:48

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat. Nagyjából kezdek rajta kiigazodni, bár nem ez lesz a kedvenc kettős katalógusom, az is biztos.

Viszont azt szeretném kérdezni, a Cambridge Double Star Catalogue mennyire megbízható és mennyire frissek a benne lévő adatok? (2009-es kiadás).

Ahogy egyre jobban beleásom magamat a témába, találok egy-egy olyan kettőst, ami az egyik katalógus szerint az, a másik szerint nem.. Kicsit fura. Konkrét példa: Béta Com. a Coma Berenices csillagképben. Több térkép sem jelöli kettősnek, mégis találtam olyan katalógust, ahol szerepel, majd megtaláltam a WDS-ben is: 13119+2753STT 578 számon.

Melyik katalógusnak higyjek? Melyiknek ne?

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.05.31. 12:10

Hanee! A béta Com kettős, egy 6,7+9,5 magnis pár, 7,5" tágassággal. Narancs+vörös. 125mm / 62x szépen mutatja.
Ha nagyon kettősözni akarsz, én a Double stars for small telescopes (Sissy Haas, Sky Publishing) ajánlom, újonnan 30 USD, használtan 20. Szöveges leírások adatok, minden, és GYAKORLATI észlelések eredménye. Eddig nem csalódtam benne.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.31. 12:47

hanee írta:Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat. Nagyjából kezdek rajta kiigazodni, bár nem ez lesz a kedvenc kettős katalógusom, az is biztos.

Viszont azt szeretném kérdezni, a Cambridge Double Star Catalogue mennyire megbízható és mennyire frissek a benne lévő adatok? (2009-es kiadás).

Ahogy egyre jobban beleásom magamat a témába, találok egy-egy olyan kettőst, ami az egyik katalógus szerint az, a másik szerint nem.. Kicsit fura. Konkrét példa: Béta Com. a Coma Berenices csillagképben. Több térkép sem jelöli kettősnek, mégis találtam olyan katalógust, ahol szerepel, majd megtaláltam a WDS-ben is: 13119+2753STT 578 számon.

Melyik katalógusnak higyjek? Melyiknek ne?

Hanee


Kedves Hanee!

Az utolsó kérdésedre válaszolva: bármelyik katalógusnak hihetsz, az atlaszoknak a kettősjelölés tekintetében kevésbé, már csak azért is, mert naponta katalogizálnak új kettősöket, amik korábban nyomtatott atlaszban nem szerepelhetnek.

A kettőskatalógusok frissessége nem igazán jó kérdés. A katalógusok mindig már megtörtént méréseket közölnek, és ha egy kettőst 100 éve mértek utoljára, akkor a tegnap kiadott katalógus is csak 100 éves adatot mutat. Ebből a szempontból a WDS naprakész, ugyanis a méréseket durván egy éves késéssel adják hozzá az adatbázishoz.

A béta Com-ra térve: nagyra becsült Péter barátom nyilván eltévedt valami miatt, a megadott pár nem tudom melyik lehet, de biztos nem a béta Com. Ez ugyanis egy nagyon egyenlőtlen, nyílt pár. Jól állapítottad meg, az STT 578, amit Otto Struve fedezett fel. Talán azt is láttad a WDS-ben, hogy az utolsó mérése 1924-ben történt. És itt jön az érdekesség: a főcsillag nagy sajátmozgása következtében ez a mérési adat igencsak elavult, mert a közel 90 év alatt a PA 237 fokról kb. 180-ra csökkent. Bár nem egy nagy durranás, mint kettős, de érdemes alkalom adtán leészlelni.

Üdv.: Porrima
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.31. 13:06

Sziasztok!

Péter: Köszi a választ. Azt a könyvet használtan honnan tudnám beszerezni, nem tudod?

Porrima köszönöm neked is a választ. Azt hiszem egy kicsit rosszul tettem fel a kérdést a "frissességgel" kapcsolatban. Arra céloztam, hogy melyik az, amelyik a leginkább "friss", vagy "frissített" új adatokkal, de ezt meg is válaszoltad, hogy a WDS-t frissítik folyamatosan. Szerintem majd megkeresem abban amit nézni szeretnék / megnéztem, és összehasonlítom más katalógusok adataival is.

Most két csillagképnek néztem meg a kettőseit (Virgo és Coma Berenices), mert ezek közül szeretnék majd válogatni a közeljövőben. Voltak eltérések, de így hogy rájöttem hogy kell használni, ez a WDS elég jónak tűnik. Fogok válogatni a szebb és kevésbé szebb kettősökből is, most majd azt szeretném (több más között) kipróbálni, hogy mit tud még felbontani a távcsövem :)

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.05.31. 13:22

amazon.com
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Katalógusok

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.31. 14:22

hanee írta:Sziasztok!

Most két csillagképnek néztem meg a kettőseit (Virgo és Coma Berenices), mert ezek közül szeretnék majd válogatni a közeljövőben. Voltak eltérések, de így hogy rájöttem hogy kell használni, ez a WDS elég jónak tűnik. Fogok válogatni a szebb és kevésbé szebb kettősökből is, most majd azt szeretném (több más között) kipróbálni, hogy mit tud még felbontani a távcsövem :)

hanee


A friss adatok jelentősége a binaryk (a közös tömegközéppont körül keringő komponensek) esetén érdekes. Viszont itt nem a kettőskatalógusból tudhatjuk meg az aktuális paramétereket, hanem a pályaelemek ismeretében valamilyen szgép programmal (pl. Orbit) számítjuk ki tetszőleges időpontra. Ezt azért írom, mert távcső tesztelésre a Szűz csillagképben javaslom magamat :lol: , azaz a gamma Vir-t. Ez egy binary, amely éppen tágulóban van: ez évben a szögtávolsága 1,6". Remélem bontja a távcsöved a legnagyobb nagyításával, amihez 10-es seeinget kívánok.

Porrima
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”