talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.08. 17:49

Dlajos írta:Igen, eltaláltad!
Akkor, tektit a bal alsó minta?
Üdv,
L.

Ez övön aluli volt :) Nem az, mert nem úgy néz ki mint egy leszopogatott Negró(ez szigorúan szakmai hozzászólás volt). Ha komolyan kérdezted akkor bocs, szerintem nem az.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.08. 18:02

Nem kellett volna összekötnöd a két mondatot.
"Az igen eltaláltad!" - neked szólt.
"Akkor, tektit a bal alsó minta?" - Zsolt felé irányult.
Amúgy nekem van egy ázsiai tektitem, ami szemre nagyon hasonlít a vágás előtti felülethez.
Kép alapján, főleg ha nem a metszetet mutatják, szinte lehetetlen eltalálni mit is látunk.
Ráadásul ez meglepetés lesz, tudom, most beszéltem Zsolttal... :D
Zsolti82, bocs ha félreérhető voltam!
Üdv,
L.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.08. 18:11

Zsolti82, bocs ha félreérhető voltam!
Üdv,
L.[/quote]
Én is csak viccnek szántam, ezen a téren nulla a tudásom, viszont kíváncsivá tett ez a játék. A fórum csodája... Mennyivel könnyebb úgy beszélgetni ha látjuk egymás arcát... :)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.08. 20:54

Sziasztok!

Gábor kérdezett a "regmalypt" illetve "flow-lines" szavakról, fogalmakról.

Ezek nagyon érdekes tulajdonságai a meteoritoknak. Egyben értéknövelő is ha ilyen jegyeket hordoz magán.

Arról van szó, hogy amikor a meteorként lezuhanó test nagysebességgel száguld a számára egyre sűrűsődő földi légkörben, egy ionizált forró plazmaalagutat alakít ki maga körül. A test forog, bukdácsol és a súrlódás miatt a hő átadódik a test felszínére és attól függően, hogy az milyen hővezető, egyre melegszik a belseje felé. Nyílván a legjobb hővezetőnek a vasmeteoritok számítanak, ezért azoknak a belseje is átforrósodhat, az akondritok, kondritok a nagy szilikát tartalom miatt kevésbbé melegednek át és így gyakran előfordul velük, hogy a felszínközeli rétegek már forrók de a belsejük az űr hidegét hordozza. Ez feszültségeket indukál ami a test szétrobbanásához vezethet, lásd Mócs (L5-6) több ezer darabja vagy a közelmúltbeli Cseljabinszk LL5 kondrit.

Na most, mivel a lezuhanó test bukdácsol és alakja sem egy szárnyprofil, ezért forró plazma turbulenciák alakulhatnak ki a felületén, mintegy beégetve forróságukat annak felszínébe. Apróbb-nagyobb benyomódások, kráterek keletkeznek, általában legömbölyödő élekkel. Ezek gyakran egymásba érnek és változatos lenyomat mintázatot hagynak maguk után, mikor a meteorból, meteorit válik azaz leesik.
Az ilyen alakot úgy képzeljük el, mintha ujjbegyünket belenyomkodnánk a gyurmába, ezért hívják az ilyen megjelenésű meteoritokat "Thumbprinted" vagy szakszóval regmalypt-esnek. Esztétikailag kifejezetten szépek, mint a mellékelt híres 1947-es Sikhote-Alin-i (bocs mindig az angol nevüket írom) példányon láthatjuk (vas IIAB típus). ezek a jegyek rendkívül egyedivé teszik az ilyen meteoritokat és kifejezetten kiállítani valók. A nagyméretű példányokat ezért "museum grade"-nek is hívják a gyűjtők. Áruk többszöröse lehet az ilyen jegyeket nem viselő ugyanolyan példányokénak.

Amikor a meteor forgási tengelye viszonylag közel esik a haladási út irányvonalához, akkor kúp alakúra formálódhat és a felszínét érő hőhatás és nagy sebesség a test kérgét megfolyatja ami vagy leég róla vagy párhuzamos, vagy sugárászerű kis mélyedéseket mar a felületébe. ezek apró hosszanti völgyek rendszeréhez hasonlítanak és a folyamatra utalóan "flow-lines"-nak nevezi a meteoritika. Ha magyarítunk, akkor talán folyás-vonalaknak nevezhetnénk, bár kissé nekem sutának hat. A talán leghíresebb magyar meteoriton a szenes-kondrit (CV3) KABA-in nagyon jól megfigyelhetjük ezt és még egyet az ún "oriented" vagy orientált, egy irányba alakosodott jelleget. Mindkettő természetesen értéknövelő tulajdonság. Két képet is láthattok minderről, a Kabai és szintén de másik jellegűt a Sikhote-Alin-i vasmeteoriton.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.09. 09:12

Köszönöm Zsolt,

Élvezet volt olvasni a soraid, már volt értelme regisztrálnom, itt tényleg ismeretterjesztés folyik.
A kráterrel kapcsolatos youtube linkre még nem volt időm, de az sem marad el.

Ahaaam...thumbprint, így oké :) így ismertem...de akkor most már a megfelelő szakszót is tudom, a flowlines meg egyértelmű volt angolból, de nem lehettem benne teljesen biztos.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 12:14

Sziasztok!

örülök, hogy amihez úgy gondolom értek abból vmicskét át tudtam adni.
Kérdésem az lenne, hogy igényeltek-e hasonló jellegű a meteoritikában előforduló
szakmai információkat a továbbiakban? Mert ha igen akkor szedek még össze érdekesebb
dolgokat, de akkor azt a "Meteoritgyűjtés! topikban folytatnám.
Szóljatok hozzá kérlek Titeket.

Na további tipp a feladványra?

Üdv:
Zsolt
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.09. 12:39

Naná, jöhet... minden érdekel ami a meteorokkal kapcsolatos !
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.09. 13:05

Na további tipp a feladványra?

Üdv:
Zsolt[/quote]
Egész véletlenül nem egy formára dolgozott vasérc-darab van a képen? Abból szerintem lehet gyártani hamis meteoritot.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 13:51

Kedves Zsolt!

IMCA tagként ezt még viccnek sem engedhetném meg magamnak.
Mindegyik meteoritomhoz COA azaz Certificate of Authenticity van illetve
IMCA tagként ilyet én is kiadhatok. Weblapjuk: www.imca.cc
Ez nem játék. Illetve lehet vele játszani.
Egyszer:)
Utána azonnali kizárás. Az IMCA a világ legnagyobb presztizsű ilyen szervezete, nem akárhogy lehet bekerülni.
Magyar tagja még soha nem volt. Mikor felvettek személyesen a Vice President jött el hozzám, checkolni
hogy ki vagyok, milyen a gyűjteményem, felszereltségem a vizsgálatokhoz, szakkönyvtáram, szakértelmem
szintje és rendesen szinte "C" tipusú átvilágításon :) estem át. Ajánlók is kellettek.

Az IMCA tagoktól akár múzeumok is szívesen vásárolnak, mert tudják, hogy megbízhatóak, minőségi mintáik
vannak. Mi folyamatosan monitorozzuk a piacot és azonnal jelentjük a fake meteoritokat árulókat, így bukott meg a Vida gyerek is hazánkból. Aztán nekik végük is ilyenkor, mert a Nemzetközi Internetes Csalások elleni hivatalok már innentől figyelik őket a jövőben. Tudjátok Ip cím, hasonlók, NSA géppark, stb.

Üdv:
Zsolt

PS:
Tehát a konkrét kérdésre a válasz nem. De mint mondtam az Estherville jó irány, csak van benne egy csavar:)
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.09. 14:09

Természetesen nem arra gondoltam hogy te csináltad. Csak amiket írtál róla, arról azt hittem hogy egy olyan embertől érkezett hozzád vizsgálatra, akit átvertek vele.
"Az alakja ami gyanús, nem regmalyptes, flowline-os, túl mű."
"Annyit elárulok nem vasmeteorit."
"Igen, valóban mezoszideritnek néz ki. De mi lehet akkor?"
Remélem így már érthető hogy miért írtam az előző hozzászólásomat. Kíváncsian várom a megfejtést :)
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”