talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 14:18

Ok értem. Ilyen átverés ügyes dolgokat inkább magánban tárgyalnám, külföldi szak fórumokon ki van ez vesézve kellően. Itt nem untatnálak ezzel Titeket.

A megfejtést talán én jobban várom, mint Ti:)
De ha nem ok a dolog, megy a következő:)

Üdv:
Zs
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.09. 14:20

Én úgy okoskodtam, hogy egy ilyen vágás nem olcsó móka.
Tehát vlsz nem vicc fekszik ott... leginkább pallazitra hasonlított, de egyértelműen nem olivines... tehát végignéztem a vasmetéket... azok közül a campo volt a leghasonlóbb... aztán jött hogy nem vas, nem kő, nem pallazit :) akkor mezosziderit kell legyen... és tényleg... a vaca muerta meg az estherville közül betippeltem az egyiket mert ez a kettő volt a leghasonlóbb... de hogy mi lehet a 'csalás' vagy 'csavar'...fogglamam sincs... esetleg egy nem nevesített mete? még csak száma van vagy ilyesmi ? :D
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 14:44

Olyat nem tennék ide, aminek nincs neve (Official név).
Az a baj, hogy már csak egy segítséget tudnék adni, de akkor valószínüleg kitalálnátok.

Zs
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 16:06

A megfejtés a következő:

Bármilyen meglepő ez egy pszeudometeorit vagyis meteorithoz nagyon hasonló de földi eredetű minta. Méghozzá a hires orosz Putorano Plató-ról való ún. termésvas vagy angolul native iron, telluric iron.

Szerkezetét tekintve, teljesen mezosziderites jellegű, szeletre vágra még inkább hasonlít ahhoz, hiszen fifty-fifty tartalmaz FeNi-et és egyéb szilikátokat. A pallazit azért nem jó erre mert az olivines, ortho-piroxénes főleg átlátszó kristályokat tartalmaz természetesen a FeNi mátrixban. A mezosziderit pedig átlátszatlan. (Nagyon vékonyra vágva persze az is átlátszó lehet, de ez már tized mm alatti vágat!)

Az Estherville azért volt jó tipp mert az valóban mezosziderit és nem is akármilyen. A ritkábbak közül való, USA 1879 és „fallen” (tehát látták a hullást és nem „found” amikor találták, de hullást nem látták), nagyon szét szelet képe van, étethető, de a szilikát nem szereti a Nitolt.

Szóval a termésvas.
Ez egy nagyon ritka előfordulása a vasnak, ugyanis a keletkezési körülményei hihetelenül bemenő paraméter igényesek. Arról van szó, hogy amikor megindul egy magmakürtő, telér a felszín felé, az különböző utakat talál magának ÉS ha egy ilyen kürtő áthalad egy kőszén telepen (nagyon kevés ennek a valószínűsége, de nem zéró) akkor az kiredukálja a vasa-nikkel és marad a Fe-Ni, szilikát közel 50-50 %-os aránya. Mivel sok feltétel együttes teljesülés kell hozzá ezért nagyon ritka a Földön, a Putorana Plató ilyen, Kanadában van még, aztán Angliában, Írországban, Fro-ban, Horvátországban és még pár helyen. Grammja nagyon drága mert ritka és pszeudometeorit.

Két típusa van, de mindkettő 0,05-4% Ni-elt tartalmaz ami kevés a meteoritikus eredethez. A Type 1 ráadásul 1,7-4% szenet tartalmaz, ami nincs a mezoszideritekben ekkora mennyiségben, a Type 2 C tartalma 0,7% alatti. Lehetnek bazaltos keverékes előfordulással, akár kohenit, troilit csomókkal.

A vágólapomon azért volt mert még nem láttam belőle vékonycsiszolatot (Thin Section, rövidítve TS) és most csináltatok belőle, amit polarizációs mikroszkóppal szeretnék megvizsgálni. Ilyenkor nem látunk át a FeNi mátrixon, csak a szilikát szemcséket tanulmányozhatjuk, fajta, keveredés, alak, összetétel és egyéb petrográfiai jellemzőket felfedezve. Igérem ha kész a TS készítek nektek felvételeket róla.

Tehát a csavar az volt, hogy nagyon meteoritnak nézett ki de nem az volt. Van még ilyen pl. a híres Mendota Meteoirte Wrong, teszek fel erről is képet. Ez meg egy kondritos meteoritra hasonlít (erről is készítek TS-t). Itt tehát arról volt szó, hogy vki hamisította (a szakterminológiában ezt „man-made”-nek hívjuk) hanem unikális és híres jellege miatt és összetéveszthetősége miatt adtam fel feladványnak. Tudom egy kicsit genya voltam, de direkt azért ilyen formában tettem közé, hogy kicsit tanulhassunk ebből, megismerve akár a termésvasat, akár a mezoszideriteket.

Álljon itt néhány híresebb valódi mezosziderit (200 db-ot ismerünk, tehát ritkák):
- Bondoc, Fülöp-szigetek, found: 1956:, TKW: 88,6 kg, (TKW=teljes ismert tömeg)
- Vaca Muerta, found: 1861, Chile, TKW: 3,83 t!!!
- Dalgaranga, found: 1921, Australia, TKW: 12,2 kg (24 m-es, krátert ütött 270 000 éve)
- a továbbiak részletek nélkül: Lamont, Mount Padbury, Chinguetti, Clover Springs és magyar nincs!!! (Még ;) )
Nagyon sok közülük a gyűjteményemben eccer megnézhető, szívesen látom az érdeklődőket.

És most zárásként néhány szó a Putorano Platóról:
A Plató tulajdonképpen egy nagy bazaltos magasan fekvő sík tetejű hegy a Taymyr-félszigettől dére esik, kb Közép-Szibéria tetején. A hely úgy is ismert mint a Föld egyik legnagyobb Ni lelőhelye. Nem véletlen a mezosziderites hasonlóság, ezután. 2010 júliusától az UNESCO, Világörökség része, ezért sem könnyű anyagot, mintát szerezni onnan.

Üdv:
Zsol
PS:
Bocs ha övön alul volt :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 16:08

Az említett Mendota Meteorite Wrong, USA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 16:10

És az új feladvány ha még érdekel a téma továbbra is Titeket.
Feltételek ugyanazok, mint korábban határidő: 2014 május 12 20:00 CET.

Ez vajon mi lehet?

Üdv:
Zsolt

PS:
Hétvégén a Meteorit gyűjtemény topicban a múlt évi, híres európai Braunschweig meteoritról teszek fel infókat és egy kis szakmai infót is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.09. 16:43

Akkor annyira talán nem voltam messze az igazságtól. Hiszen a vasérc is szilikátok és vas keveréke(ezért tippeltem erre) mert mivel írtad hogy olyan mint a mezosziderit, de mégsem. Fényképek között keresgélve sok a te mintádhoz hasonló vasérc-darab található. Pedig még a magma előfordulási formái közt is keresgéltem, de a termésvas kifejezést nem találtam. Mindegy, jó játék volt...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 16:47

Zsolt!

Várjál, azt direkt nem írtam hogy nem mezosziderit, mert akkor kizártam volna minden meteorit típust és
akkor nagy sansz szerint rájöttök és az túl nagy könnyítés lett volna, vagy inkább még jobban bezavarok. Csak azt mondtam, hogy nem vas, pallazit, kondrit és akondrit.

Üdv:
Zs
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.09. 17:06

Kezdő játékosként pallazitre tippelek az olivin kristályok miatt :)
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.09. 17:12

"Zsolt!

Várjál, azt direkt nem írtam hogy nem mezosziderit, mert akkor kizártam volna minden meteorit típust és
akkor nagy sansz szerint rájöttök és az túl nagy könnyítés lett volna, vagy inkább még jobban bezavarok. Csak azt mondtam, hogy nem vas, pallazit, kondrit és akondrit.

Üdv:
Zs"
Ebben igazad van semmi konkrét állításod nem volt(és ez így volt jó, mert így lehetett agyalni). A hamis meteorit teóriámmal is azért álltam elő, mert gondoltam hogy földi eredetű a minta. Még egyszer mondanám, nem értek a témához csak érdekel. A következő rejtvényhez egy kis segítség, csak hogy merre induljunk el?
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”