talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.09. 17:24

Az adhat támpontot hogy ennyire töredezettek a kristályok?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 17:37

Sziasztok!

A kinézete alapján azonosítható a típus. Jó helyen kapisgáltok, de itt egy konkrét névre gondolok.
Ebben is van csavar ;)

De ezek után remélem nem lesz nehéz.

Üdv:
Zsolt

Lehet még ma felteszem ha lesz időm a Braunschweiges sztorit.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.09. 17:55

Giroux vagy Acomita, bár a csavar miatt egy kezdő bárminek nézheti...
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.09. 18:23

Ezt a "csavart" nem Zsolt tekerte meg!
Gyönyörű feladat... :)
Üdv,
L.
P.S.
Csak azért vagyok ennyire okos, mert ezt én már házi feladatként megkaptam, nem is olyan rég.
Én megkaptam a nevet és adatokat kellet gyüjtenem róla, az sem volt unalmas...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 18:43

huppancs írta:Giroux vagy Acomita, bár a csavar miatt egy kezdő bárminek nézheti...


Kedves Hupssz :)
Nem semmi nevek amiket felsorolsz, ezek nagyon ritka pallazitok ám, a gyűjtemények
ritka darabjai lennének. Az nem foglalkoztasson, hogy kezdőnek minősíted magadat,
én sosem tennék, mondanék másra ilyet. Az érdeklődést és karást kell tisztelni mindenkiben és én így vagyok
Veletek is.
A csillagászatban amúgy is mindenki haver :)

Zs

PS:
Egyébként nem talált.
Épp ez a lényeg, hogy észreveszitek a különbséget, egyediséget, mert van!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: zozee » 2014.05.09. 19:00

Shirokovsky pallazit?
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.09. 19:11

zozee írta:Shirokovsky pallazit?


Ott a pont ;) http://www.notkin.net/meteorites/shirokovsky.htm
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 20:58

Kedves Zoli!

Gratulálok :)

Magánban kérnék egy címet, meg a Milka típusát megadni.

Azért azt kérlek oszd meg velünk, hogy mi alapján jöttél rá, mert kérdőjel volt a végén. Találgatás vagy egyéb?

Szóval igen a másik világhíres pszeudometeorit, de ez már keményebb dió volt a kutatók számára.
1956 Február 1.-én 03:30UT-kor egy a Napnál fényesebb tűzgömb húzott át Oroszország felett. Mintegy 500 km2-es területről számos megfigyelés történt. Sok ház ablaka is betört a lökéshullámtól (tisztára Cseljabinszk lehetett). A Kosva folyó Shirokovsky falujához közeli befagyott víztározójának jegét vami átütötte és 42 cm-es lyukat találtak a helyszínen. Ni gazdag mágnes által vonzott részecskéket találtak a lyuk körül. Ezek után meteoritra gyanakodott mindenki teljesen természetesen. Többször próbákoztak búvárok felhozni a meteoritot de 2002-ig ez sikertelen művelet maradt. Akkor ugyanis ismeretlenek kb. 150 kg meteoritgyanús anyagot találtak a környéken.
A további elemzések kiderítették, hogy a szeletek nagyon hasonlítanak a pallazitok mintáira. Azonban a lekerekített mafikus-ásványok (olivin, ortho-piroxén, stb) hiányoztak belőle. Olyan volt mintha a pallazit kristályai breccsásodotak volna. Ilyet eddig még nem tálaltak. Az olivin és fém-mátrix között hiányzott az átmeneti reakciózóna, ezenkívül hiányoztak a fontosabb pallazit kisérő ásványok különböző sulfidok, foszfátok, kromit stb. A fémmátrixnak viszonylag magas Ni tartalma volt átlag 26,5%. Ugyanakkor az olivin Ni tartalma különbözött a fém gazdag meteoritokétól. Illetve fémes wustit-eutektitet még soha nem dokumentáltak meteoriokban.

Ilyenkor komolyabb vizsgálatokra van szükség pl. Neutron Aktivációs Analízisre (INAA), meg kell határozni az Oxigén 16-os és 17-es iztóparányokat, hogy be tudjuk lőni a meteorit típusát (egész pontosan ezek százalékolt arányított hányadosát nézik), kiderült hogy ez alapján éppen a földi O iztópok törépontjához közel esik a Shirokovsky O iztóp aránya. A minta olivinjének indukált transzlumineszcens (TL) spektruma nagyon közel esik a földi olivin azaz periodit spektrumához.
A döntő döfést a meteoritikus eredetnek az ún. "Cosmic Ray Tracks" azaz a kozmikus sugárzás hatásának nyomai adták, azok ui. nem jelentek meg a mintán, azaz az anyag soha vagy nagyon kevés ideig volt kitéve erős kozmikus sugárzásnak (ezt az olivinből lehet kimutatni).
Szintén nem találtak kozmikus sugárzásra utaló nyomokat a He, Ne, Ar és azok izotópjaiban. Ami három dolgot jelenthet:
1. A minta soha nem volt az Űrben
2. A minta egy nagyobb méretű égitest belsejében volt sokáig
3. A minta nagyon rövid ideig szenvedte el a kozmikus sugárzást.

Összességébben végül is a kutatók megállapodtak, hogy a "Shirokovsky-pallazit" nem meteoritikus eredetű.

A mintákból nem túl sok, de végül gyűjtőkhöz került, először mint pallazit. Később miután még érdekesebbé vált a story, egyszerűen eltünt a piacról. Ma beszerezhetetlen. Ha piacra kerül is valamely drabja, az valószínüleg horror áron lesz, annak unikális jellege miatt.

Köszönöm a figyelmeteket.

Üdv:
Zsolt

"To be continued..."
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.05.09. 22:24

Csak egy kérdés... Milyen folyamat hoz létre egy ilyen, meteorithoz ennyire hasonlító anyagot? Mert ezek szerint nem a ténylegesen becsapódó testet találták meg.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.09. 22:29

Valószinűleg vmi magmafeláramlás teléren és aztán (akár többször is) áthaladás erodatív, reaktív ásványokon. Ez magyarázhatja a periodit belekerülését a fémmátrixba. A fém olvadáspontja kisebb mint a mafikusaké. A breccsás alak, na az nekem is talány?!
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”