Meteoritok, meteorit gyűjtők

Meteorészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.12.31. 18:23

A magam részéről arra ösztönzök mindenkit, aki valamilyen témában ide hasznos vagy érdekes dolgot szeretne feltenni, hogy tegye meg, nyugodtan butítsa le az én szintemre, hogy megértsem. Mint ahogyan elolvasom a gagyi hírportálokon lévő naponta frissülő oltóanyag típusok hatásmechanizmusát is, és még sok sok egyéb információt. Teszem ezt azért, mert érdekel, de nem tervezem már a továbbiakban sem az orvosi sem a műszaki egyetemet elvégezni. Az amatőrcsillagász szint nekem bőven elég ezen a nem szakmai fórumon. Itt szereztem nem szakmai tudást a tükörcsiszoláshoz, és büszke vagyok az általam épített távcsövekre. Nekem megfelel, bár egy magasan képzett optikus biztosan lenézné őket.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 18:30

Bocsánat: "úgy is". Elírtam. De még mindig nem végzetes hiba és kijavítható. Nem számokat tévesztettem, hanem betűket. Velem is néha megesik, hogy valamit elírok, de azt mindig azonnal kijavítom. Gondoljatok bele, mi lenne, ha valaki egy matematikai képletben, amely változást hozna a világra, eltévesztene vagy lehagyna csak egy számjegyet... vagy egy koordinátában, ami jelölne egy adott pontot a Földön... a hiba akár végzetes is lehetne. Ezért kell egy olyan embernek, aki kutatónak, szakembernek van titulálva pontosnak, hitelesnek lennie, ha gyakorlatban is célt akar érni. Olyan ember ne bölcsködjön a tudomány jelentősségéről, aki nem képes ilyen alapdolgokra, mint egy számot vagy egy szót helyesen leírni, függetlenül attól, hogy elméletben tudja-e azt vagy sem. A legtöbb újságíró is napjainkban sajnos elköveti ezt a hibát és még profi újságírónak tartja magát, ráadásul. Csodálkozik, hogy nem jelölik Pulitzer-díjra. Érdekes fordulat, nem igaz?
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 18:36

Emiatt ne csüggedj el mizar (Sanyi)! A lényeg az, hogy számodra azok a távcsövek megfeleljenek. Én is terveztem már tükörtávcső építését. Bízom benne, hogy talán sikerül is megépítenem. Én sem vagyok profi optikus.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.31. 18:39

Silvanius írta:
2020.12.31. 18:30
Bocsánat: "úgy is". Elírtam. De még mindig nem végzetes hiba és kijavítható. Nem számokat tévesztettem, hanem betűket. Velem is néha megesik, hogy valamit elírok, de azt mindig azonnal kijavítom. Gondoljatok bele, mi lenne, ha valaki egy matematikai képletben, amely változást hozna a világra, eltévesztene vagy lehagyna csak egy számjegyet... vagy egy koordinátában, ami jelölne egy adott pontot a Földön... a hiba akár végzetes is lehetne. Ezért kell egy olyan embernek, aki kutatónak, szakembernek van titulálva pontosnak, hitelesnek lennie, ha gyakorlatban is célt akar érni. Olyan ember ne bölcsködjön a tudomány jelentősségéről, aki nem képes ilyen alapdolgokra, mint egy számot vagy egy szót helyesen leírni, függetlenül attól, hogy elméletben tudja-e azt vagy sem. A legtöbb újságíró is napjainkban sajnos elköveti ezt a hibát és még profi újságírónak tartja magát, ráadásul. Csodálkozik, hogy nem jelölik Pulitzer-díjra. Érdekes fordulat, nem igaz?

Kereszty Zsolt munkásságát ismerjük és nagyra becsüljük , megismerhetnénk az Önét is is ?
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 18:53

Végh Zoli írta:
2020.12.31. 18:39
Kereszty Zsolt munkásságát ismerjük és nagyra becsüljük , megismerhetnénk az Önét is is ?
Én még nem tartok ott, hogy az én munkásságomat megismerhessék, hiszen még csak nem olyan rég kezdtem el, Zoli (ha már a tegeződés jobban tetszik). Otthon tevékenykedem még egyelőre hobby-szinten. Munkásság? Az embernek sokszor kell bizonyítania az életben. Lehet, hogy ti nagyra tartjátok Kereszty Zsoltot, de én egyáltalán nem. Erre okom is van. Az én munkásságomat is talán idővel megismerhetik majd. Biztosíthatlak, hogy eljön majd az az idő. Meteoritokat én is tanulmányozok, foglalkozom planetológiával a magam módján. Kereszty úr szerintem nagy tévedésben van, ha azt hiszi, ő pótolhatatlan szakértő, főleg ha ilyen elementális hibákat is elkövet. Bármennyire is nagyra becsülitek őt, a tudomány attól még nem változik meg senki kedvéért csak úgy, kivéve ha a változtatás ésszerű.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.31. 19:17

Silvanius írta:
2020.12.31. 18:53
Végh Zoli írta:
2020.12.31. 18:39
Kereszty Zsolt munkásságát ismerjük és nagyra becsüljük , megismerhetnénk az Önét is is ?
Én még nem tartok ott, hogy az én munkásságomat megismerhessék, hiszen még csak nem olyan rég kezdtem el, Zoli (ha már a tegeződés jobban tetszik). Otthon tevékenykedem még egyelőre hobby-szinten. Munkásság? Az embernek sokszor kell bizonyítania az életben. Lehet, hogy ti nagyra tartjátok Kereszty Zsoltot, de én egyáltalán nem. Erre okom is van. Az én munkásságomat is talán idővel megismerhetik majd. Biztosíthatlak, hogy eljön majd az az idő. Meteoritokat én is tanulmányozok, foglalkozom planetológiával a magam módján. Kereszty úr szerintem nagy tévedésben van, ha azt hiszi, ő pótolhatatlan szakértő, főleg ha ilyen elementális hibákat is elkövet. Bármennyire is nagyra becsülitek őt, a tudomány attól még nem változik meg senki kedvéért csak úgy, kivéve ha a változtatás ésszerű.

Szóval személyes ellenszenv van a háttérben ? Azon nem lehet segíteni ... Bizony mi nagyra tartjuk Zsoltot a munkásságáért , ezért nem haragszol meg , ha egy anonim nick kötözködése semmit sem jelent az itt tanyázó amatőrcsillagászoknak ;) :roll:
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 19:21

Végh Zoli írta:
2020.12.31. 18:20
Nem gond , csak furcsa . Esetleg ha névvel , arccal mennél bele egy ilyen "szakmai vitába" , hitelesebb lenne .
Azt gondolod, nyilvánosan nem merem felvállalni az álláspontomat. Ha szükséges, bármikor megteszem, ha álmomból felébresztenek is! Igaz, ismeretlenül könnyű írni. Igazad van. Egyébként Szilágyi Alex István a valódi nevem és Romániában, Szatmárnémeti (Satu Mare) városában élek. A Silvanius csak afféle művésznév, hiszen még író és poéta is vagyok. Bőven elég, ha ennyit tudnak. Nem szeretnék senki számára "nyitott könyv" lenni. Ha valamilyen művemet keresnék, jelzem, még nem elérhető, mert még kiadóhoz nem küldtem be semmit de írásaim azért már vannak bőven - és sokan olvasták is azokat, akiknek tetszettek is. Majd ha sikerül kiadni az írásaimat, akkor majd olvashatják mások is.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 19:25

Végh Zoli írta:
2020.12.31. 18:39
Szóval személyes ellenszenv van a háttérben ? Azon nem lehet segíteni ... Bizony mi nagyra tartjuk Zsoltot a munkásságáért , ezért nem haragszol meg , ha egy anonim nick kötözködése semmit sem jelent az itt tanyázó amatőrcsillagászoknak ;) :roll:
Nem. Miért is haragudnék, kötözködő barátom. Az ellenszemvem nem feltétlenül személyes, csak egy tapasztalaton alapul.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.31. 20:11

Silvanius írta:
2020.12.31. 19:21
Végh Zoli írta:
2020.12.31. 18:20
Nem gond , csak furcsa . Esetleg ha névvel , arccal mennél bele egy ilyen "szakmai vitába" , hitelesebb lenne .
Azt gondolod, nyilvánosan nem merem felvállalni az álláspontomat. Ha szükséges, bármikor megteszem, ha álmomból felébresztenek is! Igaz, ismeretlenül könnyű írni. Igazad van. Egyébként Szilágyi Alex István a valódi nevem és Romániában, Szatmárnémeti (Satu Mare) városában élek. A Silvanius csak afféle művésznév, hiszen még író és poéta is vagyok. Bőven elég, ha ennyit tudnak. Nem szeretnék senki számára "nyitott könyv" lenni. Ha valamilyen művemet keresnék, jelzem, még nem elérhető, mert még kiadóhoz nem küldtem be semmit de írásaim azért már vannak bőven - és sokan olvasták is azokat, akiknek tetszettek is. Majd ha sikerül kiadni az írásaimat, akkor majd olvashatják mások is.
Véletlenül nem nyugdíjas tanár vagy , aki paleontológusként foglalkozott a Kárpát medencében régen élt madarakkal ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.31. 21:16

Silvanius írta:
2020.12.31. 16:57
Kedves Attila!

Érdekes álláspontja van az én álláspontomat illetően, amit tiszteletben is tartok. Az a kavics, amiről Ön ír tisztelt Uram, az nem csak azért tisztelendő dolog, mert 4.6 milliárd éve keletkezett; különben is, nem mindegyik meteorit őrizte meg akkori formáját: például a planetáris meteoritokról, mint a marsi vagy a holdi nem mondható el, hisz ezek mindössze pár száz millió éve szakadtak ki forráségitestjükből és előtte ugye differenciálódott az anyaguk. Ha a kondritokról beszél, akkor ezekre igaz az az állítás, hogy megőrizték 4.6 milliárd évvel ezelőtti struktúrájukat. Ez a "kavics, amit kitehet az asztalra" dolog ez rengeteg információt hordoz egy idegen égitest geomorfológiájáról, hiszen onnan is származik. Gondoljon bele, idegen égitestek anyagát tarthatja a kezébe, amiket a Földről esetleg teleszkóppal vehet szemügyre. Szerintem ennél nagyobb élményben földi halandó embernek része nem lehet, minthogy a hatalmas és lenyűgöző méreteket öltő kozmosz darabjait kezében tarthassa anélkül, hogy űrutazott volna értük. Ez csodával határos dolog. Persze ezt csak az gondolja így, aki mindezt át is tudja érezni szívvel-lélekkel. Tisztelni kellene azért is ezeket, mert túlélték a légköri ablációt és eljutottak a Föld felszínére. Cseppet sem mókás tortúra ez!
...

Kedves Alex (vagy István)!

Az általad fentebb leírtakkal magam is tisztában vagyok, ezért írtam, hogy "kissé sarkítva", de úgy látszik, átsiklottál fölötte (vagy nem értetted meg)...

Másrészről, nekem ahhoz, hogy az én szemem ilyen patetikus könnyekkel legyen tele, nem kell meteorit; elég, ha a pl. a kezemre nézek, és arra gondolok, hogy a testem összes atomja hajdanán egy (vagy több) csillag belsejében keletkezett, sőt, szupernóva-robbanásban jött létre jónéhány vasnál nehezebb elemem. (Csak már nem emlékszem rá. :lol: ) De ezért a levágott körmeimet még nem állítom ki vitrinben, pedig szerintem ez is egy csodálatos gondolat. 8-)

Az egyik későbbi hozzászólásod kapcsán pedig úgy gondolom, hogy mindegyikünknek vannak személyiségbeli hibái, kinek több, kinek kevesebb; neked is, nekem is. Zsolt sem hiba nélkül való, de szakmai szempontból ritkán nyúl mellé. A személyiségbeli tulajdonságait viszont nem biztos, hogy itt kellene támadni (mint a tiédet sem, az enyémet sem, és másét sem). A hozzászólások megfogalmazásánál javaslom, maradjunk meg a szakmai kérdéseknél, amire az adott topic utal.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”