Szabadszemes égi szépségek

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.08.04. 22:33

A félig teli és félig üres pohár esete. Egy barátommal megpróbáltunk kicsit elmenekülni Budapest fényei elől, hogy saját szemmel élvezhessük a "Magashegyi Amatőrcsillagászok" által lenézett ötfél-hat magnitúdós egeket.

Csomád és Őrbottyán között találtunk egy jó kis placcot. Nem ideális, délnyugati irányban még mindig dominál a pesti fényszmog:
130803_ss.jpg


..az északi horizontot pedig fák takarják ki:
130803 copy.jpg

(jobb felbontásban és minőségben itt: https://www.flickr.com/photos/vanamonde81/9436341353/lightbox/)

..de mégis úgy érezzük, hogy érdemes volt kitelepülni. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.08.04. 23:35

Raftingolni voltunk a Salzán most hétvégén és egy kempingben szálltunk meg. Gyakorlatilag a Hockar alatt voltunk, várostól való fényszennyezettség gyakorlatilag 0, csak a sátrakban lévő fény, meg pár lámpa világított körülöttem, de nem volt zavaró, én még ilyen eget sosem láttam. Brutál mennyiségű csillag, a hattyú csak úgy fürdött a "tejben"! Komolyabb távcsövet nem vittem, csak a 7x50-es binokulárom volt bent a kocsiban, de már azzal is eszméletlen sok dolgot lehetett látni. Mivel tényleg csak evezni mentünk, nem vittem komoly fényképezőgép felszerelést sem (nem mintha konyítanék bármit is az asztrofotózáshoz), így csak feltettem a kocsi tetejére a gépet és lőttem pár képet. Egy sikerült is:
Kép
Night at the camp site with Casiopeia, Andromeda galaxy, a meteor and a tent. by Mungisi, on Flickr
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.08.11. 00:30

Szombat esti sziluett napnyugta után két perccel. A hidegfront által megpucolt légkör és némi útba eső esőfelhőzet nagyon szép (nekem legalábbis tetszik) színeket és kontrasztot varázsolt a nyugati ég aljára.
IMG_2874_edited-2_ss.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.08.12. 11:29

Göd és Sződ között a határban készült ez a kép hétfő hajnalban Veresegyház fényeivel a horizonton. Kicsivel több mint egy óra exponálás után leállítottam a felvételt a nyugatról beúszó vékony felhőréteg miatt (három óra alvás azért kell -- ébresztő fél hatkor, a kávé meg majd ébren tart).

Az egyik frame előterét megvilágítottam az autóm félig letakart helyzetjelzőjével, így jobban láthatóvá vált az előtér a napraforgótáblával. Két fényes, Ferihegyre leszálló repülőgépcsíkot leszedtem utólag, mert nagyon uralták a kép jobb szélét, de a halványabbakat nem bántottam. Iridiumból kettő is látszik, Perseidából egy se..
130811_s.jpg

Jobb minőségben itt: https://www.flickr.com/photos/vanamonde81/9493821498/lightbox/


Canon EOS 5D Mark II + Samyang 8/3.5, 65 x 60sec, ISO 1600, F5.6
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.08.12. 11:54

Holdnyugta. "Kedvenc" barkácsboltom még szombat este is, jóval a nyitvatartási időn túl hatalmas vörös betűkkel hirdeti önmagát. És pont a Megyeri híd pillérei között.. :)
130810 moonset_ss.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.12. 11:54

Jól néz ki! Akkor is, ha nem is szabadszemes ;)

Szerk.: Ezt még a csillaghúzósra írtam, csak közben előbb bejött a Megyeri-hidas.
Furcsa, hogy egy meteor sincs rajta!
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.08.12. 13:21

Sziasztok!
Én tegnap este kimentem az erkélyemre s felnéztem az égboltra és rengeteg csillag ragyogott. Pár perc múlva láttam 10 darab hullócsillagot, az egyik nagyon gyönyörűen szép volt. sajnos nincs távcsövem, de hamarosan veszek fényképezőgépet s akkor tudok fotózni éjszakánként.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.15. 01:33

Két Holdnyugta felvételt készítettem 2013.08.11. és 12. napon. Jól látható a sarló méretének hatalmas változása, a Holdnyugta helyének eltolódása, valamint a sötétedés mértékének változása, a fényszennyezés hatása. Mindkét felvételen látni a Spica csillagot is, a többi a városi égen sajnos csak sejthető. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.17. 10:20

Van egy kérdésem. Nemrég egy FB csoportban láttam, hogy valaki készített egy hosszabb ég-fotót, ahol szépen körben mentek a csillagok a Polaris körül. Azonban volt egy érdekes, kb 1-2 centis, a felszínnel párhuzamos kis fehér csík. Ez egyértelműen nem forgott az éggel. Kérdezte a fotós, hogy mi lehet,
mire én azt írtam, repülő. Azonnal többen lehurrogtak, hogy az nem lehet, mert a repülőnek
is forognia kellene az égen, mint a csillagoknak.

Most lehet, hogy én vagyok ennyire hülye, de miért is? A repcsi nem az éghez képes repül, hanem a földhöz képest egy fix magasságon.

Plíz help.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szabadszemes égi szépségek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.17. 11:17

Nem is az a lényeg, hogy mihez képest repül, hanem hogy mennyi idő alatt. Egy csillag-csíkhúzós képen a csillagokhoz, illetve a felvétel idejéhez képest nagyon gyorsan halad át, egyenes csíkot húz.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”