Sarki fény!

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.05. 18:51

Szerintem itt ez a videó,ez nagyszerű:[url]Kép[/url]
:!: :!: :!:
Bocsi!!!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ales001 2012.03.06. 16:26-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.05. 19:05

Okos, hogy ide küldted! A napfolt-topikot hagyjuk a napfoltoknak!
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.03.08. 15:20

Több helyen olvastam,hogy annyira erős volt a szerdai napkitörés,ami ma a déli órákban érte el a földet,hogy akár itthonról is látható lesz sarki fény.Szerintetek ez elképzelhető,vagy csak megint a média harsogja túl a dolgot?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.08. 15:28

lizzike
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.02.26. 11:44

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: lizzike » 2013.10.09. 19:06

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.14. 11:38

Északi fény Szlovákiában!
Sajnos nagyon is kétes hitelű a kép, nem valószínű, hogy sarki fény legyen. Szlovákiai csillagászok nem tudnak róla! De október 7-11 közt nem volt olyan napkitörés sem, amely ennyire délre látható sarki fényt okozzon.
Talán fényszennyeződésen szóródó napfény.
Egyébként a Kárpátok északi csócsairól kissé blátni északabbra, több lehetőségük van az északi fény észlelésére, de ez nem annak latszik. Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.17. 22:08

Földmágneses háborgás - Tihany

Október 8/9-én a tihanyi Geofizikai Obszervatórium a közepesnél erősebb földmágneses háborgást regisztrált.Ez viszont arra utal, hogy lehetséges volt olyan sarki fény, amely Közép-Európa magasabb hegyeiről, észak-északnyugatra látszott, ha nem is teljes egészében, de a csúcsa. Balogh Klára (Solar Obs, Szlovákia) arról értesített, hogy nagyon alacsony láthatár fölötti magasságban néhány helyen erősebb fényjelenség látszott. Csillagászok nem erősítették meg, de földmágneses mérések némileg emellett szólnak. - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.03.18. 12:14

SARKI FÉNY+
2015. március 17. Végre beütött egy rég várt sarki fény. Többen jelezték, fényképezték is.
Jelezzétek, ki, mikor, milyen körülmények közt, milyennek látta.
1. Időpont (KEI!) - mettől meddig.
2. Irány Legalább mellék égtáj pontossággal. A legkeletibb és legnyugatibb szélének iránya.
3. Milyen láthatár feletti magasságig emelkedett? (Pl. melyik fényesebb csillag magasságáig.
4. Mennyire volt mozgékony, voltak e fényesebb területei, sávjai?
5. Szine, esetleg színváltozása.

Bevallom, én pár percig láttam, de nem ismertem fel, annyira gyenge volt. A Budapest, II. Frankel L. út.-Üstökös utca sarkán, 19:45-20:00 KEI tájban, ÉÉK felé piszkos-vöröses-sárgás fény volt az égen, De fényszennyeződésnek gondoltam, nem figyeltem meg alaposabban. Utólag rekonstruálva: kb. 40 fok magasságig, az ÉK-i és ÉNy-i részét egy magas épület, ill. a Rózsadom takarta. Egyenletes fénynek tünt, Nem figyeltem folyamatosan, poros-párás fényszóróüdásnak látszott.
19:00 KEI körül, ÉNy felé még nem látszott semmi (a C/2014 Q2-t figyeltem).
Remélem más, job helyen jobb körülmények közt alaposabban megnézte.-BQ.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2015.03.18. 14:11

Sziasztok,

Igaz nem Magyarországról hanem Norvégiából de tegnap éjjel nekem is sikerült észlelnem a sarki fényt.

az Oslo feletti Holmenkollen hegyre mentem fel éjjel hogy lefotózzam az ottani síugrósáncot. Előtte olvastam a friss napkitörésről szóló beszámolót és rögtön meg is néztem az auróra-előrejelzést ami nagyon bíztatónak látszott.

A hegyen szembesültem azzal hogy a sánc környéke NAGYON ki van világítva -- vasárnap ért véget az aktuális verseny és még zajlik a "romeltakarítás". A tervexett fotót elkészítettem és bár a fények miatt alig egy-két csillag látszott csak az égen megpróbálkoztam az auróra megörökítésével is. Rögtön az első fotón láthatóvá vált a zöld derengés, ezután kerestem egy olyan helyszínt ahol némileg jobbak a fényviszonyok. Bár a lámpák még ott is zavartak, ott már szabad szemmel is látszott a jelenség. Hajnali fél egy körül hirtelen megnőtt az intenzitása: határozott zöld színű, alakját folytonosan és gyorsan változtató kavargás a zenit környékén  -- kb. így lehetne jellemezni a látványt. A kitörés kb tizenöt percig tartott majd veszített az intenzitásából de egész hajnalban lehetett látni ha tudta az ember hogy mit keressen.

Készült pár fotó is de nem lettek túl látványosak. Jövő héten kidolgozom és megosztom itt ha van rá igény.
Életemben másodszor láttam aurórát, mindkétszer Norvégiában. A tegnapi tizenöt perces kitörés tetszett jobban (szubjektívan), kár hogy nagy volt a fényszennyezés! 

Ma délután utazom tovább a Spitzbergákra a pénteki napfogyatkozást észlelni, remélem még kitart egy-két napig a Nap aktivitása!
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Sarki fény!

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2015.03.28. 17:42

Sarki fény az esti szürkületben

Kép

A kép március 20-án (a napfogyatkozás estéjén) készült 21:27-kor Longyearbyen határában, amikor a Nap csupán kilenc fokkal járt a horizont alatt. A szemközti 786 méter magas Adventtoppen nevű hegyet hátulról "világítja meg" a nyugati-északnyugati ég, míg az előtér jeges talaját a közeli repülőtér fényei színezik narancssárgára.

Életem harmadik sarki fénye (a Spitzbergákon három éjszakán is megfigyelhető Aurórát most egynek tekintem) szubjektíven a leggyönyörűbb látvány volt!
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”